Po 2020

1 I 2021

Autobusy MPK Tarnów obsługują tylko obszar miasta. Po ponad 20 latach gminy Pleśna, Lisia Góra i wiejska Tarnów organizują własną komunikację z powodu braku porozumienia z miastem.

15 I 2021

 

Rozpoczął się pierwszy etap Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.

 

21 I 2021

 

Jakub Schenk powołany do kadry. Wychowanek tarnowskiej Unii, Jakub Schenk znalazł się w szerokim składzie reprezentacji Polski w koszykówce, powołanej przez trenera Mike’a Taylora na kwalifikacyjne spotkania do EuroBasketu 2022.

 

22 I 2021

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne uruchamia w swoich autobusach asystenta przesiadek – ma poprawić komfort korzystania z autobusów. Asystent przesiadek polega na śledzeniu lokalizacji autobusów w czasie rzeczywistym i przekazaniu kierowcy autobusu stojącego na przystanku informacji, że inny autobus za chwilę nadjedzie na przystanek i powinien poczekać na przesiadających się pasażerów

 

22 I 2021

 

Związek Powiatów Polskich podsumował i ogłosił wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. Wśród miast na prawach powiatu Tarnów zajął ósme miejsce.

24 I 2021

 

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Kingi w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Relikwie św. Kingi podarowały dla tarnowskiego seminarium siostry klaryski ze Starego Sącza. Księżna Kinga dołączyła do grona 18 świętych i błogosławionych obecnych w relikwiach w tarnowskim WSD.

 

30 I 2021

 

W kościele parafialnym w Tarnowie – Mościcach odbyły się uroczystości związane z przyjęciem święceń biskupich przez nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, ks. Artura Ważnego. Przewodniczył jej metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski a głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia, nie był możliwy udział dużej grupy wiernych w uroczystościach.

 

31 I 2021

 

W kościele parafialnym w Tarnowie – Mościcach odbyły się uroczystości związane z przyjęciem święceń biskupich przez nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, ks. Artura Ważnego. Przewodniczył jej metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski a głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia, nie był możliwy udział dużej grupy wiernych w uroczystościach.

 

II 2021

 

Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. Zygmuntowi Mazurowi, wieloletniemu pracownikowi Katedry Filologii PWSZ w Tarnowie, tytuł profesora nauk humanistycznych.

II 2021

 

Trwa „rozmrażanie” kultury i sportu po II fali koronawirusa.

10 II 2021

 

Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej Zakład Aktywności Zawodowej Słoneczne Wzgórze w Tarnowie zostało wyróżnione e-medalem w kampanii społecznej „Pracodawca z sercem”. Doceniono ich między innymi za zwiększanie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz za walkę z ich dyskryminacją.

11 II 2021

 

W wieku 76 lat zmarł Antoni Kopff. Kompozytor, wykładowca i autor piosenki “Do zakochania jeden krok” urodził się w Tarnowie w 1944 roku.

12 II 2021

 

W Tarnowie gościł Tibor Gerencsér, konsul (od września 2020 r.) generalny Węgier w Krakowie.

16 II 2021

 

Udało się pozyskać Muzeum Okręgowemu w Tarnowie 23. fragment Panoramy Siedmiogrodzkie. Część sławnego dzieła autorstwa Jana Styki udało się kupić dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego. Koszt zakupu to 100 tys. zł.

19 II 2021

 

175. rocznica wybuchu rabacji galicyjskiej. Uroczystości ku czci jej ofiar odbyły się przy Mogile Ofiar Rabacji na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

23 II 2021

 

Tarnowscy kartingowcy w kadrze narodowej na rok 2021. W gronie 48 kadrowiczów znaleźli się dwaj kierowcy kartingowi z Tarnowa: Franciszek Belusiak i Maciej Gładysz

27 II 2021

 

Zmarła Erika Bakonyi (ur. w 1944 r.) wieloletnia dyrektor POIT na Węgrzech, wielka przyjaciółka Tarnowa.

