Po 2020

1 I 2021

Autobusy MPK Tarnów obsługują tylko obszar miasta. Po ponad 20 latach gminy Pleśna, Lisia Góra i wiejska Tarnów organizują własną komunikację z powodu braku porozumienia z miastem.

15 I 2021

 

Rozpoczął się pierwszy etap Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.

 

21 I 2021

 

Jakub Schenk powołany do kadry. Wychowanek tarnowskiej Unii, Jakub Schenk znalazł się w szerokim składzie reprezentacji Polski w koszykówce, powołanej przez trenera Mike’a Taylora na kwalifikacyjne spotkania do EuroBasketu 2022.

 

22 I 2021

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne uruchamia w swoich autobusach asystenta przesiadek – ma poprawić komfort korzystania z autobusów. Asystent przesiadek polega na śledzeniu lokalizacji autobusów w czasie rzeczywistym i przekazaniu kierowcy autobusu stojącego na przystanku informacji, że inny autobus za chwilę nadjedzie na przystanek i powinien poczekać na przesiadających się pasażerów

 

22 I 2021

 

Związek Powiatów Polskich podsumował i ogłosił wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. Wśród miast na prawach powiatu Tarnów zajął ósme miejsce.

24 I 2021

 

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Kingi w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Relikwie św. Kingi podarowały dla tarnowskiego seminarium siostry klaryski ze Starego Sącza. Księżna Kinga dołączyła do grona 18 świętych i błogosławionych obecnych w relikwiach w tarnowskim WSD.

 

30 I 2021

 

W kościele parafialnym w Tarnowie – Mościcach odbyły się uroczystości związane z przyjęciem święceń biskupich przez nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, ks. Artura Ważnego. Przewodniczył jej metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski a głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia, nie był możliwy udział dużej grupy wiernych w uroczystościach.

 

31 I 2021

 

W kościele parafialnym w Tarnowie – Mościcach odbyły się uroczystości związane z przyjęciem święceń biskupich przez nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, ks. Artura Ważnego. Przewodniczył jej metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski a głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia, nie był możliwy udział dużej grupy wiernych w uroczystościach.

 

II 2021

 

Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. Zygmuntowi Mazurowi, wieloletniemu pracownikowi Katedry Filologii PWSZ w Tarnowie, tytuł profesora nauk humanistycznych.

II 2021

 

Trwa „rozmrażanie” kultury i sportu po II fali koronawirusa.

10 II 2021

 

Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej Zakład Aktywności Zawodowej Słoneczne Wzgórze w Tarnowie zostało wyróżnione e-medalem w kampanii społecznej „Pracodawca z sercem”. Doceniono ich między innymi za zwiększanie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz za walkę z ich dyskryminacją.

11 II 2021

 

W wieku 76 lat zmarł Antoni Kopff. Kompozytor, wykładowca i autor piosenki “Do zakochania jeden krok” urodził się w Tarnowie w 1944 roku.

12 II 2021

 

W Tarnowie gościł Tibor Gerencsér, konsul (od września 2020 r.) generalny Węgier w Krakowie.

16 II 2021

 

Udało się pozyskać Muzeum Okręgowemu w Tarnowie 23. fragment Panoramy Siedmiogrodzkie. Część sławnego dzieła autorstwa Jana Styki udało się kupić dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego. Koszt zakupu to 100 tys. zł.

19 II 2021

 

175. rocznica wybuchu rabacji galicyjskiej. Uroczystości ku czci jej ofiar odbyły się przy Mogile Ofiar Rabacji na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

23 II 2021

 

Tarnowscy kartingowcy w kadrze narodowej na rok 2021. W gronie 48 kadrowiczów znaleźli się dwaj kierowcy kartingowi z Tarnowa: Franciszek Belusiak i Maciej Gładysz

27 II 2021

 

Zmarła Erika Bakonyi (ur. w 1944 r.) wieloletnia dyrektor POIT na Węgrzech, wielka przyjaciółka Tarnowa.

27 II 2021

 

Prezesem MPK w Tarnowie zostaje dotychczasowa dyrektor ekonomiczna i główna księgowa – Anna Reising. Zastąpiła Jerzego Wiatra, który po 14 latach zostaje wiceprezesem spółki „Gdańskie Autobusy i Tramwaje”

2 III 2021

 

Tarnowskie Centrum Informacji otrzymało certyfikat Województwa Małopolskiego potwierdzający, że siedziba przy Rynku 7 w Tarnowie spełnia wymogi stawiane Miejscu Przyjaznemu Rowerzystom.

7 III 2021

691. rocznica lokacji Tarnowa. Z powodu pandemii i ograniczeń – obchody skromne.

12 III 2021

Swoje 85. urodziny świętował honorowy obywatel Tarnowa, ks. prof. Michał Heller. Z tej okazji, w tarnowskim teatrze odbył się specjalny, poświęcony jubilatowi, „Wieczór urodzinowy”.

10 III 2021

Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A. otrzymał prestiżowe wyróżnienie biznesowe – tytuł Diament „Forbesa” i znalazł się na liście najdynamiczniej rozwijających się polskich firm.

15 III 2021

Obchody 227 rocznicy urodzin generała Bema, w których udział wzięły władze naszego miasta oraz konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencser.

16 III 2021

Zmarł Zygmunt Szych (ur. 1952 r. w Będzinie), tarnowski dziennikarz, publicysta, wieloletni szef tarnowskiego oddziału “Gazety Krakowskiej” i redaktor naczelny “Gazety Tarnowskiej” – codziennej, lokalnej wkładki do tego tytułu. Pracował także w “Dzienniku Polskim”, tygodniku “Temi”, był stałym współpracownikiem magazynu niezależnego “Tarnow.in”.

17 III 2021

Zmarł Eugeniusz Głomb (ur. 6 stycznia 1929 r.), tarnowski dziennikarz i społecznik. Tworzył od podstaw „Tarnowskie Azoty” będąc ich redaktorem naczelnym, budował w Tarnowie oddział „Gazety Krakowskiej”, także nim kierując. Udzielał się społecznie biorąc udział w licznych inicjatywach.

17 III 2021

Pierwszy samochód elektryczny w tarnowskim samorządzie. Straż miejska otrzymała nowy radiowóz marki Nissan. Radiowóz ma 44 kW mocy i może osiągnąć prędkość do 160 km/h.

18 III 2021

Tarnów będzie miał swoją Winnicę Miejską. Miasto podpisało umowę z Małopolskim Stowarzyszeniem Winiarzy na dzierżawę działki w parku Sanguszków. Mowa o siedmiohektarowym terenie, na którym przed laty funkcjonowała winnica książąt Sanguszków. Pierwszych win będzie można skosztować już w 2025 r. Współpartnerem projektu Winnicy Miejskiej i MCW jest Tarnowska Organizacja Turystyczna.

III/IV 2021

Po rocznej przerwie związanej z pandemią, w Tarnowie trwa akcja „Pisankowy desant”. W ramach akcji na tarnowskich drzewach (ul. Wałowa, pl. Sobieskiego, Rynek, skwer O. Kokocińskiego) zawieszono prawie pięć tysięcy malowanych i wyklejanych jajek. Dodatkowo, po raz pierwszy, na tarnowskim Rynku pojawiły się kilkumetrowe ręcznie wykonane palmy wielkanocne. To efekt współpracy Urzędu Miasta Tarnowa oraz sołtysa wsi Zalasowa w gminie Ryglice.

1 IV 2021

Dworzec autobusowy w Tarnowie zamknięty. Od 2012 r. teren należy do prywatnej firmy. Funkcję dworca przejęły miejskie węzły komunikacyjne: Kochanowskiego – Chyszowska (komunikacja lokalna i dalekobieżna) oraz przystanek przy ul. Do Huty, obok parkingu park&ride (komunikacja dalekobieżna i międzynarodowa).

