Turystyka dzieci i młodzieży

Edukacja

Oferta edukacyjna Tarnowskiego Centrum Informacji – „Co to jest informacja turystyczna? Po co się przychodzi do “it”? Gdzie jej szukać? Kto to jest turysta?”

Oferta edukacyjna Muzeum Okręgowego w Tarnowie (nowe okno – strona Muzeum Okręgowego w Tarnowie)

Rozrywka

Centra zabaw dla dzieci

Tarnów jak ilustrowany

Małopolska wieś dla Dzieci

zobacz także: odkrywca.ciezkowice.pl

 

 

 

 

Tarnów dla najmłodszych

 Proponujemy Państwu spędzenie czasu ze swoimi pociechami w najcieplejszym mieście w Polsce. U nas dzieci nie będą się nudzić, zapewniamy, oto wybrane propozycje:

 

 

Wybrane atrakcje turystyczne Tarnowa dla najmłodszych:

Tarnowski Rynek jest jednym z mniejszych placów miejskich w kraju, jednocześnie jednym z najpiękniejszych. Otoczony zabytkowymi perełkami w postaci renesansowych kamieniczek z podcieniami. Pośrodku stoi dwukondygnacyjny ratusz, z zachowanymi gotyckimi fragmentami pierwotnej architektury, zwieńczony wysoką attyką z charakterystycznymi 14 maszkaronami. Autorem renesansowej formy budowli jest Jan Maria Padovano.

 

Wieża ratusza (wysoka na 30 m) skrywa mechanizm najstarszego w Polsce działającego, ręcznie nakręcanego zegara ratuszowego. Z wieży, która udostępniana jest turystom okazjonalnie, rozpościera się piękny widok na Tarnów i okolice.

 

Bazylika Katedralna to najważniejsza świątynia miasta i diecezji tarnowskiej. Słynie z najwyższych w Europie, ponad 13-metrowych, monumentalnych pomników nagrobnych rodu Tarnowskich i Ostrogskich. Ponadto w tarnowskiej katedrze znajduje się najpiękniejsza w Polsce renesansowa rzeźba przedstawiająca kobietę.

 

Muzeum Etnograficzne, znane z jedynej w Europie stałej wystawy poświęconej historii i kulturze Romów. Na dziedzińcu muzeum można obejrzeć prawdziwe cygańskie wozy a na życzenie wziąć udział w cygańskim ognisku i podziwiać tańce Cyganek ubranych w barwne stroje. Każdego roku w lipcu wyrusza stąd “Tabor Pamięci”, który ściąga do Tarnowa turystów z całego świata. Podczas kilkudniowej wędrówki po Ziemi Tarnowskiej zaznać można koczowniczego życia Cyganów.

 

 

Tarnowskie pomniki: kolorowy, wymalowany przez dzieci “Słoń” na rogu ul. Krakowskiej i Nowy Świat, który coraz częściej staje się “meeting point-em” tarnowskiej młodzieży oraz “Ławka Poetów” na ul. Wałowej, na której przycupnęły sylwetki Agnieszki Osieckiej, Jana Brzechwy oraz Zbigniewa Herberta. W skrzynkach, umieszczonych tuż obok postaci, przy odrobinie szczęścia, można znaleźć książki z ich twórczością. Od lipca 2014 r. na placu G. J. Bema zwanym „Burkiem” przygrywa historyczny dla tego miejsca „Kataryniarz”. Rzeźba kataryniarza wykonana jest z brązu. Na katarynce znajdują się najważniejsze symbole Tarnowa: ratusz, katedra oraz bima. Rzeźba „gra”. Zamontowany mechanizm muzyczny powoduje, że będąc w pobliżu rzeźby słyszymy cicho sącząca się, typowo kataryniarską muzykę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fontanna – układ słoneczny. Niedaleko dworca kolejowego i Plant Kolejowych najnowsza atrakcja dla najmłodszych – fontanna ze słońcem i układem słonecznym. Gwiazda wykonana została ze szkła i stali, a na stalowych orbitach umieszczono granitowe planety. Napędzane strumieniem wody, niczym prawdziwe ciała niebieskie wirują wokół własnej osi. Fontanna jest oczywiście iluminowana -zatem warto tu przyjść wieczorem, by w pełnej krasie obejrzeć niezwykłe widowisko.

 

 

 

Edukacja

Pasaż Odkryć – centrum nauki i techniki w Tarnowie

Rynek 4, www.pasazodkryc.pl

Pasaż Odkryć w tarnowskim rynku to miejsce, gdzie czas ma znaczenie a człowiek wpływa na wiele spraw. W nowym centrum nauki i techniki, znajdują się informacje o najważniejszych odkryciach, wynalazkach i ich autorach. Uwaga odwiedzających skierowana jest na wybitnych naukowców związanych także z Tarnowem, na ważne odkrycia historyczne – te, które już znamy i te, które dzieją się teraz, gdzieś poza nami.

