Po 2020

1 I 2021

Autobusy MPK Tarnów obsługują tylko obszar miasta. Po ponad 20 latach gminy Pleśna, Lisia Góra i wiejska Tarnów organizują własną komunikację z powodu braku porozumienia z miastem.

15 I 2021

 

Rozpoczął się pierwszy etap Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.

 

21 I 2021

 

Jakub Schenk powołany do kadry. Wychowanek tarnowskiej Unii, Jakub Schenk znalazł się w szerokim składzie reprezentacji Polski w koszykówce, powołanej przez trenera Mike’a Taylora na kwalifikacyjne spotkania do EuroBasketu 2022.

 

22 I 2021

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne uruchamia w swoich autobusach asystenta przesiadek – ma poprawić komfort korzystania z autobusów. Asystent przesiadek polega na śledzeniu lokalizacji autobusów w czasie rzeczywistym i przekazaniu kierowcy autobusu stojącego na przystanku informacji, że inny autobus za chwilę nadjedzie na przystanek i powinien poczekać na przesiadających się pasażerów

 

22 I 2021

 

Związek Powiatów Polskich podsumował i ogłosił wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. Wśród miast na prawach powiatu Tarnów zajął ósme miejsce.

24 I 2021

 

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Kingi w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Relikwie św. Kingi podarowały dla tarnowskiego seminarium siostry klaryski ze Starego Sącza. Księżna Kinga dołączyła do grona 18 świętych i błogosławionych obecnych w relikwiach w tarnowskim WSD.

 

30 I 2021

 

W kościele parafialnym w Tarnowie – Mościcach odbyły się uroczystości związane z przyjęciem święceń biskupich przez nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, ks. Artura Ważnego. Przewodniczył jej metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski a głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia, nie był możliwy udział dużej grupy wiernych w uroczystościach.

 

31 I 2021

 

W kościele parafialnym w Tarnowie – Mościcach odbyły się uroczystości związane z przyjęciem święceń biskupich przez nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, ks. Artura Ważnego. Przewodniczył jej metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski a głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia, nie był możliwy udział dużej grupy wiernych w uroczystościach.

 

II 2021

 

Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. Zygmuntowi Mazurowi, wieloletniemu pracownikowi Katedry Filologii PWSZ w Tarnowie, tytuł profesora nauk humanistycznych.

II 2021

 

Trwa „rozmrażanie” kultury i sportu po II fali koronawirusa.

10 II 2021

 

Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej Zakład Aktywności Zawodowej Słoneczne Wzgórze w Tarnowie zostało wyróżnione e-medalem w kampanii społecznej „Pracodawca z sercem”. Doceniono ich między innymi za zwiększanie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz za walkę z ich dyskryminacją.

11 II 2021

 

W wieku 76 lat zmarł Antoni Kopff. Kompozytor, wykładowca i autor piosenki “Do zakochania jeden krok” urodził się w Tarnowie w 1944 roku.

12 II 2021

 

W Tarnowie gościł Tibor Gerencsér, konsul (od września 2020 r.) generalny Węgier w Krakowie.

16 II 2021

 

Udało się pozyskać Muzeum Okręgowemu w Tarnowie 23. fragment Panoramy Siedmiogrodzkie. Część sławnego dzieła autorstwa Jana Styki udało się kupić dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego. Koszt zakupu to 100 tys. zł.

19 II 2021

 

175. rocznica wybuchu rabacji galicyjskiej. Uroczystości ku czci jej ofiar odbyły się przy Mogile Ofiar Rabacji na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

23 II 2021

 

Tarnowscy kartingowcy w kadrze narodowej na rok 2021. W gronie 48 kadrowiczów znaleźli się dwaj kierowcy kartingowi z Tarnowa: Franciszek Belusiak i Maciej Gładysz

27 II 2021

 

Zmarła Erika Bakonyi (ur. w 1944 r.) wieloletnia dyrektor POIT na Węgrzech, wielka przyjaciółka Tarnowa.

27 II 2021

 

Prezesem MPK w Tarnowie zostaje dotychczasowa dyrektor ekonomiczna i główna księgowa – Anna Reising. Zastąpiła Jerzego Wiatra, który po 14 latach zostaje wiceprezesem spółki „Gdańskie Autobusy i Tramwaje”

2 III 2021

 

Tarnowskie Centrum Informacji otrzymało certyfikat Województwa Małopolskiego potwierdzający, że siedziba przy Rynku 7 w Tarnowie spełnia wymogi stawiane Miejscu Przyjaznemu Rowerzystom.

7 III 2021

691. rocznica lokacji Tarnowa. Z powodu pandemii i ograniczeń – obchody skromne.

12 III 2021

Swoje 85. urodziny świętował honorowy obywatel Tarnowa, ks. prof. Michał Heller. Z tej okazji, w tarnowskim teatrze odbył się specjalny, poświęcony jubilatowi, „Wieczór urodzinowy”.

10 III 2021

Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A. otrzymał prestiżowe wyróżnienie biznesowe – tytuł Diament „Forbesa” i znalazł się na liście najdynamiczniej rozwijających się polskich firm.

15 III 2021

Obchody 227 rocznicy urodzin generała Bema, w których udział wzięły władze naszego miasta oraz konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencser.

16 III 2021

Zmarł Zygmunt Szych (ur. 1952 r. w Będzinie), tarnowski dziennikarz, publicysta, wieloletni szef tarnowskiego oddziału “Gazety Krakowskiej” i redaktor naczelny “Gazety Tarnowskiej” – codziennej, lokalnej wkładki do tego tytułu. Pracował także w “Dzienniku Polskim”, tygodniku “Temi”, był stałym współpracownikiem magazynu niezależnego “Tarnow.in”.

17 III 2021

Zmarł Eugeniusz Głomb (ur. 6 stycznia 1929 r.), tarnowski dziennikarz i społecznik. Tworzył od podstaw „Tarnowskie Azoty” będąc ich redaktorem naczelnym, budował w Tarnowie oddział „Gazety Krakowskiej”, także nim kierując. Udzielał się społecznie biorąc udział w licznych inicjatywach.

17 III 2021

Pierwszy samochód elektryczny w tarnowskim samorządzie. Straż miejska otrzymała nowy radiowóz marki Nissan. Radiowóz ma 44 kW mocy i może osiągnąć prędkość do 160 km/h.

18 III 2021

Tarnów będzie miał swoją Winnicę Miejską. Miasto podpisało umowę z Małopolskim Stowarzyszeniem Winiarzy na dzierżawę działki w parku Sanguszków. Mowa o siedmiohektarowym terenie, na którym przed laty funkcjonowała winnica książąt Sanguszków. Pierwszych win będzie można skosztować już w 2025 r. Współpartnerem projektu Winnicy Miejskiej i MCW jest Tarnowska Organizacja Turystyczna.

III/IV 2021

Po rocznej przerwie związanej z pandemią, w Tarnowie trwa akcja „Pisankowy desant”. W ramach akcji na tarnowskich drzewach (ul. Wałowa, pl. Sobieskiego, Rynek, skwer O. Kokocińskiego) zawieszono prawie pięć tysięcy malowanych i wyklejanych jajek. Dodatkowo, po raz pierwszy, na tarnowskim Rynku pojawiły się kilkumetrowe ręcznie wykonane palmy wielkanocne. To efekt współpracy Urzędu Miasta Tarnowa oraz sołtysa wsi Zalasowa w gminie Ryglice.

1 IV 2021

Dworzec autobusowy w Tarnowie zamknięty. Od 2012 r. teren należy do prywatnej firmy. Funkcję dworca przejęły miejskie węzły komunikacyjne: Kochanowskiego – Chyszowska (komunikacja lokalna i dalekobieżna) oraz przystanek przy ul. Do Huty, obok parkingu park&ride (komunikacja dalekobieżna i międzynarodowa).

12 IV 2021

Zmarł Waldemar Urban (ur. w 1962 r.) prezes najstarszego, tarnowskiego klubu piłkarskiego MKS Tarnovia. Klubem kierował od 2007 roku. Przegrał walkę z COVID-19.

18 IV 2021

Zmarł ks. Prałat Stanisław Gurgul. Wieloletni proboszcz parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie. Ks. prałat Stanisław Gurgul urodził się 31 stycznia 1927 roku w miejscowości Doły w parafii Porąbka Uszewska. Maturę zdał w 1948 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1953 roku. Był wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Bochni, dyrektorem gospodarczym i administracyjnym w tarnowskim seminarium. Przez rok przebywał w Paryżu na studium lingwistycznym, a potem wyjechał do Belgii. Po powrocie do diecezji otrzymał zadanie utworzenia parafii i budowy kościoła św. Maksymiliana. Stworzył wzór parafii rodzinnej i otwartej. Funkcję proboszcza pełnił do 1998 roku. Był cenionym kapłanem przez kolejne pokolenia wiernych.

19 IV 2021

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie przekształcił swój oddział neurochirurgii w klinikę. To dzięki porozumieniu z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, co oznacza możliwość kształcenia ich studentów w Tarnowie.

20 IV 2021

Tadeusz Koniarz, tarnowski fotograf, został nagrodzony w XII Ogólnopolskim Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, zorganizowanym przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Tadeusz Koniarz zajął drugie miejsce prezentując zestaw fotografii „Pstryk w Luwrze”. Zdjęcia pochodzą z Paryża z lat 2017-2019. Jego prace znalazły się wśród 256 innych zdjęć fotografów z całej Polski. Ponadto zdjęcia „Sąsiedzi” pochodzące z zestawu, zostały zakwalifikowane do udziału w pokonkursowej wystawie.

24 IV 2021

W wieku 71. lat zmarł Marek Trusz, znany badacz historii i architektury Tarnowa oraz autor wielu publikacji o mieście pod Górą św. Marcina. Był także twórcą pytań do miejskiego konkursu Znam Tarnów.

 

24 IV 2021

Swoją działalność rozpoczął i przyjął pierwszych pacjentów Miejski Punkt Szczepień Powszechnych przeciwko Covid-19 w Tarnowie, który mieści się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Gumniskiej. Działał do 22 lipca; podano ponad 19 tysięcy szczepionek. Punkt obsługiwały przychodnie: Zespół przychodni Specjalistycznych z ul. M. Skłodowskiej – Curie oraz Mościckie Centrum Medyczne.

1 V 2021

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

6 V 2021

Muzeum Okręgowe w Tarnowie ponownie otwiera ekspozycje w reżimie sanitarnym w swoich oddziałach.

9 V 2021

w wieku 76 lat, zmarł światowej klasy stroiciel fortepianów i pianin, Marian Twardy.

9 V 2021

Tancerki ze Studia Tańca Honorata w Tarnowie zostały Mistrzyniami Polski na 4. Mistrzostwach Polski Cheerleaders w Kielcach.

15 V 2021

W reżimie sanitarnym odbyła się Noc Muzeów w Tarnowie.

23 V 2021

Na stadionie Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piłsudskiego w Tarnowie zostały rozegrane lekkoatletyczne Mistrzostwa Małopolski juniorów i juniorów młodszych.

2 VI 2021

W Arenie Jaskółka Tarnów ruszył kolejny Punkt Szczepień Powszechnych przeciwko Covid-19. Działał do 31 lipca; zaszczepiono ponad 7 tysięcy mieszkańców miasta i regionu. Punkt obsługiwał Szpital św. Łukasza.

5 – 12 VI 2021

35. Tarnowska Nagroda Filmowa:

Nagroda Jury Dziecięcego: statuetka „Maszaronek” oraz 5000 zł trafiły do Anima-Pol — producenta serii „Pamiętnik Florki”, za odcinek „Superbohaterowie”.

Nagroda Jury Młodzieżowego: statuetka „Kamerzysty” oraz 5000 zł trafiły do Mariusza Wilczyńskiego, reżysera „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Nagroda Jury Profesjonalnego:

– nagroda specjalna, ufundowana przez Gemini Park Tarnów – 5000 zł: Magdalena Koleśnik za główną rolę w filmie „Sweat” w reżyserii Magnusa von Horn.

– nagroda specjalna, ufundowana przez Telewizję Kino Polska – 5000 zł: Dawid Nickel, reżyser filmu „Ostatni komers”.

– nagroda Grand Prix: statuetka „Maszkarona” oraz 15000 zł: Mariusz Wilczyński za film „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Nagroda Publiczności: statuetka „Publika” oraz 5000 zł dla „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka,

Nagroda za całokształt twórczości: statuetka „Szczęścior” i 10000 zł, dla reżysera Wojciecha Marczewskiego.

Tarnowski Dukat: wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu – Jerzy Armata.

10 VI 2021

odszedł Marcin Berger. Był wieloletnim działaczem Polskiego Towarzystwa Tanecznego oraz założycielem i choreografem w Klubie Tańca Towarzyskiego “KLASA”. Miał 62 lata.

14 VI 2021

obchody 81. rocznicy I transportu więźniów do KL Auschwitz.

17 – 20 VI 2021

26. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl

24 VI 2021

Podczas sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni zdecydowali o zawieszeniu porozumienia o wzajemnej współpracy, zawartego 23 kwietnia 2001 roku pomiędzy Radą Miasta Tarnopola, a Gminą Miasta Tarnowa. Powodem takiej decyzji był fakt, że radni Tarnopola postanowili nazwać lokalny stadion imieniem Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, wiązanego z odpowiedzialnością za rzeź wołyńską.

25 VI 2021

W Amfiteatrze Letnim odbyła się gala wręczenia Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury oraz stypendiów artystycznych. W tym roku Nagrodę Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała Magdalena Burdzyńska. Nagrodą „Mecenasa Kultury Tarnowa” uhonorowano Browar Trzech Kumpli. Tytuł „Nadzieja Roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych artystów otrzymała Milena Łącka. Nagroda Honorowa w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy trafiła natomiast do Bogdany Ligęzy-Drwal. Honorowy tytuł „Ambasador Tarnowa” przyznano Yoli Czaderskiej-Hayek. Jest autorką książek, korespondentką filmową, popularyzatorką polskiej sztuki w USA.

30 VI 2021

w Sali Lustrzanej odbyła się uroczystość, podczas której działacze Związku Piłki Ręcznej w Polsce odznaczyli Janusza Terleckiego Diamentową Odznaką z Wieńcem „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”.

14 VII 2021

otwarto nowy Klub Seniora+. Będzie on miejscem do wspólnej rozmowy, spędzania czasu i rozwijania swoich pasji. Punkt jest prowadzony przez Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWSZ w Tarnowie.

17 VII 2021

miała miejsce kolejna odsłona „Zamkomanii”, imprezy, która co roku gromadzi na Górze św. Marcina sympatyków dawnych czasów, łucznictwa, pięknych strojów i zapomnianych rzemieślników.

1 VIII 2021

odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę akcji „Burza” Armii Krajowej i powstania warszawskiego.

12 VIII 2021

Tarnów gościł uczestników 78. Tour de Pologne. Honorowy start do czwartego etapu nastąpił o godz. 14.40 na ul. Głogowej, pięć minut później na ul. Koszyckiej miał miejsce start ostry.

15 VIII 2021

odbyły się obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą oraz Święta Wojska Polskiego.

17 VIII 2021

Wyruszyła 39. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę; ze względu na pandemię koronwirusa pielgrzymka idzie sztafetowo, podobnie jak w 2020 r.. Każdego dnia na szlaku były trzy inne grupy. Pielgrzymi po dniu wędrowania wracali do domów. Dziennie przemierzali ok 20 km. W pielgrzymce wzięło udział 8 177 osób w tym 158 księży, 9 neoprezbiterów, 4 diakonów, 23 kleryków i jeden brat zakonny. Na pielgrzymce było także 50 sióstr zakonnych. 11 osób nie opuściło żadnej pielgrzymki i szli po raz 39. Najmłodsi pielgrzymi to troje dzieci, które mają dwa miesiące, a najstarszy pątnik ma 91 lat.

26 VIII 2021

w wieku 74 lat umarł wielokrotny reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium, przez wiele lat związany z tarnowską piłką ręczną jako zawodnik i trener, Franciszek Gąsior.

27 VIII 2021

rozpoczęło się Forum Gospodarcze Polonii Świata. Obrady toczyły się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, swój udział potwierdziło ponad 100 uczestników z 21 krajów.

30 VIII 2021

rozpoczął się w Tarnowie pierwszy etap Karpackiego Wyścigu Kurierów. Start poprzedziła prezentacja wszystkich ekip w Zakątku Spycymira Leliwity. Następnie kolarze wyruszyli z placu Węgierskiego na liczącą 136 km trasę etapu do Ciężkowic.

30 VIII 2021

Prezesem MPEC w Tarnowie zostaje dotychczasowy wiceprezes Tadeusz Sieńczak, zawodowo związany ze spółką od ponad 33 lat. Zastąpił Krzysztofa Rodaka, który kierował spółką 28 lat.

30 VIII 2021

Stanisław Burza trzeci w drugim finale IMŚ na długim torze – kolejny udany występ na długim torze zanotował były żużlowiec tarnowskiej Unii, 44-letni S. Burza. Podczas rozegranego na torze w Rzeszowie drugiego finału Indywidualnych Mistrzostw Świata, startujący z ”dziką kartą” tarnowianin zajął trzecie miejsce, powtarzając wynik z ubiegłego roku

IX 2021

Medale dla Tarnowian podczas 16. Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2020 w Tokio. Tarnowscy paraolimpijczycy wywalczyli w Tokio cztery medale. Róża Kozakowska zdobyła złoto w rzucie maczugą i srebro w pchnięciu kulą, Michał Derus zajął drugie miejsce w biegu na 100 metrów, a Marzena Zięba zapewniła sobie brązowy medal w podnoszeniu ciężarów w kategorii ponad 86 kg. Dodatkowo, Joanna Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim zajęli czwarte miejsce w biegu na 1500 metrów.

2- 3 IX 2021

Rzeźbiarski happening w Zakątku Spycimira – na oczach tarnowian, rzeźbiarz Jarosław Jasiński z Bierunia przygotowywał rzeźbę z gliny przedstawiającą popiersie urodzonego w Tarnowie kompozytora Józefa Władysława Krogulskiego.

6 IX 2021

W wieku 100 lat zmarł Honorowy Obywatel Tarnowa – Mieczysław Korczak – pułkownik Armii Krajowej

IX 2021

Maciej Gładysz – Mistrzem CIK-FIA KARTING ACADEMY TROPHY. M. Gładysz jako pierwszy Polak w historii triumfował w prestiżowej serii CIK-FIA Karting Academy Trophy. W finałowych zawodach w szwedzkim Kristianstad, rywalizujący w kategorii OK-Junior, reprezentant TTSK K-Team Tarnów uplasował się na drugim miejscu.

IX 2021

Niecodzienne odkrycie przy ul. Brama Pilźnieńska. W czasie prac remontowych wykonywanych na zlecenie właściciela kamienicy przy ul. Brama Pilzneńska 4, podczas wykopów odsłonięto fragment mostu pochodzący z lat dwudziestych XVI wieku, czyli z czasów hetmana Jana Tarnowskiego.

16 IX 2021

Natalia Kałucka z Tarnowa (AZS PWSZ Tarnów) została Mistrzynią Świata w Mistrzostwach Świata we wspinaczce sportowej w Moskwie.

17 IX 2021

82. rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. W Tarnowie odbyły się uroczystości Dnia Sybiraka.