12 IV 2021

Zmarł Waldemar Urban (ur. w 1962 r.) prezes najstarszego, tarnowskiego klubu piłkarskiego MKS Tarnovia. Klubem kierował od 2007 roku. Przegrał walkę z COVID-19.

18 IV 2021

Zmarł ks. Prałat Stanisław Gurgul. Wieloletni proboszcz parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie. Ks. prałat Stanisław Gurgul urodził się 31 stycznia 1927 roku w miejscowości Doły w parafii Porąbka Uszewska. Maturę zdał w 1948 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1953 roku. Był wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Bochni, dyrektorem gospodarczym i administracyjnym w tarnowskim seminarium. Przez rok przebywał w Paryżu na studium lingwistycznym, a potem wyjechał do Belgii. Po powrocie do diecezji otrzymał zadanie utworzenia parafii i budowy kościoła św. Maksymiliana. Stworzył wzór parafii rodzinnej i otwartej. Funkcję proboszcza pełnił do 1998 roku. Był cenionym kapłanem przez kolejne pokolenia wiernych.

19 IV 2021

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie przekształcił swój oddział neurochirurgii w klinikę. To dzięki porozumieniu z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, co oznacza możliwość kształcenia ich studentów w Tarnowie.

20 IV 2021

Tadeusz Koniarz, tarnowski fotograf, został nagrodzony w XII Ogólnopolskim Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, zorganizowanym przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Tadeusz Koniarz zajął drugie miejsce prezentując zestaw fotografii „Pstryk w Luwrze”. Zdjęcia pochodzą z Paryża z lat 2017-2019. Jego prace znalazły się wśród 256 innych zdjęć fotografów z całej Polski. Ponadto zdjęcia „Sąsiedzi” pochodzące z zestawu, zostały zakwalifikowane do udziału w pokonkursowej wystawie.

24 IV 2021

W wieku 71. lat zmarł Marek Trusz, znany badacz historii i architektury Tarnowa oraz autor wielu publikacji o mieście pod Górą św. Marcina. Był także twórcą pytań do miejskiego konkursu Znam Tarnów.

 

24 IV 2021

Swoją działalność rozpoczął i przyjął pierwszych pacjentów Miejski Punkt Szczepień Powszechnych przeciwko Covid-19 w Tarnowie, który mieści się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Gumniskiej. Działał do 22 lipca; podano ponad 19 tysięcy szczepionek. Punkt obsługiwały przychodnie: Zespół przychodni Specjalistycznych z ul. M. Skłodowskiej – Curie oraz Mościckie Centrum Medyczne.

1 V 2021

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

6 V 2021

Muzeum Okręgowe w Tarnowie ponownie otwiera ekspozycje w reżimie sanitarnym w swoich oddziałach.

9 V 2021

w wieku 76 lat, zmarł światowej klasy stroiciel fortepianów i pianin, Marian Twardy.

9 V 2021

Tancerki ze Studia Tańca Honorata w Tarnowie zostały Mistrzyniami Polski na 4. Mistrzostwach Polski Cheerleaders w Kielcach.

15 V 2021

W reżimie sanitarnym odbyła się Noc Muzeów w Tarnowie.

23 V 2021

Na stadionie Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piłsudskiego w Tarnowie zostały rozegrane lekkoatletyczne Mistrzostwa Małopolski juniorów i juniorów młodszych.

2 VI 2021

W Arenie Jaskółka Tarnów ruszył kolejny Punkt Szczepień Powszechnych przeciwko Covid-19. Działał do 31 lipca; zaszczepiono ponad 7 tysięcy mieszkańców miasta i regionu. Punkt obsługiwał Szpital św. Łukasza.

5 – 12 VI 2021

35. Tarnowska Nagroda Filmowa:

Nagroda Jury Dziecięcego: statuetka „Maszaronek” oraz 5000 zł trafiły do Anima-Pol — producenta serii „Pamiętnik Florki”, za odcinek „Superbohaterowie”.

Nagroda Jury Młodzieżowego: statuetka „Kamerzysty” oraz 5000 zł trafiły do Mariusza Wilczyńskiego, reżysera „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Nagroda Jury Profesjonalnego:

– nagroda specjalna, ufundowana przez Gemini Park Tarnów – 5000 zł: Magdalena Koleśnik za główną rolę w filmie „Sweat” w reżyserii Magnusa von Horn.

– nagroda specjalna, ufundowana przez Telewizję Kino Polska – 5000 zł: Dawid Nickel, reżyser filmu „Ostatni komers”.

– nagroda Grand Prix: statuetka „Maszkarona” oraz 15000 zł: Mariusz Wilczyński za film „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Nagroda Publiczności: statuetka „Publika” oraz 5000 zł dla „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka,

Nagroda za całokształt twórczości: statuetka „Szczęścior” i 10000 zł, dla reżysera Wojciecha Marczewskiego.

Tarnowski Dukat: wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu – Jerzy Armata.

10 VI 2021

odszedł Marcin Berger. Był wieloletnim działaczem Polskiego Towarzystwa Tanecznego oraz założycielem i choreografem w Klubie Tańca Towarzyskiego “KLASA”. Miał 62 lata.

14 VI 2021

obchody 81. rocznicy I transportu więźniów do KL Auschwitz.

17 – 20 VI 2021

26. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl

24 VI 2021

Podczas sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni zdecydowali o zawieszeniu porozumienia o wzajemnej współpracy, zawartego 23 kwietnia 2001 roku pomiędzy Radą Miasta Tarnopola, a Gminą Miasta Tarnowa. Powodem takiej decyzji był fakt, że radni Tarnopola postanowili nazwać lokalny stadion imieniem Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, wiązanego z odpowiedzialnością za rzeź wołyńską.

25 VI 2021

W Amfiteatrze Letnim odbyła się gala wręczenia Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury oraz stypendiów artystycznych. W tym roku Nagrodę Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała Magdalena Burdzyńska. Nagrodą „Mecenasa Kultury Tarnowa” uhonorowano Browar Trzech Kumpli. Tytuł „Nadzieja Roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych artystów otrzymała Milena Łącka. Nagroda Honorowa w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy trafiła natomiast do Bogdany Ligęzy-Drwal. Honorowy tytuł „Ambasador Tarnowa” przyznano Yoli Czaderskiej-Hayek. Jest autorką książek, korespondentką filmową, popularyzatorką polskiej sztuki w USA.

30 VI 2021

w Sali Lustrzanej odbyła się uroczystość, podczas której działacze Związku Piłki Ręcznej w Polsce odznaczyli Janusza Terleckiego Diamentową Odznaką z Wieńcem „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”.

14 VII 2021

otwarto nowy Klub Seniora+. Będzie on miejscem do wspólnej rozmowy, spędzania czasu i rozwijania swoich pasji. Punkt jest prowadzony przez Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWSZ w Tarnowie.

17 VII 2021

miała miejsce kolejna odsłona „Zamkomanii”, imprezy, która co roku gromadzi na Górze św. Marcina sympatyków dawnych czasów, łucznictwa, pięknych strojów i zapomnianych rzemieślników.

1 VIII 2021

odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę akcji „Burza” Armii Krajowej i powstania warszawskiego.

12 VIII 2021

Tarnów gościł uczestników 78. Tour de Pologne. Honorowy start do czwartego etapu nastąpił o godz. 14.40 na ul. Głogowej, pięć minut później na ul. Koszyckiej miał miejsce start ostry.

15 VIII 2021

odbyły się obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą oraz Święta Wojska Polskiego.

