Bochnia

Przystanki na trasie:

 

Bochnia – kopalnia soli.

Kopalnia w Bochni jest najstarszą kopalnią soli w Polsce /starsza od Wieliczki/, a zarazem najstarszym zakładem produkcyjnym w Europie, czynnym nieprzerwanie od 750 lat.
Od kilku lat Kopalnia Soli Bochnia zaprasza turystów w podziemny świat. W wyniku górniczej działalności powstał tutaj labirynt solnych korytarzy i komór. Wędrówka korytarzami położonymi prawie 300 metrów pod powierzchnią dostarcza zwiedzającym niezrównanych wrażeń estetycznych.
Według legendy sól w Bochni została odkryta dzięki świętej Kindze, córce króla Węgier Beli IV, która poślubiła księcia krakowskiego Bolesława. Kinga zażyczyła sobie w wianie od ojca, nie złota czy drogich kamieni, ale soli. Ten skarb – sól – chciała ofiarować swojej nowej ojczyźnie. Król Węgier podarował swojej córce kopalnię soli w Siedmiogrodzie, a Kinga biorąc ją w posiadanie, zwyczajem średniowiecznym wrzuciła do szybu pierścień. W drodze do Krakowa /która biegła wzdłuż doliny Dunajca, przez Wojnicz/, będąc w Bochni, miała sen aby w ogrodzie szewca kopać szyb. Sen św. Kingi okazał się proroczy, w wykopanym szybie znaleziono sól, a w pierwszej wydobytej bryle górnicy znaleźli pierścień wrzucony do kopalni w dalekim Siedmiogrodzie. Aby zadość uczynić szewcowi, który przekazał swoją ojcowiznę na rzecz kopalni nowo powstały szyb nazwano Sutoris, tzn. szewczy.
Zdarzenie opisane w legendzie miało się wydarzyć w 1248 r. i od tego czasu datuje się powstanie kopalni soli w Bochni, a z nią rozwój miasta i okolicznych ziem.
Kopalnia Soli w Bochni zachowuje inną atmosferę niż najbardziej znana kopalnia soli w Wieliczce. W Bochni, chodząc po korytarzach kopalni można spotkać jeszcze górników zdążających do pracy, a obok typowej dla takich zabytków ekspozycji muzealnej, Kopalnia Bochnia oferuje atrakcje związane z rekreacją.
W największej Komorze “Ważyn” mającej długość 350 metrów a szerokość 10-12 metrów znalazło miejsce chyba jedyne w Europie podziemne boisko do gry, miejsce do organizacji dyskotek /w Kopalni odbywają się bale, w tym sylwestrowy/.
Ofertą specjalną jest możliwość zostania w kopalni na nocleg w Komorze “Ważyn”, która wyposażona jest w łóżka, poduszki i śpiwory.
Zwiedzanie kopalni zajmie nam ok. 3 godziny, można zostać także trochę dłużej na tzw. pobyt inhalacyjny.

 

Bochnia – Muzeum im. prof. Stanisława Fischera.

Muzeum znajduje się w budynkach dawnego klasztoru dominikanów ufundowanego w roku 1375. Ekspozycja obejmuje rzeźbę i malarstwo regionu bocheńskiego, dzieje Bochni, ze szczególnym uwzględnieniem historii miejscowego solnictwa i rzemiosł. Prezentowane są tutaj także judaica, pozostałości po kulturze i twórczości mieszkających kiedyś w Bochni Żydów. W galerii malarstwa można oglądać obrazy wybitnych artystów: O. Boznańskiej, T. Makowskiego, J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego.

 

Kościół p.w. św. Mikołaja

znajdujący się ok. 5 minut spacerem od Muzeum. Został on wzniesiony w pierwszej połowie XV w. Obecnie, po przebudowie w XVII w. prezentuje po części styl gotycki /prezbiterium, zachodnia fasada/, po części barokowy. Jest jednym z ładniejszych kościołów murowanych w naszym regionie. Zachęcamy, aby wejść do środka kościoła by podziwiać wnętrze ozdobione polichromiami ściennymi z XVI-XX w., wykonanymi m.in. przez Jana Matejkę.

 

Informacje Praktyczne:

  • Dogodne parkingi dla autokarów: ul. Lwowska lub Goldhammera
  • Trasa 100 km ( przy założeniu start i meta – Tarnów)
  • Czas trwania wycieczki 7 godz.