Doświadczaj świata!
Tworząc to wyjątkowe miejsce, ważne było dla nas, aby odwiedzający uczestniczyli w procesie odkrywania tajemnic świata. W naszej ofercie dzieci i młodzież (indywidualnie lub w grupach szkolnych) mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych programów łączących zabawę z nauką. Odrębne zajęcia i programy prowadzone będą tu także dla dorosłych, jak i dla całych rodzin.
Chcemy rozmawiać o nauce, bo dzięki niej doświadczamy, poznajemy, odkrywamy i zachwycamy się na nowo. Dzięki nauce stajemy się lepsi, wyrozumiali, tolerancyjni
i otwarci. Dyskutujemy, bronimy swoich tez z poszanowaniem innych racji, innych poglądów i już ugruntowanej wiedzy.

Naukowo o świecie – światowo o nauce
Do każdego etapu odkrywania i tworzenia dobrani zostali przewodnicy, mentorzy, mistrzowie. Są nimi wybitne postaci związane z Tarnowem, a ich specyfika naukowa odpowiada etapowi odkrywania. Przewodnicy, w unikatowo zaaranżowanych salach ekspozycyjnych pierwszego piętra, prowadzą narrację, zagłębiając się w ulubioną dziedzinę oraz własne doświadczenia. Całości dopełnia specjalna ścieżka dźwiękowa skomponowana dla tego miejsca i czasu.
Przewodnikami po naszych przestrzeniach są ks. prof. Michał Heller, prof. Karol Olszewski, Jan Głuszak Dagarama oraz Jan Szczepanik a także jesteśmy nimi my sami.

 

Muzea w Tarnowie

Muzeum Okręgowe, Rynek 3, tel.: 14 621 21 49, www.muzeum.tarnow.pl

Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 10, tel.: 14 622 06 25, www.muzeum.tarnow.pl

Tarnowskie muzea organizują dla grup zorganizowanych lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Lekcje pomyślane są jako uzupełnienie programów edukacyjnych, dostosowane do wieku uczestników, wzbogacone o możliwość bezpośredniego kontaktu z muzealiami. Prowadzone w oryginalnych wnętrzach w oparciu o kontakt z “żywą historią” – eksponatami oraz środkami audiowizualnymi. Przykładowe tematy lekcji muzealnych: 100 lat temu w chłopskiej chacie (wnętrze izby, sprzęty, zajęcia gospodarskie), Obrzędy zimowe, Obrzędy wiosenne, Historia i kultura Romów, Opowieść o chlebie, Czas odejścia – zaduszki, śmierć w kulturze.

 

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie
 (35 km od Tarnowa, w kierunku Kielc i Warszawy) ul. 1 Maja 39, tel.: 14 643 52 78 , www.gddkia.gov.pl

Bardzo ciekawa ekspozycja plenerowa zabytkowych maszyn drogowych a w budynku w kształcie przypominającym przęsło mostu – interesujące wystawy, między innymi: bogaty zbiór zabytkowych narzędzi drogowych, unikatowe XIX wieczne dokumenty, projekty dróg i mostów, pamiątki i mundury pracowników drogownictwa. Ekspozycje wykonane w formie panoramy bardzo interesująco przedstawiają pracę na drodze. Dla chętnych organizuje się pokazy slajdów, filmów i prezentacje związane z historią i techniką budowy dróg i mostów.

 

Zalipie – “Malowana Wieś”
 (40 km od Tarnowa, w kierunku Żabna) Dom Malarek w Zalipiu, tel.: 14 641 19 38, www.dommalarek.pl

 Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, tel.: 14 641 19 12, www.muzeum.tarnow.pl

Zalipie – “Malowana wieś”, słynie z tradycji malowania domostw w charakterystyczne kwiatowe ornamenty. W Domu Malarek obejrzeć można wystawę poświęconą tradycji malowania chat, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych dla dzieci i młodzieży: zalipiańskie malowanki oraz pisanki i palmy wielkanocne. Ważnym punktem jest Zagroda Felicji Curyłowej, w której można podziwiać – obok malowanych ścian domu i zabudowań gospodarczych – przepięknie dekorowane wnętrze chaty. Tutaj również można zamówić lekcje muzealne.

 
Muzeum Lalek w Pilźnie i Lipinach

 (25 i 15 km od Tarnowa w kierunku Rzeszowa) ul. Grodzka 24, tel.:  14 672 13 21, www.muzeumlalek.pl , skansen w Lipinach (przy trasie E 40 Tarnów – Rzeszów)

Działalność edukacyjna muzeum jest tak szeroko rozwinięta, iż z pewnością zaspokoi ciekawość i zainteresowanie każdego dziecka. Przykładowe tematy lekcji: gotuj z Wiedźmą, warsztaty tkackie, zajęcia w pracowni ceramicznej, nauka wykonywania kwiatów z bibuły, rękodzielnicze wykonywanie lalek teatralnych, elementy dekoracyjne związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą czy zajęcia dramowe (wyrażanie uczuć za pomocą lalki – kształtem i kolorem).