17 VIII 2021

Wyruszyła 39. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę; ze względu na pandemię koronwirusa pielgrzymka idzie sztafetowo, podobnie jak w 2020 r.. Każdego dnia na szlaku były trzy inne grupy. Pielgrzymi po dniu wędrowania wracali do domów. Dziennie przemierzali ok 20 km. W pielgrzymce wzięło udział 8 177 osób w tym 158 księży, 9 neoprezbiterów, 4 diakonów, 23 kleryków i jeden brat zakonny. Na pielgrzymce było także 50 sióstr zakonnych. 11 osób nie opuściło żadnej pielgrzymki i szli po raz 39. Najmłodsi pielgrzymi to troje dzieci, które mają dwa miesiące, a najstarszy pątnik ma 91 lat.

26 VIII 2021

w wieku 74 lat umarł wielokrotny reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium, przez wiele lat związany z tarnowską piłką ręczną jako zawodnik i trener, Franciszek Gąsior.

27 VIII 2021

rozpoczęło się Forum Gospodarcze Polonii Świata. Obrady toczyły się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, swój udział potwierdziło ponad 100 uczestników z 21 krajów.

30 VIII 2021

rozpoczął się w Tarnowie pierwszy etap Karpackiego Wyścigu Kurierów. Start poprzedziła prezentacja wszystkich ekip w Zakątku Spycymira Leliwity. Następnie kolarze wyruszyli z placu Węgierskiego na liczącą 136 km trasę etapu do Ciężkowic.

30 VIII 2021

Prezesem MPEC w Tarnowie zostaje dotychczasowy wiceprezes Tadeusz Sieńczak, zawodowo związany ze spółką od ponad 33 lat. Zastąpił Krzysztofa Rodaka, który kierował spółką 28 lat.

30 VIII 2021

Stanisław Burza trzeci w drugim finale IMŚ na długim torze – kolejny udany występ na długim torze zanotował były żużlowiec tarnowskiej Unii, 44-letni S. Burza. Podczas rozegranego na torze w Rzeszowie drugiego finału Indywidualnych Mistrzostw Świata, startujący z ”dziką kartą” tarnowianin zajął trzecie miejsce, powtarzając wynik z ubiegłego roku

IX 2021

Medale dla Tarnowian podczas 16. Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2020 w Tokio. Tarnowscy paraolimpijczycy wywalczyli w Tokio cztery medale. Róża Kozakowska zdobyła złoto w rzucie maczugą i srebro w pchnięciu kulą, Michał Derus zajął drugie miejsce w biegu na 100 metrów, a Marzena Zięba zapewniła sobie brązowy medal w podnoszeniu ciężarów w kategorii ponad 86 kg. Dodatkowo, Joanna Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim zajęli czwarte miejsce w biegu na 1500 metrów.

2- 3 IX 2021

Rzeźbiarski happening w Zakątku Spycimira – na oczach tarnowian, rzeźbiarz Jarosław Jasiński z Bierunia przygotowywał rzeźbę z gliny przedstawiającą popiersie urodzonego w Tarnowie kompozytora Józefa Władysława Krogulskiego.

6 IX 2021

W wieku 100 lat zmarł Honorowy Obywatel Tarnowa – Mieczysław Korczak – pułkownik Armii Krajowej

IX 2021

Maciej Gładysz – Mistrzem CIK-FIA KARTING ACADEMY TROPHY. M. Gładysz jako pierwszy Polak w historii triumfował w prestiżowej serii CIK-FIA Karting Academy Trophy. W finałowych zawodach w szwedzkim Kristianstad, rywalizujący w kategorii OK-Junior, reprezentant TTSK K-Team Tarnów uplasował się na drugim miejscu.

IX 2021

Niecodzienne odkrycie przy ul. Brama Pilźnieńska. W czasie prac remontowych wykonywanych na zlecenie właściciela kamienicy przy ul. Brama Pilzneńska 4, podczas wykopów odsłonięto fragment mostu pochodzący z lat dwudziestych XVI wieku, czyli z czasów hetmana Jana Tarnowskiego.

16 IX 2021

Natalia Kałucka z Tarnowa (AZS PWSZ Tarnów) została Mistrzynią Świata w Mistrzostwach Świata we wspinaczce sportowej w Moskwie.

17 IX 2021

82. rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. W Tarnowie odbyły się uroczystości Dnia Sybiraka.

17 – 25 IX 2021

25. edycja Festiwalu Komedii Talia

– Grand Prix, statuetkę Talii dla spektaklu „Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara TitoProductions, Spektaklove z Warszawy

– nagroda dla zespołu aktorskiego za wyśmienitą kreację zbiorową w spektaklu „Rewizor” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie,

– nagroda za osobowość aktorską i reżyserską dla Piotra Siekluckiego w spektaklu „Kazik, ja tylko żartowałem” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Nagrodę ALE AKTOR! fundowaną przez krakowski oddział ZASP otrzymała Katarzyna Koziorz za role Morfiny w spektaklu „Circus Kafka” z Teatru Żydowskiego w Warszawie.

W głosowaniu publiczności zwyciężył „Mayday” z Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie w reż. Tadeusza Łomnickiego, tuż za nim uplasowały się „Kazik, ja tylko żartowałem”z Teatru Nowego Proxima i „Dobrze się kłamie” wyprodukowany przez TitoProductions/Spektaklove.

24-26 IX 2021

 

Forum Inteligentnych Specjalizacji w Tarnowie – 3 dniowe wydarzenie poświęcone innowacjom, i szeroko pojętemu postępowi technologicznemu małopolskich firm.

IX 2021

 

Tarnowskie Centrum Informacji laureatem konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej „Bądź w zgodzie i blisko z ekologią”

 

27 IX 2021

 

82. rocznica Powstania Państwa Podziemnego i pośmiertne odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności dra inż. Antoniego Gładysza. Na elewacji rodzinnego domu Gładyszów przy ul. Matejki 11 odsłonięto tablicę upamiętniającą postać dra inż. Antoniego Gładysza

 

28 IX 2021

 

Spotkanie młodzieży z tarnowskimi paraolimpijczykami

W hali Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej odbyło się spotkanie uczniów tarnowskich szkół ze sportowcami Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start, reprezentującymi Polskę w niedawnych Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Na spotkaniu obecni byli: brązowa medalistka w podnoszeniu ciężarów, Marzena Zięba, wicemistrz paraolimpijski w biegu na 100 metrów, Michał Derus, trener ekipy paralekkoatletów, Piotr Kuczek, kierownik kadry paralekkoatletycznej, Bartłomiej Tott, trener Marzeny Zięby i prezes TZSN Start, Bogusław Szczepański oraz wiceprezes tarnowskiego Startu, Aneta Michalska-Perkowska.

 

30 IX 2021

 

Czaderski Wieczór z Ambasadorem Tarnowa Yolą Czaderską-Hayek. Galeria Bema20 wraz z Urzędem Miasta Tarnowa zorganizowali wydarzenie które przybliżało postać naszej przedstawicielki w Hollywood, zasiadającej w wąskim, 87-osobowym jury przyznającym nagrodę „Złotych Globów”. Wydarzenie składało się z 2 części: pierwsza to wernisaż wystawy fotografii przedstawiających osobę p. Yoli Czaderskiej-Hayek od wczesnych lat dziecięcych do chwili obecnej a druga to spotkanie on-line – rozmowa z Ambasador Tarnowa p. Yolą.

 

5-24 X 2021

 

X Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca X „Scena Otwarta” – Centrum Sztuki Mościce

1 X 2021

 

Rozpoczęcie Roku Akademickiego 2021/2022. Szczególne uroczystości odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym (jubileusz 200-lecia) oraz na PWSZ (informacja o zmianie w ciągu roku akademickiego na: Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie)

15 X 2021

 

Na cmentarzu w Tarnowie – Mościcach odbyła się uroczystość pochówku dzieci utraconych. Ceremonię poprowadził biskup Artur Ważny. Na terenie nekropolii znajduje się grób-pomnik dzieci utraconych. Złożono w nim skremowane szczątki dzieci, które w ciągu ostatniego roku zmarły w obu tarnowskich szpitalach, a ich rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

 

16 – 17 X 2021

 

Mistrzostwa Polski Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzików w Tarnowie. Zawodnicy walczyli o medale w dwóch konkurencjach – na czas i w prowadzeniu.

