Radomyśl Wielki (samolot na rynku)

Na rynku w Radomyślu Wielkim, przy drodze Tarnów – Mielec stoi na postumencie samolot M-2 – prototyp opracowany i zbudowany w 1956 r. w zakładach PZL-WSK w Mielcu pod kierunkiem inż. Stanisława Jachyry przez pierwszych po wojnie absolwentów Wydziału Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Jest to jeden z dwóch zachowanych tego typu pojazdów. Drugi znajduje się w Krakowie w Muzeum Lotnictwa.

Samolot M-2 SP-PBA (rejestracja cywilna prototypu) miał być przeznaczony do szkolenia i treningu pilotów w aeroklubach jednakże był dla radzieckich władz zakładu za dobry aby wejść do seryjnej produkcji. Jego całą dokumentację wywieziono do Związku Radzieckiego a za powód odstąpienia od produkcji seryjnej podaje się usterki w silniku.

W dniu 14 września 1998r. (80 Rocznica Polskiego Lotnictwa) samolot stał się Pomnikiem Pilotów Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie wywodzących się z Ziemi Radomyskiej, obok niego T.P.Z.R. wystawiło obelisk z dwoma tablicami pamiątkowymi następującej treści:

Tablica 1.

“Pamięci
Bohaterskich Pilotów P.S.P. na Zachodzie
wywodzących się z Ziemi Radomyskiej
Gen. pil. Bolesław Stachoń – D.B. 301
Por. pil. Henryk Mermel – D.M. 303
Ppor. pil. Henryk Trybulec – D.M. 302 Tablica 2.
Unikatowy samolot sportowy M-2 z 1956r.
Wyprodukowany przez PZL – WSK w Mielcu
Opracowany przez polskich konstruktorów
Pod kierunkiem inż. Stanisława Jachyry
W uroczystości odsłonięcia jednego z pierwszych w Polsce Pomników Lotników P.S.P. na Zachodzie wziął udział zamieszkujący w Kalifornii – por. pil. Henryk Mermel, walczący w sławnym z walk o Anglię Dywizjonie Myśliwskim 303…”

 

Więcej na: www.radomyslwielki.pl

 

Położenie:

Województwo: Podkarpackie
Powiat: Mielecki
Gmina: Radomyśl Wielki

Odległość z Tarnowa: 30 km
Dojazd z Tarnowa: Tarnów – Lisia Góra (DK 73, kierunek Kielce) – Radomyśl Wielki (DK 984, kierunek Mielec)

  • Szerokość geograficzna : 50.196051
  • Długość geograficzna : 21.276677