 

 Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach

(35 km od Tarnowa w kierunku Krynicy) ul. 3 Maja 34, tel.: 14 651 00 38, www.muzeum.ciezkowice.pl

W kolekcji dominują ptaki – założyciele zgromadzili ich ponad 200 gatunków w prawie pół tysiącu egzemplarzy. Tyleż samo gatunków liczy zbiór entomologiczny (głównie rząd motyli). Trofea łowieckie, przede wszystkim parasolki, to ćwierć tysiąca eksponatów. Wśród nich jeden z najciemniejszych eksponatów; srebro-medalowa skóra żbika, wymieniana na pierwszym miejscu w publikowanych katalogach naszego kraju. Ptaki i duże ssaki przedstawione w panoramicznych dioramach. Interaktywna łąka (szklana podłoga z podświetlanymi sekcjami) z modelami roślin, gadów i płazów). Wiele stanowisk multimedialnych; Ekrany dotykowe, foto ramki i podświetlany model budowy ciała ptaka, kopia skamieliny archeopteryxa. Główna ekspozycja dostępna w formie spektaklu multimedialnego. Nowością muzeum jest metalowa łódź podwodna „Piekielnica” (nazwa jednego z chronionych gatunków ryb występujących w Białej Tarnowskiej). Na jej pokładzie jest specjalny ster dla kapitana, miejsca dla pasażerów oraz duży kinowy ekran, dzięki któremu, można wybrać się w rejs wodami rzeki Białej i zobaczyć, co jest na jej dnie. Łódź z zewnątrz jest potężnie okuta blachą, posiada wszystkie elementy, które są niezbędne do funkcjonowania łodzi podwodnej. To są zegary, różne czujniki, pokrętła, zawory, które mają stworzyć wrażenie izolacji od środowiska zewnętrznego. Podczas trwającego 25 minut „rejsu” pasażerowie dowiadują się, jakie ryby żyją w rzece Biała Tarnowska,  jakie zagrożenia  na nie czyhają oraz w jaki sposób człowiek szkodzi takiemu wodnemu środowisku.

 

Ośrodek Edukacji Ekologicznej “Polichty – Sucha Góra”

(Odległość od Tarnowa- 32 km w kierunku Gromnika i Ciężkowic), Polichty 85, 33-182 Brzozowa, tel.: 14 651 24 65, www.zpkwm.pl

Ośrodek znajduje się na obszarze Ciężkowicko- Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Jego działalność rozpoczęto w 1998 r. Głównym celem jest ochrona przyrody oraz propagowanie licznych walorów przyrodniczych i antropogenicznych, znajdujących się na obszarze Ciężkowicko- Rożnowskiego parku Krajobrazowego. Przede wszystkim należą do nich: ścieżki przyrodniczo- krajobrazowe „Pod Kurhan” oraz „Na Budzyń”, źródełka m. in. „Jacek” i wody siarczkowe w Polichtach. W ośrodku organizowane są także zajęcia terenowe dla grup szkolnych, podczas których dzieci uczą się, w jaki sposób chronić środowisko naturalne.

 

Ośrodek Edukacji w Borównej

(Odległość z Tarnowa 43 km., w kierunku Brzeska) Gmina Lipnica Murowana, tel.: 14 68 52 108, www.lipnicamurowana.pl 

Ośrodek Edukacji w Borównej znajduje się na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Działalność prowadzona jest od od 2003 r. Priorytetowym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o walorach przyrodniczych oraz walorach antropogenicznych, które znajdują się na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Zadaniem ośrodka jest także propagowanie ochrony przyrody oraz zachęcanie dzieci oraz młodzieży w aktywny udział w zajęciach terenowych.

 

Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzepienniku Strzyżewskim.

Budynek Urzędu Gminy Rzepiennik Strzyżewski (drugie piętro)
Rzepiennik Strzyżewski 400
33-163 Rzepiennik Biskupi

(odległość od Tarnowa – 36 km w kierunku Tuchowa i Biecza) tel.: 14 653 55 39, www.oee.rzepiennik.pl

Miejsce w regionie, które pokazuje wyjątkowe więzi pomiędzy środowiskiem naturalnym a działalnością rolniczą człowieka. Ośrodek Edukacji Ekologicznej powstał w celu upowszechnienia działalności edukacyjnej z zakresu ekologii, ochrony przyrody, racjonalnego użytkowania środowiska oraz ochrony krajobrazu i różnorodności. Centrum opiera się na koncepcji pór roku, pokazuje zmieniającą się przyrodę, a także zwyczaje ludowe i tradycyjne wyrabianie produktów.
Centrum Edukacji Ekologicznej to nie tylko pomieszczenia, to także specjalnie przygotowane dwie ścieżki przyrodniczo-edukacyjne: „Przez las” i „Siedlisko bobrów”.