 

22 X 2021

 

Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie – Mościcach uroczyście świętował jubileusz 90-lecia istnienia. Obchody rozpoczęły się na cmentarzy w Mościcach przy grobie Kazimierza Abratowicza, którego imieniem nazwano aulę szkolna.

 

23 – 30 X 2021

 

Neowitraż „Ostatnia Wieczerza XXI” dra Piotra Barszczowskiego na XIII Biennale Sztuki we Florencji

28 X 2021

 

Odbyło się uroczyste nadanie imienia gen. Józefa Gizy Placówce Straży Granicznej w Tarnowie. Podczas wydarzenia została odsłonięta tablica z brązu ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

30 X 2021

 

Chrześcijanie baptyści z Tarnowa obchodzili 90. rocznicę powstania wspólnoty. Założyły ją 30 października 1931 roku trzy mieszkające w Tarnowie rodziny.

 

30 X 2021

 

Po raz 15. odbyła się wspólna, uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz Rady Powiatu Tarnowskiego. To wydarzenie organizowane jest na pamiątkę uchwały, którą podjęto w nocy z 30/31 października 1918 roku. Wtedy ówcześni radni wraz z burmistrzem Tadeuszem Tertilem zdecydowali się na bezkrwawy zryw wolnościowy i ogłosili, że Tarnów stał się Niepodległy.

Uroczysta sesja była okazją do przyznania nagród, wyróżnień i zaszczytnych tytułów. Barbara Prymakowska – w uznaniu wybitnych zasług dla popularyzacji sportu i aktywnego trybu życia – oficjalnie otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa.

Podczas uroczystości przyznano też Nagrody im. Tadeusza Tertila za najlepsze prace dyplomowe. Decyzją komisji konkursowej, złożonej z przedstawicieli Rady Miejskiej, Rady Powiatu oraz reprezentantów uczelni, nagrodę z obszaru nauk humanistyczno-społecznych otrzymał Krzysztof Kostecki, absolwent Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie za pracę “VSM-Value Stream Mapping jako narzędzie analizy i optymalizacji przepływów w przedsiębiorstwie produkcyjnym na przykładzie firmy XYZ”. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Magdaleny Kozioł z tej samej uczelni za pracę “Aktywność zawodowa kobiet i mężczyzn”.

W kolejnej kategorii, prace magisterskie – obszar nauk pozostałych, nagrodę otrzymał Kamil Stańczyk z Politechniki Krakowskiej. Laureat przygotował na obronę magisterium temat dotyczący interwencji urbanistycznej, która miałaby dotyczyć nowego centrum aktywności w Mościcach.

W kategorii prac licencjackich i inżynierskich, nagroda Tertila powędrowała do Arkadiusza Kopacza. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zajął się wizualizacją Nowej Synagogi w Tarnowie. W tej kategorii wręczono również dwa wyróżnienia. Otrzymali je Wiktor Bochenek z Uniwersytetu Jagiellońskiego (“Dziedzictwo Mościc: badanie społeczne na temat postrzegania, ochrony, atrakcyjności i jego udostępniania”) oraz Urszula Kosiarska, absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu (“Organizacja i komunikacja w firmach ubezpieczeniowych na przykładzie firm działających w Powiecie Tarnowskim”).

Podczas sesji wręczono również statuetki i dyplomy laureatom i osobom wyróżnionym w 14. edycji konkursu (2020 rok). Otrzymali je: Piotr Kopa, Mariusz Szatko, Katarzyna Guzy-Mróz, Anna Świętnicka, Dagmara Kras oraz Klaudia Złotowska.

XI 2021

 

Prof. dr hab. Andrzej Maciejczak, neurochirurg, wykładowca Katedry Fizjoterapii PWSZ w Tarnowie oraz lekarz Szpitala Św. Łukasza znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych lekarzy wyróżnionych medalem Gloria Medicinae. Odznaczenia przyznaje Polskie Towarzystwo Lekarskie.

4 XI 2021

 

W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych odbyła się gala jubileuszu 30-lecia Straży Miejskiej w Tarnowie. Wręczono wyróżnienia dla pracowników oraz odznaki dla osób, które przyczyniły się do rozwoju jednostki.

 

4 XI 2021

 

Tarnów w TOP 15 najpiękniejszych małych miast Europy według telewizji CNN. To jedyne polskie miasto na tej liście!

7 XI 2021

 

Tarnów nagrodzony za najlepsze projekty europejskie. Podczas uroczystej Gali „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Centrum Stuki Mościce wręczono nagrody. Do Tarnowa trafiło pięć statuetek – Gmina Miasta Tarnowa otrzymała je za obniżenie poziomu niskiej emisji oraz rewitalizację Parku Strzeleckiego, „Stary Szpital (szpital im. E. Szczeklika)” za modernizację placówki, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej za renowację kirkutu. Laureatem zostało też MPK m.in. za zakup niskoemisyjnych autobusów oraz Tarnowska Organizacja Turystyczna, która realizowała projekt turystyczny wspólnie z powiatem dąbrowskim.

 

14 XI 2021

 

Święto wina w Tarnowie – po raz dziewiąty odbyły Tarnowskie Dionizje: Orszak Winny ulicami Starówki, w którym wzięli udział lokalni winiarze wraz ze św. Marcinem a na Rynku odbył się kiermasz lokalnych winnic.

16 XI 2021

 

Po raz XXV w Tarnowie odbył się festiwal „Śpiewaj z Nami”. Niepełnosprawni artyści z regionu tarnowskiego wystąpili w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych.

19 XI 2021

 

Pałac Młodzieży w Tarnowie obchodził swój jubileusz 19 listopada w hali widowiskowo – sportowej w Gumniskach, gdzie podczas uroczystej gali swoje umiejętności zaprezentowały wszystkie pracownie placówki.

26 XI – 16 XII 2021

 

18. Festiwal Sztuki ArtFest 2021 im. Bogusława Wojtowicza. W programie m.in. „Miasta przyszłości”, silent disco, demoscena, Rok Lema, artystyczne spacery, lata 90., 8-bitowe komputery, aerobik w stylu Jane Fondy, Mały ArtFest, smaki ArtFestu.

 

27 XI 2021

 

V Otwarty Małopolski Turniej Okinawa Shorin – Ryu Karate i Kobudo w Miejskim Domu Sportu w Tarnowie – Mościcach

 

27 XI 2021

 

Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes świętuje 35-lecie działalności. Choć tarnowski chór powstał w 1985 roku i okrągły jubileusz przypadał w roku 2020, to oficjalne obchody postanowiono zorganizować w tym roku. Rocznicę uczczono koncertowo – występując na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

 

29 XI 2021

 

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie otwarte – nowy oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, prezentujący między innymi przykłady umundurowania, uzbrojenia, fotografie, dokumenty oraz unikatowe pamiątki, poświęcony jest ważnym dla Tarnowa i regionu aspektom związanym z II wojną światową został uroczyście oddany dla zwiedzających. W uroczystości udział wzięli m.in. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydenta Tarnowa Roman Ciepiela a także 101-letni gen. Zdzisław Baszak, który podkreślał, że mocno wzruszyło go to miejsce i przywołało wspomnienia.

