Szlak Świętych i Błogosławionych Diecezji Tarnowskiej

Opracowany przez PTTK oddział Ziemi Tarnowskiej

Proponowana trasa przebiegu szlaku stanowi jedną z licznych możliwości zwiedzania miejsc związanych ze świętymi i błogosławionymi, którzy zaznaczyli swoją obecność w Diecezji Tarnowskiej. Autorzy podzielili przewodnik na 14 rozdziałów, tytułując je od nazw miast lub miejscowości. Opis danej miejscowości poprzedzony został biogramem świętego lub błogosławionego związanego z danym miejscem.

 Szlak rozpoczyna się w stolicy Diecezji – Tarnowie. Z Tarnowa wyjeżdżamy w kierunku północnym wzdłuż doliny Dunajca przez Wierzchosławice do Radłowa. Znajdujemy się na terenie Kotliny Sandomierskiej, w jej części zwanej Niziną Nadwiślańską.
Z Radłowa jedziemy do Zabawy, stąd do miejscowości Wał Ruda. Dalej jedziemy m. in. przez Lasy Radłowskie w ogólnym kierunku południowo – zachodnim przez Borzęcin do Szczepanowa.
Ze Szczepanowa jedziemy w kierunku południowo – zachodnim do Brzeska. Tutaj przekraczamy szosę nr 4 Kraków – Rzeszów i z Kotliny Sandomierskiej wjeżdżamy na teren Karpat, konkretnie na teren Pogórza Wiśnickiego.
Drogą nr 99, jadąc na południe, dojeżdżamy do miejscowości Gnojnik. Teraz drogą boczną w kierunku południowo – zachodnim dojeżdżamy do Lipnicy Murowanej. Następnie, jadąc na wschód, w Tymowej ponownie wjeżdżamy na szosę nr 99, którą podążamy do miejscowości Jurków. Tutaj, na rondzie, zmieniamy kierunek jazdy na południowy. Ponownie jesteśmy w dolinie Dunajca.
Przez Czchów i wzdłuż Jeziora Czchowskiego dojeżdżamy do przeprawy promowej, którym to promem przedostajemy się na wschodni brzeg jeziora, do miejscowości Tropie. Po powrocie promem z Tropia, kontynuujemy jazdę w kierunku południowym podjeżdżając na przełęcz Just w miejscowości Tęgoborze. Dalej szosą nr 99 dojeżdżamy do Nowego Sącza, stolicy regionu.
Doliną rzeki Kamienicy Nawojowskiej jedziemy do Nawojowej drogą nr 75. Z Nawojowej wracamy do Nowego Sącza. Stąd drogą nr 969 do Starego Sącza. Od południa możemy podziwiać szczyty Beskidu Sądeckiego. Ze Starego Sącza jedziemy w ogólnym kierunku zachodnim i w miejscowości Gołkowice przekraczamy Dunajec na jego orograficznie lewy brzeg. Jedziemy szosą nr 969 na zachód, mając od północy wzgórza Beskidu Wyspowego, a od południa Beskid Sądecki. W miejscowości Zabrzeż zmieniamy kierunek jazdy na południowy i dalej jedziemy malowniczą doliną Dunajca, który tworzy tutaj tzw. “zielony przełom” pomiędzy Beskidem Sądeckim od wschodu i pasmem Gorców od zachodu.
Dojeżdżamy do Krościenka. Na południe widać pasmo Pienin. Z Krościenka możemy wyruszyć na pieszą wycieczkę w Pieniny, m. in. na Górę Zamkową. Z Krościenka wracamy drogą nr 969 do miejscowości Naszacowice, gdzie opuszczamy naszą szosę i drogą wzdłuż Dunajca jego orograficznie lewą stroną jedziemy do Nowego Sącza, po drodze mijamy Podegrodzie. Z Nowego Sącza jedziemy na północ i przez Gródek nad Dunajcem dojeżdżamy do Zakliczyna.
Jesteśmy na Pogórzu Rożnowskim. Z Zakliczyna przez Wojnicz wracamy do Tarnowa, gdzie zamyka się pętla i kończy się nasza trasa szlaku “Świętych i Błogosławionych Diecezji Tarnowskiej”.