Wstęp wolny. Centrum czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00. Możliwość zwiedzania również w godzinach popołudniowych i w weekendy pod warunkiem wcześniejszego umówienia się. Rezerwacji można dokonać telefonicznie: 14 653 55 39, kom.: 515 908 343 lub e-mailowo: biuro@oee.rzepiennik.pl

Zwiedzanie zarówno w grupach jak indywidualnie bez ograniczeń wiekowych. Oprowadzenie z przewodnikiem w lipcu i sierpniu jest bezpłatne. Możliwość bezpłatnego wypożyczenia rowerów.

 

Park Archeologiczny “Osada VI Oraczy” w Bochni – NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

Wszystkim, których urzeka średniowiecze, proponujemy podróż w czasie w Parku Archeologicznym Osada VI Oraczy , znajdującym się tuz przy szybie Campi. Osada VI Oraczy przedstawia rekonstrukcję XIII-wiecznej wioski, prezentująca życie dawnych mieszkańców Bochni. To w tym okresie odkryto w Bochni sól kamienną, powstała kopalnia soli, a miasto stało się ważnym punktem na mapie ówczesnej Polski. Drewniane chaty, wiejskie zagrody oraz rzemieślnicy, prezentujący dawne rzemiosła sprawiają, że pobyt w Osadzie ciekawie i nieszablonowo łączy lekcję historii pobytem na świeżym powietrzu.

Park Archeologiczny to miejsce niezwykłe. Pozwala w niebanalny i interesujący sposób przenieść się w odległe czasy i zakosztować historii, jakiej nie znamy ze szkoły czy z kart podręczników.

Osada VI jest obiektem sezonowym, czynnym od 1 kwietnia do 30 września. Zwiedzać ją można codziennie, zarówno w trybie indywidualnym jak i w zorganizowanych grupach pod opieką przewodnika.

Istnieje możliwość skorzystania z pomysłów na wycieczkę szkolną.

Szczegółowa oferta na stronie
http://zabytki.powiatbochenski.pl/obiekty/miasto-bochnia/osada-vi-oraczy-w-bochni-park-archeologiczny/

Park Archeologiczny Osada VI Oraczy
ul. Campi 15
32-700 Bochnia
T: 14 615 36 36, 37
 F: 14 615 36 38
mail: biuro@kopalniasoli.pl

 

 

Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej

(Odległość od Tarnowa- 44 km w kierunku Dębicy) Stobierna 81, 39-200 Dębica, tel.: 724 346 922,
cee.stobierna@gmail.com  https://www.cee.org.pl/

Na siedzibę Centrum zaadaptowano stary budynek mieszkalny w miejscowości Stobierna w pobliżu stoku narciarskiego. Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów powstała doskonała baza do organizacji spotkań, szkoleń oraz zielonych lekcji. Podstawową zaletą lokalizacji jest fakt, iż dyskusje na temat przyrody są prowadzone w bezpośredniej jej bliskości, w klimatycznie urządzonym drewnianym domku.

Na terenie ośrodka powstał Park “Mikrokosmos” – trzymetrowe figury owadów i pajęczaków (pająki, mrówka i szerszeń, biedronka, mucha oraz komar). 

 

Ścieżka przyrodniczo- dydaktyczna „Tuchowski Las”

(Odległość od Tarnowa 19 km w kierunku Tuchowa) Tuchowski Las na trasie Tuchów – Zalasowa.

www.gromnik.krakow.lasy.gov.pl/edukacja

Ścieżka przyrodniczo- dydaktyczna „Tuchowski Las” to oznakowany szlak, który przebiega przez kompleks leśny nadleśnictwa Gromnik. Znajdują się na niej przystanki przyrodnicze o charakterze edukacyjnym, na których to możemy zapoznać się z fauną i florą, którą można tutaj zobaczyć. Największą atrakcją ścieżki są zbiorniki śródleśne, które są malowniczo położone w środku lasu. Znajdują się tutaj drewniane mostki i zadaszone ławeczki ze stolikami, gdzie można odpocząć. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość wypoczynku rekreacyjnego wraz z ogniskiem, który należy wcześniej zgłosić do dyrekcji nadleśnictwa Gromnik. Dla najmłodszych ciekawą atrakcją jest także wystawa różnych typów budek lęgowych dla ptaków.

 

Ścieżka Przyrodniczo – Leśna Wierzchosławice

(Odległość od Tarnowa 6 km, w kierunku Wierzchosławic) Dwudniaki.

www.dabrowa.krakow.lasy.gov.pl

Ścieżka Przyrodniczo- Leśna to oznakowany szlak, który przebiega przez kompleks leśny Lasów Radłowskich. Szlak rozpoczyna się nieopodal gospodarstwa agroturystycznego „Leśniczówka”. Znajduje się tam ogrodzona polana wraz z drewnianymi ławeczkami, stołami, niektóre z nich są zadaszone. Znajduje się też miejsce na ognisko. Na obszarze polany znajduje się także pierwszy z kilku przyrodniczych przystanków, które znajdują się na szlaku, na którym można zapoznać się na przykład z drzewostanem, który rośnie w obrębie Lasów Radłowskich. Polana to także doskonałe miejsce rekreacyjne, gdzie dzieci mogą na przykład grać w piłkę. Kolejne przystanki opatrzone są fotografiami i krótkimi opisami, które zapoznają nas z fauną i florą występującą na terenie lasu. Największymi atrakcjami ścieżki są stawy śródleśne, a także tereny podmokłe, które pokonuje się drewnianym mostkiem o długości około 150 metrów. Ścieżkę można przebyć pieszo jak i rowerem.