30 XI 2021

 

Studentka PWSZ Magdalena Robak awansowała do ścisłego finału międzynarodowego konkursu pielęgniarskiego Queen Silvia Nursing Award Poland (Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii). Jej projekt to koszulka z piktogramami do szybkiej komunikacji z pacjentem.

 

XII 2021

 

Robert Wardzała, wykładowca Katedry Wychowania Fizycznego PWSZ w Tarnowie jest pierwszym Polakiem w historii (spoza służb mundurowych), który ukończył niezwykle trudny kurs technik interwencyjnych w amerykańskim centrum szkoleniowym Gracie University w miejscowości Corpus Christi w Teksasie. Szkoleni są tam funkcjonariusze policji, wojska i innych formacji z całego świata.

4 XII 2021

 

Radosne Święto Świateł CHANUKA pod Bimą w Tarnowie – Święto Chanuki obchodzi się na pamiątkę tzw. „cudu chanukowego”, kiedy to w III w. p.n.e., po wyzwoleniu Jerozolimy przez Machabeuszy, doszło do cudownego rozmnożenia oliwy potrzebnej do podtrzymywania światła w menorze, świeczniku w jerozolimskiej świątyni.

5 – 12 XII 2021

 

Vitae Valor – Oblicza Wolności – XI edycja Tarnowskiego Festiwalu Filmowego

5 XII 2021

 

Jubileusz 30-lecia Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert jubileuszowy w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych

 

13 XII 2021

 

Tarnowskie uroczystości związane z 40. rocznicą wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce

17 XII 2021

 

Przy kościele Św. Krzyża i Św. Filipa Neri w Tarnowie powstało nowoczesne, przeszklone oratorium. Remont i rozbudowa ponad stuletniego budynku był możliwy dzięki funduszom unijnym. Działa w nim placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, organizowane są też zajęcia dla seniorów i próby chórów, m.in. Chóru Oratoryjnego „Paradiso” i Tarnowskiego Chóru GOS.PL. To kolejny punkt na mapie Tarnowa, w którym odbywają się kameralne koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty plastyczne, taneczne i teatralne.

17 XII 2021 – 6 I 2022

 

Klimat świąt Bożego Narodzenia w Tarnowie: świątecznie na Rynku (17-23 XII, Jarmark Świąteczny, wspólne kolędowanie), żywa szopka u Ojców Bernardynów (25 XII – 6 I), Miasteczko Betlejemskie na pl. Katedralnym (26 XII – 6 I) oraz ruchoma szopka u Ojców Bernardynów

28 XII 2021

 

Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, ponownie wśród 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce wg magazynu „Wasza Turystyka”. (www.waszaturystyka.pl).

1 I 2022

Multimedialne Centrum Artystyczne – 1 stycznia Biuro Wystaw Artystycznych przejmuje Multimedialne Centrum Artystyczne przy baszcie obok Wałowej 25.

1 I 2022

Powstało Centrum Usług Społecznych (CUS) – instytucja powstała na bazie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, poszerzonego o zakres działań realizowanych przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Wydział Mieszkalnictwa. CUS sprawuje także nadzór nad działalnością jednostek sektora polityki społecznej, w tym domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, ośrodka interwencji kryzysowej, żłobków, placówek opiekuńczo-wychowawczych. Główną siedzibą Centrum jest budynek przy ulicy Brodzińskiego 14.

I 2022

Oficjalnie otwarto pierwszy etap remontu ul. Lwowskiej (od ronda Zesłańców Sybiru do szpitala św. Łukasza): przebudowa ronda (powiększenie), drugi pas i pięć zjazdów, 2 parkingi na 170 samochodów, nowe chodniki i ścieżki rowerowe, wyremontowano także pętle autobusową oraz kilka skrzyżowań.

27 I 2022

Podczas LIX zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni uchwalili nadanie nazw sześciu ulicom, trzem skwerom i rondu w Tarnowie: rondo położone u zbiegu ul. Wilczej i drogi stanowiącej dojazd do autostrady A4 nosi nazwę Rondo Krzyskie. Ulica biegnąca w kierunku wschodnim od ulicy Truskawkowej do Kalinowej – Czernicowa. Ulica zlokalizowana na północny wschód, a następnie na wschód od ulicy Kolejowej – Eleonory Rojowej. Ulica usytuowana na północ od ulicy Wiśniowej – Janiny Ejgierd. Lawendową nazywa się ulica biegnąca w kierunku zachodnim od Nowodąbrowskiej. Ulica położona w kierunku północno-wschodnim od ulicy Ostrogskich do Zamkowej – Nad Strusinką, a ulica przebiegająca na południe od Komunalnej – Strefowa.

Skwer u zbiegu ulic Romualda Traugutta i Agaty Mróz-Olszewskiej nosi nazwę Skweru Kazimierza Abratowskiego. Nieruchomość położona wzdłuż ulicy Bóżnic, pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza i Ludwika Waryńskiego – skwer Józefy Kantorówny i Stefanii Łąckiej. Skwer u zbiegu ulic Bernardyńskiej i Szerokiej nazywa się Skwerem Burmistrza Witolda Rogoyskiego.

30 I 2022

30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tarnowski sztab uzbierał ponad 400 tys. złotych, w ramach zbiórki oddano również 15 750 ml krwi.

II 2022

Turystyka w Tarnowie w 2021 roku. Według danych udostępnionych przez Małopolską Organizację Turystyczną, blisko 315 tysięcy turystów, zarówno z kraju jaki z zagranicy, odwiedziło w 2021 r. Tarnów. To plasuje miasto pod Górą św. Marcina na piątym miejscu najczęstszych kierunków turystycznych w skali województwa.

II 2022

Tarnowska Szkoła Wyższa jako pierwsza uczelnia w Tarnowie otrzymała decyzją Ministra Edukacji i Nauki, status Akademii Nauk Stosowanych. Uczelnia zmieniła tym samym nazwę na Tarnowska Szkoła Wyższa Akademia Nauk Stosowanych.

24 II 2022

Inwazja Rosji na Ukrainę, wojna rosyjsko-ukraińska (w Rosji oficjalnie „wojskowa operacja specjalna”) – inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku o godzinie 5:00 czasu wschodnioeuropejskiego (4:00 czasu polskiego). Tarnów od początku aktywnie włączył się do pomocy. W ciągu pierwszych kilku tygodni z pomocy skorzystało kilkanaście tysięcy uchodźców z Ukrainy, m.in. otwarto punkty pomocy materialnej (odzież, żywność, środki czystości), utworzono miejsca noclegowe, zorganizowano pomoc prawną, organizowano spotkania kulturalne i edukacyjne.

Za organizację punktu informacyjnego dla uchodźców oraz organizację bazy wolontariuszy (ponad 700 os.) a także zbieranie danych o miejscach noclegowych u mieszkańców miasta i okolic odpowiedzialne było Tarnowskie Centrum Informacji (od 24.02 do 25.03.2022 – zakończenie pracy przez TCI) w bazie było zarejestrowanych 240 mieszkańców miasta, deklarujących chęć przyjęcia uchodźców; w każdym miejscu od kilku do ponad 10 miejsc noclegowych (ok. 1000-2000 miejsc). Po kilku tygodniach od rozpoczęcia wojny szacowano że ok. 5 000 uchodźców z Ukrainy zamieszkało w Tarnowie i najbliższej okolicy.

1 III 2022

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zmieniła swoją nazwę na Akademię Nauk Stosowanych. Tarnowska uczelnia uzyskała na to zgodę od Ministerstwa Edukacji i Nauki 14 stycznia.

