Szlak Św. Jakuba

Najdłuższy szlak europejski – droga św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege), przeznaczony jest do wędrówek zarówno pielgrzymich jak i turystycznych. Szlak wiedzie z m.in. z Tuchowa, Tarnowa, Brzeska czy Wieliczki przez Niemcy, Francję do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

 

Służyć on ma pielgrzymom-turystom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzają Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności. Pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, odkryć pierwotną spójność naszego kontynentu albo po prostu – zwiedzić ciekawe miejsca czy poznać nowych ludzi.

 

Droga Św. Jakuba “Via Regia” (odcinek: Korczowa – Przemyśl – Rzeszów – Tarnów – Kraków)

W regionie tarnowskim:

Etap: Dębica – Pilzno (18 km)

 

Etap: Pilzno – Tuchów (24 km)

Ładny etap prowadzący pasmami Pogórza Ciężkowickiego. Z Pilzna (rynek) wyruszamy dawną drogą węgierską na południowy-zachód. Podchodząc stopniowo drogą grzbietową, szlak dociera do Zwiernika. Tu znajduje się drewniany kościół pw. św. Marcina. Obok kościoła kierujemy się na zachód, w dalszym ciągu grzbietem wzgórz i docieramy do leżącej na wierzchowinie Zalasowej. Cały czas towarzyszą nam interesujące widoki na Pogórze Ciężkowickie i znajdujące się na południu Pasmo Brzanki i Liwocza. Z Zalasowej omijając drogi główne przez ciekawe dolinki i las dochodzimy bezpośrednio nad Tuchów – widoczne już miasto. Schodzimy wraz ze szlakiem turystycznym czarnym, obok po prawej mijamy Dom Pielgrzyma. Szlak doprowadza pod Sanktuarium MB Tuchowskiej. Stąd podchodzimy 1 km do rynku w Tuchowie i znajdującego się nieopodal kościoła parafialnego pw. św. Jakuba

 

Etap: Tuchów – Tarnów (16 km)

Etap prowadzi tradycyjną drogą pątniczą Tarnów – Tuchów. Od Sanktuarium MB Tuchowskiej kierujemy się na północ i skręcamy do Karwodrzy. W Karwodrzy po lewej mijamy zespół dawnego pałacu, za którym skręcamy w lewo (pod górę). Na grzebiecie w drogę w prawo. Dochodzimy do interesującej kapliczki św. Jana Nepomucena, tradycyjnego miejsca odpoczynku pątników. Idziemy za znakami przez las zwany “Czerwonym dołem”. Stopniowo schodząc wychodzimy z lasu i dochodzimy do Łękawki. Z tej miejscowości ze znakami żółtego szlaku turystycznego wspinany się na Górę św. Marcina. Tutaj na szczycie wzniesienia znajduje się interesujący kościół drewniany pw. św. Marcina. Ciekawe widoki na okoliczne Pogórza i Tarnów. Z Góry św. Marcina schodzimy na północ do Tarnowa. Podążamy al. Tarnowskich, przechodzimy obok interesujących kościołów drewnianych pw. Św. Trójcy i MB Szkaplerznej i docieramy do rynku i katedry w Tarnowie.

 

Etap: Tarnów – Wojnicz (16 km)

Krótki etap wyprowadzający z Tarnowa i pozwalający dojść do Wojnicza znajdującego się już za doliną Dunajca. Od rynku i katedry w Tarnowie kierujemy się na zachód, iulicą Krakowską. Po prawej stronie mijamy neogotycki kościół OO. Misjonarzy pw. Świętej Rodziny. Droga w lewo odchodzi do secesyjnego dworca kolejowego (obecnie po gruntownym remoncie). Przekraczamy rzekę Białą, stopniowo wychodzimy w Tarnowa. Przy dochodzącej z lewej strony obwodnicy skręcamy w prawo do widocznych zabudowań klasztoru Sióstr Sercanek w Zbylitowskiej Górze. Od kościoła i klasztoru kierujemy się na zachód dochodząc pod gotycki kościół parafialny w Zbylitowskiej Górze. Od kościoła obok dworu i parku dochodzimy do Lasu “Buczyna”. O znajdującym się tutaj miejscu straceń z okresu II wojny światowej, przypomina pomnik. Doliną Dunajca dochodzimy do mostu. Przekraczamy Dunajec, drogę główną i kierujemy się do Łukanowic. Bocznymi, mniej uczęszczanymi drogami dochodzimy do Wojnicza. Po prawej stronie mijamy cmentarz parafialny, na którym znajduje się kwatera z I wojny światowej. W Wojniczu szlak biegnie obok ciekawego drewnianego kościoła św. Leonarda, do rynku, gdzie skręca w lewo w kierunku kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca.

 

Etap: Wojnicz – Brzesko (26 km)
W Wojniczu obok kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca szlak skręca w prawo dochodząc pod kapliczkę MB Loretańskiej. Od kapliczki szlak wspina się na wierzchowinę (“Wąwóz szwedzki”). Wierzchowinami docieramy do Sufczyna. W tutejszym kościele zobaczyć można interesujący krucyfiks. Podążając dalej, przekraczając kolejny grzbiet dochodzimy do Dębna pod kościół św. Małgorzaty. Od kościoła udajemy się w kierunku zamku w Dębnie, następnie wałem obok kapliczki św. Jana Nepomucena. Z Dębna do Porąbki Uszewskiej szlak prowadzi mało ruchliwą drogą po wschodniej stronie rzeczki.

Szlak doprowadza pod Grotę MB z Lourdes w Porąbce Uszewskiej. Od Groty udajemy się pod imponujący, neogotycki kościół św. Andrzeja. Wychodzimy z Porąbki Uszewskiej, szlak wspina się pod górę dawną drogą Porąbka – Okocim (od Dębna towarzyszy nam znakowana kolorem niebiesko-białym ścieżka “Ku słońcu” z Dębna przez Porąbkę na Bocheniec). Dochodzimy do głównego grzbietu z południa na północ. Po prawej stronie ciekawa ludowa kapliczka Św. Trójcy. Od kapliczki, za szlakiem czerwonym, kierujemy się na północ. Po niewielkim podejściu osiągamy grzbiet wzgórza “Bocheniec”. Warto tu przystanąć przy renesansowym kościele św. Anny, podziwiać rozległe widoki od Beskidu Wyspowego po równiny na północy. Ścieżka zaczynająca się nieopodal kościoła doprowadza do źródła i kapliczki św. Anny. Z Bocheńca szlak schodzi w kierunku zachodnim (za szlakiem turystycznym czerwonym). Serpentynami dróg przez wierzchowinę prowadzi przez Okocim, pod szkołę i kościół. Skręcamy w prawo i schodzimy w kierunku Brzeska. Uliczkami miasta docieramy pod kościół św. Jakuba w Brzesku.

 

Etap: Szczepanów – Brzesko – Bochnia (22 km)

 

Więcej na: