Iwkowa – Dobrociesz, (Szlak Śliwki)

Dzięki drewnianej świątyni – kościołowi pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny Iwkowa leży na szlaku architektury drewnianej. Jest jednak znana z corocznego “Święta Suszonej Śliwki” a gminę zwiedzać można wyjątkowym szlakiem – Szlakiem Suszonej Śliwki. Dzięki podgórskiemu położeniu oraz warunkom glebowo-klimatycznym na terenie gminy popularna jest uprawa i suszenie śliw. W miejscowościach Doborciesz, Wojakowej i w Kątach, w niemal każdym gospodarstwie znajduje się tradycyjna suszarnia opalana twardym, bukowym drewnem, gdzie owoce wędzi się dymem lub też nowoczesne urządzenie, w którym śliwki suszy się “na ciepło”. Zaraz po zbiorach owoce podsusza się partiami i składuje w workach. Gdy podsuszony jest już cały zbiór, wsypuje się go ponownie na ruszt i dosusza.

 

Będąc w Iwkowej należy koniecznie spróbować lokalnych produktów z śliwki:

Suski – susz ze śliwki węgierki, a także tzw. mieszanka iwkowska, czyli kompozycja suszonych owoców. Specjały te są dostępne w wielu gospodarstwach Dobrociesza, Kątów i Wojakowej.

Frykando świńskie pieczone podawane z sosem śliwkowym, czyli elementy z udźca wieprzowego nadziewane suszoną śliwką. Podawane z kluseczkami galuszke (węgierskie) lub drążonymi ziemniaczkami. Frykando serwowane jest w restauracji “u Zygi” w Iwkowej.

Topionka – smalec z suszoną śliwką. Niepowtarzalny smak uzyskuje się dzięki dodaniu do stopionej słoniny boczku, kiełbasy wiejskiej, świeżych jabłek, suszonych śliwek oraz aromatycznych ziół.

Szynka wiejska “Jarzmik”. Produkowana z udźca wieprzowego wg tradycyjnych receptur przez Tadeusza Jarzmika z Wojakowej.

Kiełbasa wiejska “swojska”. Kiełbasa wiejska wieprzowa, tradycyjnie wędzona, produkowana jest przez Tadeusza Urygę w Wojakowej, Janusza Urygę w Porąbce Iwkowskiej oraz Kazimierza Motaka w Iwkowej. “Swojska” jest doskonałym dodatkiem do koreczków z suszoną śliwką.

Śliwowica paryjówka. Mocna wódka ze śliw o smaku koniaku. Swoją nazwę zawdzięcza trudno dostępnym miejscom, tzw. paryjom, w których była kiedyś produkowana.

Imbirówka – grzana, czysta wódka z dodatkiem imbiru i cukru. Podawane niezmiennie w Restauracji “Belanka”. Można jej także posmakować w Restauracji “Zyga”.

Udziec pieczony po iwkowsku “Bacówka”. Wieprzowy o miodowo – złotej skórce podawany z aromatycznym sosem przyrządzonym na bazie białego sera swojskiego z dodatkiem czosnku, serwowany w Bacówce “Biały Jeleń” w Iwkowej.

 

Więcej na: www.iwkowa.pl oraz www.nasliwkowymszlaku.pl

 

Położenie:

Województwo: Małopolskie
Powiat: Brzeski
Gmina: Iwkowa

Odległość z Tarnowa: 48 km
Dojazd z Tarnowa: Tarnów – Wojnicz (DK 4, kierunek Kraków) – Zawada/Zakliczyn (DW 975, kierunek Nowy Sącz) – Jurków (DW 980) – Tymowa (DK 75, kierunek Brzesko) – Iwkowa

  • Szerokość geograficzna : 49.816721
  • Długość geograficzna : 20.590096