27 II 2021

 

Prezesem MPK w Tarnowie zostaje dotychczasowa dyrektor ekonomiczna i główna księgowa – Anna Reising. Zastąpiła Jerzego Wiatra, który po 14 latach zostaje wiceprezesem spółki „Gdańskie Autobusy i Tramwaje”

2 III 2021

 

Tarnowskie Centrum Informacji otrzymało certyfikat Województwa Małopolskiego potwierdzający, że siedziba przy Rynku 7 w Tarnowie spełnia wymogi stawiane Miejscu Przyjaznemu Rowerzystom.

7 III 2021

691. rocznica lokacji Tarnowa. Z powodu pandemii i ograniczeń – obchody skromne.

12 III 2021

Swoje 85. urodziny świętował honorowy obywatel Tarnowa, ks. prof. Michał Heller. Z tej okazji, w tarnowskim teatrze odbył się specjalny, poświęcony jubilatowi, „Wieczór urodzinowy”.

10 III 2021

Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A. otrzymał prestiżowe wyróżnienie biznesowe – tytuł Diament „Forbesa” i znalazł się na liście najdynamiczniej rozwijających się polskich firm.

15 III 2021

Obchody 227 rocznicy urodzin generała Bema, w których udział wzięły władze naszego miasta oraz konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencser.

16 III 2021

Zmarł Zygmunt Szych (ur. 1952 r. w Będzinie), tarnowski dziennikarz, publicysta, wieloletni szef tarnowskiego oddziału “Gazety Krakowskiej” i redaktor naczelny “Gazety Tarnowskiej” – codziennej, lokalnej wkładki do tego tytułu. Pracował także w “Dzienniku Polskim”, tygodniku “Temi”, był stałym współpracownikiem magazynu niezależnego “Tarnow.in”.

17 III 2021

Zmarł Eugeniusz Głomb (ur. 6 stycznia 1929 r.), tarnowski dziennikarz i społecznik. Tworzył od podstaw „Tarnowskie Azoty” będąc ich redaktorem naczelnym, budował w Tarnowie oddział „Gazety Krakowskiej”, także nim kierując. Udzielał się społecznie biorąc udział w licznych inicjatywach.

17 III 2021

Pierwszy samochód elektryczny w tarnowskim samorządzie. Straż miejska otrzymała nowy radiowóz marki Nissan. Radiowóz ma 44 kW mocy i może osiągnąć prędkość do 160 km/h.

18 III 2021

Tarnów będzie miał swoją Winnicę Miejską. Miasto podpisało umowę z Małopolskim Stowarzyszeniem Winiarzy na dzierżawę działki w parku Sanguszków. Mowa o siedmiohektarowym terenie, na którym przed laty funkcjonowała winnica książąt Sanguszków. Pierwszych win będzie można skosztować już w 2025 r. Współpartnerem projektu Winnicy Miejskiej i MCW jest Tarnowska Organizacja Turystyczna.

III/IV 2021

Po rocznej przerwie związanej z pandemią, w Tarnowie trwa akcja „Pisankowy desant”. W ramach akcji na tarnowskich drzewach (ul. Wałowa, pl. Sobieskiego, Rynek, skwer O. Kokocińskiego) zawieszono prawie pięć tysięcy malowanych i wyklejanych jajek. Dodatkowo, po raz pierwszy, na tarnowskim Rynku pojawiły się kilkumetrowe ręcznie wykonane palmy wielkanocne. To efekt współpracy Urzędu Miasta Tarnowa oraz sołtysa wsi Zalasowa w gminie Ryglice.

1 IV 2021

Dworzec autobusowy w Tarnowie zamknięty. Od 2012 r. teren należy do prywatnej firmy. Funkcję dworca przejęły miejskie węzły komunikacyjne: Kochanowskiego – Chyszowska (komunikacja lokalna i dalekobieżna) oraz przystanek przy ul. Do Huty, obok parkingu park&ride (komunikacja dalekobieżna i międzynarodowa).

12 IV 2021

Zmarł Waldemar Urban (ur. w 1962 r.) prezes najstarszego, tarnowskiego klubu piłkarskiego MKS Tarnovia. Klubem kierował od 2007 roku. Przegrał walkę z COVID-19.

