“Malowana wieś”

Jedyna “malowana wieś” w Polsce. Obecnie w Zalipiu istnieje ok. 30 zagród, w których znajdują się budynki mieszkalne lub gospodarcze ze ścianami pomalowanymi w charakterystyczne ornamenty kwiatowe.

W zagrodzie Felicji Curyłowej (obecnie oddział Muzeum Okręgowego) można podziwiać – obok malowanych ścian zewnętrznych domu i zabudowań gospodarczych – przepięknie dekorowane wnętrze chaty.

——————————————————————————————————————————–

UWAGA DO KOŃCA 2018 ROKU  MUZEUM JEST W REMONCIE.

Ze względu na remont oryginalnej chaty F. Curyło w Zalipiu, we wnętrzach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie (ul. Krakowska 10) zostanie odtworzone wnętrze jej domu. Ekspozycja pt. “W malowanej chacie Felicji Curyłowej” dodatkowo wzbogacona jest pracami malarki, które do tej pory nie były prezentowane, jak również pracami najstarszych malarek, których styl malowania nie znalazł współcześnie naśladowców.

Ekspozycję można oglądać od 23.04.2018 r. do 30.09.2018 r.

———————————————————————————————————————————

Więcej na: www.muzeum.tarnow.pl

Zalipie najlepiej odwiedzić w czerwcu, kiedy to zagrody przygotowywane do konkursu “Malowana Chata” prezentują się najpiękniej.

Więcej o Zalipiu w tekście publikacji Anny Bartosz i Adama Bartosza “Kolorowe Zalipie” .

Zobacz również “Kwiaty wyobraźni” – film o Zalipiu – małopolskiej wiosce znanej z tradycji malowania domów w motywy kwiatowe (30 min., j. polski): https://youtu.be/sNSkETtCt6k  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mapa Zalipia (grafika pochodzi ze strony: http://powisle-dabrowskie.pl/portal/kolorowe-zalipie )