17 – 25 IX 2021

25. edycja Festiwalu Komedii Talia

– Grand Prix, statuetkę Talii dla spektaklu „Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara TitoProductions, Spektaklove z Warszawy

– nagroda dla zespołu aktorskiego za wyśmienitą kreację zbiorową w spektaklu „Rewizor” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie,

– nagroda za osobowość aktorską i reżyserską dla Piotra Siekluckiego w spektaklu „Kazik, ja tylko żartowałem” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Nagrodę ALE AKTOR! fundowaną przez krakowski oddział ZASP otrzymała Katarzyna Koziorz za role Morfiny w spektaklu „Circus Kafka” z Teatru Żydowskiego w Warszawie.

W głosowaniu publiczności zwyciężył „Mayday” z Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie w reż. Tadeusza Łomnickiego, tuż za nim uplasowały się „Kazik, ja tylko żartowałem”z Teatru Nowego Proxima i „Dobrze się kłamie” wyprodukowany przez TitoProductions/Spektaklove.

24-26 IX 2021

 

Forum Inteligentnych Specjalizacji w Tarnowie – 3 dniowe wydarzenie poświęcone innowacjom, i szeroko pojętemu postępowi technologicznemu małopolskich firm.

IX 2021

 

Tarnowskie Centrum Informacji laureatem konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej „Bądź w zgodzie i blisko z ekologią”

 

27 IX 2021

 

82. rocznica Powstania Państwa Podziemnego i pośmiertne odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności dra inż. Antoniego Gładysza. Na elewacji rodzinnego domu Gładyszów przy ul. Matejki 11 odsłonięto tablicę upamiętniającą postać dra inż. Antoniego Gładysza

 

28 IX 2021

 

Spotkanie młodzieży z tarnowskimi paraolimpijczykami

W hali Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej odbyło się spotkanie uczniów tarnowskich szkół ze sportowcami Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start, reprezentującymi Polskę w niedawnych Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Na spotkaniu obecni byli: brązowa medalistka w podnoszeniu ciężarów, Marzena Zięba, wicemistrz paraolimpijski w biegu na 100 metrów, Michał Derus, trener ekipy paralekkoatletów, Piotr Kuczek, kierownik kadry paralekkoatletycznej, Bartłomiej Tott, trener Marzeny Zięby i prezes TZSN Start, Bogusław Szczepański oraz wiceprezes tarnowskiego Startu, Aneta Michalska-Perkowska.

 

30 IX 2021

 

Czaderski Wieczór z Ambasadorem Tarnowa Yolą Czaderską-Hayek. Galeria Bema20 wraz z Urzędem Miasta Tarnowa zorganizowali wydarzenie które przybliżało postać naszej przedstawicielki w Hollywood, zasiadającej w wąskim, 87-osobowym jury przyznającym nagrodę „Złotych Globów”. Wydarzenie składało się z 2 części: pierwsza to wernisaż wystawy fotografii przedstawiających osobę p. Yoli Czaderskiej-Hayek od wczesnych lat dziecięcych do chwili obecnej a druga to spotkanie on-line – rozmowa z Ambasador Tarnowa p. Yolą.

 

5-24 X 2021

 

X Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca X „Scena Otwarta” – Centrum Sztuki Mościce

1 X 2021

 

Rozpoczęcie Roku Akademickiego 2021/2022. Szczególne uroczystości odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym (jubileusz 200-lecia) oraz na PWSZ (informacja o zmianie w ciągu roku akademickiego na: Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie)

15 X 2021

 

Na cmentarzu w Tarnowie – Mościcach odbyła się uroczystość pochówku dzieci utraconych. Ceremonię poprowadził biskup Artur Ważny. Na terenie nekropolii znajduje się grób-pomnik dzieci utraconych. Złożono w nim skremowane szczątki dzieci, które w ciągu ostatniego roku zmarły w obu tarnowskich szpitalach, a ich rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

 

16 – 17 X 2021

 

Mistrzostwa Polski Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzików w Tarnowie. Zawodnicy walczyli o medale w dwóch konkurencjach – na czas i w prowadzeniu.

 

22 X 2021

 

Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie – Mościcach uroczyście świętował jubileusz 90-lecia istnienia. Obchody rozpoczęły się na cmentarzy w Mościcach przy grobie Kazimierza Abratowicza, którego imieniem nazwano aulę szkolna.

 

23 – 30 X 2021

 

Neowitraż „Ostatnia Wieczerza XXI” dra Piotra Barszczowskiego na XIII Biennale Sztuki we Florencji

28 X 2021

 

Odbyło się uroczyste nadanie imienia gen. Józefa Gizy Placówce Straży Granicznej w Tarnowie. Podczas wydarzenia została odsłonięta tablica z brązu ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

30 X 2021

 

Chrześcijanie baptyści z Tarnowa obchodzili 90. rocznicę powstania wspólnoty. Założyły ją 30 października 1931 roku trzy mieszkające w Tarnowie rodziny.

 

30 X 2021

 

Po raz 15. odbyła się wspólna, uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz Rady Powiatu Tarnowskiego. To wydarzenie organizowane jest na pamiątkę uchwały, którą podjęto w nocy z 30/31 października 1918 roku. Wtedy ówcześni radni wraz z burmistrzem Tadeuszem Tertilem zdecydowali się na bezkrwawy zryw wolnościowy i ogłosili, że Tarnów stał się Niepodległy.

Uroczysta sesja była okazją do przyznania nagród, wyróżnień i zaszczytnych tytułów. Barbara Prymakowska – w uznaniu wybitnych zasług dla popularyzacji sportu i aktywnego trybu życia – oficjalnie otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa.

Podczas uroczystości przyznano też Nagrody im. Tadeusza Tertila za najlepsze prace dyplomowe. Decyzją komisji konkursowej, złożonej z przedstawicieli Rady Miejskiej, Rady Powiatu oraz reprezentantów uczelni, nagrodę z obszaru nauk humanistyczno-społecznych otrzymał Krzysztof Kostecki, absolwent Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie za pracę “VSM-Value Stream Mapping jako narzędzie analizy i optymalizacji przepływów w przedsiębiorstwie produkcyjnym na przykładzie firmy XYZ”. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Magdaleny Kozioł z tej samej uczelni za pracę “Aktywność zawodowa kobiet i mężczyzn”.

W kolejnej kategorii, prace magisterskie – obszar nauk pozostałych, nagrodę otrzymał Kamil Stańczyk z Politechniki Krakowskiej. Laureat przygotował na obronę magisterium temat dotyczący interwencji urbanistycznej, która miałaby dotyczyć nowego centrum aktywności w Mościcach.

W kategorii prac licencjackich i inżynierskich, nagroda Tertila powędrowała do Arkadiusza Kopacza. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zajął się wizualizacją Nowej Synagogi w Tarnowie. W tej kategorii wręczono również dwa wyróżnienia. Otrzymali je Wiktor Bochenek z Uniwersytetu Jagiellońskiego (“Dziedzictwo Mościc: badanie społeczne na temat postrzegania, ochrony, atrakcyjności i jego udostępniania”) oraz Urszula Kosiarska, absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu (“Organizacja i komunikacja w firmach ubezpieczeniowych na przykładzie firm działających w Powiecie Tarnowskim”).

Podczas sesji wręczono również statuetki i dyplomy laureatom i osobom wyróżnionym w 14. edycji konkursu (2020 rok). Otrzymali je: Piotr Kopa, Mariusz Szatko, Katarzyna Guzy-Mróz, Anna Świętnicka, Dagmara Kras oraz Klaudia Złotowska.

XI 2021

 

Prof. dr hab. Andrzej Maciejczak, neurochirurg, wykładowca Katedry Fizjoterapii PWSZ w Tarnowie oraz lekarz Szpitala Św. Łukasza znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych lekarzy wyróżnionych medalem Gloria Medicinae. Odznaczenia przyznaje Polskie Towarzystwo Lekarskie.

4 XI 2021

 

W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych odbyła się gala jubileuszu 30-lecia Straży Miejskiej w Tarnowie. Wręczono wyróżnienia dla pracowników oraz odznaki dla osób, które przyczyniły się do rozwoju jednostki.

 

4 XI 2021

 

Tarnów w TOP 15 najpiękniejszych małych miast Europy według telewizji CNN. To jedyne polskie miasto na tej liście!

7 XI 2021

 

Tarnów nagrodzony za najlepsze projekty europejskie. Podczas uroczystej Gali „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Centrum Stuki Mościce wręczono nagrody. Do Tarnowa trafiło pięć statuetek – Gmina Miasta Tarnowa otrzymała je za obniżenie poziomu niskiej emisji oraz rewitalizację Parku Strzeleckiego, „Stary Szpital (szpital im. E. Szczeklika)” za modernizację placówki, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej za renowację kirkutu. Laureatem zostało też MPK m.in. za zakup niskoemisyjnych autobusów oraz Tarnowska Organizacja Turystyczna, która realizowała projekt turystyczny wspólnie z powiatem dąbrowskim.

 

14 XI 2021

 

Święto wina w Tarnowie – po raz dziewiąty odbyły Tarnowskie Dionizje: Orszak Winny ulicami Starówki, w którym wzięli udział lokalni winiarze wraz ze św. Marcinem a na Rynku odbył się kiermasz lokalnych winnic.

16 XI 2021

 

Po raz XXV w Tarnowie odbył się festiwal „Śpiewaj z Nami”. Niepełnosprawni artyści z regionu tarnowskiego wystąpili w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych.

19 XI 2021

 

Pałac Młodzieży w Tarnowie obchodził swój jubileusz 19 listopada w hali widowiskowo – sportowej w Gumniskach, gdzie podczas uroczystej gali swoje umiejętności zaprezentowały wszystkie pracownie placówki.

26 XI – 16 XII 2021

 

18. Festiwal Sztuki ArtFest 2021 im. Bogusława Wojtowicza. W programie m.in. „Miasta przyszłości”, silent disco, demoscena, Rok Lema, artystyczne spacery, lata 90., 8-bitowe komputery, aerobik w stylu Jane Fondy, Mały ArtFest, smaki ArtFestu.

 

27 XI 2021

 

V Otwarty Małopolski Turniej Okinawa Shorin – Ryu Karate i Kobudo w Miejskim Domu Sportu w Tarnowie – Mościcach

 

27 XI 2021

 

Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes świętuje 35-lecie działalności. Choć tarnowski chór powstał w 1985 roku i okrągły jubileusz przypadał w roku 2020, to oficjalne obchody postanowiono zorganizować w tym roku. Rocznicę uczczono koncertowo – występując na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

 

29 XI 2021

 

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie otwarte – nowy oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, prezentujący między innymi przykłady umundurowania, uzbrojenia, fotografie, dokumenty oraz unikatowe pamiątki, poświęcony jest ważnym dla Tarnowa i regionu aspektom związanym z II wojną światową został uroczyście oddany dla zwiedzających. W uroczystości udział wzięli m.in. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydenta Tarnowa Roman Ciepiela a także 101-letni gen. Zdzisław Baszak, który podkreślał, że mocno wzruszyło go to miejsce i przywołało wspomnienia.

30 XI 2021

 

Studentka PWSZ Magdalena Robak awansowała do ścisłego finału międzynarodowego konkursu pielęgniarskiego Queen Silvia Nursing Award Poland (Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii). Jej projekt to koszulka z piktogramami do szybkiej komunikacji z pacjentem.

 

XII 2021

 

Robert Wardzała, wykładowca Katedry Wychowania Fizycznego PWSZ w Tarnowie jest pierwszym Polakiem w historii (spoza służb mundurowych), który ukończył niezwykle trudny kurs technik interwencyjnych w amerykańskim centrum szkoleniowym Gracie University w miejscowości Corpus Christi w Teksasie. Szkoleni są tam funkcjonariusze policji, wojska i innych formacji z całego świata.

4 XII 2021

 

Radosne Święto Świateł CHANUKA pod Bimą w Tarnowie – Święto Chanuki obchodzi się na pamiątkę tzw. „cudu chanukowego”, kiedy to w III w. p.n.e., po wyzwoleniu Jerozolimy przez Machabeuszy, doszło do cudownego rozmnożenia oliwy potrzebnej do podtrzymywania światła w menorze, świeczniku w jerozolimskiej świątyni.

5 – 12 XII 2021

 

Vitae Valor – Oblicza Wolności – XI edycja Tarnowskiego Festiwalu Filmowego

5 XII 2021

 

Jubileusz 30-lecia Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert jubileuszowy w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych

 

13 XII 2021

 

Tarnowskie uroczystości związane z 40. rocznicą wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce

17 XII 2021

 

Przy kościele Św. Krzyża i Św. Filipa Neri w Tarnowie powstało nowoczesne, przeszklone oratorium. Remont i rozbudowa ponad stuletniego budynku był możliwy dzięki funduszom unijnym. Działa w nim placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, organizowane są też zajęcia dla seniorów i próby chórów, m.in. Chóru Oratoryjnego „Paradiso” i Tarnowskiego Chóru GOS.PL. To kolejny punkt na mapie Tarnowa, w którym odbywają się kameralne koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty plastyczne, taneczne i teatralne.

17 XII 2021 – 6 I 2022

 

Klimat świąt Bożego Narodzenia w Tarnowie: świątecznie na Rynku (17-23 XII, Jarmark Świąteczny, wspólne kolędowanie), żywa szopka u Ojców Bernardynów (25 XII – 6 I), Miasteczko Betlejemskie na pl. Katedralnym (26 XII – 6 I) oraz ruchoma szopka u Ojców Bernardynów

28 XII 2021

 

Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, ponownie wśród 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce wg magazynu „Wasza Turystyka”. (www.waszaturystyka.pl).

1 I 2022

Multimedialne Centrum Artystyczne – 1 stycznia Biuro Wystaw Artystycznych przejmuje Multimedialne Centrum Artystyczne przy baszcie obok Wałowej 25.

1 I 2022

Powstało Centrum Usług Społecznych (CUS) – instytucja powstała na bazie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, poszerzonego o zakres działań realizowanych przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Wydział Mieszkalnictwa. CUS sprawuje także nadzór nad działalnością jednostek sektora polityki społecznej, w tym domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, ośrodka interwencji kryzysowej, żłobków, placówek opiekuńczo-wychowawczych. Główną siedzibą Centrum jest budynek przy ulicy Brodzińskiego 14.

I 2022

Oficjalnie otwarto pierwszy etap remontu ul. Lwowskiej (od ronda Zesłańców Sybiru do szpitala św. Łukasza): przebudowa ronda (powiększenie), drugi pas i pięć zjazdów, 2 parkingi na 170 samochodów, nowe chodniki i ścieżki rowerowe, wyremontowano także pętle autobusową oraz kilka skrzyżowań.

27 I 2022

Podczas LIX zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni uchwalili nadanie nazw sześciu ulicom, trzem skwerom i rondu w Tarnowie: rondo położone u zbiegu ul. Wilczej i drogi stanowiącej dojazd do autostrady A4 nosi nazwę Rondo Krzyskie. Ulica biegnąca w kierunku wschodnim od ulicy Truskawkowej do Kalinowej – Czernicowa. Ulica zlokalizowana na północny wschód, a następnie na wschód od ulicy Kolejowej – Eleonory Rojowej. Ulica usytuowana na północ od ulicy Wiśniowej – Janiny Ejgierd. Lawendową nazywa się ulica biegnąca w kierunku zachodnim od Nowodąbrowskiej. Ulica położona w kierunku północno-wschodnim od ulicy Ostrogskich do Zamkowej – Nad Strusinką, a ulica przebiegająca na południe od Komunalnej – Strefowa.

Skwer u zbiegu ulic Romualda Traugutta i Agaty Mróz-Olszewskiej nosi nazwę Skweru Kazimierza Abratowskiego. Nieruchomość położona wzdłuż ulicy Bóżnic, pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza i Ludwika Waryńskiego – skwer Józefy Kantorówny i Stefanii Łąckiej. Skwer u zbiegu ulic Bernardyńskiej i Szerokiej nazywa się Skwerem Burmistrza Witolda Rogoyskiego.

30 I 2022

30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tarnowski sztab uzbierał ponad 400 tys. złotych, w ramach zbiórki oddano również 15 750 ml krwi.

II 2022

Turystyka w Tarnowie w 2021 roku. Według danych udostępnionych przez Małopolską Organizację Turystyczną, blisko 315 tysięcy turystów, zarówno z kraju jaki z zagranicy, odwiedziło w 2021 r. Tarnów. To plasuje miasto pod Górą św. Marcina na piątym miejscu najczęstszych kierunków turystycznych w skali województwa.

II 2022

Tarnowska Szkoła Wyższa jako pierwsza uczelnia w Tarnowie otrzymała decyzją Ministra Edukacji i Nauki, status Akademii Nauk Stosowanych. Uczelnia zmieniła tym samym nazwę na Tarnowska Szkoła Wyższa Akademia Nauk Stosowanych.

24 II 2022

Inwazja Rosji na Ukrainę, wojna rosyjsko-ukraińska (w Rosji oficjalnie „wojskowa operacja specjalna”) – inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku o godzinie 5:00 czasu wschodnioeuropejskiego (4:00 czasu polskiego). Tarnów od początku aktywnie włączył się do pomocy. W ciągu pierwszych kilku tygodni z pomocy skorzystało kilkanaście tysięcy uchodźców z Ukrainy, m.in. otwarto punkty pomocy materialnej (odzież, żywność, środki czystości), utworzono miejsca noclegowe, zorganizowano pomoc prawną, organizowano spotkania kulturalne i edukacyjne.

Za organizację punktu informacyjnego dla uchodźców oraz organizację bazy wolontariuszy (ponad 700 os.) a także zbieranie danych o miejscach noclegowych u mieszkańców miasta i okolic odpowiedzialne było Tarnowskie Centrum Informacji (od 24.02 do 25.03.2022 – zakończenie pracy przez TCI) w bazie było zarejestrowanych 240 mieszkańców miasta, deklarujących chęć przyjęcia uchodźców; w każdym miejscu od kilku do ponad 10 miejsc noclegowych (ok. 1000-2000 miejsc). Po kilku tygodniach od rozpoczęcia wojny szacowano że ok. 5 000 uchodźców z Ukrainy zamieszkało w Tarnowie i najbliższej okolicy.

1 III 2022

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zmieniła swoją nazwę na Akademię Nauk Stosowanych. Tarnowska uczelnia uzyskała na to zgodę od Ministerstwa Edukacji i Nauki 14 stycznia.

7 III 2022

Tytuł Polska Marka Turystyczna dla marki EnoTarnowskie (zarządcą marki jest Tarnowska Organizacja Turystyczna) przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki

26 III 2022

Odszedł Janusz Terlecki – w wieku 98 lat zmarł Janusz Terlecki, wieloletni działacz piłki ręcznej w Tarnowie. Terlecki był najstarszym działaczem na rzecz piłki ręcznej w Polsce. W 2021 r. otrzymał w tarnowskiej Sali Lustrzanej Oznakę Diamentową z Wieńcem “Za zasługi dla Piłki Ręcznej” – wręczyli mu ją prezes honorowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Janusz Czerwiński oraz członek zarządu ZPRP, tarnowianin Michał Spieszny. Janusz Terlecki był wieloletnim pracownikiem tarnowskich Zakładów Azotowych. Do końca śledził losy tarnowskiego zespołu.

