Wydarzenia kulturalne

Największą wartość oferty kulturalnej regionu tarnowskiego stanowi jej wyjątkowość. Często kameralne, nie poddają się mijającym modom i zachowując swój charakter cieszą się uzasadnionym zaufaniem i prestiżem osób, do których są adresowane.

 MUZYKA

Muzyczne Spotkania u Paderewskiego to cykl koncertów letnich w kompleksie dworsko-parkowym w Kąśnej Dolnej. Odbywa się co roku, a od kilku lat zyskał zasięg ogólnopolski. Impreza upowszechnia muzykę poważną w najlepszym wykonaniu. Koncerty odbywają się w jedynej zachowanej w świecie posiadłości kompozytora. Festiwal Muzyki Kameralnej Bravo Maestro skupia w gronie wykonawców najwybitniejszych polskich artystów. Odbywający się co dwa lata Festiwal należy do najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w kraju. W programie Festiwalu, znajdują się najwybitniejsze dzieła muzyki kameralnej. Ogólnopolski Festiwal Tydzień Talentów Centrum Paderewskiego organizuje już od ćwierćwiecza. Jego celem jest promocja młodych artystów, laureatów konkursów krajowych i zagranicznych. Dla wielu młodych muzyków występ w Tarnowie jest pierwszym krokiem w karierze artystycznej. Festiwal był początkiem karier wielu artystów, jak Waldemar Malicki, Tomasz Strahl czy Rafał Kwiatkowski. Komisja Opiniująca wydając rekomendacje dla najciekawszych osobowości festiwalu zobowiązuje się do całorocznej promocji wybranych muzyków. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej w Tarnowie jest jedynym festiwalem w świecie, prezentującym zapomniane utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się on pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komisji Kultury przy Wspólnocie Europejskiej w Brukseli. Założeniem Festiwalu jest prezentacja utworów kameralnych i symfonicznych, które zapomniane przeleżały w rękopisach dziesiątki a czasem setki lat.

W styczniu 2013 r. rozpoczęło swoją działalność Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (25 km od Tarnowa). W nowoczesnych wnętrzach (sala koncertowa na 650 miejsc, mała sala prób orkiestry i ćwiczeń baletowych, a także miejsca noclegowe) odbywają się warsztaty mistrzowskie, kursy dla młodych adeptów sztuki, koncerty z udziałem światowych gwiazd muzyki poważnej.

(fot. ECM)

 TEATR i FILM

Festiwal Komedii Teatralnej Talia Przegląd sztuk komediowych komediowych kraju i zagranicy, który rozprzestrzenił się i z desek tarnowskiego teatru wdarł się do pubów, kawiarenek, pozostawiając na ulicach liczne grono osób roześmianych. Konkursowi towarzyszą warsztaty, przeglądy filmów, spotkania z aktorami. Tarnowska Nagroda Filmowa to przegląd najlepszych polskich filmów zaprezentowanych na ekranach w roku poprzedzającym edycję. Ideą powołania przeglądu była chęć zwrócenia uwagi na dokonania polskiej kinematografii i przybliżenie jej szerokiemu odbiorcy. Nagroda pierwszą swoją edycję miała w 1987 r.  

 SZCZEGÓLNE WYDARZENIA

Dni Tarnowa – Zderzenia to obchodzone co rok święto Tarnowa. Jest to największa impreza kulturalna w mieście. Kilkudniowy przegląd różnych form artystycznych – od przedstawień teatrów ulicznych, przez koncerty gwiazd aż po prezentacje folkloru zaprzyjaźnionych z Tarnowem regionów. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich organizowane są dla uczczenia pamięci 10 tysięcy mieszkańców miasta narodowości żydowskiej, wymordowanych przez hitlerowców w czerwcu 1942-go roku w lesie Buczyna. Programie Dni Pamięci obejmuje koncerty pod bimą, okolicznościowe spektakle, koncerty muzyki klezmerskiej. Można również zwiedzić z przewodnikiem cmentarz żydowski. Cygański Tabor Pamięci – wędrówka wozami taborowymi z Tarnowa do miejsc związanych z historią Romów. Kilkudniowe spotkania z kulturą i tradycjami tej społeczności, imprezy okolicznościowe, ogniska. Malowana Chata to konkurs dla malarek ludowych z Powiśla Dąbrowskiego, którego celem jest podtrzymanie tradycji zdobienia domów oryginalnymi wzorami kwiatowymi. Każdego roku kilkudziesięciu uczestników staje do walki o nagrody. Najliczniejszą reprezentację stanowią malarki z “malowanej wsi” – Zalipia. Turniej rycerski o złoty warkocz Tarłówny na Zamku w Dębnie jest jedną z największych imprez plenerowych w Małopolsce. Każdego roku gromadzi kilkunastotysięczną widownię z całej Polski. Główną areną pokazów jest fosa zamkowa, gdzie dzięki doskonałej widoczności i rozległemu terenowi mogą zaprezentować się różne formacje zbrojnych i jazdy. Konkurs Palm i Rękodzieła Artystycznego w Lipnicy Murowanej pielęgnuje dawny zwyczaj sporządzania na Niedzielę Palmową kolorowych palm. Wówczas ich wysokość zależna była od wielkości i zamożności gospodarstwa. Dziś najwyższe z palm sięgają ponad 37m. Konkurs połączony jest z licznymi imprezami towarzyszącymi, prezentującymi folklor okolic Lipnicy, w tym występy zespołów, pokazy i degustacje potraw regionalnych, wystawy prac twórców ludowych.

fot. Paweł Topolski