Stobierna (Osada słowiańska)

Osada Słowiańska w Stobiernej to miejsce, w którym przeniesiemy się w czasie prawie 1000 lat wstecz i poczujemy prawdziwie średniowieczną atmosferę. Zapoznamy się tu z dawnym rzemiosłem, zaobserwujemy jak żyli w tamtych czasach nasi przodkowie, jakich używali sprzętów, jak się ubierali, a także jakiej broni używali podczas najazdów wroga.

Przekraczając bramę grodu z charakterystycznym dzwonem, zostajemy przywitani przez gromadkę zwierząt, czyli stadko kur, koguta i ciekawskiego kota. Zaraz potem gości witają mieszkańcy grodu, zapraszając nowo przybyłych do zwiedzania.

Sam gród składa się z kilku chat pokrytych strzechą i otoczony jest palisadą. Każda chata mieści w swoich izbach inny rodzaj narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Zobaczymy tu m.in. ręcznie robioną biżuterię, gliniane naczynia, wyroby kowalskie, tkackie, dawne uzbrojenie, tarcze, kolczugi, strzały itp. Natomiast spacer wzdłuż palisady poprowadzi nas do wieży wartowniczej, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę.

Jednak Osada Słowiańska to nie tylko miejsce dla pasjonatów historii średniowiecza. To przede wszystkim świetny pomysł na niedzielny wypad dla całej rodziny, bowiem liczne atrakcje czekają tu na najmłodszych. Wizyta w grodzie to także niecodzienna lekcja historii, której możemy doświadczyć w namacalny sposób. Każdy rekwizyt, który nas zaciekawi możemy również wziąć do ręki. Ale to nie wszystko. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą spróbować swoich sił w lepieniu garnków z gliny, przędzeniu wełny, strzelaniu z łuku, a nawet w rzucie oszczepem. Co więcej, można przymierzyć słowiańskie stroje oraz nabyć niepowtarzalne pamiątki w postaci wyrobów rękodzielniczych. Ponadto w sezonie letnim organizowane są w grodzie liczne pokazy np. walk słowiańskich wojów, tańca z ogniem i kuglarstwa. Dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży dostępne są w osadzie Żywe Lekcje Historii, a także różnego rodzaju warsztaty m.in. garncarstwa, tkactwa, łucznictwa, kowalstwa, kuchni słowiańskiej, malowania tarcz oraz wiele innych.

Raz do roku organizowana jest rekonstrukcja bitwy, decydującej o losach mieszkańców tych terenów, czyli „Atak Morawian na Wiślan”. Ma ona przybliżyć nam nieco historię naszych przodków. Bowiem mało kto wie, że jeszcze przed oficjalnym przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa, tereny te w 882 r. krótkotrwale dostały się pod władanie Morawian, a co za tym idzie, poddane zostały już wtedy pierwszej próbie chrystianizacji.

Warto śledzić na bieżąco aktualności na stronie internetowej osady , by nie przeoczyć interesujących nas wydarzeń. W przyszłości dla tych, którzy pragną jeszcze bardziej wczuć się w średniowieczny klimat, udostępnione będą miejsca noclegowe w jednej z chat.

Na zakończenie rodzinnego wypadu warto udać się ścieżką prowadzącą z parkingu w kierunku Parku Owadów i Pajęczaków, gdzie naszym oczom ukaże się kilkanaście okazów w olbrzymim powiększeniu.

Więcej informacji: www.osadastobierna.pl

Dojazd: Z drogi E40 skręt na południe w Zawadzie koło Dębicy i dalej w kierunku Stobiernej

Położenie do GPS: 50°01’41.5″N 21°29’48.5″E

Bilet wstępu: 6 złotych

Godziny otwarcia: w sezonie letnim – codziennie;
w sezonie zimowym (październik-marzec) – w każdą niedzielę od 11.00 do zmierzchu

  • Szerokość geograficzna : 50.142881
  • Długość geograficzna : 22.071451