Opis ścieżki, informacje praktyczne oraz zdjęcia znajdują się również na:  Blog podróżniczy MyNaSzlaku

 

Ścieżka przyrodniczo- sensoryczna “Leśne kąpiele”

(Odległość od Tarnowa: ok. 47 km, między Gródkiem nad Dunajcem a Ciężkowicami)

https://ryglice.pl/news/drzewa-was-uzdrowia-lesna-kapiele-w-jamnej.html

Ścieżka przyrodniczo – sensoryczna „Leśne Kąpiele” w Jamnej propaguje lecznicze walory lasu. Stowarzyszenie Jamna dla pokoleń wraz z Bacówką w Jamnej zapraszają na Leśne Kąpiele. Leśne Kąpiele to praktyka usprawnienia naszego ciała i umysłu dzięki świeżemu powietrzu, fitoncydom i aktywności fizycznej. Chociaż ludzie od wieków chodzili po lasach nowe badania wykazały, że taka aktywność może obniżyć ciśnienie krwi, poziom kortyzolu oraz poprawić koncentrację i pamięć. Stwierdzono, że substancje uwalniane przez drzewa i rośliny, zwana fitoncydami, wzmacniają układ odpornościowy. Fitoncydy wydzielane przez kwiaty, liście i korę, jonizując powietrze wspomagają nasze samopoczucie i wydolność umysłową.

Fitoncydy zawarte w warzywach i ziołach wpływają na nasze zdrowie, np. dookoła czosnku niedźwiedziego rozpościera się fitoncydowa aura i jego smakowity zapach. Trasa Leśnych Kąpieli trwa kilkadziesiąt minut, w zależności od tempa uczestnika, postojów oraz ćwiczeń, w odległości ok. 700 m od Bacówki w Jamnej. Jest idealna dla dzieci i osób starszych.

 

Wioska Indiańska Fort Wapiti w Zalasowej

23 km od Tarnowa w kierunku Ryglic, Zalasowa.(W centrum Zalasowej skręt w lewo w kierunku Lubczy, nastepnie skręt w prawo w kierunku Jonin) +48 515 237 490

e-mail: wapitifort@gmail.comwww.wapiti.pl

Główną część wystawy stanowi obozowisko Indian z Wielkich Równin Ameryki Północnej (Siuksowie, Arapaho, Czejenowie, Wrony, Czarne Stopy). Wśród malowanych indiańskich tipi, można obejrzeć bogatą wystawę replik indiańskiego rękodzieła (stroje, broń, sprzęty codziennego użytku).

W Wiosce Indiańskiej w Zalasowej każde dziecko ma okazję spróbować swoich sił w wielu niezwykłych indiańskich konkurencjach, które w dawnych czasach przygotowywały dzieci i młodzież do polowań i rozwijały ich sprawność i celność. Odwiedzający rozgrzeją się na torze przeszkód, a następnie pod okiem indiańskiego instruktora poznają tajniki strzelania z łuku i dmuchawki, rzutu włócznią i wielu innych konkurencji. Chętnych nauczymy również indiańskiego tańca, który także współcześnie zajmuje istotne miejsce w kulturze Indian Ameryki Północnej.

 

 

 

Osada Słowiańska” – w Strzegocicach

(44 km od Tarnowa w kierunku Dębicy) +48 606 164 456, rezerwacja wycieczek: +48 790 588 660

www.osadaslowianska.pl

Główną atrakcją „Osady Słowiańskiej” jest możliwość m.in. przymierzenia słowiańskich ubiorów, wyposażenia woja oraz próby swoich sił w strzelaniu z łuku, rzucie oszczepem lub toporkami. Podczas organizowanych imprez odbywają się pokazy walk wojów, tańca z ogniem, kuglarstwa oraz warsztaty garncarskie, kowalskie, ciesielskie, kaletnicze i inne.

 

Mini ZOO Tarnów w Zaczarniu

33-140 Zaczarnie 6a,
+48 603 109 799

Czynne w weekendy

https://www.facebook.com/MINI-ZOO-Tarn%C3%B3w-Zaczarnie-6-a-861044124082504/

możliwość zapalenia ogniska, grilla; plac zabaw

 

Mini ZOO w Koszycach Wielkich  

Stroma 1, 33-111 Koszyce Wielkie,
+48 694 967 942

https://www.facebook.com/MiniZoowKoszycachWielkich

 

Centrum Aktywnego Wypoczynku BOREK

Borek 302
32-765 Rzezawa
+48 14 615 27 00

grupyszkolne@centrumborek.pl

www.centrumborek.pl

Wycieczki szkolne, wypoczynek. Wśród atrakcji: Kolejka Tyrolska, Stadnina Koni, Mini Golf, Tor do jazdy na quadach, Strzelnica, Tor gokartowy, Park Linowy, Mini-zoo, Boiska, Kąpielisko, Świat Solnych Skał.