18 IV 2021

Zmarł ks. Prałat Stanisław Gurgul. Wieloletni proboszcz parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie. Ks. prałat Stanisław Gurgul urodził się 31 stycznia 1927 roku w miejscowości Doły w parafii Porąbka Uszewska. Maturę zdał w 1948 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1953 roku. Był wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Bochni, dyrektorem gospodarczym i administracyjnym w tarnowskim seminarium. Przez rok przebywał w Paryżu na studium lingwistycznym, a potem wyjechał do Belgii. Po powrocie do diecezji otrzymał zadanie utworzenia parafii i budowy kościoła św. Maksymiliana. Stworzył wzór parafii rodzinnej i otwartej. Funkcję proboszcza pełnił do 1998 roku. Był cenionym kapłanem przez kolejne pokolenia wiernych.

19 IV 2021

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie przekształcił swój oddział neurochirurgii w klinikę. To dzięki porozumieniu z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, co oznacza możliwość kształcenia ich studentów w Tarnowie.

20 IV 2021

Tadeusz Koniarz, tarnowski fotograf, został nagrodzony w XII Ogólnopolskim Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, zorganizowanym przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Tadeusz Koniarz zajął drugie miejsce prezentując zestaw fotografii „Pstryk w Luwrze”. Zdjęcia pochodzą z Paryża z lat 2017-2019. Jego prace znalazły się wśród 256 innych zdjęć fotografów z całej Polski. Ponadto zdjęcia „Sąsiedzi” pochodzące z zestawu, zostały zakwalifikowane do udziału w pokonkursowej wystawie.

24 IV 2021

W wieku 71. lat zmarł Marek Trusz, znany badacz historii i architektury Tarnowa oraz autor wielu publikacji o mieście pod Górą św. Marcina. Był także twórcą pytań do miejskiego konkursu Znam Tarnów.

 

24 IV 2021

Swoją działalność rozpoczął i przyjął pierwszych pacjentów Miejski Punkt Szczepień Powszechnych przeciwko Covid-19 w Tarnowie, który mieści się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Gumniskiej. Działał do 22 lipca; podano ponad 19 tysięcy szczepionek. Punkt obsługiwały przychodnie: Zespół przychodni Specjalistycznych z ul. M. Skłodowskiej – Curie oraz Mościckie Centrum Medyczne.

1 V 2021

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

6 V 2021

Muzeum Okręgowe w Tarnowie ponownie otwiera ekspozycje w reżimie sanitarnym w swoich oddziałach.

9 V 2021

w wieku 76 lat, zmarł światowej klasy stroiciel fortepianów i pianin, Marian Twardy.

9 V 2021

Tancerki ze Studia Tańca Honorata w Tarnowie zostały Mistrzyniami Polski na 4. Mistrzostwach Polski Cheerleaders w Kielcach.

15 V 2021

W reżimie sanitarnym odbyła się Noc Muzeów w Tarnowie.

23 V 2021

Na stadionie Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piłsudskiego w Tarnowie zostały rozegrane lekkoatletyczne Mistrzostwa Małopolski juniorów i juniorów młodszych.

2 VI 2021

W Arenie Jaskółka Tarnów ruszył kolejny Punkt Szczepień Powszechnych przeciwko Covid-19. Działał do 31 lipca; zaszczepiono ponad 7 tysięcy mieszkańców miasta i regionu. Punkt obsługiwał Szpital św. Łukasza.

5 – 12 VI 2021

35. Tarnowska Nagroda Filmowa:

Nagroda Jury Dziecięcego: statuetka „Maszaronek” oraz 5000 zł trafiły do Anima-Pol — producenta serii „Pamiętnik Florki”, za odcinek „Superbohaterowie”.

Nagroda Jury Młodzieżowego: statuetka „Kamerzysty” oraz 5000 zł trafiły do Mariusza Wilczyńskiego, reżysera „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Nagroda Jury Profesjonalnego:

– nagroda specjalna, ufundowana przez Gemini Park Tarnów – 5000 zł: Magdalena Koleśnik za główną rolę w filmie „Sweat” w reżyserii Magnusa von Horn.

