ENOTarnowskie i Enovelo (wino i rowery)


ENOtarnowskie

Region tarnowski rozwija enoturystykę

Tarnowska Organizacja Turystyczna wraz z Tarnowskim Centrum Informacji od 2010 roku promuje lokalne produkty. To my wykreowaliśmy nową markę Pogórza – enoTARNOWSKIE, która w  2019 roku stała się jednym z  dziesięciu „Najlepszych Produktów Turystycznych” Polskiej Organizacji Turystycznej, a w 2022 roku otrzymała tytuł „Polska Marka Turystyczna”.

Tym, co stanowi o unikalności enoTARNOWSKIE, jest fakt, że obejmuje swoim zasięgiem znaczną część terenu dawnego województwa tarnowskiego, z jego bogatą historią materialną i niematerialną oraz wyjątkową przyrodą. I choć motywem przewodnim projektu jest enoturystyka, to koniecznie trzeba połączyć ją z kulinarną podróżą po lokalnych smakach, które kształtowały się przez wieki, łącząc w sobie wielokulturowe tradycje przechowywane przez tutejsze gospodynie. Potrawy na bazie Pięknego Jasia, suski sechlońskiej, wyśmienite sery i wypieki, smaczne miody i soki – tego wszystkiego koniecznie trzeba skosztować i poddać się enoTARNOWSKIEJ kulinarnej rozkoszy.

Projekt ENOTarnowskie, został nominowany do “Certyfikatu Internautów 2019” w konkursie na “Najlepszy Produkt Turystyczny” Polskiej Organizacji Turystycznej. Latem 2019 roku, projekt przeszedł szczebel regionalny i zakwalifikował się do etapu krajowego. W listopadzie „Enotarnowskie” otrzymało tytuł „Najlepszy produkt turystyczny 2019 roku” jako jeden z 10 w całej Polsce!

 

W 2022 roku ENOTarnowskie otrzymało certyfikat Polskiej Marki Turystycznej (jako jedno z czterech miejsc).

Parterami TOT w projekcie, oprócz lokalnych winiarzy, są gminy i miasta: Tarnów, Pleśna, Ciężkowice i Tuchów.

 

Zapraszamy do Tarnowa i regionu tarnowskiego na ENOTarnowskie!

Szczegóły na:

www.enotarnowskie.pl

www.facebook.com/enotarnowskie

 

Publikacje do pobrania:

Folder “enoTARNOWSKIE na weekend”

Folder “enoTARNOWSKIE na weekend” w formie dostępnej

 

Folder “enoTARNOWSKIE – imprezy” w polskiej

Folder “enoTARNOWSKIE – imprezy” w formie dostępnej

 

Folder “enoTARNOWSKIE – przyroda”

Folder “enoTARNOWSKIE – przyroda” w formie dostępnej

 

Folder “enoTARNOWSKIE – turystyka aktywna”

Folder “enoTARNOWSKIE – turystyka aktywna” w formie dostępnej

 

Folder “enoTARNOWSKIE – podróż kulinarna”

Folder “enoTARNOWSKIE – podróż kulinarna” w formie dostępnej

 

 

Folder “enoTARNOWSKIE dla rodzin”

 

 

Folder “enoTARNOWSKIE dla singli”

 

 

Folder “enoTARNOWSKIE na konferencje i spotkania biznesowe”

 

 

Folder “enoTARNOWSKIE po pracy”

 

 

Folder “enoTARNOWSKIE winne najlepszych wspomnień”

 

 

Folder “enoTARNOWSKIE w pięć godzin”

 

 

Winnice w Dolinie Dunajca – Przewodnik na sezon 2021

 

 

 

fot. Dariusz Sowiński


Enovelo

Projekt realizowany jest w partnerstwie, którego liderem jest Tarnowska Organizacja Turystyczna, a partnerami gminy: Borzęcin, Dębno, Szczurowa, Wietrzychowice, Brzesko, Tarnów, Miasto Tarnów oraz powiat brzeski.

