Wierzchosławice (Witos, kolebka ruchu ludowego oraz woda i las)

Jedno z najpopularniejszych kąpielisk w okolicy Tarnowa – Dwudniaki. Jedno z najpopularniejszych miejsc na zbieranie grzybów w okolicy Tarnowa – Lasy Radłowskie.
Jedna z najpopularniejszych ścieżek przyrodniczo – leśnych w regionie – 3 km ścieżka na terenach leśnych Wierzchosławic – Dwudniaków. Jeden z najpopularniejszych przedwojennych polityków – Wincenty Witos. A to wszystko łączą Wierzchosławice – gmina leżąca po drugiej stronie Dunajca, jedynie 10 km od centrum Tarnowa.
Wierzchosławice nazywane są w Polsce kolebką ruchu ludowego. Stąd pochodzi i na miejscowym cmentarzu jest pochowany Wincenty Witos (1874-1945), przywódca ruchu ludowego i trzykrotny premier II Rzeczypospolitej. Co roku w pierwszych dniach listopada ludowcy urządzają tutaj „Zaduszki witosowe”. W gminie zwiedzać można Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie w sład którego wchodzą: dom rodzinny z 1814 r., w którym Witos się urodził oraz z gospodarstwo wybudowane w latach 1905 – 1913 przez samego Witosa. W skład gospodarstwa chodzą: budynek mieszkalny, stajnia, dwie stodoły i piwnica.
W „starym domu” zgromadzono eksponaty etnograficzne pochodzące z chłopskich gospodarstw w Wierzchosławicach i ukazujące warunki życia na wsi w XIX w. Wnętrze domu mieszkalnego w nowej zagrodzie zachowało autentyczny charakter z okresu życia Witosa, z meblami, dokumentami. Izba pamięci umieszczona w budynku dawnej stajni przedstawia dokładną biografię W. Witosa poprzez ikonografię, przedwojenne kroniki filmowe itp. W spichlerzu znajduje się wystawa sztandarów organizacji ludowych z różnych okresów. Najcenniejszy jest sztandar tarnowskiej PSL z 1928 r. Oryginalne wnętrze stodoły wyposażono w narzędzia rolnicze, jakich używał Witos.

 

Więcej na: www.wierzchoslawice.pl oraz www.muzeum.tarnow.pl

 

Położenie:

Województwo: Małopolskie
Powiat: Tarnowski
Gmina: Wierzchosławice

szerokość geograficzna: N 50°02’01.35″
długość geograficzna: E 20°85’32.52″

Odległość z Tarnowa: 10 km (Wierzchosławice), 12 km (Dwudniaki)
Dojazd z Tarnowa: Tarnów – Wierzchosławice/Dwudniaki (przez dzielnice: Chyszów i Moście)

  • Szerokość geograficzna : 50.020135
  • Długość geograficzna : 20.853252