7 III 2022

Tytuł Polska Marka Turystyczna dla marki EnoTarnowskie (zarządcą marki jest Tarnowska Organizacja Turystyczna) przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki

26 III 2022

Odszedł Janusz Terlecki – w wieku 98 lat zmarł Janusz Terlecki, wieloletni działacz piłki ręcznej w Tarnowie. Terlecki był najstarszym działaczem na rzecz piłki ręcznej w Polsce. W 2021 r. otrzymał w tarnowskiej Sali Lustrzanej Oznakę Diamentową z Wieńcem “Za zasługi dla Piłki Ręcznej” – wręczyli mu ją prezes honorowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Janusz Czerwiński oraz członek zarządu ZPRP, tarnowianin Michał Spieszny. Janusz Terlecki był wieloletnim pracownikiem tarnowskich Zakładów Azotowych. Do końca śledził losy tarnowskiego zespołu.

31 III 2022

Radni, w związku ze zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, jednogłośnie zadecydowali o zawieszeniu współpracy Tarnowa z rosyjskim miastem Kotłas.

1 IV 2022

Jubileusz 70-lecia istnienia świętowała Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Uroczystość ta będzie zamknięciem roku jubileuszowego, historia tarnowskiej biblioteki zaczęła się bowiem 1 kwietnia 1951 roku. Ówczesna Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa w Tarnowie powstała jako jedna ze stu w Polsce, powołanych do życia 13 lutego 1951 roku pismem Ministerstwa Oświaty. Jej pierwszym kierownikiem, a zarazem jedynym pracownikiem, był Józef Tymkowicz, a jej księgozbiór – wydzielony z Powiatowej Biblioteki Publicznej – zajmował zaledwie kilka szaf. Józef Tymkowicz kierował biblioteką do roku 1975, kiedy na stanowisku dyrektora zastąpił go Jan Godek. Obecnie od 2015 roku na czele Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie stoi Beata Kania.

W ciągu ponad 70 lat istnienia, tarnowskiej biblioteki, aż sześciokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Jej historia rozpoczęła się od jednego pomieszczenia w kamienicy mieszkalnej przy placu Kazimierza Wielkiego, a najdłużej – w latach 1977-2018 – funkcjonowała w parterowym domu przy ul. Legionów. Od 2018 r. Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie mieści się w budynku Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Nowy Świat 30.

1 IV 2022

Połączenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Nowa spółka działa pod szyldem MPGK jest spółką z o.o., zajmuje się zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów zebranych w sposób selektywny tj.: bioodpadów, odpadów wielkogabarytowych, a także frakcji zawierających surowce wtórne. Firma odbiera też odpady od mieszkańców, zarządza gminnym składowiskiem odpadów, prowadzi punkty selektywnej zbiórki odpadów, ma obowiązek letniego i zimowego utrzymania ulic i placów, utrzymania czystości na terenach miejskich, wykonuje roboty drogowe, prowadzi azyl dla zwierząt. Kapitał zakładowy nowej spółki po połączeniu wynosi blisko 36 mln zł, zatrudnia obecnie 260 osób.

2 IV 2022

W Arenie Jaskółka Tarnów rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Seniorów w Karate Shinkyokushin. Impreza organizowana przez Wojnicki Klub Karate i Tarnowski Klub Sportowy Shinkyokushin Karate zgromadziła na starcie zawodniczki i zawodników z 21 krajów.

4 IV 2022

W Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika otwarto pierwszy w Tarnowie oddział geriatryczno-internistyczny z pododdziałem reumatologii. Znajduje się w nim 30 łóżek, a na finansowanie jego działalności w początkowym okresie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył 1.3 miliona złotych

4 IV 2022

Otwarto oddział geriatryczno-internistyczny z pododdziałem reumatologii w szpitalu im. E. Szczeklika na początek oddział liczy 30 łóżek.

IV 2022

Najmłodsi tarnowianie oraz seniorzy i młodzież po raz szósty udekorowali miasto własnoręcznie robionymi pisankami. Kolorowo zrobiło się na ulicy Wałowej, placu Sobieskiego, Rynku oraz skwerze przed Urzędem Miasta Tarnowa. W sumie w mieście pojawiło się ponad 5 tysięcy jajek.

6 IV 2022

Z okazji rocznicy 107. urodzin Tadeusza Kantora uczniowie I LO wraz z Biurem Wystaw Artystycznych zorganizowali spacerki jego śladami. Uczestnicy poznali historię artysty.

7 IV 2022

Pan Stanisław Wiatr z Tarnowa otrzymał tytuł Seniora Roku w XIV Małopolskim Plebiscycie Poza Stereotypem. Jest to pierwszy w skali kraju konkurs, który pozwala wyłonić osoby starsze, aktywnie działające w swoim środowisku i na rzecz rozwoju kultury, sztuki oraz regionu.

8 IV 2022

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych obchodzi 110-lecie istnienia. Obecnie do placówki przy ul. Bema uczęszcza 707 uczniów, którzy uczą się w 24 oddziałach.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych jest kontynuatorem Krajowej Szkoły Kupieckiej, która powstała w Tarnowie 6 grudnia 1911 roku. Duże zasługi na polu utworzenia szkoły miał ówczesny burmistrz Tadeusz Tertil. W roku szkolnym 1914/1915 wskutek działań wojennych nastąpiła w nauce roczna przerwa. W następnym roku Krajowa Szkoła Kupiecka w Tarnowie wznowiła działalność. W roku szkolnym 1919/1920, już w niepodległej Polsce, Krajowa Szkoła Kupiecka rozpoczęła działalność jako Krajową Szkoła Handlowa.

Przeszło stuletnia tradycja szkoły procentuje doświadczeniem w zakresie kształcenia i wychowania. ZSEG przygotowuje absolwentów z uwzględnieniem współczesnych wymagań gospodarki rynkowej, zarówno w zagadnieniach ekonomiczno – handlowych, hotelarskich jak i gastronomicznych.

13 – 18 IV 2022

Zalasowskie palmy na tarnowskim Rynku – już drugi raz, kiedy palmy z Zalasowej pojawiły się na tarnowskim rynku. Kolorowe i okazałe dzieła stworzone zostały w ramach Konkursu Palm Wielkanocnych.

20 IV 2022

Młodzi geniusze nagrodzeni – uczniowie z tarnowskich szkół otrzymali stypendia prezydenta Tarnowa za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne uzyskane w roku szkolnym 2020/21. Znalazły się na niej nazwiska 39 uczniów: 29 z nich wykazało się osiągnięciami naukowymi, pozostała dziesiątka uzyskała tytuł laureata w konkursach artystycznych.

30 IV – 1 V 2022

Ukraińska Gastromajówka – tarnowska impreza kulinarna, na której królowały ukraińskie smaki. W programie wydarzenia, poza degustacją potraw ugotowanych przez naszych wschodnich sąsiadów, znalazły się występy artystyczne, wielkie niedzielne śniadanie na tarnowskim rynku, atrakcje dla dzieci. Gościem specjalnym był Robert Makłowicz.

13 – 14 V 2022

Z sukcesem zakończyła się Noc Muzeów. Tym razem wydarzenie zorganizowały instytucje: Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Okręgowe, Muzeum Diecezjalne, Parafia Katedralna, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, Tarnowskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Mościce, Bema20, Galeria BAZA, Wydział Sztuki Akademii Nauk Stosowanych, Zespół Szkół Plastycznych, Tarnowskie Centrum Informacji oraz Filar, Sadowska-Filar, Szumlański Adwokacka Spółka Partnerska.

17 V 2022

XVIII Bieg Sanguszków – blisko 200 zawodniczek i zawodników stanęło na starcie XVIII Biegu Sanguszków. Pierwszy na mecie zameldował się Tomasz Wątroba z Tarnowa, który trasę o długości 10 km pokonał w czasie 35.55 min.