Projekt obejmuje budowę nowych i remont istniejących szlaków rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w postaci: miejsc postojowych, wiat, stojaków dla rowerów, ławek, stołów, koszy na śmieci, urządzeń rekreacyjno-gimnastycznych. Ponadto zaplanowano szereg działań promocyjnych, takich jak m.in.: stworzenie nowoczesnego portalu internetowego, uruchomienie kanałów informacyjnych w social media, wprowadzenie na rynek programów i aplikacji mobilnych, wydanie publikacji, map rowerowych, przewodników turystycznych.

Co istotne, planowane szlaki zostaną połączone z małopolskimi odcinkami międzynarodowych tras rowerowych EuroVelo.

Przebieg szlaków

EnoVelo to sieć szlaków rowerowych, biegnących przez gminy okolic Tarnowa i Brzeska. Pomimo tego, że na obecną chwilę, dostępny projekt to jedynie 1/3 planowanej trasy, to już dziś zapewnia to od 2 do 3 dni atrakcji rowerowych. Oczywiście projekt ten nadaje się również idealnie na krótkie, kilkugodzinne wypady rowerowe. Motywem przewodnim szlaku są tutejsze winnice rozpostarte na wzgórzach położonych na południe od Tarnowa i Brzeska – to tu dynamicznie rozwija się uprawa winorośli których przybywa z roku na rok.

I jeszcze jedno… To co szczególnie zainteresuje i ucieszy miłośników długich wyjazdów z sakwami… EnoVelo jest połączone z siecią małopolskich odcinków krajowych tras rowerowych, takich jak VeloDunajec, Wiślana Trasa Rowerowa, VeloMetropolis, VeloRaba jak również z sieciami międzynarodowych tras rowerowych: EuroVelo11 i EuroVelo4.

Velo Dunajec to trasa przyciągająca swoim pięknym krajobrazem, uznawana za jedną z najbardziej malowniczych w Polsce. Na tej trasie rowerowej można podziwiać przepiękny widoki Tatr, Pienin, a to wszystko w towarzystwie płynącego Dunajca (Najciekawsze miejscowości to: Wietrzychowice, Biskupice Radłowskie, Radłów, Zakliczyn) .

Wiślana Trasa Rowerowa, wykorzystująca prawie cały małopolski fragment królowej polskich rzek (Borusowa, Kopacze Wielkie, Szczurowa). 

VeloMetropolis z kolei to obecnie najszybszy wariant na rowerową magistralę komunikującą małopolskie ośrodki miejskie położone nad Wisłą (Oświęcim, Kraków, Niepołomice, Tarnów).  

Wykorzystując brzeg rzeki Raby i dawną linię kolejową, VeloRaba zapewni przyjemną jazdę w cichym otoczeniu (Uście Solne). 

VeloNatura to małopolski odcinek trasy EuroVelo 11 – tą ścieżką będzie można dotrzeć do gmin: Czchowa, Zakliczyna, Dąbrowy Szczepanowskiej, Zgłobic, Szczepanowa czy Dąbrówki.

Mapy są dostępne również w formie elektronicznej w aplikacja EnoVelo w Sklepie Play, a także w zakładce Zaplanuj Wyjazd.

Drukowane mapy z trasami rowerowymi Pogórza są dostępne dostępne bezpłatnie dla zainteresowanych w Tarnowskim Centrum Informacji Tarnow Travel, pod adresem: Rynek 7 w Tarnowie.

Zagospodarowanie szlaku

Projekt „Trasy Rowerowe Pogórza” to nowatorski, ponadregionalny projekt polegający na wybudowaniu podstawowej infrastruktury dla obsługi ruchu rowerowego. Projekt obejmuje budowę i oznakowanie ścieżek rowerowych o utwardzonej nawierzchni oraz wytyczenie i oznakowanie tras rowerowych na terenie pozamiejskim, a także budowę i montaż podstawowej infrastruktury towarzyszącej.

Jednym z wyróżników EnoVelo jest znajdująca się wzdłuż całej trasy infrastruktura rekreacyjna. Miejsca takie, na wzór autostrad, nazwane zostały MOR-ami, czyli Miejscami Obsługi Rowerzystów. W powiecie tarnowskim, brzeskim i dąbrowskim jest ich na trasie kilkadziesiąt i zlokalizowane są co ok. 10 kilometrów, zwykle przy atrakcjach turystycznych i ciekawych miejscowościach.

Zobacz więcej szczegółów na temat Szlaku Enovelo – enovelo.pl