31 III 2022

Radni, w związku ze zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, jednogłośnie zadecydowali o zawieszeniu współpracy Tarnowa z rosyjskim miastem Kotłas.

1 IV 2022

Jubileusz 70-lecia istnienia świętowała Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Uroczystość ta będzie zamknięciem roku jubileuszowego, historia tarnowskiej biblioteki zaczęła się bowiem 1 kwietnia 1951 roku. Ówczesna Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa w Tarnowie powstała jako jedna ze stu w Polsce, powołanych do życia 13 lutego 1951 roku pismem Ministerstwa Oświaty. Jej pierwszym kierownikiem, a zarazem jedynym pracownikiem, był Józef Tymkowicz, a jej księgozbiór – wydzielony z Powiatowej Biblioteki Publicznej – zajmował zaledwie kilka szaf. Józef Tymkowicz kierował biblioteką do roku 1975, kiedy na stanowisku dyrektora zastąpił go Jan Godek. Obecnie od 2015 roku na czele Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie stoi Beata Kania.

W ciągu ponad 70 lat istnienia, tarnowskiej biblioteki, aż sześciokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Jej historia rozpoczęła się od jednego pomieszczenia w kamienicy mieszkalnej przy placu Kazimierza Wielkiego, a najdłużej – w latach 1977-2018 – funkcjonowała w parterowym domu przy ul. Legionów. Od 2018 r. Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie mieści się w budynku Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Nowy Świat 30.

1 IV 2022

Połączenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Nowa spółka działa pod szyldem MPGK jest spółką z o.o., zajmuje się zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów zebranych w sposób selektywny tj.: bioodpadów, odpadów wielkogabarytowych, a także frakcji zawierających surowce wtórne. Firma odbiera też odpady od mieszkańców, zarządza gminnym składowiskiem odpadów, prowadzi punkty selektywnej zbiórki odpadów, ma obowiązek letniego i zimowego utrzymania ulic i placów, utrzymania czystości na terenach miejskich, wykonuje roboty drogowe, prowadzi azyl dla zwierząt. Kapitał zakładowy nowej spółki po połączeniu wynosi blisko 36 mln zł, zatrudnia obecnie 260 osób.

2 IV 2022

W Arenie Jaskółka Tarnów rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Seniorów w Karate Shinkyokushin. Impreza organizowana przez Wojnicki Klub Karate i Tarnowski Klub Sportowy Shinkyokushin Karate zgromadziła na starcie zawodniczki i zawodników z 21 krajów.

4 IV 2022

W Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika otwarto pierwszy w Tarnowie oddział geriatryczno-internistyczny z pododdziałem reumatologii. Znajduje się w nim 30 łóżek, a na finansowanie jego działalności w początkowym okresie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył 1.3 miliona złotych

4 IV 2022

Otwarto oddział geriatryczno-internistyczny z pododdziałem reumatologii w szpitalu im. E. Szczeklika na początek oddział liczy 30 łóżek.

IV 2022

Najmłodsi tarnowianie oraz seniorzy i młodzież po raz szósty udekorowali miasto własnoręcznie robionymi pisankami. Kolorowo zrobiło się na ulicy Wałowej, placu Sobieskiego, Rynku oraz skwerze przed Urzędem Miasta Tarnowa. W sumie w mieście pojawiło się ponad 5 tysięcy jajek.

6 IV 2022

Z okazji rocznicy 107. urodzin Tadeusza Kantora uczniowie I LO wraz z Biurem Wystaw Artystycznych zorganizowali spacerki jego śladami. Uczestnicy poznali historię artysty.

7 IV 2022

Pan Stanisław Wiatr z Tarnowa otrzymał tytuł Seniora Roku w XIV Małopolskim Plebiscycie Poza Stereotypem. Jest to pierwszy w skali kraju konkurs, który pozwala wyłonić osoby starsze, aktywnie działające w swoim środowisku i na rzecz rozwoju kultury, sztuki oraz regionu.

8 IV 2022

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych obchodzi 110-lecie istnienia. Obecnie do placówki przy ul. Bema uczęszcza 707 uczniów, którzy uczą się w 24 oddziałach.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych jest kontynuatorem Krajowej Szkoły Kupieckiej, która powstała w Tarnowie 6 grudnia 1911 roku. Duże zasługi na polu utworzenia szkoły miał ówczesny burmistrz Tadeusz Tertil. W roku szkolnym 1914/1915 wskutek działań wojennych nastąpiła w nauce roczna przerwa. W następnym roku Krajowa Szkoła Kupiecka w Tarnowie wznowiła działalność. W roku szkolnym 1919/1920, już w niepodległej Polsce, Krajowa Szkoła Kupiecka rozpoczęła działalność jako Krajową Szkoła Handlowa.

Przeszło stuletnia tradycja szkoły procentuje doświadczeniem w zakresie kształcenia i wychowania. ZSEG przygotowuje absolwentów z uwzględnieniem współczesnych wymagań gospodarki rynkowej, zarówno w zagadnieniach ekonomiczno – handlowych, hotelarskich jak i gastronomicznych.

13 – 18 IV 2022

Zalasowskie palmy na tarnowskim Rynku – już drugi raz, kiedy palmy z Zalasowej pojawiły się na tarnowskim rynku. Kolorowe i okazałe dzieła stworzone zostały w ramach Konkursu Palm Wielkanocnych.

20 IV 2022

Młodzi geniusze nagrodzeni – uczniowie z tarnowskich szkół otrzymali stypendia prezydenta Tarnowa za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne uzyskane w roku szkolnym 2020/21. Znalazły się na niej nazwiska 39 uczniów: 29 z nich wykazało się osiągnięciami naukowymi, pozostała dziesiątka uzyskała tytuł laureata w konkursach artystycznych.

30 IV – 1 V 2022

Ukraińska Gastromajówka – tarnowska impreza kulinarna, na której królowały ukraińskie smaki. W programie wydarzenia, poza degustacją potraw ugotowanych przez naszych wschodnich sąsiadów, znalazły się występy artystyczne, wielkie niedzielne śniadanie na tarnowskim rynku, atrakcje dla dzieci. Gościem specjalnym był Robert Makłowicz.

13 – 14 V 2022

Z sukcesem zakończyła się Noc Muzeów. Tym razem wydarzenie zorganizowały instytucje: Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Okręgowe, Muzeum Diecezjalne, Parafia Katedralna, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, Tarnowskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Mościce, Bema20, Galeria BAZA, Wydział Sztuki Akademii Nauk Stosowanych, Zespół Szkół Plastycznych, Tarnowskie Centrum Informacji oraz Filar, Sadowska-Filar, Szumlański Adwokacka Spółka Partnerska.

17 V 2022

XVIII Bieg Sanguszków – blisko 200 zawodniczek i zawodników stanęło na starcie XVIII Biegu Sanguszków. Pierwszy na mecie zameldował się Tomasz Wątroba z Tarnowa, który trasę o długości 10 km pokonał w czasie 35.55 min.

17 V 2022

Igrzyska Europejskie potwierdzone kontraktem – w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie podpisana została umowa „Host City and Region Contract” pomiędzy Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich i gospodarzami igrzysk, co było finałem długiego procesu przygotowań do wydarzenia. W uroczystości wziął udział prezydent Tarnowa, bowiem III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 odbędą się nie tylko w Krakowie, który jest gospodarzem imprezy, ale również w Tarnowie, Zakopanem i Krynicy.

18 V 2022

Tarnowski ITS z nagrodą za najlepsze wdrożenie – Tarnów Liderem ITS – nagrodę za najlepsze w Polsce wdrożenie inteligentnych systemów transportowych przez instytucję sektora publicznego odebrali w Warszawie wiceprezydent Tadeusz Kwiatkowski oraz dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji Artur Michałek.

19 V 2022

Młodzieżowa Rada Miejska – w Sali Lustrzanej odbyła się, zwołana przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie, pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie VII kadencji na lata 2022-2025. Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miejskiej, został nim Tomasz Kowalski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika. Wiceprzewodniczącymi wybrani zostali Joanna Kiełbasa i Michał Dygdoń, a sekretarzem Szymon Baranowski. Do prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej weszła także jako członkini, Emilia Siedlik.

20 V 2022

Uczeń II LO z diamentowym indeksem AGH – tegoroczny maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącego, Filip Pawłowicz, zdobył tytuł laureata XV Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki. Dzięki temu otrzymał wstęp na krakowską uczelnię bez konieczności uczestniczenia w rekrutacji.

27 V 2022

140 lat „Ogrodnika” – Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych świętował swoje 140 urodziny! Z powodu pandemii ubiegłoroczna impreza została odwołana, więc obchody przełożono na 2022 rok.

Praca szkoły została zainaugurowana 28 czerwca 1881 roku, ale jej obecna nazwa nie towarzyszyła jej od początku. Najpierw kształceniem młodzieży zajmował się Zakład Sadowniczo-Ogrodniczy, następnie Krajowa Szkoła Ogrodnicza, Państwowa Szkoła Ogrodnicza, Tarnowska Szkoła Ogrodnicza, Zespół Szkół Ogrodniczo-Rolniczych i finalnie Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Jest to także najstarsza szkoła ogrodnicza w Polsce!

28 – 29 V 2022

Święto 16. Pułku Piechoty – w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu obchodzono święto 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Dzień 28 maja, jako datę święta pułkowego zatwierdził 19 maja 1927 roku, Minister Spraw Wojskowych Marszałek Józef Piłsudski. Święto obchodzone było w rocznicę zwycięskiego boju stoczonego w 1920 roku pod Murową.

3 VI 2022

Po ponad trzydziestu miesiącach przerwy do użytku oddany został most w Ostrowie nad Dunajcem.

4 VI 2022

XXI Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Huculskiej „Szlakiem Konia Huculskiego” oraz Amatorski Konkurs Zręczności Powożenia Zaprzęgami Konnymi o Puchar Kryształową Kulę (Stadnina Koni w Klikowej)

27 V – 4 VI 2022

36. Tarnowska Nagroda Filmowa. Statuetka zatytułowana „Ukłon” oraz 10 000 zł powędrowało do Jerzego Stuhra. Laureatowi nagrody za całokształt odznaczenie wręczył Roman Ciepiela – prezydent Tarnowa.

Dwanaścioro dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, pod nadzorem Magdy Trusz, oceniło bajki konkursowe i przyznały statuetkę „Marszkaronka” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy zł Arturowi Wyrzykowskiemu za „Skafander Klingerta”. Odznaczenie otrzymał od całego składu małych sędziów.

Młodzież także miała swój głos. Siedmioosobowe jury złożone z uczniów z tarnowskich liceów, pod opieką Dominiki Dąbek, doceniło film Konrada Aksinowicza – „Powrót do tamtych dni”. Reżyser otrzymał nagrodę „za zabranie widzów w nostalgiczną podróż do słodko-gorzkich lat 90-tych i ukazanie w niebanalny i autentyczny sposób szeroko pojętych problemów społecznych, które mogą dotyczyć każdego”. Statuetkę „Kamerzysty” i 5 tysięcy zł przekazali mu reprezentanci jury, czyli Hanna Białas i Wojciech Kurczab.

Jedną z najcenniejszych nagród jest ta od publiczności. Po wyświetleniu wszystkich filmów konkursowych komisja dokonała przeliczenia głosów oddanych na kuponach w Plebiscycie. Najwyższą ocenę a także statuetkę „Publika” i 5 tysięcy zł otrzymał film „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego. Twórca podziękował widzom z ekranu w kinie Marzenia.

Sześcioosobowe jury profesjonalne 36. Tarnowskiej Nagrody Filmowej w składzie: Wojciech Marczewski (reżyser, scenarzysta, pedagog, ubiegłoroczny laureat nagrody za całokształt), Jolanta Dylewska (operatorka filmowa i scenarzystka, reżyserka filmów dokumentalnych), Marta Habior (producentka filmowa), Marzena Majcher (kompozytorka) i Artur Zaborski (dziennikarz filmowy, krytyk) miało do dyspozycji Grand Prix oraz nagrody specjalne.

Wyróżnienie „Nadzwyczajne” jury przekazało Weronice Bilskiej, autorce zdjęć filmowych, za intuicję i inteligencję operatorską w filmach „Piosenki o miłości” i „Moje wspaniałe życie”. Natomiast nagroda specjalna w wysokości 5 tysięcy zł została podzielona na dwie części i powędrowała do Bartosza Blaschke, reżysera filmu „Sonata” za optymistyczną i pełną pasji opowieść oraz Łukasza Grzegorzka, twórcy „Moje wspaniałe życie”, za stworzenie oryginalnego obrazu rodziny, wiary w ludzi i świata bez agresji. Nagrodę wręczyła im Joanna Rzepecka-Zienko.

Decyzją Jury Grand Prix 36. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, statuetkę „Maszkarona”, nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł za odważną, bezkompromisową, skrajnie subiektywną autorską wypowiedź, otrzymał film Aleksandry Terpińskiej „Inni ludzie”. Nagrodę z rąk Marzeny Majcher i Wojciecha Marczewskiego odebrała reżyserka filmu na scenie.

11 – 12 VI 2022

XIV Tarnowski Turniej Rycerski „Zamkomania” na Górze św. Marcina

12 – 19 VI 2022

27. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl. W programie m.in. spektakl i koncerty pod Bimą, zwiedzanie cmentarza żydowskiego, spacer „Śladami tarnowskiego getta” oraz czytanie „Stramera”

13 VI 2022

Tarnów uczcił 82. rocznicę I transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Uroczystości tradycyjnie odbyły się przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz.

13 VI 2022

Tarnów świętował dzisiaj 150. rocznicę urodzin „polskiego Edisona”, Jana Szczepanika. Obchody roku genialnego wynalazcy rozpoczęły się w godzinach porannych, a ich uwieńczeniem był wernisaż odbywającej się w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, wystawy „Jan Szczepanik – geniusz, wynalazca, konstruktor”. W ramach obchodów odbył się koncert zespołu „Pectus”.

14 VI 2022

W Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2021, zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich, Tarnów zajął 6 miejsce wśród 30 miast na prawach powiatu.

18 VI 2022

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego – Prezes PiS Jarosław Kaczyński odsłonił pomnik swojego brata, Lecha. Monument stanął przed dworcem kolejowym w Tarnowie.

20 VI 2022

Tytuł „Top atrakcja 2022” dla Tarnowa w kategorii „atrakcyjna miejscowość” w plebiscycie popularnego portalu i bloga podróżniczego www.polskieszlaki.pl

22 VI 2022

Marcin Pałach, Dyrektor TCI, zostaje po raz kolejny członkiem Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej (VI kadencja 2022-2025)

22 VI 2022

Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie została sklasyfikowana na drugim miejscu – wspólnie z ANS w Łomży – w tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw w kategorii Najlepsze Publiczne Uczelnie Zawodowe. Liderem rankingu została Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

24 VI 2022

Łukasz Podolak, wykładowca Wydziału Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie otrzymał European Design Awards – prestiżową nagrodę przyznawaną europejskim projektantom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie projektowania komunikacji.

24 – 26 VI 2022

Święto Miasta „Zde(a)arzenia” a w programie m.in. Jarmark Galicyjski na Rynku, „Silent Disco”, „Dobrodzień”, „Lato z Radiem” oraz gala Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury oraz stypendiów artystycznych. Tegoroczne Nagrody Miasta Tarnowa przyznano: Piotrowi Barszczowskiemu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i Katarzynie Wronie za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. W tej edycji doceniono także działalność Marii Kanior, pedagożki, nauczycielki i działaczki harcerskiej. Otrzymała Nagrodę Honorową w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy.

Tytuł „Mecenasa Kultury Tarnowa” przypadło ono w udziale Ana Belle, czyli Annie Daraż. Jej cukiernia Ana Belle Patisserie aktywnie wspiera tarnowskie imprezy. Z kolei nagroda „Nadzieja Roku” przypadła Robertowi Wypaskowi. Jest to wyróżnienie przyznawane wybitnie uzdolnionym młodym twórcom.

W czasie gali wyróżnienie w postaci dukata tarnowskiego za upowszechnianie i promocję kultury otrzymał także Mateusz Kołodziej.

Przyznano siedem stypendiów artystycznych. Otrzymali je: w kategorii literatura: Bogumił Staszek (wydanie tomiku poetyckiego „Jatyzm”); w kategorii sztuki wizualne: Kazimierz Klimkiewicz – „Tarnowskie Biennale Sztuki” (wspólny projekt artystyczny), Filip Sępek – „Moje okolice” oraz Ryszard Szczepanik – „Wino z Terakoty – Podziemny Eksperyment. Zestaw naczyń do picia, maceracji i przechowywania wina”; w kategorii muzyka: Ewa Judasz-Jakubiak – „Bo świat to my” (realizacja nagrania audio i teledysku przez Chór SOLski), Anna Podkościelna-Cyz – „Tarnów na strunach” (teledysk Con Affetto na tarnowskiej Starówce); w kategorii film: Krzysztof Głuszak – „Diament z Warsztatowej. Sto lat Klubu Sportowego Metal Tarnów”.

Prezydent Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużonych pracowników Urzędu Miasta Tarnowa. Medal Złoty otrzymali: Andrzej Banach, Marek Baran, Beata Idziniak. Bogumiła Karpińska, Mariusz Kita, Sławomir Kolasiński, Andrzej Kowol, Dorota Krakowska, Andrzej Kuta, Aleksandra Machowska, Marzena Markowska, Zdzisław Nyczaj, Barbara Owczyńska, Dorota Ryba, Marta Rzeźnikiewicz, Angelina Słomska oraz Marta Wiśniewska. Medal srebrny za długoletnią służbę otrzymała Elżbieta Starzyk. Uroczystego wręczenia odznaczeń w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonała Ewa Gil, II zastępca dyrektora biura wojewody małopolskiego oraz prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

28 VI 2022

Członkowie Tarnowskiej Organizacji Turystycznej wybrali nowe władze stowarzyszenia. Walne zebranie, które odbyło się 28 czerwca, zakończyło się ponownym osadzeniem na stanowisku prezesa zarządu Marcina Pałacha – dyrektora Tarnowskiego Centrum Informacji.

30 VI 2022

Studenci-sportowcy AZS Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie po raz czwarty z rzędu wygrali klasyfikację generalną Akademickich Mistrzostw Polski wśród publicznych uczelni zawodowych. W tym sezonie wystartowali w 20 konkurencjach, zdobywając łącznie 588 punktów. Dzięki temu wyprzedzili PWSZ Nysa – 500.5 pkt. oraz KPU Krosno – 311.5 pkt.

VII 2022

W Tarnowie będzie można studiować prawo. Prestiżowy kierunek, na studiach magisterskich, uruchamia Akademia Nauk Stosowanych (była PWSZ). Uczelnia otrzymała pozytywną opinię z Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz z Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i rozpoczęła rekrutację kandydatów na I rok.

1 VII 2022

Otwarcie pierwszego w mieście stacjonarnego hospicjum. Placówka działa przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Mościckiego Centrum Medycznego (12 miejsc).

5 VII 2022

Legendarny tarnowski trener piłki ręcznej, obchodzący niedawno 85. urodziny, Stanisław Majorek, odsłonił w niedzielę gwiazdę ze swoim imieniem i nazwiskiem w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.