– nagroda specjalna, ufundowana przez Telewizję Kino Polska – 5000 zł: Dawid Nickel, reżyser filmu „Ostatni komers”.

– nagroda Grand Prix: statuetka „Maszkarona” oraz 15000 zł: Mariusz Wilczyński za film „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Nagroda Publiczności: statuetka „Publika” oraz 5000 zł dla „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka,

Nagroda za całokształt twórczości: statuetka „Szczęścior” i 10000 zł, dla reżysera Wojciecha Marczewskiego.

Tarnowski Dukat: wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu – Jerzy Armata.

10 VI 2021

odszedł Marcin Berger. Był wieloletnim działaczem Polskiego Towarzystwa Tanecznego oraz założycielem i choreografem w Klubie Tańca Towarzyskiego “KLASA”. Miał 62 lata.

14 VI 2021

obchody 81. rocznicy I transportu więźniów do KL Auschwitz.

17 – 20 VI 2021

26. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl

24 VI 2021

Podczas sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni zdecydowali o zawieszeniu porozumienia o wzajemnej współpracy, zawartego 23 kwietnia 2001 roku pomiędzy Radą Miasta Tarnopola, a Gminą Miasta Tarnowa. Powodem takiej decyzji był fakt, że radni Tarnopola postanowili nazwać lokalny stadion imieniem Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, wiązanego z odpowiedzialnością za rzeź wołyńską.

25 VI 2021

W Amfiteatrze Letnim odbyła się gala wręczenia Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury oraz stypendiów artystycznych. W tym roku Nagrodę Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała Magdalena Burdzyńska. Nagrodą „Mecenasa Kultury Tarnowa” uhonorowano Browar Trzech Kumpli. Tytuł „Nadzieja Roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych artystów otrzymała Milena Łącka. Nagroda Honorowa w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy trafiła natomiast do Bogdany Ligęzy-Drwal. Honorowy tytuł „Ambasador Tarnowa” przyznano Yoli Czaderskiej-Hayek. Jest autorką książek, korespondentką filmową, popularyzatorką polskiej sztuki w USA.

30 VI 2021

w Sali Lustrzanej odbyła się uroczystość, podczas której działacze Związku Piłki Ręcznej w Polsce odznaczyli Janusza Terleckiego Diamentową Odznaką z Wieńcem „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”.

14 VII 2021

otwarto nowy Klub Seniora+. Będzie on miejscem do wspólnej rozmowy, spędzania czasu i rozwijania swoich pasji. Punkt jest prowadzony przez Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWSZ w Tarnowie.

17 VII 2021

miała miejsce kolejna odsłona „Zamkomanii”, imprezy, która co roku gromadzi na Górze św. Marcina sympatyków dawnych czasów, łucznictwa, pięknych strojów i zapomnianych rzemieślników.

1 VIII 2021

odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę akcji „Burza” Armii Krajowej i powstania warszawskiego.

12 VIII 2021

Tarnów gościł uczestników 78. Tour de Pologne. Honorowy start do czwartego etapu nastąpił o godz. 14.40 na ul. Głogowej, pięć minut później na ul. Koszyckiej miał miejsce start ostry.

15 VIII 2021

odbyły się obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą oraz Święta Wojska Polskiego.

17 VIII 2021

Wyruszyła 39. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę; ze względu na pandemię koronwirusa pielgrzymka idzie sztafetowo, podobnie jak w 2020 r.. Każdego dnia na szlaku były trzy inne grupy. Pielgrzymi po dniu wędrowania wracali do domów. Dziennie przemierzali ok 20 km. W pielgrzymce wzięło udział 8 177 osób w tym 158 księży, 9 neoprezbiterów, 4 diakonów, 23 kleryków i jeden brat zakonny. Na pielgrzymce było także 50 sióstr zakonnych. 11 osób nie opuściło żadnej pielgrzymki i szli po raz 39. Najmłodsi pielgrzymi to troje dzieci, które mają dwa miesiące, a najstarszy pątnik ma 91 lat.

26 VIII 2021

w wieku 74 lat umarł wielokrotny reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium, przez wiele lat związany z tarnowską piłką ręczną jako zawodnik i trener, Franciszek Gąsior.

