“Cygańskie” wędrówki po mieście

Zapraszamy na Cygańskie wędrówki po Tarnowie, na które składają się:

 

Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Tarnowie: w muzeum znajduje się pierwsza w Europie stała ekspozycja poświęcona kulturze i historii Romów. Ekspozycja obejmuje ozdobne wozy cygańskie, stroje, narzędzia. Warto tutaj przyjechać wiosną lub jesienią, kiedy są organizowane cygańskie widowiska plenerowe (można indywidualnie zamówić pokaz tańców cygańskich w innych terminach) lub pod koniec lipca, gdy wyrusza w trasę ostatni w Polsce tabor cygański. www.muzeum.tarnow.pl

 “Mini tabor cygański”: przejazd taborem cygańskim z Muzeum Etnograficznego ulicami Starego Tarnowa.

Tajsa” – neon

Neon „Tajsa” to interwencja typograficzna dedykowana kulturze Romskiej. Jest owocem interdyscyplinarnego eksperymentalnego projektu badawczego poszukującego możliwości zapisu języka mówionego. Powstał w związku z wystawą Tajsa“ dedykowaną społecznościom romskim na świecie.

Neon znajduje się na fasadzie siedziby BWA w Pałacyku Strzeleckim, ul. Słowackiego 1.

Mural poświęcony społeczności romskiej

23 marca 2014 r. w 50. rocznicę ostatecznego zakazu wędrowania i koczowania Romów w Polsce odbyło się odsłonięcie muralu autorstwa Stacha Szumskiego. Mural symbolicznie otworzył „Tajsę” wystawę, której tematem jest refleksja na temat teraźniejszości.

Tajsa to słowo w języku romani, oznaczające w kilku jego dialektach zarówno „wczoraj”, jak i „jutro”. Jednocześnie doskonale określa doświadczenia i egzystencję dużej części Romów europejskich, będących historycznie społeczeństwami wędrującymi. Dla wielu z tych grup teraźniejszość jest jedynym rzeczywistym czasem.

Mural znajduje się przy ulicy Narutowicza 42 niedaleko Wątoku, doskonale widoczny spod kościółka na Burku.