REGION TARNOWSKI

Nasz region można poznawać podążając szlakiem zamków, sanktuariów, licznie zachowanych tutaj kościółków drewnianych, cmentarzy wojskowych z czasów I Wojny Światowej czy zabytków kultury żydowskiej. Jedną z najważniejszych atrakcji jest kopalnia soli w Bochni, której początki datuje się na 1248 r. i która jest najstarszym w Europie, czynnym od ponad 750 lat zakładem przemysłowym.

Niektórym uda się może zobaczyć ludowe malarki przy pracy, zdobiące swoje domy w znanej
na całym świecie malowanej wsi – Zalipiu. Inni odkryją być może szlak urokliwych małych miasteczek z cichymi ryneczkami, otoczonymi domami z drewnianymi podcieniami.

 

 

W panoramy mijanych miasteczek oraz wsi, na stałe wpisane są wieże kościołów. Najokazalszym z nich jest tarnowska katedra, której budowę rozpoczęto w połowie XIV w. Do dzisiejszych czasów przetrwało, pomiędzy Rabą a Wisłoką, kilkadziesiąt kościołów drewnianych – chyba najpiękniejszych symboli przywiązania do religii i tradycji.

W naszym regionie turyści odnajdą miejsca tajemnicze, związane z wieloma legendami, gdzie do tej pory można usłyszeć chrzęst zbroi rycerskich. Jadąc doliną Dunajca ujrzeć można, tuż nad drzewami pobliskich wzgórz, zamek w Wytrzyszczce, ruiny w Czchowie i Melsztynie. W Dębnie przy trasie Kraków-Tarnów znajduję się zamek, który przetrwał po dziś dzień bez przekształceń i zniszczeń, jako jeden z nielicznych przykładów gotyckiej rezydencji rycerskiej w Polsce. Natomiast w Nowym Wiśniczu można zwiedzać największą zachowaną barokową rezydencję obronną
w naszym kraju.

 

 

fot.: Krzysztof Gzyl

Architektura drewniana

Drewniana architektura, niegdyś wszechobecna, przez dekady uznawana za symbol małomiasteczkowości, wraca do łask. Dziś na nowo odkrywamy zalety drewna jako budulca. Jest naturalne, zdrowe, ekonomiczne, klasycznie piękne. Wykonane z drewna budynki mają jednak coś więcej, co czyni je wyjątkowymi – posiadają duszę. Zwiedzanie wnętrz, szczególnie najstarszych obiektów, jest przeżyciem nie tylko estetycznym, ale wręcz mistycznym. Wyjątkowych wrażeń dostarczają przede wszystkim drewniane kościółki.

Zamki i fortyfikacje

Szukających niepowtarzalnych miejsc, zabytków architektury i miłośników historii zainteresują z pewnością znajdujące się w regionie tarnowskim. Można tutaj odnaleźć miejsca tajemnicze, związane z wieloma legendami gdzie do tej pory zdarza się usłyszeć chrzęst zbroi i zobaczyć walczących rycerzy. Zapraszamy do odwiedzania zamków, fortyfikacji oraz ocalałych do dziś ruin budowli, świadczących o dawnej potędze zamieszkujących je rodów. Na powstanie pierwszych zamków w Polsce wpływ miało – kształtowanie się granic państwa polskiego i pojawienie się możnych rodów rycerskich. Ziemie tarnowskie nie były terenami granicznymi, ale przebiegały tędy ważne trakty handlowe wymagające ochrony, a tę zapewniały zbrojne załogi warownych zamków.

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce. Początek jej działalności datuje się na rok 1248. Od przeszło 20 lat zajmuje się prowadzeniem działalności turystycznej w zabytkowych wyrobiskach.

Dla turystów udostępnione są trzy trasy turystyczne o różnym stopniu trudności: trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną, prezentująca w unikalny sposób historię , ale również zjawiska przyrodnicze mające wpływ na kopalnię oraz trud pracy górników.  Trasa przyrodnicza prezentująca niezwykłe zjawisko przyrodnicze: fluorescencyjne hality, zwane potocznie „świecącymi kryształami soli”, oraz najtrudniejsza trasa, wiodąca najstarszymi wyrobiskami kopalni: trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry”. W roku 2017 udostępniono turystom dwie trasy o charakterze religijnym: „Droga Krzyżowa” i „Śladami kaplic bocheńskich górników”  prezentująca sześć najlepiej zachowanych kaplic w bocheńskiej kopalni.