8 VII 2022

Grupa Azoty Unia oficjalnie w PGNiG superlidze – klub Jaskółka Tarnów sp. z o.o. spełnił wszystkie kryteria sportowe, prawne, finansowe oraz infrastrukturalne określone w regulaminie postępowania licencyjnego i otrzymał licencję uprawniającą do gry w sezonie 2022/23 w rozgrywkach PGNiG Superligi piłki ręcznej mężczyzn.

8 – 9 VII 2022

Festiwal Teatrów Ulicznych „35 Ulica”. Na tarnowskim Rynku wystąpiło 8 teatrów z Polski, Hiszpanii, Togo, Włoch i Szwajcarii.

11 VII 2022

Aleksandra Kałucka – zawodniczka AZS ANS Tarnów zajęła 2 miejsce na zawodach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas w Chamonix, W kwalifikacjach, Aleksandra Kałucka wynikiem 6.87 s wywalczyła trzecią lokatę. Tarnowianka ustąpiła pola jedynie późniejszej zwyciężczyni, Chince Lijuan Deng, która rezultatem 6.74 s ustanowiła nowy rekord Azji oraz Indonezyjce Rajiah Sallsabillah – 6.85 s.

19 VII 2022

Reprezentantka AZS ANS Tarnów, Anna Brożek triumfowała w rozegranych w słowackiej Żylinie zawodach Pucharu Europy we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Tarnowianka w kwalifikacjach uzyskała zdecydowanie najlepszy czas, przebiegając ścianę w czasie 7.42 s (druga zawodniczka, Hiszpanka Carla Martinez Vidal osiągnęła wynik 8.27 s). W pierwszym biegu pucharowym, Anna Brożek pokonała inną Polkę, Agatę Lesiewicz. W półfinale okazała się szybsza od Ukrainki Aliny Shchyharievej, a w finale zwyciężyła Hiszpankę Marię Laborda Sagaste. Zawodniczka AZS ANS uzyskała w tym biegu wynik 7.64 s, jej rywalka 8.42 s.

12-17 VII 2022

W Arenie Jaskółka Tarnów odbyły siatkarskie Mistrzostwa Europy mężczyzn do lat 22. Wystąpiło w nich 8 drużyn (Turcja, Serbia, Włochy, Austria, Francja, Holandia, Czarnogóra, Polska), złożonych z zawodników urodzonych w roku 2001 i młodszych. Mistrzem Europy została reprezentacja Włoch, srebro trafiło do Francji a brąz wywalczyła reprezentacja Polski. Na większości spotkań na arenie był komplet widzów.

18 VII 2022

Certyfikat akredytacyjny dla Szpitala im. E. Szczeklika. Minister Zdrowia, po pozytywnej opinii Komisji Akredytacyjnej przyznał Specjalistycznemu Szpitalowi im. E. Szczeklika w Tarnowie akredytację medyczną na cały zakres prowadzonej przez niego działalności. Tym samym szpital znalazł się w elitarnym gronie zaledwie 170 placówek w Polsce. Akredytacja obowiązuje przez trzy lata. To prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane tarnowskiej placówce po raz czwarty.

19 VII 2022

Reprezentantka AZS ANS Tarnów, Anna Brożek triumfowała w rozegranych w słowackiej Żylinie zawodach Pucharu Europy we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Tarnowianka w kwalifikacjach uzyskała zdecydowanie najlepszy czas, przebiegając ścianę w czasie 7.42 s (druga zawodniczka, Hiszpanka Carla Martinez Vidal osiągnęła wynik 8.27 s). W pierwszym biegu pucharowym, Anna Brożek pokonała inną Polkę, Agatę Lesiewicz. W półfinale okazała się szybsza od Ukrainki Aliny Shchyharievej, a w finale zwyciężyła Hiszpankę Marię Laborda Sagaste. Zawodniczka AZS ANS uzyskała w tym biegu wynik 7.64 s, jej rywalka 8.42 s.

31 VII – 13 VIII 2022

VI Międzynarodowy Festiwal Ambasador Tarnowa Maestro Krystian Tkaczewski pod Honorowym Patronatem Prezydenta Tarnowa. Odbyło się 7 koncertów.

21 VII 2022

80. rocznica likwidacji linii tramwajowej w Tarnowie. Tramwaje jeździły po naszym mieście ponad 30 lat, otwarcie linii miało bowiem miejsce 25 września 1911 roku. Tarnów był trzecim w Galicji miastem (obok Lwowa i Krakowa), w którym kursował tramwaj elektryczny. Długość tarnowskiej linii wynosiła 2580 metrów. Tramwaj zlikwidowały okupacyjne władze niemieckie w 1942 roku. Ruch wstrzymano 21 lipca 1942 roku, a osiem wagonów typu Sanok SW1 zostało przekazanych do Lwowa.

31 VII 2022

250. rocznica wkroczenia do Tarnowa po pierwszym rozbiorze Polski wojsk austriackich. Miało to miejsce 31 lipca 1772 roku, a zaborcy weszli do miasta przez Bramę Pilzneńską. Wojskami dowodził 40-letni generał dywizji, Richard D’Alton, Irlandczyk w służbie cesarzowej Marii Teresy. Jako swoją kwaterę wybrał on kamienicę przy Rynku 21 (obecnie mieści się w niej Muzeum Historii Tarnowa i Regionu). Tarnów w wyniku pierwszego rozbioru Polski znalazł się na terenie Królestwa Galicji i Lodomerii.

Uniwersał rozbiorowy Marii Teresy, zawiadamiający tarnowian, że stali się poddanymi monarchii habsburskiej, ogłoszono jednak dopiero ponad miesiąc później, 11 września 1772 roku. Przysięgę na wierność monarchii austriackiej, tarnowscy radni złożyli natomiast na ratuszu, 29 grudnia 1773 roku.

1 VIII 2022

Centrum Usług Społecznych w Tarnowie przenosi się do nowej, wyremontowanej siedziby przy ul. Brodzińskiego 14 (dawny dom dziecka)

17 VIII 2022

Wyruszyła 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę (25 grup podzielonych na części A i B, 215 km, 9 dni marszu, 4 000 pątników (część A – 1 700, część B- 2 300; najliczniejsze grupy to te z numerami 23 (243 pątników) w części B oraz 11 (170) w części A).

20 VIII – 10 IX 2022

29 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej w Tarnowie. W ramach wydarzenia organizowanego przez Fundację Kultury i Integracji „Inter-Art” posłuchać było można 4 koncertów.

21 VIII 2022

Małopolska Tour w Tarnowie. Ponad tysiąc uczestników stanęło na starcie rajdu rodzinnego. Do wyboru mieli jedną z czterech tras: mini I (18 km), mini II (7 km), midi (29 km) oraz maxi (40 km).

9 IX 2022

Pasaż Odkryć otwarty! Mieszczący się w kamienicy przy Rynku 4, tarnowski Pasażu Odkryć został uroczyście otwarty przez prezydenta Tarnowa – Romana Ciepielę, ks. prof. dr hab. Michała Hellera, wicemarszałka województwa małopolskiego – Józefa Gawrona oraz członkini zarządu województwa małopolskiego – Martę Malec-Lech.

Nowe centrum nauki i techniki udostępnia na różne sposoby informacje o najważniejszych odkryciach, wynalazkach i ich autorach, kiedyś i obecnie związanych z Tarnowem. Znajduje się w nim pięć profesjonalnie wyposażonych pracowni, nawiązujących do postaci słynnych tarnowian: astronomiczna do ks. Michała Hellera, hi-tech do Jana Studniarskiego, techniczna do Jana Szczepanika, przyrodniczo-chemiczna do Karola Olszewskiego, a ogólnorozwojowa do Anieli Piszowej.

Pracownie te usytuowane są na drugim piętrze, natomiast pierwsze piętro to zabytkowe wnętrze wypełnione specjalnie zaprojektowanymi eksponatami – jest ich ponad 20 – wymagającymi interakcji. To główna przestrzeń wystawiennicza, składająca się z pięciu sal. Można tam m.in. ujrzeć przez lornetę Tarnów przyszłości, wskoczyć do studni bez dna czy sprawdzić wiedzę z zakresu chemii.

Dla twórców Pasażu Odkryć ważne jest, aby odwiedzający uczestniczyli w procesie odkrywania, a dzieci i młodzież mogły korzystać ze specjalnie przygotowanych programów łączących zabawę z nauką.

Pod koniec września 2022 r. placówka znalazła się w finale XXVI edycji konkursu „Modernizacja roku & Budowa XXI wieku” i otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

11 IX 2022

Klikowska Parada Konna. W jej ramach zorganizowane zostały wojewódzkie czempionaty koni ras: śląskiej i polski koń zimnokrwisty.

12 IX 2022

Rocznica dwóch tarnowskich transportów kobiet do KL Ravensbrück.

15 IX 2022

Nowe nazwy ulic i skwerów w Tarnowie: ulice Ryszarda Marka oraz Janusza Terleckiego (w Mościcach nieopodal ulicy Traugutta), al. Krzysztofa Pendereckiego (przedłużenie al. Jana Pawła II w kierunku autostrady), skwer Debory Wechsler (przy Urzędzie Miasta Tarnowa na Nowej 4) oraz skwer Stefana Syrka (przy ulicy Waryńskiego).

17 IX 2022

V Memoriał Krystiana Rempały – Bartosz Smektała zwyciężył drugi raz z rzędu w Memoriale Krystiana Rempały (12+3). Na drugim miejscu sklasyfikowany został Patryk Wojdyło (12+2), natomiast podium uzupełnił Bartłomiej Kowalski (11)

22 IX 2022

XXII Rajd Patriotyczno-Turystyczny po Tarnowie – Szlakami Żołnierzy Września. Organizatorem był Zarząd Oddziału PTTK „Ziemi Tarnowskiej” – Komisja Krajoznawcza i Turystyki Pieszej. Celem rajdu było uczczenie 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści Rosji Radzieckiej na Polskę, zapoznanie uczestników z historią wojny na terenie Tarnowa i Ziemi Tarnowskiej, poznanie miejsc pamięci narodowej w Tarnowie oraz zachęcenie młodzieży do zdobywania Odznaki Szlakami Miejsc Pamięci Narodowej po Ziemi Tarnowskiej.

23 IX 2022

Złote Gody – 18 tarnowskich par odebrało w Sali Lustrzanej okolicznościowe medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wręczył je prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Wśród nich znalazła się także jedna, która celebrowała 60 lat wspólnego pożycia – to państwo Zofia i Julian Kurczabowie. Nieco mniej, bo 56 lat razem mają także za sobą państwo Maria i Roman Kaletowie, a rok później przed ołtarzem przysięgali sobie pani Henryka i pan Julian Czopkiewiczowie (55 lat). Nagrody wręczono także państwu: Marii i Władysławowi Językom (52 lata), Krystynie i Antoniemu Walasom, Janinie i Krzysztofowi Bałłom (51 lat), Halinie i Janowi Czapkom (51 lat), Stanisławie i Janowi Paprockim (51 lat), Teresie i Ludwikowi Pyrchlom (51 lat), Elżbiecie i Stanisławowi Siedlikom (51 lat), Marii i Antoniemu Ciepielowskim (51 lat), Janinie i Kazimierzowi Piwowarczykom (51 lat), Zofii i Stefanowi Zabawom (50 lat), Teresie i Andrzejowi Bankom (50 lat) oraz Halinie i Antoniemu Widłom (50 lat).

24 IX – 1 X 2022

XXVI Festiwal Komedii Talia 2022. Jury XXVI Festiwalu Komedii Talia 2022 obradując w składzie: Krzysztof Jaroszyński – Przewodniczący, Anna Wakulik, Adam Prucnal, po obejrzeniu 6 przedstawień konkursowych jury postanowiło przyznać:

Grand Prix, statuetkę Talii i nagrodę finansową 15 tysięcy złotych dla spektaklu „Słoneczni chłopcy” w reżyserii Marcina Hycnara z Och-Teatru z Warszawy – za spełnienie oczekiwań.

Nagrodę 5 tysięcy złotych dla Jacka Fedorowicza w spektaklu „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” w reżyserii Magdaleny Piekorz Fundacji Republika Marzeń z Warszawy – za talent zaskakiwania.

Nagrodę 5 tysięcy złotych dla spektaklu „Niepamięć” w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi oraz Fundacji Garnizon Sztuki – za walory artystyczne oraz umiejętność ukrycia komizmu.

Nagroda Publiczności dla spektaklu „Słoneczni chłopcy” w reżyserii Marcina Hycnara z Och-Teatru z Warszawy

Nagroda dla młodego aktora – ALE AKTOR! ufundowana przez ZASP, trafia do Stefana Krzysztofiaka za rolę w spektaklu “Zimowy pogrzeb” w reżyserii Filipa Kowalczyka z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

26 IX 2022

Aleksandra Kałucka z pucharem świata- w Dżakarcie rozegrano zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Po raz kolejny bardzo dobrze zaprezentowały się w nich reprezentujące barwy AZS ANS Tarnów, siostry Kałuckie, Natalia była druga, a Aleksandra trzecia. W końcowej klasyfikacji Pucharu Świata zajęły one miejsca: pierwsze (Aleksandra) oraz trzecie (Natalia).

28 IX 2022

W wieku 81 lat zmarł bp dr Jan Styrna – były biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej (1991-2003) oraz biskup diecezjalny w Elblągu (2003–2014) a od 2014 biskup senior diecezji elbląskiej.

Biskup Jan Styrna urodził się 25 stycznia 1941 r. w Przyborowie. Od 1955 r. był uczniem IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do wyższego seminarium duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie udzielił mu w 1965 r. ówczesny biskup diecezji tarnowskiej Jerzy Ablewicz. W 1980 r. objął stanowisko adiunkta w Instytucie Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie do 1982 r. prowadził wykłady z socjologii rodziny. W 1991 r. został wykładowcą katolickiej nauki społecznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W latach 1984–1989 był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ogólnego.

W 1991 r. decyzją papieża Jana Pawła II ks. bp. dr Jan Styrna został minowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, gdzie piastował swój urząd do 2003 r. W kurii diecezjalnej pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. W jego kompetencjach znajdowały się: duszpasterstwo specjalistyczne, działanie Wydziału Katechetycznego oraz sprawy personalne wikariuszy. Był ponadto przewodniczącym Komisji Kaznodziejskiej, należał do diecezjalnej rady kapłańskiej, a także przewodniczył Komisji II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego w diecezji tarnowskiej. Decyzją głowy stolicy apostolskiej w 2003 r. został przeniesiony na urząd biskupa diecezji elbląskiej, gdzie sprawował swoją posługę do śmierci.

Ciało zmarłego złożono w krypcie biskupów elbląskiej katedry.

30 IX 2022

Odsłonięto nowy mural z postacią “Polskiego Edisona”. Malunek widnieje na ścianie budynku przy ulicy Sitki, który należy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Szczepanika w Tarnowie.

Autorem i wykonawcą jest Marcin Czaja. Mural upamiętnia „Polskiego Edisona” – na rysunku znajduje się Szczepanik w swojej pracowni. Powierzchnia muralu ma 144 metry kwadratowe. Mural w wyjątkowy sposób upamiętnia wybitnego wynalazcę z Tarnowa w 150. rocznicę jego urodzin.

30 IX 2022

XXIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Podobnie jak trzy poprzednie edycje tylko w postaci stacjonarnej IV Konferencji Taborowej.

30 IX – 2 X 2022

Festiwal Nauki i Techniki połączony z kolejną edycją Małopolskiej Nocy Naukowców.

2 X 2022

W Tarnowie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy U-23 na żużlu. Złoty medal zdobyła reprezentacja Polski, drugie miejsce zajęli Duńczycy, a trzecie Wielka Brytania. Najlepiej punktującymi żużlowcami ze wszystkich byli Bartłomiej Kowalski i Daniel Bewley (po 13 pkt).

3 X 2022

Nowy rok akademicki w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie – prawie 4 tysiące studentów, w tym ponad 1,5 tysiąca nowych, rozpoczęło kolejny rok akademicki w ANS. To pierwszy rok jako Akademia Nauk Stosowanych. Poprzednią nazwę – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa – nosiła przez ponad dwie dekady.

W sumie tarnowska ANS w roku akademickim 2022/2023 oferowała 27 kierunków; nowością były kierunku: kosmetologia oraz prawo.

13 X 2022

W Tarnowie odbyło się organizowane przez Stowarzyszenie Inteligentne Systemy Transportowe ITS Polska oraz Gminę Miasta Tarnowa, seminarium „ITS jako element Smart City w Tarnowie. Wybór Tarnowa jako gospodarza dzisiejszego seminarium nie był przypadkowy. Tarnowski ITS w maju otrzymał bowiem nagrodę za najlepsze w kraju wdrożenie inteligentnych systemów transportowych przez instytucję sektora publicznego.

14 X 2022

Jubileusz 45-lecia istnienia obchodził chór „Legato”, istniejący przy Kole Powiatowym Polskiego Związku Niewidomych w Tarnowie.

14 X 2022

Działający od 1947 roku zakład Lenze zatrudniający blisko 4000 pracowników w 45 krajach na całym świecie świętuje 75-lecie istnienia na rynku światowym.

X 2022

Oddano do użytku wyremontowaną ul. Piłsudskiego (na odcinku od Grobu Nieznanego Żołnierza do al. Solidarności). Koszt modernizacji ul. Piłsudskiego to prawie 1,5 mln zł.

25 X 2022

Nagrody dla działaczy i trenerów TZSNS – podczas odbywającej w Warszawie uroczystej gali z okazji 70-lecia Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start odznaczono trenerów, a równocześnie działaczy Tarnowskiego Zrzeszenia Sportu Niepełnosprawnych Start.

Srebrną odznakę ministra sportu i turystyki „Za zasługi dla sportu” otrzymał prezes TZSN Start i trener sekcji podnoszenia ciężarów, Bogusław Szczepański. Brązową odznaką „Za zasługi dla sportu” uhonorowany został członek zarządu TZSN Start oraz trener sekcji lekkoatletycznej, Bartłomiej Tott. Medal 70-lecia PZSN za osiągnięcia sportowe oraz działalność na rzecz sportu osób z niepełnosprawnościami wręczono natomiast wiceprezesowi TZSN Start, trenerce sekcji pływackiej, brązowej medalistce paraolimpijskiej z Sydney, Anecie Michalskiej-Perkowskiej.

Tarnowskie Zrzeszenie Sportu Niepełnosprawnych Start, za działalność na rzecz sportu osób z niepełnosprawnościami, otrzymało ponadto srebrny medal 70-lecia PZSN Start.

30 X 2022

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej i wręczenia nagród Tertila – podczas wspólnej uroczystej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, która odbyła się w ratuszu, wręczone zostały nagrody im. Tadeusza Tertila. Przyznawane są one za pracę dyplomową o tematyce związanej z Tarnowem lub powiatem tarnowskim. Przekazano 3 nagrody i 2 wyróżnienia: Ewa Słota, absolwentka Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej za pracę „Adaptacja dziecka trzyletniego do środowiska przedszkolnego na przykładzie Przedszkola Publicznego w Pogórskiej Woli” (w kategorii prace magisterskie – obszar nauk społecznych), Bartłomiej Rój, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej za pracę „Ocena możliwości wykorzystania satelitarnych danych temperaturowych oraz wskaźników wegetacji do badania mikroklimatu miasta” (w kategorii prace magisterskie – obszar nauk technicznych) oraz Szymon Grodowicz, absolwent Politechniki Krakowskiej za pracę „Projekt koncepcyjny dworca autobusowego na 8 stanowisk wraz z wstępnymi obliczeniami statycznymi” (w kategorii prace licencjackie i inżynierskie).

