Zabytki kultury żydowskiej

Przystanki na trasie:

Muzeum w Bochni – stała ekspozycja w muzeum poświęcona historii i kulturze żydów bocheńskich.

 

 
   
Tarnów – stare miasto
Na placu przy ul. Żydowskiej znajduje się bima (inaczej almemor) – podium w synagodze, z którego odczytywano Torę. Jest to pozostałość po murowanej synagodze zbudowanej ok. 1661 r., podpalonej przez hitlerowców w 1939 r. Pozostała tylko bima w formie baldachimu, utworzonego z czterech ceglanych kolumn i sklepienia ozdobionego wewnątrz stiukową dekoracją i rozetami.
   
Tarnów – Cmentarz Żydowski
Założony w 1581 r., jest to jeden z najstarszych, stosunkowo dobrze zachowany, cmentarzy żydowskich w Polsce. Zajmuje powierzchnię 3,27 ha. Znajduje się tutaj kilka tysięcy nagrobków (macew i sarkofagów), najstarsze pochodzą z końca XVII w.
   
Dąbrowa Tarnowska, muzeum judaiców. W 2012 roku dobiegły końca zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie przy budynku dawnej synagogi. Z niebywałym pietyzmem odrestaurowane zostały pomieszczenia dawnej bóżnicy oraz odtworzona została bogata polichromia. Ten unikatowy obiekt funkcjonować będzie pod nazwą Ośrodka Spotkania Kultur, pełniąc zarówno funkcje muzealne dokumentujące historię Żydów dąbrowskich oraz dziedzictwo i folklor regionu, jak również wystawiennicze i impresaryjne. Budynek synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej jest największą z zachowanych dawnych bóżnic Małopolski, a dziś można ją uznać za jedną z najpiękniejszych.

Informacje Praktyczne:

  • Trasa 100 km ( przy założeniu start i meta – Tarnów)
  • Czas trwania wycieczki 8 godz.

 

fot.: Krzysztof Gzyl, Paweł Rybak