Zabytki kultury żydowskiej

Osadnicy żydowscy pojawili się na terenach dzisiejszego regionu tarnowskiego już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o ich obecności pochodzą z 1445r. Od początku zajmowali się handlem, zaczynając od zboża i sprowadzanego z Węgier i Rusi wina. Przedsiębiorczość żydowskich osadników została dostrzeżona przez włodarzy Tarnowa. W roku 1581 właściciel miasta – Konstanty Ostrogski, wydał Żydom przywilej pozwalający na sprzedaż w domach, kramach i na rynku.

Cmentarze wojskowe z czasów I Wojny Światowej

Jedną z wielu osobliwości turystyczno-historycznych wyróżniającą Powiat Tarnowski i Gorlicki zarówno w Województwie Małopolskim, jak i w kraju, są zachowane po dzień dzisiejszy cmentarze wojskowe z okresu I Wojny Światowej. Na terenie tych powiatów znajduje się około 200 zabytkowych cmentarzy. Takie zagęszczenie wojskowych „nekropolii” przypomina o krwawych walkach toczonych na terenie Galicji zachodniej (m.in. w okolicach Tarnowa i Gorlic) na przełomie 1914 i 1915 roku pomiędzy armią rosyjską i armią C.K. Austrii.

Szlak ceramiczny regionu tarnowskiego

Szlak Ceramiczny Regionu Tarnowskiego obejmuje 40 obiektów w 10 miejscowościach w regionie tarnowskim. Projekt  realizowany jest w formie szlaku turystycznego, a powstał z inspiracji unikalnymi realizacjami z zakresu ceramiki architektonicznej słynnej Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kamionka w Łysej Górze.

ENOTarnowskie i Enovelo (wino i rowery)

Tarnowska Organizacja Turystyczna otrzymała grant (255 tys. zł) z Ministerstwa Sportu i Turystyki na projekt „Opracowanie strategii turystyki winiarskiej jako nowej marki turystycznej Pogórza”. W ramach projektu zaplanowano szereg innowacyjnych działań związanych z sieciowaniem marek terytorialnych w oparciu o działające winnice i ich ofertę turystyczną. Projekt zakłada opracowanie koncepcji strategii dla nowej marki turystycznej Pogórza oraz szereg imprez i działań promocyjnych związanych z rozwojem Enoturystyki na jego terenie.

Zegary słoneczne w regionie

Przeczytaj o zegarach słonecznych w Zakliczynie i Wojniczu

Audio przewodniki po regionie tarnowskim

Zamek w Melsztynie; Kościół w Siemiechowie; Centrum Ciężkowic, Kościółek w Rzepienniku Biskupim; Cmentarz wojenny w Dąbrówce Szczepanowskiej; Pałac dworski w Radłowie; Akcja III Most - Wał-Ruda; Karolina Kózka - Wał-Ruda; Zabawa; Śladami Jana Wnęka - Odporyszów; Kościół św. Stanisława w Skrzyszowie, Brzesko i okolice

Wokół Tarnowa

Błonie, Ciężkowice, Jodłówka-Wałki, Koszyce Małe, Lisia Góra, Łękawka, Pleśna, Radlna, Tarnowiec, Wojnicz, Wola Rzędzińsk, Zakliczyn, Zawada, Zbylitowska Góra, Zgłobice, a także kapliczki przydrożne w gminie Tarnów

Wieże i punkty widokowe

Wieża ratuszowa w Tarnowie, Tarnów – Góra św. Marcina, Baszta w Czchowie, Wieża widokowa na Brzance…

Aplikacja mobilna – Smart SAD

SmartSAD to nazwa aplikacji mobilnej obejmującej tarnowską część Szlaku Architektury Drewnianej, który w całej Małopolsce obejmuje ponad 250 zabytkowych obiektów – nieodłącznych elementów polskiego krajobrazu, najlepiej zachowanych właśnie w naszym województwie. Szlak łączy malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

Szlak ceramiczny – aplikacja mobilna

Szlak Ceramiczny Regionu Tarnowskiego obejmuje 40 obiektów w 10 miejscowościach w regionie tarnowskim. Projekt  realizowany jest w formie szlaku turystycznego, a powstał z inspiracji unikalnymi realizacjami z zakresu ceramiki architektonicznej słynnej Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kamionka w Łysej Górze.