Wyróżniono ponadto autorów dwóch prac magisterskich w kategorii obszaru nauk społecznych: Mariana Kołodzieja, absolwenta Wyższej Szkoły Biznesu za pracę „Firma to ludzie – zarządzanie pracą a komunikacja interpersonalna, etyka a etykieta. Analiza organizacji zrzeszonych w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie” oraz Annę Budzyń, absolwentkę Akademii Nauk Stosowanych za pracę „Życie codzienne w Tarnowie w okresie II wojny światowej (1939-1945)”.

30 X 2022

Kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń tarnowian. W Zakątku Spicymira Leliwity w Tarnowie wmurowano kapsułę czasu, która będzie otwarta przez potomnych za 96 lat w 2118 roku w 200. Rocznicę obchodów przez Polskę odzyskania niepodległości. W miedzianej kapsule umieszczono pamiątki ze współczesnego Tarnowa oraz Polski. Znajdą się tam m.in. monety, śpiewniki, materiały promocyjne Tarnowskiego Centrum Informacji oraz pamiątkowe zdjęcie tarnowian, które zostało wykonane w niedzielę (22 października) na Rynku.

X – XI 2022

Batalion Kikimory Tarnów” – uchodźczynie z Ukrainy, które znalazły schronienie w Tarnowie pomagają rodakom walczącym w ojczyźnie robiąc m.in. siatki maskujące, świece. Lokal udostępniło Tarnowskie Centrum Informacji.

2 XI 2022

Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie najchętniej wybieraną uczelnią w Polsce – Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło coroczne zestawienie wyników rekrutacji na studia wyższe. Wynika z niego, że tarnowska ANS po raz ósmy z rzędu była najchętniej wybieraną w Polsce uczelnią w swoim typie.

4 – 10 XI 2022

XII Festiwal Filmowy „Valor Vitae”. Hasłem przewodnim i kluczem doboru filmów oraz paneli dyskusyjnych były różne „Oblicza Relacji”.

8 XI 2022

Tarnowscy karatecy na podium Mistrzostw Europy – z dwoma brązowymi medalami wrócili zawodnicy Tarnowskiego Klubu Sportowego Kyokushin Karate z rozegranych podczas weekendu w Budapeszcie, Mistrzostw Europy Karate Kyokushin/Shinkyokushin kadetów, juniorów oraz młodzieżowców

XI 2022

XXIX kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Tarnowie. Zebrano ponad 50 tys. zł. do renowacji wybrano nagrobek Potaczewskiego, groby legionistów w V Kwaterze i figury aniołów na bezimiennych grobach.

XI 2022

Rozbudowa Sytemu Roweru Miejskiego. Dwie nowe stacje roweru miejskiego zamontowano w Tarnowie: przy ulicy Konarskiego (w sąsiedztwie parkingu u zbiegu tej ulicy z ulicą Sądową, obok przystanku Konarskiego – sąd), oraz przy alei Piaskowej, w sąsiedztwie parku Piaskówka. Zarząd Dróg i Komunikacji dokupił dodatkowe 20 rowerów.

14 XI 2022

Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej – Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie oraz Centrum Sztuki Mościce po raz czwarty zorganizowały Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Poezji Śpiewanej.

16 XI 2022

Wystawa „90 lat Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego”. TTF jest jednym z najstarszych stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Zorganizowany ruch amatorski w Tarnowie trwa od 1932 roku, kiedy założone zostało Tarnowskie Towarzystwo Miłośników Fotografii. Nazwa Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne pojawiła się natomiast w 1977 roku.

24 XI 2022

Nowe nazwy 2 skwerów i ulicy:

Skwer Janiny Wałęgi -Filozof u zbiegu ulic Księdza Romana Sitki, Eliasza Goldhammera i Józefa Poniatowskiego.Skwer Ireny Sendlerowej u zbiegu ulic Księdza Romana Sitki i Eliasza Goldhammera. Ulica Haliny Poświatowskiej – ulica biegnąca od ronda Jana Głuszaka Dagaramy w kierunku północnym do granicy miasta.

28 – 29 XI 2022

Forum Gospodarcze w Tarnowie, w którym uczestniczyło niemal 400 przedstawicieli świata biznesu, nauki i polityki. Podczas Forum rozdano nagrody:

– Nagrodę im. E. Kwiatkowskiego w kategorii Osobowość Roku otrzymał prof. dr hab. Igor Cependa, rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka, w uznaniu za łączenie historii dwóch narodów – polskiego i ukraińskiego.

– Nagrodę Forum Gospodarczego w kategorii Firma Roku została przyznana tarnowskiej firmie Servitech

Integralną częścią Forum był hackathon (36 godzinny maraton programowania) „Tarnów – technologie przyszłości”. Główna nagroda o wartości 10 tys. złotych została przyznana zespołowi w składzie Patryk Gruszowski oraz Michał Groński z Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie za projekt „Modernizacja Tarnowskiej Karty Miejskiej – rozbudowanie funkcjonalności Tarnowskiej Karty Miejskiej o kolejne usługi na terenie miasta w szczególności aktywizujące partnerów komercyjnych oraz wprowadzenie karty dedykowanej turystom”. Kapituła przyznała także dwa wyróżnienia w postaci nagród rzeczowych, które otrzymały: zespół Pauliny Radzik z Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie za projekt „e-Parking – aplikacja wspomagająca i ułatwiająca wyszukiwanie wolnych miejsc parkingowych na terenie miasta ” oraz zespół Kacpra Batko z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie za projekt „inTarnów – informator miejski wspomagający promocję wydarzeń odbywających się na terenie miasta”.

29 XI 2022

Marcin Pałach, Dyrektor TCI, na Walnym Zebraniu Forum Informacji Turystycznej przy Polskiej Organizacji Turystycznej w Sandomierzu zostaje Wiceprzewodniczącym Zarządu FIT (w Zarządzie FIT od 2006 r.) na kadencję 2022-2024

29 XI 2022

Praca tarnowskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji, została doceniona i wyróżniona w konkursie Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej w kategorii Podmiot Reintegracyjny Roku.

1 XII 2022

Tarnów nagrodzony w konkursie Eko-Hero Małopolski – trzecie miejsce w kategorii gmin powyżej 30 tysięcy mieszkańców. Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Polska Press przeznaczony jest dla wszystkich, którzy dbają o środowisko i mogą pochwalić się inwestycjami znacząco wpływającymi na poprawę jakości życia. Jego organizatorzy chcą m.in. docenić gminy, którym leży na sercu ochrona środowiska i pokazać, że stosowane na co dzień rozwiązania proekologiczne naprawdę się opłacają.

XII 2022

Tarnowskie Centrum Informacji (Tarnow Travel) laureatem w konkursie „Orły Turystyki”

XII 2022

Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w najwyższej kategorii **** dla TCI

9 XII 2022

Koncesja na pierwsze kasyno w Tarnowie. Ministerstwo Finansów udzieliło koncesji na gry hazardowe w hotelu Bristol. Tarnów to jedyne miasto w Małopolsce po Krakowie z koncesją. Zgodnie z obowiązującym prawem kasyna gry mogą być lokalizowane w miejscowościach liczących do 250 tys. mieszkańców – 1 kasyno. Na każde kolejne rozpoczęte 250 tys. mieszkańców liczbę dozwolonych kasyn gry zwiększa się o 1. Łączna liczba kasyn gry w województwie nie może być jednak wyższa niż 1 kasyno na każde pełne 650 tys. mieszkańców województwa. Małopolska może otworzyć 5 kasyn z czego 4 są w Krakowie.

XII 2022

XIV Festiwal Mała Talia w Teatrze Solskiego. 5 spektakli konkursowych z Krakowa i Tarnowa:

  • Pożarcie Królewny Bluetki” reż. Małgorzata Wojciechowska, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

  • Wywrócona Bajka o Kapturku”, Natalia Przybylska, Teatr KULTURESKA z Krakowa

  • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (4 prawych i 6 lewych)”, Teatr Groteska z Krakowa

  • Piękna jak łabędź” Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

  • Ania z Zielonego Wzgórza” – Teatr Solskiego

XII 2022

Po raz kolejny tarnowski Camping nr 202 „Pod Jabłoniami” zdobył pierwszą lokatę i tytuł „Mister Camping” w konkursie na najlepszy camping w Polsce „Mister Camping 2022”. Dla tarnowskiego obiektu jest to dziewiąty już tytuł z rzędu. Konkurs „Mister Camping” organizowany jest przez Polską Federację Campingu i Caravaningu we współpracy z Departamentem Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z Polską Organizacją Turystyczną, a uczestniczą w nim campingi zrzeszone w PFCC. Celem konkursu jest motywowanie campingów do podwyższania standardu, rozwijania usług i podnoszenia ich jakości, a także promocja w kraju i zagranicą.

4 XII 2022

Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses został laureatem, odbywającego się w Pradze, XXX Międzynarodowego Festiwalu Adwentowej i Bożonarodzeniowej Pieśni Chóralnej.

12 XII 2022

Świąteczny konwój radia RMF w Tarnowie. Po raz pierwszy Tarnów znalazł się na mapie ogólnopolskiej trasy RMF FM „Choinki pod choinkę”. Na Rynku rozdawano choinki.

12 XII 2022

Tarnowski filozof, kosmolog, fizyk teoretyczny, historyk nauki oraz jej wybitny popularyzator, niestrudzony animator badań naukowych, honorowy obywatel Tarnowa, ks. prof. Michał Heller został laureatem tegorocznej Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.

15 XII 2022

Nowa placówka kulturalna w mieście: Dom Kultury na osiedlu Westerplatte. Nowa placówka działa jako integralna część Tarnowskiego Centrum Kultury, z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nowa placówka to łącznie aż 600 m kw. powierzchni, w tym ponad 500 m kw. powierzchni użytkowej, która w połowie zajęta jest przez filię miejskiej biblioteki. Są dwie sale, które można wykorzystać w różny sposób, np. okazjonalnie uruchamiając mini kino, organizując spotkania, koncerty, prezentując małe formy teatralne. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jego centralnym miejscem jest spory hall otwarty na zieleń i tarasy zewnętrzne, stanowiąc tym samym przestrzeń wspólną dla wszystkich użytkowników. Na imprezy można również wykorzystywać w miesiącach wiosenno-letnich spory taras. Hall może być wykorzystywany m.in. jako mini galeria wystawiennicza.

17 XII 2022

Tarnowski Teatr Tuptusie obchodzi swoje trzydzieste urodziny.

20 XII 2022

Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przekazało do użytkowania budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Sportowej 7B. To już kolejna, konkretnie trzynasta, inwestycja TTBS, dzięki której 50 rodzin otrzymało mieszkanie.

26 XII 2022

Koncert Świąteczno-Noworoczny w Centrum Sztuki Mościce

31 XII 2022

Rok 2022 w liczbach:

sporządzono 1860 aktów urodzenia, w tym 1479 dzieci urodzone w Tarnowie, a 381 to wpisy aktów zagranicznych do polskich ksiąg.

Zawarto 623 małżeństwa: 233 ślub cywilny, 266 kościelny (konkordatowy), 124 akty sporządzone zostały w drodze transkrypcji aktu zagranicznego. Rozwody: 261, 4 separacje i 1 orzeczenie o jej zniesieniu. Zgony: 2103 akty zgonów (2027 w Tarnowie, a 76 za granicą). Liczba samochodów osobowych: 61 192. Wszystkich typów pojazdów mechanicznych jest 84 936 sztuk.

1 I 2023

Rok 2023 w Tarnowie – rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego (najsłynniejsi, polscy fizycy i chemicy, którzy jako pierwsi, 140 lat temu, skroplili tlen, azot i tlenek węgla). Uchwałę w tej sprawie podjęli Radni na sesji Rady Miejskiej w listopadzie 2022 r.

I 2023

Pięć zadaszonych wiat rowerowych, wyposażonych w samoobsługowe stacje do naprawy jednośladów, stanęło przy tarnowskich ulicach. Wiaty pojawiły się przy ulicach: Szujskiego (obok szkoły), Piłsudskiego (naprzeciw parku wodnego), Romanowicza, Widok oraz Kwiatkowskiego. W każdej wiacie jest osiem stojaków, w kształcie odwróconej litery „U”. Odległość pomiędzy nimi pozwala zaparkować rowery po obu stronach każdego stojaka. Oprócz miejsc postojowych do dyspozycji miłośników jednośladów zostanie oddanych pięć dodatkowych samoobsługowych stacji do naprawy rowerów. Zostały zamontowane na skrzyżowaniach: Elektryczna-Klikowska, Krakowska-Koszycka, Słoneczna-Jana Pawła II a także przy ul. Krzyskiej (naprzeciw szkoły) oraz przy alei Tarnowskich (w sąsiedztwie obiektów TOSiR-u.

Warto dodać iż wiaty rowerowe od kilku lat dostępne są na węzłach przesiadkowych Krakowska-Dworcowa i Kochanowskiego-Chyszowska, przy ulicy Goldhammera oraz w Mościcach – w sąsiedztwie Miejskiego Domu Sportu, a także przy ulicach Chemicznej i Kwiatkowskiego. Kolejna zostanie zamontowana na budowanym węźle przesiadkowym przy ulicy Błonie.

14 I 2023

XIV Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Piłce Nożnej Halowej. Turniej odbył się w Tarnowie. W mistrzostwach wzięło udział 20 drużyn z całej Polski. Wygrała drużyna z Częstochowy, na drugim miejscu uplasowało się WSD z Warszawy a trzeci miejsce zajęli alumni z Przemyśla.

20 I 2023

Rozpoczęły się obchody 25-lecia powstania Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie została utworzona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 maja 1988 roku jako pierwsza w kraju uczelnia zawodowa nowego typu kształcąca na poziomie licencjackim i zawodowym. Nazwę Akademia Nauk Stosowanych nosi od 1 marca ubiegłego roku. Od momentu powstania opuściło ją niemal 25 tysięcy absolwentów. Obecnie trwa okres przekształcenia w Akademię Tarnowską; od sierpnia 2022 r. jest uczelnią akademicką.

20-21 I 2023

W Arenie Jaskółka Tarnów rozegrany został I Memoriał im. Janusza Terleckiego w piłce ręcznej mężczyzn. W turnieju poświęconym pamięci, zmarłego w 2022 r. byłego prezesa Unii Tarnów, oprócz gospodarzy Grupy Azoty Unii Tarnów wystąpiły: aktualny mistrz Czech, HCB Karvina, SKKP Handball Brno oraz wicemistrz Słowacji, HK Kosice. W meczu finałowym gospodarze pokonali drużynę HC Karvina.

24 I 2023

Prezentacja potencjału turystycznego Tarnowa podczas warsztatów dla branży turystycznej w ICE Kraków, związanych z organizacją Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

26 I 2023

W Tarnowie wykonano pierwszą w Polsce operację kręgosłupa z użyciem nowoczesnego robota. Zabieg z zastosowaniem robota MazorX, jedynego takiego w Polsce i jednego z kilkunastu w Europie przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Andrzeja Maciejczaka, kierownika Kliniki Neurochirurgii w szpitalu św. Łukasza. Nowoczesny robot kosztował 4,5 mln złotych. 4 mln to dotacja z budżetu województwa małopolskiego, a 500 tys. dołożył szpital.

29 I 2023

29 finał WOSP. Tarnowski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrał ponad 497 tysięcy złotych (stan na 30.01.2023).

28 – 29 I 2023

XIII Festiwal „Górnolotni” promujący aktywny wypoczynek, zrozumienie i poszanowanie natury Wydarzenie odbyło się w Centrum Sztuki Mościce.

30 I 2023

Krajowy Certyfikat dla Przedszkola nr 34 w Tarnowie.

Podczas uroczystej gali, wiceminister edukacji i nauki, Marzena Machałek wręczyła dyrektorem 14 przedszkoli i 33 szkół z całej Polski, Krajowe Certyfikaty Przedszkole Promujące Zdrowie i Szkoła Promująca Zdrowie. W gronie wyróżnionych znalazło się Przedszkole Publiczne nr 34 w Tarnowie. Program Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1992 roku. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę przedszkola i szkoły.

II 2023

Ponad 1 milion 800 tysięcy zebrali Kolędnicy Misyjni. Grupy kolędnicze w okresie świąteczno-noworocznym odwiedzały domy mieszkańców diecezji tarnowskiej. W niektórych parafiach kolędowanie odbyło się w kościołach. Hasłem tegorocznej kolędy misyjnej było wyrażenie ‘Mibu ntuku mitano’, które związane jest z jubileuszem 50-lecia działalności misyjnej Kościoła tarnowskiego.

II 2023

Kościół tarnowski obchodzi 50-lecie działalności misyjnej. Delegacja z biskupem A. Jeżem na czele odbyła podróż do Republiki Konga. W 1973 roku do tego kraju udali się pierwsi tarnowscy misjonarze, był to początek wielkiego otwarcia się diecezji tarnowskiej na dzieło misyjne Kościoła. W sumie do posługi misyjnej w różnych krajach wyjechało dokładnie 150 księży tarnowskich.

11-25 II 2023

IV Dni Franciszka Schuberta w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie

12 II 2023

12. Międzynarodowe Biennale Miniatury w BWA w Tarnowie

13 II 2023

Książę Paweł Sanguszko w Tarnowie. W Ratuszu odbyła się prezentacja kolekcji porcelany i szkła z dawnego depozytu rodziny książąt Sanguszków, którą odkupiło Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Zakup kolekcji kosztował 4,2 mln zł, a pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu województwa małopolskiego. Przy okazji wydarzenia zaprezentowany został dwutomowy album poświęcony tej wyjątkowo cennej kolekcji.

13 II 2023

Olimpijska Flaga w Tarnowie. Dla Tarnowa. Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich przekazało miastu flagę olimpijską.

Flagę Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich przekazał marszałkowi Województwa Małopolskiego Witoldowi Kozłowskiemu wiceprezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich ‘23. Maciej Kurp, zaś marszałek wręczył ją prezydentowi Romanowi Ciepieli podkreślając, iż Tarnów jako jedno z pierwszych miast Małopolski zgłosiło chęć współorganizowania igrzysk i od tej pory robi wszystko, aby ta najważniejsza obecnie impreza sportowa w Europie miała godną oprawę. Marszałek przypomniał też ideę olimpizmu, zwracają m.in. uwagę na fakt, iż w okresie olimpiad w starożytnej Grecji zaprzestawano wszelkich działań wojennych, konfliktów zbrojnych i sporów. Witold Kozłowski zaznaczył też, iż w związku ze współorganizacją IE’23 Tarnów wpisał się na stałe na listę miast olimpijskich.

II 2023

Najwyższy zmierzony buk w Polsce rośnie pod Tarnowem. Łowcy Drzew odkryli pod Tarnowem (Dąbrówka Szczepanowska) najwyższy buk w Polsce, który jest jednocześnie najwyższym dotąd zmierzonym drzewem liściastym w naszym kraju. Ma 48 metrów i 60 centymetrów wysokości.

