Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / TARNÓW / Zabytki i atrakcje

Zabytki i atrakcje

Tarnów renesansowy

- TARNÓW - Rynek (02)

Tarnowska starówka, zwana "perłą polskiego renesansu", jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast. Rynek, wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330r., otaczają kamienice, wzniesione w większości w XVI - XVIII w. Do najcenniejszych należą, znajdujące się w północnej pierzei, dwa renesansowe budynki z podcieniami, oznaczone numerami 20 i 21.

Żydowski Tarnów

TARNÓW - Bima (5)

Osadnicy żydowscy pojawili się na terenach dzisiejszego regionu tarnowskiego już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o ich obecności pochodzą z 1445 r. Od początku zajmowali się handlem, zaczynając od zboża i sprowadzanego z Węgier i Rusi wina. Przedsiębiorczość żydowskich osadników została dostrzeżona przez włodarzy Tarnowa. W roku 1581 właściciel miasta - Konstanty Ostrogski, wydał Żydom przywilej pozwalający na sprzedaż w domach, kramach i na rynku.

Generał Józef Bem

TARNÓW - Mauzoleum Bema (2)

Bohater narodowy Polski i Węgier generał Józef Bem urodził się w Tarnowie w domu na przedmieściu zwanym Burkiem (nazwa ta pochodzi od bruku, który pokrywał plac handlowy funkcjonujący do dziś). W księdze metrykalnej parafii katedralnej w Tarnowie znajduje się zapis chrztu Józefa Bema i data jego urodzin - 14 marca 1794 r. Wkrótce po urodzinach syna rodzina Bemów przeniosła się z Tarnowa do Krakowa.

Zobacz koniecznie

TARNÓW - Kościół p.w.  Matki Bożej Szkaplerznej (2)

Drewniany kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej, znajdujący się w pobliżu Rynku, poświęcony został w 1440 r. Ołtarz główny pochodzi z epoki rokoka z II poł. XVIII w., ma charakter architektoniczny z rzeźbami św. Jana Chrzciciela i nieznanego z nazwiska biskupa. W ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w. malowany na desce, przemalowany w barokowej manierze, zapewne w XVIII w., pokryty częściowo sukienkami haftowanymi oraz koronami i blachami z XVIII i XIX w.

Tarnów w 330 minut

- TARNÓW - Rynek (05)

Dla tych, którzy mogą tylko kilka godzin poświęcić na zwiedzanie najcieplejszego polskiego miasta, zwanego "Perłą Renesansu", proponujemy następującą trasę:

Rynek (10+30 min.), Bazylika Katedralna (30 min.), Muzeum Diecezjalne (45 min.), Kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej (30 min.), Muzeum Etnograficzne (45 min.), "węgierski zakątek Tarnowa" (15 min.), "kosmiczna" fontanna i dworzec kolejowy (30 min.), Ławka poetów (15 min.), Basteja (30 min.), Rynek i Stare Miasto (20+30 min.)

Zwiedzaj Tarnów z GPS

navigo-tlo

Pobierz darmową aplikację GPS "Tarnów - Navigo City Tour"

Tarnów w 3 dni

TARNÓW - Kamienice przy Rynku (02)

Dla tych, którzy chcą spędzić kilka dni w Tarnowie, proponujemy następujący program:

Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego; spacer po tarnowskiej starówce połączony z odwiedzaniem pubów, kawiarń; zwiedzanie tarnowskiej katedry, Muzeum Diecezjalnego; spacer na Przedmieście Wielkie wraz ze zwiedzaniem kościółka "na Burku" i Starego Cmentarza...

Inne szlaki po Tarnowie

  1. Szlak Leliwitów Tarnowskich
  2. Szlak Sanguszków
  3. „Sznur bernardyński”
  4. Szlak biskupów tarnowskich
  5. Szlak Żołnierzy Września 1939
  6. Śladami Jana Pawła II w Tarnowie
  7. Średniowieczne mury miejskie
  8. Galicyjskim szlakiem po Tarnowie
  9. Tarnowski Szlak Niepodległości

Tarnów w kilka godzin - wersja dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

- TARNÓW - Rynek, podcienia

Dla tych, którzy mogą tylko kilka godzin poświęcić na zwiedzanie najcieplejszego polskiego miasta zwanego "Perłą Renesansu" - proponujemy następującą trasę:

Rynek, Bazylika Katedralna, Muzeum Diecezjalne, Kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej, Muzeum Etnograficzne, "węgierski zakątek Tarnowa, Ławka poetów, Basteja, Rynek i Stare Miasto

Brama Seklerska

TARNÓW - Brama Seklerska (1)

Wyrażenie Sekler (siculi) oznacza lud, naród i jednocześnie misję strzeżenia granic południowo-wschodnich Królestwa Węgierskiego. Seklerzy zamieszkują tereny wysunięte najbardziej na wschód w zagłębieniu Karpat. Ich rola jest bardzo istotna dla historii i życia intelektualnego Węgrów. Średniowieczny samorząd Seklerów i demokracja wojskowa była odrębnym zjawiskiem i na próżno by szukać tożsamych organizacji w feudalnej Europie.