17 V 2022

Igrzyska Europejskie potwierdzone kontraktem – w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie podpisana została umowa „Host City and Region Contract” pomiędzy Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich i gospodarzami igrzysk, co było finałem długiego procesu przygotowań do wydarzenia. W uroczystości wziął udział prezydent Tarnowa, bowiem III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 odbędą się nie tylko w Krakowie, który jest gospodarzem imprezy, ale również w Tarnowie, Zakopanem i Krynicy.

18 V 2022

Tarnowski ITS z nagrodą za najlepsze wdrożenie – Tarnów Liderem ITS – nagrodę za najlepsze w Polsce wdrożenie inteligentnych systemów transportowych przez instytucję sektora publicznego odebrali w Warszawie wiceprezydent Tadeusz Kwiatkowski oraz dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji Artur Michałek.

19 V 2022

Młodzieżowa Rada Miejska – w Sali Lustrzanej odbyła się, zwołana przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie, pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie VII kadencji na lata 2022-2025. Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miejskiej, został nim Tomasz Kowalski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika. Wiceprzewodniczącymi wybrani zostali Joanna Kiełbasa i Michał Dygdoń, a sekretarzem Szymon Baranowski. Do prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej weszła także jako członkini, Emilia Siedlik.

20 V 2022

Uczeń II LO z diamentowym indeksem AGH – tegoroczny maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącego, Filip Pawłowicz, zdobył tytuł laureata XV Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki. Dzięki temu otrzymał wstęp na krakowską uczelnię bez konieczności uczestniczenia w rekrutacji.

27 V 2022

140 lat „Ogrodnika” – Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych świętował swoje 140 urodziny! Z powodu pandemii ubiegłoroczna impreza została odwołana, więc obchody przełożono na 2022 rok.

Praca szkoły została zainaugurowana 28 czerwca 1881 roku, ale jej obecna nazwa nie towarzyszyła jej od początku. Najpierw kształceniem młodzieży zajmował się Zakład Sadowniczo-Ogrodniczy, następnie Krajowa Szkoła Ogrodnicza, Państwowa Szkoła Ogrodnicza, Tarnowska Szkoła Ogrodnicza, Zespół Szkół Ogrodniczo-Rolniczych i finalnie Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Jest to także najstarsza szkoła ogrodnicza w Polsce!

28 – 29 V 2022

Święto 16. Pułku Piechoty – w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu obchodzono święto 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Dzień 28 maja, jako datę święta pułkowego zatwierdził 19 maja 1927 roku, Minister Spraw Wojskowych Marszałek Józef Piłsudski. Święto obchodzone było w rocznicę zwycięskiego boju stoczonego w 1920 roku pod Murową.

3 VI 2022

Po ponad trzydziestu miesiącach przerwy do użytku oddany został most w Ostrowie nad Dunajcem.

4 VI 2022

XXI Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Huculskiej „Szlakiem Konia Huculskiego” oraz Amatorski Konkurs Zręczności Powożenia Zaprzęgami Konnymi o Puchar Kryształową Kulę (Stadnina Koni w Klikowej)

27 V – 4 VI 2022

36. Tarnowska Nagroda Filmowa. Statuetka zatytułowana „Ukłon” oraz 10 000 zł powędrowało do Jerzego Stuhra. Laureatowi nagrody za całokształt odznaczenie wręczył Roman Ciepiela – prezydent Tarnowa.

Dwanaścioro dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, pod nadzorem Magdy Trusz, oceniło bajki konkursowe i przyznały statuetkę „Marszkaronka” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy zł Arturowi Wyrzykowskiemu za „Skafander Klingerta”. Odznaczenie otrzymał od całego składu małych sędziów.

Młodzież także miała swój głos. Siedmioosobowe jury złożone z uczniów z tarnowskich liceów, pod opieką Dominiki Dąbek, doceniło film Konrada Aksinowicza – „Powrót do tamtych dni”. Reżyser otrzymał nagrodę „za zabranie widzów w nostalgiczną podróż do słodko-gorzkich lat 90-tych i ukazanie w niebanalny i autentyczny sposób szeroko pojętych problemów społecznych, które mogą dotyczyć każdego”. Statuetkę „Kamerzysty” i 5 tysięcy zł przekazali mu reprezentanci jury, czyli Hanna Białas i Wojciech Kurczab.

Jedną z najcenniejszych nagród jest ta od publiczności. Po wyświetleniu wszystkich filmów konkursowych komisja dokonała przeliczenia głosów oddanych na kuponach w Plebiscycie. Najwyższą ocenę a także statuetkę „Publika” i 5 tysięcy zł otrzymał film „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego. Twórca podziękował widzom z ekranu w kinie Marzenia.

Sześcioosobowe jury profesjonalne 36. Tarnowskiej Nagrody Filmowej w składzie: Wojciech Marczewski (reżyser, scenarzysta, pedagog, ubiegłoroczny laureat nagrody za całokształt), Jolanta Dylewska (operatorka filmowa i scenarzystka, reżyserka filmów dokumentalnych), Marta Habior (producentka filmowa), Marzena Majcher (kompozytorka) i Artur Zaborski (dziennikarz filmowy, krytyk) miało do dyspozycji Grand Prix oraz nagrody specjalne.

Wyróżnienie „Nadzwyczajne” jury przekazało Weronice Bilskiej, autorce zdjęć filmowych, za intuicję i inteligencję operatorską w filmach „Piosenki o miłości” i „Moje wspaniałe życie”. Natomiast nagroda specjalna w wysokości 5 tysięcy zł została podzielona na dwie części i powędrowała do Bartosza Blaschke, reżysera filmu „Sonata” za optymistyczną i pełną pasji opowieść oraz Łukasza Grzegorzka, twórcy „Moje wspaniałe życie”, za stworzenie oryginalnego obrazu rodziny, wiary w ludzi i świata bez agresji. Nagrodę wręczyła im Joanna Rzepecka-Zienko.

Decyzją Jury Grand Prix 36. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, statuetkę „Maszkarona”, nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł za odważną, bezkompromisową, skrajnie subiektywną autorską wypowiedź, otrzymał film Aleksandry Terpińskiej „Inni ludzie”. Nagrodę z rąk Marzeny Majcher i Wojciecha Marczewskiego odebrała reżyserka filmu na scenie.

11 – 12 VI 2022

XIV Tarnowski Turniej Rycerski „Zamkomania” na Górze św. Marcina

12 – 19 VI 2022

27. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl. W programie m.in. spektakl i koncerty pod Bimą, zwiedzanie cmentarza żydowskiego, spacer „Śladami tarnowskiego getta” oraz czytanie „Stramera”

13 VI 2022

Tarnów uczcił 82. rocznicę I transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Uroczystości tradycyjnie odbyły się przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz.

13 VI 2022

Tarnów świętował dzisiaj 150. rocznicę urodzin „polskiego Edisona”, Jana Szczepanika. Obchody roku genialnego wynalazcy rozpoczęły się w godzinach porannych, a ich uwieńczeniem był wernisaż odbywającej się w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, wystawy „Jan Szczepanik – geniusz, wynalazca, konstruktor”. W ramach obchodów odbył się koncert zespołu „Pectus”.

14 VI 2022

W Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2021, zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich, Tarnów zajął 6 miejsce wśród 30 miast na prawach powiatu.

18 VI 2022

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego – Prezes PiS Jarosław Kaczyński odsłonił pomnik swojego brata, Lecha. Monument stanął przed dworcem kolejowym w Tarnowie.

20 VI 2022

Tytuł „Top atrakcja 2022” dla Tarnowa w kategorii „atrakcyjna miejscowość” w plebiscycie popularnego portalu i bloga podróżniczego www.polskieszlaki.pl

22 VI 2022

Marcin Pałach, Dyrektor TCI, zostaje po raz kolejny członkiem Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej (VI kadencja 2022-2025)

22 VI 2022

Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie została sklasyfikowana na drugim miejscu – wspólnie z ANS w Łomży – w tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw w kategorii Najlepsze Publiczne Uczelnie Zawodowe. Liderem rankingu została Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

24 VI 2022

Łukasz Podolak, wykładowca Wydziału Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie otrzymał European Design Awards – prestiżową nagrodę przyznawaną europejskim projektantom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie projektowania komunikacji.