Warto nadmienić o innych rekordach:

najwyższy w Polsce, siódmy pod względem wysokości na świecie jesion wyniosły Fraxinus excelsior – Tarnów, Park miejski na zboczach Góry Św. Marcina, obwód w pierśnicy 1,59 m, wysokość 45,5 m.

najwyższy znany w Polsce i na świecie dąb szypułkowy Quercus robur – Tarnów, Park miejski na zboczach Góry Św. Marcina, obwód w pierśnicy 4,03 m, wysokość 43,8 m.

drugi najwyższy w Polsce i na świecie okaz bluszczu pospolitego Hedera helix – Poręba Radlna (gm. Tarnów), las na Plebańskim (Księży Las), obwód w pierśnicy 0,19 m, wysokość 25,2 m.

druga najwyższa w Polsce wiśnia ptasia (czereśnia) Prunus/Cerasus avium – Poręba Radlna (gm. Tarnów), las na Plebańskim (Księży Las), obwód w pierśnicy 1,65 m, wysokość 28 m

trzeci najwyższy w Polsce grab pospolity Carpinus betulus – Poręba Radlna (gm. Tarnów), las na Plebańskim (Księży Las), obwód w pierśnicy 1,37 m, wysokość 30,1 m.

19 II 2023

Tarnowianin, Honorowy Obywatel Tarnowa, ks. prof. Michał Heller – laureatem międzynarodowej Nagrody Naukowej “Ratio et Spes”, nagrody przyznawanej wspólnie od 2020 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.

21 II 2023

Pielęgniarki z całej Polski przeszły w proteście ulicami Tarnowa. „Stop degradacji” czy „Wykształcenie ma znaczenie” – m.in takie hasła wykrzykiwały pielęgniarki, które manifestowały dziś w Tarnowie. Około tysiąca pielęgniarek i pielęgniarzy z całej Polski przemaszerowało spod szpitala im. E. Szczeklika do szpitala św. Łukasza.

21 II 2023

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał Medale „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” osobom związanym z Muzeum Okręgowym w Tarnowie:

Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” odznaczony został Pan Adam Bartosz – etnograf, cyganolog, były wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” odznaczona została Pani Maria Serafińska-Domańska – kierownik Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

24 II 2023

W wieku 82 lat zmarł Henryk Nowicki, znany w regionie tarnowskim przedsiębiorca, który w 1969 r. założył w Tarnowie działającą do dzisiaj przetwórnię owocowo-warzywną „Polan”. Od 1991 r. siedziba mieści się w Żabnie. Henryk Nowicki został pochowany na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

23-24 II 2023

Ogólnopolskie Forum Rozwoju Lokalnego w Tarnowie. Organizatorem wydarzenia z cyklu „Uruchomienie endogennych potencjałów warunkiem rozwoju małych i średnich miast w Polsce” jest Związek Miast Polskich.

28 II 2023

Po blisko 33 latach pracy na stanowisku Sekretarza Miasta Tarnowa na emeryturę odchodzi p. Aleksandra Mizera. Funkcję Sekretarza pełniła od 1990 roku. Jej następcą zostaje 47 letni tarnowianin – Krystian Krawczyk. W latach 2004 – 2015 był kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego a następnie (do czasu wyboru na Sekretarza Miasta) zastępcą dyrektora Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Tarnowa.

1 III 2023

W wieku 80 lat zmarł wieloletni dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury, miłośnik jazzu i brydża, popularyzator teatru i organizator setek wydarzeń kulturalnych nie tylko w Tarnowie, Zbigniew Guzik.

Zbigniew Guzik urodził się 2 lipca 1943 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Był absolwentem tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego, Studium Nauczycielskiego w Kielcach oraz Studium Teatralnego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pracował jako szef klubu studenckiego w Kielcach, później jako instruktor muzyczny w Domu Kultury w Iłży. Równocześnie był nauczycielem języka polskiego i wychowania muzycznego. Po powrocie do Dąbrowy Tarnowskiej pracował w Powiatowym Domu Kultury. Od 1979 roku był kierownikiem Biura Upowszechniania Teatru w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. W styczniu 1984 został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Tarnowie, a następnie głównym instruktorem ds. teatru. Od listopada 1991 był dyrektorem Tarnowskiego Ośrodka Kultury, który w 1992 roku przekształcony został w Tarnowskie Centrum Kultury. Funkcję tę pełnił do 2005 roku. Pochowany został 4 marca na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej.

7 III 2023

Tarnów obchodził 693. rocznicę lokacji.

15 III 2023

W Tarnowie odbywają się uroczystości z okazji 175-lecia wybuchu Węgierskiej Wiosny Ludów. Złożono m.in. kwiaty przy mauzoleum Józefa Bema. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Konsul Generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér, I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, ppłk Antall Antal Csik – attatché wojskowy Ambasady Węgier w Warszawie.

15 III 2023

W Tarnowie otwarto drugą w Polsce Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii – PAKT, stworzoną przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”. Mieści się ona na drugim piętrze „Krakusa” przy ul. Krakowskiej 11 a.

PAKT to nowatorska koncepcja laboratoriów, tworzonych przede wszystkim z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich oraz ich nauczycielach, ale także o osobach dorosłych i rodzinach.

16 III 2023

Tarnowski Pasaż Odkryć znalazł się na liście 10 najlepszych przedsięwzięć 2022 roku w Małopolsce. Uroczyste wręczenie tytułów odbyło się w Krakowie w auli Polskiej Akademii Umiejętności.

16 III 2023

Tarnowianki – uczennice XVI LO (Patrycja Kos, Milena Nastał, Natalia Meres, Klaudia Sumara, Dagmara Tymosiewicz i Karina Kwoka), nagrodzone w konkursie „Śladami bohaterów Armii Krajowej” zorganizowanym przez Fundację Wielkie Historie i PGE Fundację.

22-26 III 2023

45. edycji Orlen Polish Open (Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w badmintonie) w Arenie Jaskółka. Turniej należał do najliczniejszych w ostatnich latach. Wystartowało 434 zawodników z 47 państw świata, z pięciu kontynentów.

Wyniki finałów:

Alex Lanier (FRA) – Kalle Koljonen (FIN) 21:14 21:15

Daniel Lundgaard/Mads Vestergaard (DAN) – Ko-Chi Chang/Li-Wei Po (TPA) 22:20 16:21 21:19

Yu Jia Jin/Jia Ying Crystal Wong (SGP) – Catherine Coi/Josephine Wu (CAN) 21:17 17:21 21:15

Jia Min Yeo (SGP) – Neslihan Yigit (TUR) 21:13 21:11

Mads Vestergaard/Christine Busch (DAN) – Jesper Toft/Clara Graversen (DAN) 21:15 21:13

30 III 2023

Pisankowy desant w Tarnowie

Pięć tysięcy kolorowych pisanek ozdobiło Tarnów na Wielkanoc. Przedszkolaki, dzieci i młodzież z tarnowskich szkół oraz seniorzy wspólnie dekorowali miasto. Kolorowe jajeczka pojawiły się na Rynku, na placu Sobieskiego, skwerku przy ulicy Mostowej, przed Urzędem Miasta Tarnowa oraz na ulicy Wałowej.

31 III 2023

Nowy oddział ginekologiczny w Specjalistycznym Szpitalu im. Edwarda Szczeklika. Oddział został przeniesiony do budynku E na czwartym piętrze ze względów logistycznych – piętro niżej znajduje się oddział położniczy, a jeszcze niżej izba przyjęć położnictwa, blok porodowy i oddział patologii ciąży.

Środki na remont (3 miliony 350 tysięcy złotych) oddziału w całości pochodzą z budżetu szpitala.

6 IV 2023

Nowe Przedszkole nr 15 w Tarnowie – Krzyżu oddane do użytku

W nowym przedszkolu (rozbudowany stary budynek) działa sześć oddziałów. Cztery sale zajęciowe oraz sala gimnastyczna usytuowane są na parterze z bezpośrednim wyjściem na taras i ogród. Pozostałe dwie sale zajęciowe zlokalizowane są natomiast na piętrze i również mają bezpośrednie wyjście na taras w postaci tzw. zielonego dachu. Całkowita powierzchnia nowej części Przedszkola nr 15 wynosi 975.5 metra kwadratowego.

14 IV 2023

Laureaci „Tarnowskiego Juniora Biznesu”:

w kategorii szkół wyższych pierwsze miejsce przyznano Michał Babralowi z Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie za projekt „STARNOWE – stare jak nowe”. Druga lokata przypadła Karolinie Czapkowicz z ANS za projekt „Apicentrum”, a trzecia Mateuszowi Marszałkowi z ANS za projekt „Planszówki z apetytem”.

Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych zwyciężył natomiast Sławomir Pietrzak z III Liceum Ogólnokształcącego („Produktywność dnia jutrzejszego”), a kolejne miejsca zajęli: Anna Gromba z IV Liceum Ogólnokształcącego („AnLingerie”) oraz Patrycja Stańczyk z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych („BaklaVit”).

Zwycięzcy otrzymali nagrody w wysokości 2000, 1500 oraz 1000 złotych.

Przyznano także wyróżnienia – w kategorii szkoły średnie (i inne) powędrowały kolejno do Konrada Klucznika, Karoliny Cichońskiej i Dawida Świątka, a w kategorii szkoły wyższe do Piotra Wojtanowskiego, Sylwii Platy i Krystiana Góry.

Dodatkowo przyznana została nagroda publiczności dla jednego z uczestników. Otrzymał ją Przemysław Szewczyk za pracę „Spersonalizowane biuro podróży. Twoje Zasady Twoje Wakacje”.

21-22 IV 2023

Pasaż Odkryć świętował 140 rocznicę od kiedy polscy naukowcy jako pierwsi na świecie dokonali skroplenia składników powietrza.

W kwietnia 1883 roku polscy naukowcy, Karol Olszewski (absolwent I C.K. Gimnazjum w Tarnowie) i Zygmunt Wróblewski, jako pierwsi na świecie dokonali skroplenia składników powietrza (5 kwietnia skroplenia tlenu, zaś 13 kwietnia 1883 azotu).

Jest to niezwykle ważna rocznica w historii nauki, ponieważ uzyskanie ciekłego tlenu oraz azotu, położyło podwaliny pod nową dziedzinę nauki: kriogenikę.

IV 2023

Tarnów nagrodzony podczas 12. edycji ogólnopolskiego konkursu „Samorządowy Lider Edukacji”.

Tarnów otrzymał Certyfikat Samorządowego Lidera Edukacji oraz Wyróżnienie Nadzwyczajne Lidera Bezpieczeństwa w Oświacie.

IV 2023

Trzy medale i dwa rekordy Polski tarnowskich wspinaczy podczas Lotto Puchar Europy we wspinaczce sportowej na tarnowskiej Akademii Nauk Stosowanych.

19-21 IV 2023

Czterech uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnowie wzięło udział w finale centralnym Olimpiady Wiedzy o Umiejętnościach Budowlanych. W finale udział wzięli uczniowie z klasy IV Ag: Arkadiusz Latocha, Mateusz Żołądź, Jakub Ciombor i Maciej Michoń. Pierwszej trójce przyznano tytuły laureata, a Maćkowi tytuł finalisty.

IV i V 2023

Tarnów świętuje 108 rocznicę urodzin oraz 90 rocznicę matury malarza, rysownika, reżysera, scenografa i teoretyka sztuki – Tadeusza Kantora, który w Tarnowie uczęszczał do szkoły podstawowej i Gimnazjum im. Kazimierza Brodzińskiego (obecne I LO w Tarnowie). W ramach świętowania odbyły się spacery tarnowskimi śladami Kantora oraz happening w wykonaniu maturzystów.

5 V 2023

Na Sali Lustrzanej odbyła się uroczystość nadanie zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa Stanisławowi Majorkowi. Tytuł ten Rada Miejska w Tarnowie nadała w dniu 27 kwietnia 2023 roku.

W trakcie uroczystości Stanisław Majorek został także wyróżniony Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Jest to honorowe wyróżnienie osób, które poprzez zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniają się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacają tym samym dorobek całego regionu.

19 V 2023

Srebrny jubileusz Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie; podczas uroczystości wręczono:

Odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wyróżnieni medale otrzymali z rąk Wiceministra Edukacji i Nauki Włodzimierza Bernackiego i I Wicewojewody Małopolski Ryszarda Pagacza. Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki otrzymała dr hab. Agnieszka Jankowicz-Szymańska. Złote Medale za długoletnią służbę otrzymali: Magdalena Drwal, Irena Gad, Marta Jagiełło-Zając, Jolanta Jasińska, Anna Kurczab, Maria Latała, dr hab. Eligiusz Madejski, dr Maria Mika, dr Małgorzata Pasek, Lucyna Rojek, Sławomir Urban, dr hab. Marta Wałaszek i Marta Wantuch. Medal Srebrny za długoletnią służbę – dr hab. inż. Łukasz Jęczmionek, Gabriela Kalina, Lucyna Krzemińska, Wojciech Nowak, Mariusz Świder i Marzena Zymuła.

Wiceminister Edukacji i Nauki w asyście Kuratora Łukasza Drewniekiewicza wręczył zasłużonym pracownikom Uczelni Medale Komisji Edukacji Narodowej. W gronie odznaczonych znaleźli się: dr inż. Paulina Bednarz, Aldona Kania, dr Maria Mika, dr Adam Pieprzycki, Mateusz Świder i dr hab. Marta Wałaszek.

Tarnina, najwyższe przyznawane przez Uczelnię wyróżnienie, trafiło do prof. Kazmierza Wiatra, jednego z ojców-założycieli Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Podczas uroczystości pierwszy raz w historii Uczelni wręczono Doktorat Honoris Causa. Senat uhonorował wybitnego naukowca ks. prof. Michała Hellera, tarnowianina, teologa, filozofa, pasjonata nauk ścisłych, założyciela Krakowskiej Grupy Kosmologicznej, autora lub współautora wielu książek, a także działu Kosmologia w Encyklopedii Fizyki Współczesnej PWN i pracownika Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.

3 VI 2023

Święto Rzemiosła organizowane przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie

27 V – 3 VI 2023

 

37. Tarnowska Nagroda Filmowa – Festiwalu Wybranych Polskich Filmów Pełnometrażowych.

W konkursie głównym 37. TNF wzięło udział 12 najlepszych polskich filmów. Najnowsze dzieła filmowe były oceniane przez Jury Młodzieżowe, Jury Profesjonalne oraz najważniejsze z gremiów, którym jest Publiczność. Od 16 lat tarnowski festiwal posiada sekcję dziecięcą, czyli Filmy Młodego Widza również z gremium jurorskim. Jury Dziecięce, recenzowało przeznaczone dla nich bajki konkursowe, by wybrać najlepszą produkcję dla najmłodszych kinomanów i nagrodzić producenta.

Podczas Tarnowskiej Nagrody Filmowej, co roku, poza konkursem przyznawane są nagrody na które nie da się zapracować jednym filmem. Tymi nagrodami Kapituła TNF uhonorowuje wybitne postaci z polskiej branży filmowej, których praca w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju rodzimej kinematografii. Nagroda ta, to niepowtarzalna statuetka „Promienna” oraz 10.000 zł. Laureatką Nagrody za całokształt 37. Tarnowskiej Nagrody Filmowej została Ewa Braun.

Jury Dziecięce 37. TNF, pracowało pod opieką Magdy Trusz, a w jego skład weszło aż dwanaścioro dzieci (po 6 z tarnowskich przedszkoli i 6 ze szkół podstawowych) oceniło konkursowe bajki. Jury Dziecięce w składzie: Julia Czosnek, Maja Dynarowicz, Nadia Gałkowska, Emilia Gawlik, Rozalia Majewska, Liliana Marecik, Hanna Wach, Wiktoria Wiśnicka, Laura Zelek, Jerzy Borkowski, Ksawery Kowal i Leon Szafarz najwyżej oceniło bajkę „Kicia Kocia w Kosmosie”. Statuetkę – „Maszkaronka” oraz nagrodę pieniężną – 5.000 zł otrzymuje producentka, Ewelina Gordziejuk. Nagrodę odebrał współtwórca bajki Eugeniusz Gordziejuk.

Jury Młodzieżowe 37. TNF swoją nagrodę przyznaje od czwartej edycji Festiwalu. W tym roku siedmioosobowe jury złożone z uczniów tarnowskich liceów pracowało pod opieką Dominiki Dąbek. Jury Młodzieżowe 37. TNF w składzie: Hanna Białas, Aleksander Niedbała, Patryk Osika, Julia Przeklasa, Anna Puzon, Karolina Tyrka oraz Alicja Świętek za niekonwencjonalne oraz pełne czułości spojrzenie na dokumentalny portret społeczeństwa, który ukazuje wyjątkowość w każdym z nas nagrodziło Pawła Łozińskiego, reżysera „Filmu balkonowego”.

Z rąk Przewodniczącej Jury Młodzieżowego, Hanny Białas i Alicji Świątek reżyser odebrał statuetkę „Kamerzysty” oraz nagrodę pieniężną w wys. 5.000 zł.

Jednym z gremiów jurorskich na naszym Festiwalu jest publiczność, a nagrody przez nią przyznawane są dla twórców wręcz bezcenne.

Zgodnie z regulaminem Festiwalu, po wyświetleniu wszystkich filmów konkursowych komisja dokonała przeliczenia głosów oddanych na kuponach w Plebiscycie, których było 784, w tym ważnych głosów 691. Najwyższą ocenę publiczności w tym roku otrzymał film „Śubuk” Jacka Lusińskiego. Statuetkę „Publika” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 złotych reżyserowi wręczył Dyrektor TCK.

Jury Profesjonalne 37. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, które w tym roku obradowało w siedmioosobowym składzie pod przewodnictwem Wojciecha Smarzowskiego – reżysera, scenarzysty, operatora filmowego, wielokrotnie nagradzanego na TNF.

Skład jury uzupełniali: Marta Bałaga – dziennikarka filmowa, Rafał Listopad – montażysta i pedagog, Jacek Petrycki – operator, reżyser filmów dokumentalnych, Joanna Szymańska – producentka filmowa, Katarzyna Warnke – aktorka, reżyserka teatralna, Maciej Zieliński – kompozytor.

Jury miało do dyspozycji Nagrodę Główną, czyli Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną.

Decyzją Jury 37. TNF Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Gemini Park Tarnów w wysokości 5.000 zł przyznano Damianowi Kocurowi, reżyserowi filmu „Chleb i sól” za świeże spojrzenie na otaczający nas świat. Werdykt odczytała Katarzyna Warnke, a Joanna Rzepecka-Zienko, w imieniu Gemini Park Tarnów, wręczyła nagrodę odtwórcom głównych ról – Tymoteuszowi i Jackowi Biesom pod nieobecność na Gali reżysera.

Decyzją Jury Grand Prix 37. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, statuetkę „Maszkarona”, nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 zł przyznano Pawłowi Łozińskiemu za „Film balkonowy” dostrzegając w nim wyjątkową czułość i doskonałość formy.

Werdykt odczytał i nagrodę wręczył reżyserowi Przewodniczący Jury 37. TNF – Wojciech Smarzowski.

6 VI – 24 IX 2023

 

“Zimne spojrzenie” Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie na wystawie w Tarnowie. Wystawa przypomina badania rasowe prowadzone przez antropolożki z Wiednia w 1942 roku w Tarnowie a także tragiczny los Żydów tarnowskich w czasie okupacji niemieckiej w Polsce . Wystawa prezentowana po raz pierwszy w Polsce w tarnowskiej galerii BWA przygotowana została przez Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Fundację Pomnik Pomordowanych Żydów Europy i Fundację Topografia Terroru w Berlinie.