 

 Centrum Sportów “Spokojna”

ul. Spokojna 20c, 33-100 Tarnów

squashtarnow.pl

tel. 14 629-52-52, 664 759 302

email: fhkawa@poczta.onet.pl

godziny otwarcia: pn-pt : 7-22, sb: 9-19, nd: 9-19

Oferta: 4 korty do squasha, 7 kortów do Badmintona, 3 stoły do tenisa ziemnego, 1 kryty kort do tenisa ziemnego, 1 boisko do siatkówki plażowej, taras/ogródek duży parking (60 miejsc), sklep ze sprzętem do ww. dyscyplin

Dodatkowo w obiekcie prowadzone są ligi: squasha, badmintona, tenisa stołowego, oraz różnego rodzaju turnieje.

 

“Dziki Bór”
Wał-Ruda 194, 33-133 Wał-Ruda
mail: dziki.bor@interia.pl
tel. kom.: 888 615 076, 884 113 043

Dziki bór oferuje wiele atrakcji, posiadamy między innymi: wieżę widokową z możliwością skorzystania z lornetek barakowóz na 25 osób, którym organizujemy wycieczki po okolicy teren do jazdy quadami możliwość złowienia ryby i późniejsze jej przygotowanie na grillu.

 

Centrum Aktywnego Wypoczynku (CAW)
aktualizacja: 09.02.2022
al. Tarnowskich 1 (obok basenu)
33-100 Tarnów 
tel. 4 639 30 37
godziny otwarcia oraz cennik na: www.tosir.com.pl

CAW pełni funkcję zaplecza sanitarnego (toalety, przebieralnie, prysznice) i treningowego (bieżnie) dla pobliskiej trasy biegowej.

 

Centrum Aktywnego Wypoczynku i  Rekreacji „Kantoria”
aktualizacja: 09.02.2022
ul. Piłsudskiego 28 (obok Parku Wodnego)
33-100 Tarnów 
godziny otwarcia oraz cennik na: www.tosir.com.pl

Największa w Polsce południowej „piaskownica”.  Na centrum rekreacji składają się tarasy, chodniki, alejki, przy których stanęły ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Na tarasach wypoczynkowych, wykonanych z porfiru i imitujących drewno, odpornych na warunki atmosferyczne desek kompozytowych, umiejscowiono ażurowe konstrukcje, na których można zawiesić hamaki i huśtawki, a jedną z prowadzących do tarasów pochylni dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. W centralnej części tarasów powstała plaża i boisko do siatkówki plażowej, a w pobliżu stanął kontenerowy budynek z ogólnodostępną toaletą Alejki zostały oświetlone, aby można było korzystać również wieczorem.

 

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz”
Barbara Gamon
mail: barbaragamon@gmail.com
dyrektor.zck@op.pl

tel. kom.: 883-931-573, 14 628 33 32

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn “Klucz” oraz grupa nieformalna Aktywne mieszkanki Gwoźdźca – “Wioski pod kobieca ręką”, zapraszają na trasę ścieżki spacerowo-dydaktycznej. Trasa ścieżki rozpoczyna się przy remizie OSP Gwoździec, a kończy w Melsztynie, przy ruinach zamku. Orientacyjny czas przejścia ścieżki to ok. 3 godziny.
Dodatkową atrakcją ścieżki są piękne krajobrazy, przyroda naszego regionu oraz możliwość aktywnego spędzenia czasu na łonie natury. W pięciu punktach przystankowych znajdują się tablice informacyjne, na których umieszczone są wiadomości związane z historią :

  • miejscowości Gwoździec,
  • zabytkowego, neogotyckiego kościoła,
  • wykopalisk prowadzonych w Gwoźdzcu w latach 1989-2001
  • cmentarzy z okresu I wojny światowej, potocznie zwanych przez okoliczną ludność “Pomnikami”,
  • zamku w Melsztynie oraz jego kolejnych właścicieli.

 

Pomysł na stworzenie ścieżki powstał z myślą o mieszkańcach miejscowości, gminy, turystach odwiedzających nasz region oraz uczniach i nauczycielach, którzy w niekonwencjonalny sposób chcieliby poprowadzić lekcje historii, łącząc przyjemne z pożytecznym.

 

Zadbaliśmy również o to, by w czasie spaceru można było usiąść i odpocząć na zamontowanych na trasie ławkach. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Rozrywka

Tarnowskie kina i teatry zapraszają najmłodszych do spędzania wolnego czasu. Kina oferują cykliczne seanse dla dzieci a Tarnowski Teatr oraz Centrum Sztuki Mościce zapraszają na spektakle teatralne przygotowywane przez swoje bądź też zaproszone zespoły. Kalendarz imprez organizowanych w Tarnowie.