24 – 26 VI 2022

Święto Miasta „Zde(a)arzenia” a w programie m.in. Jarmark Galicyjski na Rynku, „Silent Disco”, „Dobrodzień”, „Lato z Radiem” oraz gala Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury oraz stypendiów artystycznych. Tegoroczne Nagrody Miasta Tarnowa przyznano: Piotrowi Barszczowskiemu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i Katarzynie Wronie za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. W tej edycji doceniono także działalność Marii Kanior, pedagożki, nauczycielki i działaczki harcerskiej. Otrzymała Nagrodę Honorową w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy.

Tytuł „Mecenasa Kultury Tarnowa” przypadło ono w udziale Ana Belle, czyli Annie Daraż. Jej cukiernia Ana Belle Patisserie aktywnie wspiera tarnowskie imprezy. Z kolei nagroda „Nadzieja Roku” przypadła Robertowi Wypaskowi. Jest to wyróżnienie przyznawane wybitnie uzdolnionym młodym twórcom.

W czasie gali wyróżnienie w postaci dukata tarnowskiego za upowszechnianie i promocję kultury otrzymał także Mateusz Kołodziej.

Przyznano siedem stypendiów artystycznych. Otrzymali je: w kategorii literatura: Bogumił Staszek (wydanie tomiku poetyckiego „Jatyzm”); w kategorii sztuki wizualne: Kazimierz Klimkiewicz – „Tarnowskie Biennale Sztuki” (wspólny projekt artystyczny), Filip Sępek – „Moje okolice” oraz Ryszard Szczepanik – „Wino z Terakoty – Podziemny Eksperyment. Zestaw naczyń do picia, maceracji i przechowywania wina”; w kategorii muzyka: Ewa Judasz-Jakubiak – „Bo świat to my” (realizacja nagrania audio i teledysku przez Chór SOLski), Anna Podkościelna-Cyz – „Tarnów na strunach” (teledysk Con Affetto na tarnowskiej Starówce); w kategorii film: Krzysztof Głuszak – „Diament z Warsztatowej. Sto lat Klubu Sportowego Metal Tarnów”.

Prezydent Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużonych pracowników Urzędu Miasta Tarnowa. Medal Złoty otrzymali: Andrzej Banach, Marek Baran, Beata Idziniak. Bogumiła Karpińska, Mariusz Kita, Sławomir Kolasiński, Andrzej Kowol, Dorota Krakowska, Andrzej Kuta, Aleksandra Machowska, Marzena Markowska, Zdzisław Nyczaj, Barbara Owczyńska, Dorota Ryba, Marta Rzeźnikiewicz, Angelina Słomska oraz Marta Wiśniewska. Medal srebrny za długoletnią służbę otrzymała Elżbieta Starzyk. Uroczystego wręczenia odznaczeń w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonała Ewa Gil, II zastępca dyrektora biura wojewody małopolskiego oraz prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

28 VI 2022

Członkowie Tarnowskiej Organizacji Turystycznej wybrali nowe władze stowarzyszenia. Walne zebranie, które odbyło się 28 czerwca, zakończyło się ponownym osadzeniem na stanowisku prezesa zarządu Marcina Pałacha – dyrektora Tarnowskiego Centrum Informacji.

30 VI 2022

Studenci-sportowcy AZS Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie po raz czwarty z rzędu wygrali klasyfikację generalną Akademickich Mistrzostw Polski wśród publicznych uczelni zawodowych. W tym sezonie wystartowali w 20 konkurencjach, zdobywając łącznie 588 punktów. Dzięki temu wyprzedzili PWSZ Nysa – 500.5 pkt. oraz KPU Krosno – 311.5 pkt.

VII 2022

W Tarnowie będzie można studiować prawo. Prestiżowy kierunek, na studiach magisterskich, uruchamia Akademia Nauk Stosowanych (była PWSZ). Uczelnia otrzymała pozytywną opinię z Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz z Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i rozpoczęła rekrutację kandydatów na I rok.

1 VII 2022

Otwarcie pierwszego w mieście stacjonarnego hospicjum. Placówka działa przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Mościckiego Centrum Medycznego (12 miejsc).

5 VII 2022

Legendarny tarnowski trener piłki ręcznej, obchodzący niedawno 85. urodziny, Stanisław Majorek, odsłonił w niedzielę gwiazdę ze swoim imieniem i nazwiskiem w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.

8 VII 2022

Grupa Azoty Unia oficjalnie w PGNiG superlidze – klub Jaskółka Tarnów sp. z o.o. spełnił wszystkie kryteria sportowe, prawne, finansowe oraz infrastrukturalne określone w regulaminie postępowania licencyjnego i otrzymał licencję uprawniającą do gry w sezonie 2022/23 w rozgrywkach PGNiG Superligi piłki ręcznej mężczyzn.

8 – 9 VII 2022

Festiwal Teatrów Ulicznych „35 Ulica”. Na tarnowskim Rynku wystąpiło 8 teatrów z Polski, Hiszpanii, Togo, Włoch i Szwajcarii.

11 VII 2022

Aleksandra Kałucka – zawodniczka AZS ANS Tarnów zajęła 2 miejsce na zawodach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas w Chamonix, W kwalifikacjach, Aleksandra Kałucka wynikiem 6.87 s wywalczyła trzecią lokatę. Tarnowianka ustąpiła pola jedynie późniejszej zwyciężczyni, Chince Lijuan Deng, która rezultatem 6.74 s ustanowiła nowy rekord Azji oraz Indonezyjce Rajiah Sallsabillah – 6.85 s.

19 VII 2022

Reprezentantka AZS ANS Tarnów, Anna Brożek triumfowała w rozegranych w słowackiej Żylinie zawodach Pucharu Europy we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Tarnowianka w kwalifikacjach uzyskała zdecydowanie najlepszy czas, przebiegając ścianę w czasie 7.42 s (druga zawodniczka, Hiszpanka Carla Martinez Vidal osiągnęła wynik 8.27 s). W pierwszym biegu pucharowym, Anna Brożek pokonała inną Polkę, Agatę Lesiewicz. W półfinale okazała się szybsza od Ukrainki Aliny Shchyharievej, a w finale zwyciężyła Hiszpankę Marię Laborda Sagaste. Zawodniczka AZS ANS uzyskała w tym biegu wynik 7.64 s, jej rywalka 8.42 s.

12-17 VII 2022

W Arenie Jaskółka Tarnów odbyły siatkarskie Mistrzostwa Europy mężczyzn do lat 22. Wystąpiło w nich 8 drużyn (Turcja, Serbia, Włochy, Austria, Francja, Holandia, Czarnogóra, Polska), złożonych z zawodników urodzonych w roku 2001 i młodszych. Mistrzem Europy została reprezentacja Włoch, srebro trafiło do Francji a brąz wywalczyła reprezentacja Polski. Na większości spotkań na arenie był komplet widzów.

Literatura:

Tekst ze strony: www.tarnow.pl oraz www.tarnow.pttk.pl

Potępa Stanisław, „Tarnów międzywojenny (kronika) 1918-1939”, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Tarnów 1988

Opracowała: Maria Sąsiadowicz

Uzupełnienie i aktualizacja (przede wszystkim okres międzywojenny i po 2000 roku): Marcin Pałach, Tarnowskie Centrum Informacji, maj 2008; ostatnia aktualizacja: lipiec 2022 (Marcin Pałach, TCI)