17 VI 2023

 

występ Orkiestry Dętej Marynarki Wojennej USA w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie. Repertuar zespołu Topside to mieszanka tradycyjnego jazzu nowoorleańskiego, światowych hitów pop i polskich przebojów.

21 VI – 2 VII 2023

 

Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska również w Tarnowie, gdzie sportowcy z całego kontynentu rywalizowali w 4 dyscyplinach: badminton (Arena Jaskółka), piłka ręczna plażowa oraz piłka nożna plażowa (Centrum Sportów Plażowych „Tarnów Beach Arena”), wspinaczka sportowa na terenie kampusu Akademii Tarnowskiej. Największym zainteresowaniem cieszyła się ta ostatnia dyscyplina. Wśród medalistów są tarnowianie: Natalia Kałucka oraz Dzieński Marcin

23 – 25 VI 2023

Zdaerzenia 2023 – święto Tarnowa w tym Jarmark Galicyjski

23 VI – 31 VIII 2023

 

Spacerki po Tarnowie i regionie”. Tarnowska Organizacja Turystyczna wraz z Tarnowskim Centrum Informacji zorganizowała popularne wśród turystów i mieszkańców spacerki z przewodnikiem. Poza Tarnowem, na wszystkich chętnych przewodnicy czekali także w Ciężkowicach, Ryglicach, Iwkowej, Czchowie, Zalipiu oraz w Tuchowie. W roku 2023 nowością był enomeleks (elektryczny pojazd wolnobieżny), którym turyści mogli zwiedzać miasto oraz podtarnowskie winnice.

23 VI – 31 VIII 2023

 

Spacerki po Tarnowie i regionie”. Tarnowska Organizacja Turystyczna wraz z Tarnowskim Centrum Informacji zorganizowała popularne wśród turystów i mieszkańców spacerki z przewodnikiem. Poza Tarnowem, na wszystkich chętnych przewodnicy czekali także w Ciężkowicach, Ryglicach, Iwkowej, Czchowie, Zalipiu oraz w Tuchowie. W roku 2023 nowością był enomeleks (elektryczny pojazd wolnobieżny), którym turyści mogli zwiedzać miasto oraz podtarnowskie winnice.

23 VI – 31 VIII 2023

 

Spacerki po Tarnowie i regionie”. Tarnowska Organizacja Turystyczna wraz z Tarnowskim Centrum Informacji zorganizowała popularne wśród turystów i mieszkańców spacerki z przewodnikiem. Poza Tarnowem, na wszystkich chętnych przewodnicy czekali także w Ciężkowicach, Ryglicach, Iwkowej, Czchowie, Zalipiu oraz w Tuchowie. W roku 2023 nowością był enomeleks (elektryczny pojazd wolnobieżny), którym turyści mogli zwiedzać miasto oraz podtarnowskie winnice.

1 – 2 VII 2023

 

Konie arabskie w Tarnowie. W Stadzie Ogierów Klikowa, będącym własnością Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni, odbył się bardzo lubiany i ceniony przez hodowców pokaz All-Polish Arabian Horse Championship. Przeniesiony on został do Tarnowa z Radomia, a wybór miejsca nie jest absolutnie przypadkowy. Do klikowskiej stadniny, należącej kiedyś do księcia Romana Sanguszki, sprowadzane były przecież z pustyni jedne z pierwszych koni arabskich w Polsce. Organizatorem pokazu był Polski Związek Hodowców Koni Arabskich.

2 VIII 2023

 

Otwarto Letni Park Wodny w Tarnowie – Mościcach. Obiekt mieści się na terenie dawnej letniej pływalni. Obecny obiekt to 3 niecki basenowe z basenem głównym o wymiarach 50 na 21 m i głębokości od 0,6 do 1,6 m, zjeżdżalnie, masaże wodne, plac zabaw dla dzieci, boiska do sportów plażowych oraz zadaszone boisko do piłki nożnej, które zimą służy jako lodowisko.

VII oraz VIII 2023

 

Coroczne wydarzenia w okresie wakacji: letnie potańcówki na Rynku (całe wakacje) „Starówka Jazz Festiwal” oraz festiwal teatrów ulicznych „36. Festival Ulica” w lipcu oraz „Był Sobie Blues – Letnie spotkania z bluesem” czy Szanty na Starówce w sierpniu.

VI – VIII 2023

 

Duże zainteresowanie mediów Tarnowem: Pytanie na śniadanie (TVP2), Prognoza pogody z Tarnowa i Dąbrówki Szczepanowskiej (Polsat), „Lato z Radiem” (Polskie Radio 1), „Wędrowiec Polski” (TVP Kultura)

11 VII 2023

 

W Tarnowie odbyły się obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. Tarnowianie upamiętnili ofiary mordu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów mszą świętą, przemarszem ulicami miasta oraz spotkaniem przy Kurhanie Kresowym na Cmentarzu Starym. Tarnowskie uroczystości rocznicowe zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, do którego należą m.in. świadkowie i bliscy ofiar tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

20 -23 VII 2023

Ogólnopolski Turniej Niewidomych i Słabowidzących w Bowlingu w Tarnowie. Organizatorem było Tarnowskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i turystki Niewidomych i Słabowidzących „Pogórze”

22- 23 VII 2023

X Małopolskie Mistrzostwa w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi w stadninie koni w Tarnowie – Klikowej. Do Tarnowa przyjechały ekipy z całej Polski.

29 VII 2023

 

Tarnów na trasie letniej kampanii promocyjnej Województwa Małopolskiego. Ostatni z 4 specjalnych, imprezowych, wakacyjnych pociągów „Daj się ugościć!” RMF FM i Małopolskiej Organizacji Turystycznej dowiózł turystów z Wrocławia do Tarnowa. o dobrą zabawę zadbali m.in. Dom Malarek w Zalipiu, Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa czy Tarnowskie Centrum Informacji., a swoją podróż zakończy w Tarnowie. Nie zabrakło relacji na żywo na antenie ogólnopolskiej rozgłośni RMF FM.

1 VIII 2023

Obchody 79. rocznicy Akcji „Burza” Armii Krajowej i wybuchu Powstania Warszawskiego

12 VIII 2023

X Tarnowski Zjazd Berneńczyków; gościem honorowym tegorocznego Tarnowskiego Zjazdu Berneńczyków był Fabrice Filliez – Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce, który szedł na czele pochodu.

17 VIII 2023

Wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Tarnowska (PPT) na Jasną Górę. Grupy PPT podzielone są na 2 części: część „A” – grupy od 1 do 13, i część „B” – grupy od 14 do 26.

18 VIII 2023

Akademia Tarnowska otrzymała ministerialną zgodę na otworzenie kierunku lekarskiego.

30 VIII – 30 IX 2023

Święto Ulicy Żydowskiej, czyli Galicjaner Sztetl i Tarnow Jewis Reunion 2023. W programie znalazły się m.in. koncerty i spektakle, wernisaże wystaw oraz zwiedzanie cmentarza żydowskiego. Przed inauguracją święta na chodnikach w centrum Tarnowa oznaczono białą linią obszar tarnowskiego getta w związku z 80. rocznicą jego likwidacji.

1 IX 2023

Linie Dowozowe Kolei Małopolskich zastępują prywatnego przewoźnika w gminach Tarnów i Pleśna: A24 (Zbylitowska Góra, Zgłobice, Mościce) A27 (Tarnowiec, Zawada), A28 (Tarnowiec, Nowodworze, Poręba Radlna, Łękawka), A29 i A30 (Koszyce Wielkie, Zgłobice, Koszyce Małe), A31 (Tarnowiec, Nowodworze, Radlna, Świebodzin), A32 (Zbylitowska Góra, Zgłobice, Błonie, Szczepanowice), A33 (Koszyce Wielkie, Koszyce Małe, Rzuchowa, Pleśna, Rychwałd, Lichwin), A34 i A35 (Wola Rzędzińska, Wałki)

2 IX 2023

Znany tarnowski muzyk Paweł Mazur świętował jubileusz 30-lecia pracy artystycznej i zawodowej. Artysta niemal przez całą swoją karierę był wierny Tarnowowi. Przed laty współtworzył zespół Cave, współpracował także z wieloma muzykami. Często zapraszany był do udziału w sesjach nagraniowych. Zarejestrował m.in. linię gitary basowej do przeboju “Magiczne Słowa” zespołu Ziyo. Podczas jubileuszowego koncertu został uhonorowany Dukatem Tarnowskim.

9 – 10 IX 2023

na terenie Stada Ogierów Klikowa odbyła się Klikowska Parada Konna. W jej ramach rozgrywane były XIV Wojewódzki Czempionat Hodowlany Koni Rasy Śląskiej oraz XI Wojewódzki Czempionat Hodowlany Koni Rasy Polskiej Koń Zimnokrwisty.

IX 2023

Uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, Patryk Rosół z powodzeniem reprezentował barwy Polski podczas rozgrywanej w słowackiej miejscowości Strečno, siedemnastej edycji Środkowoeuropejskiej Olimpiady Matematycznej.

Indywidualnie, tarnowianin zdobył w niej 30 punktów i wspólnie z Węgrem zajął drugie miejsce – lepszy od nich okazał się tylko Stanisław Lada z XIV LO w Warszawie, uzyskując maksymalny rezultat 32 pkt. – zdobywając tym samym złoty medal.

Drużynowo, reprezentacja Polski, z uczniem III LO w składzie, wywalczyła natomiast pierwszą lokatę, pokonując ekipy Węgier i Czech.

W Środkowoeuropejskiej Olimpiadzie Matematycznej uczestniczyli młodzi matematycy z: Austrii, Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii oraz Węgier.

14 – 30 IX 2023

Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej.

14 IX 2023

Podczas) sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, jednomyślnie podjęta została uchwała o nadaniu Wincentemu Witosowi – w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczności miasta Tarnowa związanych z działalności narodową i patriotyczną – tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa.

17 IX 2023

Uroczystości związane z 84. rocznicą agresji Związku Radzieckiego na Polskę, oraz uroczystości z okazji Dnia Sybiraka.

18 IX 2023

Nauczycielka Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, Edyta Kowalska triumfowała w trzeciej edycji AI Global Impact Festival 2023

20 IX 2023

Reprezentująca barwy AZS Akademii Tarnowskiej, Maja Oleksy została brązową medalistką odbywających się w Helsinkach, Mistrzostw Europy juniorów we wspinaczce sportowej juniorów. Tarnowianka wywalczyła ten medal w prowadzeniu w kategorii U-18.

22 IX 2023

W wieku 96 lat zmarł Zbigniew Kłopocki. Aktor, nestor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, weteran, porucznik Armii Krajowej. Człowiek o wielkim sercu, pasji twórczej, oddany teatrowi.

Na scenie zadebiutował w 1956 roku w Teatrze w Jeleniej Górze rolą Antoniego i Genio w spektaklu Józefa Blizińskiego „Pan Damazy” w reżyserii Janusza Obidowicza. Można go było zobaczyć również na deskach Teatrów we Wrocławiu, Częstochowie, Bielsku – Białej, Gnieźnie, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Opolu, czy w Wałbrzychu. Wykreował blisko 200 ról scenicznych. Tarnowskiej publiczności znany od 1972 roku, kiedy dołączył do zespołu Solskiego, debiutując rolą Jakuba Szeli w przedstawieniu Stefana Żeromskiego „Turoń” w reżyserii Ryszarda Smożewskiego. Jego kreacje aktorskie można było również zobaczyć w Teatrze Telewizji oraz filmach fabularnych.

Tarnowscy widzowie pamiętają postać Dyndalskiego w „Zemście”, czy Puzzo w „Czekając na Godota”, za którą w 2001 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Tarnowa. Inne ważniejsze role to postać Dziada, Sybiraka w „Betlejem polskim” czy Wojewody w „Towarzystwie Pana Brzechwy”.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarza komunalnego w Tarnowie – Krzyżu.

22 IX 2023

Trzydziestolecie istnienia obchodził Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie. Z tej okazji w hallu głównym odsłonięto pamiątkową tablicę, a w Centrum Sztuki Mościce odbyła się uroczysta gala. Wręczono podczas niej ordery i odznaczenia państwowe, odznaki honorowe ministra zdrowia i województwa małopolskiego, statuetki „Świętego Łukasza” oraz medale szpitala Świętego Łukasza.

Pierwszego pacjenta – na oddział anestezjologii i intensywnej terapii – przyjęto w tarnowskim szpitalu 15 listopada 1993 roku. Do końca tego roku uruchomiono jeszcze osiem oddziałów: neurologii, okulistyki, laryngologii, dziecięcy, wewnętrzny I z ośrodkiem dializ, chirurgii ogólnej, urologii i kardiologii – razem 339 łóżek i 14 stanowisk do hemodializy.

W ciągu 30 lat szpital przyjął 4,5 miliona pacjentów, udzielił pomocy na izbie przyjęć oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym 3 milionom 800 tysiącom osób. Przeprowadzono 300 tysięcy zabiegów oraz operacji i urodziło się przez ten czas w szpitalu św. Łukasza 34 tysiące dzieci.

Obecnie jest to jeden z największych szpitali w Małopolsce z ponad 700 łóżkami na 22 oddziałach.

22 IX 2023

Janusz Wiśniewski Ambasadorem Tarnowa. Podczas odbywającego się posiedzenia Rady Gospodarczej, prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela nadał Januszowi Wiśniewskiemu tytuł „Ambasadora Tarnowa”. Ten honorowy tytuł przyznawany jest wybitnym postaciom, które jak podkreślił w akcie nadania prezydent Tarnowa, swoją działalnością zawodową uzyskały uznanie i światowy rozgłos, stając się dla tarnowian powodem do dumy i satysfakcji, gdyż wywodzą się z naszego miasta i współtworzą jego historię.

Janusz Wiśniewski jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Łódzkiego, stypendystą Princeton University – The Graduate School, uczestnikiem licznych kursów menedżerskich, m.in. Stanford University Graduate School of Business i University of Chicago Graduate School.

W latach 1990 – 2009 był kolejno wiceprezesem zarządu i dyrektorem handlowym Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, wiceprezesem, a następnie prezesem zarządu Zakładów Azotowych w Kędzierzynie – Koźlu S.A., wiceprezesem zarządu oraz p.o. prezesa zarządu PKN Orlen S.A., partnerem w Ernst &Young Polska, Business Advisory (oil, gas, chemicals) oraz wiceprezesem zarządu DGA S.A. Pełnił również funkcję przewodniczącego rad nadzorczych m.in. w Basel Orlen Olefins, Anwilu, Zakładach Azotowych Tarnów i Rafinerii Trzebinia oraz członka rad nadzorczych, takich firm jak m.in. Ciech S.A., Polimex-Mostostal S.A. i Orlen Oil S.A. W latach 2004 – 2008 był prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

23 – 24 IX 2023

W chińskim Wujiang rozegrano zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Tarnowianka Natalia Kałucka zajęła w nich drugie miejsce, dzięki czemu triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Wujiang startował także Marcin Dzieński z AZS AT. Uzyskany przez niego w kwalifikacjach rezultat 5.45 s dał mu dwudziestą drugą lokatę, co oznaczało brak awansu do fazy pucharowej.

IX 2023

Trzy złote medale wywalczył Wiktor Sajdak w rozegranych na obiektach Zawiszy Bydgoszcz, Mistrzostwach Polski Juniorów w strzelectwie sportowym. Trenowany przez Jerzego Madeja zawodnik Tarnowskiego Klubu Strzeleckiego LOK triumfował w strzelaniach z karabinu pneumatycznego, karabinu dowolnego trzy postawy oraz karabinu dowolnego 60 strzałów leżąc.

IX 2023

Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses pod dyrekcją ks. Grzegorza Piekarza wyśpiewał pierwszą nagrodę w kategorii muzyka sakralna na XII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „Canco Mediterrania”.

27 IX 2023

Podczas gali odbywającej się na Zamku Królewskim w Warszawie, dyrektor TCK, odebrał wyróżnienie w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w”. Wyróżnienie to przeznaczone jest dla Domu Kultury na osiedlu Westerplatte, który znalazł się w gronie finalistów. Celem konkursu było wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów ukończonych do pierwszego kwartału 2023 roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.

30 IX 2023

VII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2023”.

1 X 2023

Jubileusz 20-lecie istnienia Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych.

1 X 2023

Największa uczelnia w Tarnowie po raz 26. rozpoczęła rok akademicki, po raz pierwszy jako Akademia Tarnowska (uczelnia akademicka). Na 32 kierunkach studia rozpoczyna około 4200 studentów, z czego prawie 1600 po raz pierwszy.

1 X 2023

XXVII Festiwal Komedii Talia 2023. Grand Prix w wysokości 15 tysięcy złotych oraz Statuetka Talii trafiły do Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza z Warszawy za realizację sztuki „Kwartet” Ronalda Harwooda w reżyserii Wojciecha Adamczyka.

Jury w składzie Maciej Wojtyszko (przewodniczący), Kamila Łapicka i Bogdan Tosza, przyznało także cztery inne nagrody. Pierwsza (6 tys.) trafiła do zespołu aktorskiego Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu za realizację „Cudu” Larsa Albauma i Dietmara Jacobsa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Nagrodę Indywidualną (2 tys.) przyznali Jerzemu Palowi z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie za rolę François w sztuce „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera w reżyserii Tadeusza Łomnickiego.

Indywidualne Nagrody w kwocie 1,5 tys. zł. trafiły także do Krzysztofa Olchawy i Magdaleny Sztejman z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie za role Michaela i Alice w sztuce „Prawda” Floriana Zellera w reżyserii Pawła Aignera.

Nagrodę Publiczności otrzymał spektakl „Cud” Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, a Związek Artystów Scen Polskich przyznał Nagrodę ALE AKTOR! Patrykowi Szwichtenbergowi z Teatru Bagatela w Krakowie.

10 X 2023

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie toczącego się od kilkunastu lat sporu sądowego samorządu Tarnowa ze spadkobiercami rodziny Sanguszków w sprawie własności dwóch działek usytuowanych na Górze Św. Marcina. NSA oddalił skargę kasacyjną rodziny Sanguszków, tym samym potwierdził, iż na mocy reformy rolnej zrealizowanej na podstawie dekretu PKWN, właścicielem spornych działek stał się Skarb Państwa.

13 X 2023

Odbył się pierwszy nocny spacer po Tarnowie z lampionami. W wydarzeniu, którego organizatorem była Tarnowska Organizacja Turystyczna razem z lokalnym Biurem Turystycznym „Na Pogórze”, udział wzięło blisko 300 osób.

15 X 2023

Wybory do Sejmu i Senatu. Z okręgu 15 obejmującego Tarnów oraz powiaty: tarnowski, dąbrowski, brzeski, bocheński, proszowicki i wielicki do Sejmu dostali się: Urszula Augustyn (27 047 głosów w okręgu i 7254 w Tarnowie) i Robert Wardzała (9265/3563) z KO, Władysław Kosiniak Kamysz (50139/8416) i Piotr Górnikiewicz (5180/2350) z Trzeciej Drogi, Norbert Kaczmarczyk (11926/687), Wiesław Krajewski (24838/1471), Anna Pieczarka (71199/10935), Urszula Rusecka (17080/196) oraz Józefa Szczurek-Żelazko (26231/1050) z PIS. Natomiast od Senatu z okręgu nr 34 (powiaty: brzeski, bocheński, proszowicki i wielicki) dostał się Bernacki Włodzimierz (PIS) a w okręgu nr 35 (Tarnów oraz powiaty tarnowski i dąbrowski) Kazimierz Wiatr (PIS) z głosami 89 582 w całym okręgu i 20 412 w Tarnowie). Najlepszy wynik w Tarnowie zrobił Stanisław Sorys (Trzecia Droga): 24 440.