 

Dla aktywnych

 

Tarnów i region tarnowski to wspaniałe miejsce również dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu. Najmłodszym polecamy centrum zabaw dla dzieci „Promienny zamek” w Tarnowie. Na dzieci czekają atrakcje w postaci ogromnej dmuchanej zjeżdżalni, baseny z piłeczkami, trzypoziomowy tor przeszkód z licznymi schodkami, ślepymi przejściami, przeszkodami, zabawkami i innymi atrakcjami.

Starszych zapraszamy na wyścigi gokartowe na torach kartingowych, na jazdę quadami, kręgle czy też na wspinanie się na jednej z najwyższych w Polsce ścian wspinaczkowych. Ponadto w naszym mieście można zagrać w paintball (w plenerze bądź też na hali) czy pojeździć na „desce” na jednym z kilku skate parków. Na tych, którzy lubią pływać czekają Park Wodny (zjeżdżalnie, bicze wodne, gejzery, sztuczne: fale i rzeka) i baseny. W zimie natomiast trzy sztuczne lodowiska zachęcają do ślizgania. Nie trzeba mieć własnych łyżew – przy każdym działa wypożyczalnia. Na narciarzy czeka kilka wyciągów w odległości kilkunastu kilometrów od miasta.

 
Tym, którym miasto się już znudziło zachęcamy do wędrówek po Pogórzu Ciężkowickim. Z Tarnowa prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe po okolicy. Tuż za Ciężkowicami znajduje się rezerwat “Skamieniałe miasto” słynący z licznych malowniczych grup skał piaskowcowych, m.in.: Grzybek, Borsuk, Warownia, Czarownica (więcej: www.skamienialemiasto.pl). Nieco bliżej Tarnowa znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej “Polichty – Sucha Góra”. W pobliżu ośrodka wyznaczone są ścieżki przyrodnicze. Dobrze oznakowane i opisane trasy pozwalają na prowadzenie systematycznych obserwacji przyrody w różnych porach roku.

 

Wydarzenia cykliczne

Wybrane imprezy z “dziecięcego” kalendarza:
 
Wiosna: Słodkie urodziny miasta, konkurs Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej,
 
Lato: Wianki, spektakle teatralne w Parku Strzeleckim, Tabor Cygański, konkurs “Malowana chata” w Zalipiu,
 
Jesień: Ogólnopolski Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych “Tydzień Talentów”, Turniej rycerski w Dębnie,
 
Zima: Mikołajki – ubieranie choinki na rynku, żywa szopka u OO. Bernardynów, ferie zimowe z Pałacem Młodzieży, Przegląd Grup Kolędniczych “O Lipnicką Gwiazdę”, a także liczne imprezy sportowe w tym Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowej.

 

Parki i place zabaw

Kilkanaście parków w Tarnowie zachęca do niedzielnych, rodzinnych spacerów. W większości z nich funkcjonują place zabaw. Do najpopularniejszych i najnowocześniejszych należą te w Parku Strzeleckim czy na Górze św. Marcina.
 
Park Strzelecki (najstarszy w mieście z 1866 r.) to ogród w stylu angielskim, o nieregularnej kompozycji ze stawem w części północnej, który w lecie pokryty jest liliami wodnymi (nenufarami). Pośrodku stawu wzniesiono pokaźnych rozmiarów Mauzoleum gen. J. Bema, bohatera Polski i Węgier. Tuż obok stawu mieści się popularny ogródek jordanowski z placem zabaw.
 
Park na Górze Św. Marcina, w południowej części Tarnowa, obejmuje północne stoki najwyższego wzniesienia w okolicy (384 m.n.p.m), jest to zarazem najbardziej na północ wysunięta część Karpat. Na stokach góry, w parku, znajduje się zaplecze rekreacyjne chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi: plac zabaw, basen oraz ścieżka przyrodnicza. Tarnów znany jest jako “biegun ciepła” na meteorologicznej mapie Polski. To w Tarnowie w 1989 r. padł rekord ciepła w grudniu – termometry pokazały +19°C. Najcieplejsze miejsce to południowa część Parku Sanguszków w Tarnowie – Gumniskach. Oprócz pałacu Sanguszków park znany jest z letnich niedzielnych koncertów muzyki poważnej.

Wykaz wszystkich miejskich placów zabaw (z nowymi i bezpiecznymi urządzeniami do zabawy; stan na 22.07.2022):

  1. Ogród Jordanowski w Parku Strzeleckim
  2. Park na Górze św. Marcina
  3. Park „Piaskówka”
  4. Skwer K. Ożgi (Mościce, ul. Sienkiewicza, okolice SP17 i IV LO)
  5. ul. Sucharskiego (os. Koszyckie)
  6. Os. Westerplatte
  7. ul. Bitwy pod Studziankami (os. Jasna I)
  8. ul. Bitwy pod Monte Cassino (os. Jasna I)
  9. ul. Burtnicza (Grabówka)
  10. ul. Fąfary (os. Gumniska)
  11. ul. Pułaskiego
  12. ul. Powstańców Warszawy
  13. ul. Ogrodowa (os. Kolejowe)
  14. ul. Warzywna/Pracy (Grabówka)
  15. ul. Bogusławskiego/Schillera (Krzyż)
  16. os. Niepodległości 
  17. ul. Kołłątaja
  18. os. Legionów

