Szlak Tradycyjnego Rzemiosła – spotkanie z żywą tradycją regionu

Gancarstwo na szlaku →

 

SZLAK TRADYCYJNEGO RZEMIOSŁA – pomysł na niekonwencjonalny sposób spędzenia wolnego czasu, na połączenie aktywnego wypoczynku z nauką technik rzemieślniczych, a przede wszystkim zachęta do spotkań z ludźmi, dla których rzemiosło jest nie tyle zawodem czy hobby, ale pasją i życiem. Podróż Szlakiem jest również okazją do odwiedzenia pięknych i ciekawych miejsc, leżących najczęściej poza głównymi trasami turystycznymi. Szlak otwiera drzwi do stuletniej garncarni, izby maziarskiej, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny, łemkowską krainę i bieszczadzkie galerie.

← Janina Lorczyk – haft lachowski

 

W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską. 

Rzemieślnicy i artyści zapraszają do odwiedzenia swoich pracowni, umówienia się na indywidualne warsztaty, wzięcia do ręki dłuta, szydełka czy gliny. Samodzielnie zrobiona koronkowa serwetka, wystrugane własnoręcznie drewniane zabawki czy wykonane na prawdziwym kole garncarskim naczynia, będą zapewne cenną pamiątką z weekendowych wypadów za miasto.

W ramach Szlaku, systematycznie poszerzającego się o kolejnych przedstawicieli ginących zawodów i twórczości ludowej, odbywają się również liczne spotkania, prezentacje oraz wystawy.

 

 

Zapraszamy na portal Szlaku

www.szlakrzemiosla.pl

 

 

← Pisanki Anieli Tabaszewskiej

 

Znaleźć tam można między innymi:

  • prezentacje twórców, rzemieślników, ginących zawodów
  • baza muzeów, skansenów, izb regionalnych
  • mapy, trasy, propozycje wycieczek
  • wydarzenia z regionu
  • multimedia i oferta edukacyjna
  • imprezy, warsztaty, pokazy

 

Rzeźba Tadeusza Kuliga →

 

SZLAK TRADYCYJNEGO RZEMIOSŁA to kompleksowy i długofalowy projekt realizowany przez Fundację NADwyraz, mający na celu dokumentację, ochronę i promocję tradycyjnego rzemiosła, dziedzictwa kulturowego regionu oraz aktywizację społeczności lokalnych. Projekt powstaje dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy z instytucjami i organizacjami z regionu. Szlak pozostaje wciąż otwarty na nowych twórców i miejsca niezwykłe.

 

Wejdź na Szlak Rzemiosła! Od ręki!

 

Aplikacja mobilna Szlak Rzemiosła pozwala przenieść się w magiczny świat małopolskiego rękodzieła ludowego. Dzięki niej można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Przewodnik przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.

Szlak Rzemiosła Małopolski tworzą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego. Szlak łączy aktywny wypoczynek z nauką technik rzemieślniczych i poznawaniem kultury regionalnej, otwiera drzwi do stuletniej garncarni, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny i łemkowską krainę. Szlak obecnie liczy sobie dziś niemal 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła w blisko 130 miejscowościach (www.SzlakRzemiosla.pl ).

W powstałej aplikacji znajdują się opisy i dane kontaktowe 50 aktywnych twórców. Reprezentują oni 16 dziedzin rzemiosła i twórczości ludowej, takich jak garncarstwo, kowalstwo czy zabawkarstwo. Prezentowani twórcy są otwarci na spotkania z turystami w swoich pracowniach. Zapraszają do indywidualnego kontaktu, umówienia spotkania, warsztatów, pokazów.

Dzięki nowoczesnemu przewodnikowi na telefony komórkowe, w każdym miejscu i o każdej porze wejdziemy na Szlak, od ręki! Korzystając z aplikacji, pozostaniemy na bieżąco z wydarzeniami na Szlaku Rzemiosła. Zaplanujemy również wycieczkę, zobaczymy galerie pięknych wyrobów twórców oraz dzięki geolokalizacji trafimy do znajdujących się w okolicy rzemieślników.

Aplikację Szlaku Rzemiosła można pobrać ze strony www.SzlakRzemiosla.pl , ze sklepu Play oraz Apple Store. Przeznaczona jest na urządzenia mobilne, z systemem Google Android oraz Apple iOS.

Realizacja: Fundacja NADwyraz

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, w ramach konkursu ofert z turystyki pn. “Małopolska Gościnna” oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.