27 VIII 2021

rozpoczęło się Forum Gospodarcze Polonii Świata. Obrady toczyły się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, swój udział potwierdziło ponad 100 uczestników z 21 krajów.

30 VIII 2021

rozpoczął się w Tarnowie pierwszy etap Karpackiego Wyścigu Kurierów. Start poprzedziła prezentacja wszystkich ekip w Zakątku Spycymira Leliwity. Następnie kolarze wyruszyli z placu Węgierskiego na liczącą 136 km trasę etapu do Ciężkowic.

30 VIII 2021

Prezesem MPEC w Tarnowie zostaje dotychczasowy wiceprezes Tadeusz Sieńczak, zawodowo związany ze spółką od ponad 33 lat. Zastąpił Krzysztofa Rodaka, który kierował spółką 28 lat.

30 VIII 2021

Stanisław Burza trzeci w drugim finale IMŚ na długim torze – kolejny udany występ na długim torze zanotował były żużlowiec tarnowskiej Unii, 44-letni S. Burza. Podczas rozegranego na torze w Rzeszowie drugiego finału Indywidualnych Mistrzostw Świata, startujący z ”dziką kartą” tarnowianin zajął trzecie miejsce, powtarzając wynik z ubiegłego roku

IX 2021

Medale dla Tarnowian podczas 16. Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2020 w Tokio. Tarnowscy paraolimpijczycy wywalczyli w Tokio cztery medale. Róża Kozakowska zdobyła złoto w rzucie maczugą i srebro w pchnięciu kulą, Michał Derus zajął drugie miejsce w biegu na 100 metrów, a Marzena Zięba zapewniła sobie brązowy medal w podnoszeniu ciężarów w kategorii ponad 86 kg. Dodatkowo, Joanna Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim zajęli czwarte miejsce w biegu na 1500 metrów.

2- 3 IX 2021

Rzeźbiarski happening w Zakątku Spycimira – na oczach tarnowian, rzeźbiarz Jarosław Jasiński z Bierunia przygotowywał rzeźbę z gliny przedstawiającą popiersie urodzonego w Tarnowie kompozytora Józefa Władysława Krogulskiego.

6 IX 2021

W wieku 100 lat zmarł Honorowy Obywatel Tarnowa – Mieczysław Korczak – pułkownik Armii Krajowej

IX 2021

Maciej Gładysz – Mistrzem CIK-FIA KARTING ACADEMY TROPHY. M. Gładysz jako pierwszy Polak w historii triumfował w prestiżowej serii CIK-FIA Karting Academy Trophy. W finałowych zawodach w szwedzkim Kristianstad, rywalizujący w kategorii OK-Junior, reprezentant TTSK K-Team Tarnów uplasował się na drugim miejscu.

IX 2021

Niecodzienne odkrycie przy ul. Brama Pilźnieńska. W czasie prac remontowych wykonywanych na zlecenie właściciela kamienicy przy ul. Brama Pilzneńska 4, podczas wykopów odsłonięto fragment mostu pochodzący z lat dwudziestych XVI wieku, czyli z czasów hetmana Jana Tarnowskiego.

16 IX 2021

Natalia Kałucka z Tarnowa (AZS PWSZ Tarnów) została Mistrzynią Świata w Mistrzostwach Świata we wspinaczce sportowej w Moskwie.

17 IX 2021

82. rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. W Tarnowie odbyły się uroczystości Dnia Sybiraka.

17 – 25 IX 2021

25. edycja Festiwalu Komedii Talia

Literatura:

Tekst ze strony: www.tarnow.pl oraz www.tarnow.pttk.pl

Potępa Stanisław, „Tarnów międzywojenny (kronika) 1918-1939”, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Tarnów 1988

Opracowała: Maria Sąsiadowicz

Uzupełnienie i aktualizacja (przede wszystkim okres międzywojenny i po 2000 roku): Marcin Pałach, Tarnowskie Centrum Informacji, maj 2008; ostatnia aktualizacja: wrzesień, 2021 (Monika Olech-Rempała, TCI)