 

 

Oferta edukacyjna Tarnowskiego Centrum Informacji

„Co to jest informacja turystyczna? Po co się przychodzi do “it”? Gdzie jej szukać? Kto to jest turysta?” – spotkania z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych

 

Na te i inne pytania odpowiadają od października 2009 roku pracownicy Tarnowskiego Centrum Informacji podczas specjalnych spotkań z przedszkolakami. Spotkania cieszą się dużym powodzeniem. Na zajęcia umawiają się już nie tylko przedszkola. Zainteresowanie jest również wśród nauczycieli ze szkół podstawowych uczących dzieci najmłodszych klas. Poza poznawaniem zasad działania informacji turystycznej dzieciaki poznają najważniejsze zabytki i atrakcje (w tym przede wszystkim dla dzieci) Tarnowa i regionu. Dzieci wychodzą z siedziby TCI z materiałami dla rodziców, które mają pomóc w organizacji rodzinnego czasu wolnego w mieście i regionie jak również ze specjalną opracowaną na tą okoliczność “malowanką”.

 

Chętne grupy na spotkanie zapraszamy do kontaktu: centrum@tarnow.travel oraz tel. 14 688 90 90.

 

 

Oferta edukacyjna Muzeum Okręgowego w Tarnowie

 

 

 

Centra zabaw dla dzieci:

 

Aktualizacja: 03.04.2022

“Promienny Zamek”

ul. Promienna 21, 33-100 Tarnów

tel. (0-14) 692-56-63, 600 877 415

www.promiennyzamek.pl  kontakt@promiennyzamek.pl

 

“Simba”

ul. Pułaskiego 36/1, 33-100 Tarnów

tel. (14) 62 77 142, 506 993 943

www.simbacentrum.pl kontakt@simbacentrum.pl

 

“XTREME Kids”

ul. Błonie 2, 33-100 Tarnów

tel. 604 548 066

www.xtremekids.pl  kontakt@xtremekids.pl

 

“Leniuchowo”

Nowodworze 72e

tel. 535883355

https://bit.ly/2S3oxbs

 

“Fabryka Radości”

ul.Kobiela 2, Zbylitowska Góra 33-113 Zgłobice

tel. 535 883 355

www.fabrykaradosci.com  kontakt@fabrykaradosci.com

 

“Rajtek” – Dziecięcy Raj

Kępa Bogumiłowicka 40C

tel: 570 567 123, 667 102 449

dzieciecy-raj.pl    biuro@dzieciecy-raj.pl

 

Figle Migle – Centrum Zabaw Dziecięcych

ul. Lwowska 134a, 33-100 Tarnów

tel. 513 507 003

www.figlemigle.com.pl biuro@figlemigle.com.pl

 

„Akuku” – kącik zabaw dla dzieci

ul. Krakowska 149, Galeria Tarnovia

tel: 501 290 787 

www.akukukawaizabawa.plbiuro@akukukawaizabawa.pl

 

Drift Park Extreme

aktualizacja:  13.01.2023
ul. Akacjowa 1 (DH Sezam, I p.)
33-101 Tarnów – Mościce
tel. 731 683 953
driftparkextreme@gmail.com
www.driftpark.pl
www.facebook.com/driftparkextreme
www.instagram.com/driftparkextreme
www.tiktok.com/@driftparktarnow

Tor Motocrossowy Esta Tarnów Nowodworze
aktualizacja: 08.12.2022
Nowodworze, 33-112 Nowodworze
tel. 794 559 769
www.facebook.com/TorEstaNowo

 

Tarnowska Akademia Twórczej Edukacji

ul. Rejtana 11/1, 33 – 100 Tarnów

tel. 794 114 583 lub 882 951 201

www.tate.edu.pl tate@tate.edu.pl

 

Tarnów Flypark

ul. Błonie 2, 33-100 Tarnów

tel. 733 571 234

e-mail: tarnow@fly-park.eu

www.tarnow.fly-park.eu

 

Papugarnia

Szkotnik 2B, 33-100 Tarnów

tel. 502 799 494

https://m.facebook.com/pages/category/Local-Business/Papugarnia-Tarn%C3%B3w-2305244649711607/?locale2=hr_HR

 

Bawialnia-Kulka
ul.Piłsudskiego 28b
33-100 Tarnów (1,00 km)

 

MAŁOPOLSKA WIEŚ DLA DZIECI – wybrane gospodarstwa agroturystyczne z poszerzoną ofertą dla dzieci

zobacz także: Aplikacja mobilna “Małopolska dla dzieci”
 

 

 

PARTNERZY:

www.turystykadzieci.pl

www.gdzieciaki.pl

www.rodzinny-krakow.pl

www.mamawtarnowie.pl