21 X 2023

Hackathon Tarnowskiego Centrum Dialogu „Tarnów – Do It Yourself”. Do hackathonu zgłosiło się osiem zespołów, które przez 30 godzin tworzyły od podstaw swoje projekty. Zwyciężyły dwa projekty: Historia Dojrzałych Fachowców oraz Comfy Corner.

21 X 2023

W wieku 84 lat zmarł Andrzej Radzik, zasłużony dla tarnowskiej i polskiej kultury oraz wielki propagator rodzimego folkloru. Związany był przez lata z Domem Kultury Zakładów Azotowych, a następnie Mościckim Centrum Kultury oraz działającymi w nich zespołami: pieśni i tańca „Świerczkowiacy” oraz muzyczno-wokalnym „Czarne Jaskółki”. Jego pogrzeb odbył się na Starym Cmentarzu.

21 X 2023

Stowarzyszenie Sportowe Sokół Tarnów po raz trzydziesty drugi zorganizowało Tarnowski Bieg Leliwitów (nocny bieg po tarnowskiej Starówce – 10 km, 2,5 km; łącznie ponad 250 os.).

22 X 2023

Gabriela Szczepanik Mistrzynią Polski Młodziczek. W Rybniku rozegrane zostały Mistrzostwa Polski młodziczek i młodzików w judo. Reprezentantka Dragon Sports Tarnów, Gabriela Szczepanik, zdobyła złoto w kategorii 36 kg.

22 X 2023

W rozegranym na torze w Tarnowie-Mościcach VI Memoriale Krystiana Rempały najlepszy okazał się reprezentujący barwy H. Skrzydlewska Orła Łódź, Jakub Jamróg (wychowanek Unii Tarnów).

23 X 2023

Nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie–Mościcach, Andrzej Kieć, został jednym z czterech laureatów ogólnopolskiego konkursu na „Wyróżniającego się nauczyciela, opiekuna i sojusznika młodzieży”. Jego organizatorem był Zarząd Główny Stowarzyszenia Elektryków Polskich

30 X 2023

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej i wręczenia nagród Tertila – podczas wspólnej uroczystej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, która odbyła się w ratuszu, wręczone zostały nagrody im. Tadeusza Tertila. Przyznawane są one za pracę dyplomową o tematyce związanej z Tarnowem lub powiatem tarnowskim.

Nagrody im. Tadeusza Tertila otrzymały: Justyna Gucwa, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę „Adaptacja do zmian klimatu jako współczesne wyzwanie rozwoju lokalnego na przykładzie Tarnowa” (prace magisterskie – obszar nauk humanistycznych lub społecznych) oraz Weronika Grodowicz, absolwentka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie za pracę „Terapia przez pracę osób z niepełnosprawnościami w warsztatach terapii zajęciowej” (prace licencjackie i inżynierskie).

Wyróżniono ponadto autorki dwóch prac magisterskich: Martę Ulanecką, absolwentkę Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie za pracę „Rola wieku przedszkolnego dla sukcesu szkolnego z perspektywy rodziców i nauczycieli” oraz Martę Zegar, absolwentkę Akademii Tarnowskiej za pracę „Sytuacja ludzi młodych na rynku pracy w regionie tarnowskim”.

Wyróżnienia powędrowały także do dwóch autorek prac z kategorii „prace licencjackie i inżynierskie”. Otrzymały je: Katarzyna Toboła, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie za pracę „Realizacja budżetu obywatelskiego jako forma zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego w latach 2019-2021 na przykładzie Tarnowa” oraz Martyna Olszówka, absolwentka Akademii Tarnowskiej za pracę „Szlakiem rodziny Sanguszków w Tarnowie i regionie tarnowskim – przewodnik”.

XI 2023

XXX kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Tarnowie. Zebrano blisko 60 tys. zł.

3- 9 XI 2023

XIII edycja Festiwalu Filmowego Vitae Valor. Jego tematem przewodnim było hasło „Oblicza dojrzewania”.

9 XI 2023

Jubileusz 135-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. To najstarsza tego typu placówka w Polsce. Zostało założone 25 października 1888 r. przez ówczesnego rektora tarnowskiego seminarium duchownego ks. Józefa Bąbę. Muzeum Seminaryjne Sztuki Kościelnej w Tarnowie – bo taka była wówczas nazwa – działało w budynku uczelni. Do muzeum trafiły wtedy eksponaty, które znajdowały się m.in. na parafialnych strychach.

8 XI 2023

Przy pamiątkowej tablicy znajdującej się na budynku przy ul. Goldhammera 2, odbyła się uroczystość z okazji setnej rocznicy wiecu protestacyjnego “Oprawa ludu pracującego”. Dnia 8 listopada 1923 r. robotników rozchodzących się po wiecu protestacyjnym, u zbiegu ulic Wałowej i Goldhammera zaatakowała policja. Od kul zginęło wtedy pięciu protestujących, szósty zmarł w szpitalu. Zmarłych – Jana Bożka, Adama Kuzdrzała, Wojciecha Majchrzyka, Władysława Mąsiora, Józefa Pawłowskiego i Wojciecha Surdela – pochowano w zbiorowej mogile na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

8 XI 2023

W wieku 93 lat zmarła Sybiraczka, nauczycielka i poetka, honorowy prezes tarnowskiego oddziału Związku Sybiraków i honorowy obywatel Nieświeża, Stanisława Wiatr-Partyka. Stanisława Wiatr urodziła się 27 maja 1930 roku, w położonym obecnie na terenie Białorusi, Nieświeżu. Od początku lat 90. XX. w poświęciła się odkrywaniu „białych plam” – przybliżaniu tragizmu Golgoty Wschodu. Wówczas to jako jedna z pierwszych pedagogów w środowisku Tarnowa, przerwała półwieczne milczenie na temat Sybiru i Katynia. Zakładała wówczas zespoły młodzieżowe o nazwie „Sybiracy”, z którymi przygotowywała programy patriotyczne. Pochowana na cmentarzu komunalnym w Tarnowie – Krzyżu.

10 XI 2023

Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie odbyła się dzisiaj Gala Niepodległości. Patronat nad wydarzeniem, na które zaprosił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, objął prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jednym z punktów Gali było wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa, Wincentemu Witosowi. Z rąk prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli i zastępcy przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie Krzysztofa Janasa odebrał go prawnuk trzykrotnego premiera Polski Marek Steindel.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył także odznaczenia Polskiego Stronnictwa Ludowego – medale im. Wincentego Witosa. Otrzymali je były rzecznik praw obywatelskich, obecnie senator dr hab. Adam Bodnar i mec. Marcin Imiołek.

12 XI 2023

Po raz jedenasty odbyły się Wielkie Tarnowskie Dionizje. Zainaugurował je Orszak św. Marcina, w którym udział wzięli lokalni winiarze. Na Rynku odbył się kiermasz produktów lokalnych: win, serów, miodów, chlebów, octów, itd. Kiermasz uatrakcyjniły pokazy kulinarne oraz bezpłatne wycieczki po Tarnowie enomeleksem z przewodnikiem.

14 XI 2023

Rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzata Kołpa oraz ks. dr hab. Bogdan Węgrzyn zainaugurowali prace Hospicjum Domowego dla Dzieci i Dorosłych przy Akademii Tarnowskiej.

17 XI 2023

Podczas uroczystej gali odbywającego się w Krakowie X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, rektor Tarnowskiej Szkoły Wyższej Akademii Nauk Stosowanych, dr Bożena Szołtysek, odebrała przyznaną uczelni statuetkę „Polska Nagroda Innowacyjności”.

17 XI 2023

Tarnów gościł uczestników Zjazdu Szkoleniowo-Wyborczego komendantów straży miejskich i gminnych województwa małopolskiego. Udział w nim wzięło 13 komendantów z całej Małopolski.

17 XI – 10.12 2023

20. edycja festiwalu ArtFest im. Bogusława Wojtowicza.

XI 2023

Akademia Tarnowska sformalizowała współpracę z PZPS. Katedra Wychowania Fizycznego Akademii Tarnowskiej będzie ściśle współpracować z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Porozumienie w tej sprawie podpisali rektor AT dr hab. Małgorzata Kołpa oraz wiceprezes PZPS Andrzej Lemek.

XI 2023

Tarnów w indeksie zdrowych miast. Według opublikowanych ostatnio wyników rankingu Indeks Zdrowych Miast Tarnów zajął 26. miejsce w gronie 66 największych polskich miast.

XI 2023

Troje studentów Akademii Tarnowskiej: Aleksandra Kałucka, Natalia Kałucka i Marcin Dzieński znalazło się w gronie uczestników zakwalifikowanych do czwartej już edycji programu „Narodowa Reprezentacja Akademicka”.

XI 2023

Camping nr 202 „Pod Jabłoniami”, po raz kolejny wywalczył pierwsze miejsce i zdobył tytuł „Mister Camping” w konkursie na najlepszy camping w Polsce. Dla tarnowskiego obiektu jest to jubileuszowy, dziesiąty tytuł z rzędu.

XI 2023

Młodzi wynalazcy z Tarnowa wymyślili karetkę wodną ratującą tonących. Uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (Jakub Kuczek, Bartosz Smoleń oraz Dawid Świątek.) w ramach konkursu naukowego, stworzyli projekt Rescue Capsule. Za wynalazek otrzymali dwie nagrody specjalne w ogólnopolskim konkursie „Gdynia Explory Week”. Teraz udoskonalają swój sprzęt i chcą go opatentować.

Jak przyznają, pomysł pojawił się w ich głowach w czasie wakacji. „W 2022 roku, kiedy u mnie w Radłowie na kąpielisku utonęły dwie osoby, wpadliśmy na pomysł, jak można temu zaradzić, jak skrócić czas reakcji i pomóc osobom, które są w niebezpiecznej sytuacji na wodzie” – Dawid Świątek.

6 XII 2023

2 medale tarnowskich karateków. Z dwoma medalami: srebrnym i brązowym, wrócili zawodnicy Tarnowskiego Klubu Sportowego Kyokushin Karate z rozgrywanych w Bartoszycach w Mistrzostwach Polski juniorów i młodzieżowców w karate kyokushin. Srebrny medal w wadze 80 kilogramów wywalczył startujący w kumite młodzieżowców Miłosz Adamczyk. Drugim tarnowianinem na podium był Tomasz Burnat, zapewniając sobie trzecie miejsce w kumite młodzieżowców w wadze ponad 80 kilogramów.

6 XII 2023

Tadeusz Łomnicki został nowym dyrektorem artystycznym Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego. Tadeusz Łomnicki jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Związany jest z Teatrem Ludowym w Krakowie.

6 XII 2023

Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie uruchomił właśnie zdalne sterowanie oświetleniem w Parku Biegowym na Górze św. Marcina, przy ulicy Harcerskiej. Aby uruchomić lampy, wystarczy wysłać SMS o treści „Biegam” pod numer: 500-400-407.

XII 2023

Nagroda literacka dla Honorowego Obywatela Tarnowa

Reżyser, pisarz, tłumacz, krytyk teatralny, teatrolog i nauczyciel akademicki, profesor Kazimierz Braun, uhonorowany został Nagrodą Literacką, przyznaną po raz 72. przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Honorowy obywatel Tarnowa otrzymał ją za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem działalności pisarskiej, teatralnej i naukowej po osiedleniu się w 1985 roku w Stanach Zjednoczonych. Kazimierz Braun jest autorem 77 książek, opublikował kilkaset szkiców z dziedziny historii i zagadnień warsztatowych teatru w języku polskim i angielskim. Wydaje tomiki poezji, prozy, zbiory dramatów i scenariuszy teatralnych oraz słuchowisk radiowych. Od czasu debiutu reżyserskiego w 1961 roku wyreżyserował ponad 150 przedstawień teatralnych i telewizyjnych w Polsce, USA, Kanadzie, Irlandii i Niemczech. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w lutym 2024 r. w Londynie.

7 – 8 XII 2023

Statuetka “Zasłużony dla systemu informacji turystycznej w Polsce” dla dyrektora TCI. Przedstawiciele punktów i centrów informacji turystycznej z całej Polski świętowali w Lublinie jubileusz 60-lecia Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Podczas uroczystej gali na zakończenie jubileuszu uhonorowany został dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, Marcin Pałach.

W ramach uroczystości odbyły się: konferencja naukowo-badawcza, prezentacja dorobku wybranych punktów it (w tym Tarnowskiego Centrum Informacji) oraz debata „Informacja Turystyczna w 2030 roku. Wyzwania, problemy i kierunki rozwoju”, w której uczestniczył między innymi dyr. TCI.

XI – XII 2023

Po gruntowych remontach oddano do użytku ul. Szkotnik w centrum miasta oraz ulice w Mościcach: Kwiatkowskiego, Czerwonych Klonów oraz Pasterską.

XI – XII 2023

Po gruntowych remontach oddano do użytku ul. Szkotnik w centrum miasta oraz ulice w Mościcach: Kwiatkowskiego, Czerwonych Klonów oraz Pasterską.

12 XII 2023

Grad medali młodych pływaków w Oświęcimiu

Z dorobkiem 35 medali i 73 rekordów życiowych wrócili trenowani przez Annę Jasiak i Urszulę Mróz, zawodnicy UKS Sokół Mościce Tarnów z rozegranych podczas weekendu w Oświęcimiu Mistrzostw Województwa Małopolskiego Dzieci i Młodzików w pływaniu.

XII 2023

Tarnowskie drzewo Sprawiedliwych

Na ścianie kamienicy przy skwerze Starej Synagogi w Tarnowie pojawił się metalowy stelaż symbolizujący drzewa pamięci z instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Na pniu stalowego drzewa umieszczone zostaną tabliczki z nazwiskami tarnowian – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W bazie danych Yad Vashem figuruje 17 nazwisk tarnowian.

29 XII 2023

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzymało decyzję środowiskową, która umożliwia rozpoczęcie prac związanych z budową miejskiej spalarni odpadów. Cała inwestycja powinna być zakończona do 2027 r.

29 XII 2023

Oddano do użytku najdłuższy most w Małopolsce ma 816 m (należy do pierwsze 10 najdłuższych mostów w Polsce) łączący Tarnów (Mościce) z węzłem autostradowym Tarnów – Mościce w ciągu drogi wojewódzkiej nr 973. Całkowita wartość inwestycji to blisko 167 mln, z czego ponad 144 mln zł stanowi wsparcie unijne a resztę dołożyło Województwo Małopolskie, gmina Wierzchosławice oraz miasto Tarnów.

Most w liczbach:

Długość całkowita: 815,6 m

Szerokość: zmienna, od 13,9 do 14,35 m

Na obiekcie: jezdnia o szerokości 8,3 m, ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,8 m, pobocze techniczne o szerokości 1,8 m

Liczba przęseł: 12, zaprojektowanych jako układ trzech belek ciągłych:

Obiekt M1: 350 m (5 x 51,5 m + 50 m + 42,5 m)

Obiekt M2: 385 m (100 m + 185 m + 100 m)

Obiekt M3: 78 m (30 m + 48 m)

Przęsło główne: 185 m, znajduje się bezpośrednio nad Dunajcem

Ustrój nośny obiektu M1: beton sprężony w postaci dwudźwigarowej belki o maksymalnej rozpiętości przęsła 51,5 m i wysokości konstrukcji 2,5 m

Ustrój nośny obiektu M2: jednokomorowa skrzynka o zmiennej wysokości od 8,5 m nad podporami do 3,5 m w środku rozpiętości

Ustrój nośny obiektu M3: beton sprężony w postaci dwudźwigarowej belki ciągłej dwuprzęsłowej o stałej wysokości 2,5 m i rozpiętościach 30 m i 48 m

Posadowienie obiektu: pośrednie na palach prefabrykowanych wbijanych długości od 14 m do 18 m

Liczba podpór: 13 (dwa skrajne przyczółki żelbetowe monolityczne oraz 11 filarów).

7235 m – długość pali wbijanych

2836 ton – masa stali zbrojeniowej

495 ton – masa stali sprężającej

2541 m3 – ilość betonu wykorzystanego na fundamenty

2845 m3 – ilość betonu wykorzystanego na podpory

3525 m3 – ilość betonu wykorzystanego na ustrój nośny M1

5764 m3 – ilość betonu wykorzystanego na ustrój nośny M2

844 m3 – ilość betonu wykorzystanego na ustrój nośny M3

Źródło: https://inzynieria.com/mosty/wiadomosci/67493,najdluzszy-most-w-malopolsce-otwarty,najdluzszy-most-w-malopolsce-najwazniejsze-parametry

31 XII 2023

Rok 2023 w liczbach:

sporządzono 1688 aktów urodzenia, w tym 1309 dzieci urodzone w Tarnowie, a 379 to wpisy aktów zagranicznych do polskich ksiąg.

Zawarto 610 małżeństwa: 260 ślub cywilny, 226 kościelny (konkordatowy), 124 akty sporządzone zostały w drodze transkrypcji aktu zagranicznego. Rozwody: 258, 7 separacje i 1 orzeczenie o jej zniesieniu. Zgony: 1844 akty zgonów (1762 w Tarnowie, a 82 za granicą).

31 XII 2023

Po kilku latach przerwy Miejski Sylwester odbył się na Rynku. O północy Nowy Rok przywitało kilka tysięcy tarnowian i przyjezdnych. Zamiast fajerwerków odbył się pokaz laserowy.

1 I 2024

Linie Dowozowe Kolei Małopolskich rozszerzają ofertę o kolejne podtarnowskie miejscowości w gminie Lisia Góra: A36 (Pawęzów, Śmigno, Lisia Góra, Breń, Kobierzyn, Łukowa), A38 (Brzozówka, Lisia Góra, Stare Żukowice, Nowe Żukowice, Nowa Jastrząbka) oraz A39 (Brzozówka, Zaczarnie)

1 I 2024

Przywrócono całodobowy Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi przy ulicy Tuchowskiej.

4 I 2024

Jubileusz 20-lecia galerii Hortar

W salach wystawowych przy ul. Legionów 32 odbył się wernisaż wystawy „Wiara i rozum” zorganizowanej z okazji 20-lecia istnienia Galerii Hortar. W ciągu 20 lat istnienia Galerii Hortar, swoje prace na 109 wystawach zaprezentowało 341 artystów. W tym czasie można było podziwiać dzieła w najróżniejszych formach, począwszy od tradycyjnego malarstwa po różnorakie formy przestrzenne i konstelacje.

 

Literatura:

Tekst ze strony: www.tarnow.pl oraz www.tarnow.pttk.pl

Potępa Stanisław, „Tarnów międzywojenny (kronika) 1918-1939”, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Tarnów 1988

Opracowała: Maria Sąsiadowicz

Uzupełnienie i aktualizacja (przede wszystkim okres międzywojenny i po 2000 roku): Marcin Pałach, Tarnowskie Centrum Informacji, maj 2008; ostatnia aktualizacja: styczeń 2024 (Marcin Pałach, TCI)