VI Festiwal Niepodległości

20 października 2017 , Tagi: festiwal , rocznica , Tarnów

Już tylko dni dzielą nas bowiem od rozpoczęcia szóstej edycji Festiwalu Niepodległości w Tarnowie. W tym roku ten cykl  oddolnie organizowanych przez nas imprez kulturalnych i edukacyjnych towarzyszył będzie – po raz pierwszy obchodzonemu oficjalnie – Świętu Miasta “Tarnów – Pierwsze Niepodległe” Dniu Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z października 1918 r.
O ustanowienie tego Święta apelowaliśmy od lat, jako organizatorzy festiwalu. Cieszymy się, że przychylnym okiem na nasze starania popatrzył obecny przewodniczący Rady Miejskiej a początkiem bieżącego roku tarnowscy radni obecnej kadencji jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie.  
Serdecznie zapraszamy zatem nie tylko na imprezy organizowane w ramach Festiwalu, ale też uroczystości współorganizowane w ramach lokalnego Święta – wespół z samorządem Tarnowa – przez przedstawicieli środowisk patriotycznych, zasiadających w Kapitule Festiwalu. Kapituła przekształcona między edycjami w Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, m.in. skutecznie zarekomendowała spośród swego grona 4 osoby do komitetu organizacyjnego Święta 30 X. Program tegorocznych oficjalnych obchodów to zatem również nasze dzieło.   
Dlatego w załącznikach znajdziecie  Państwo zarówno program festiwalu, jak i oficjalnych obchodów miejskich aż do 11 listopada włącznie.  Naszym celem było bowiem połączenie obu ważnych dat swoistym pomostem.

Spośród zaplanowanych przez nas festiwalowych imprez polecamy Państwu w tym roku m.in.  spotkanie z profesorem Janem Żarynem, które odbędzie się w starostwie powiatowym w Tarnowie 27 października (piątek) o godz. 17:00, stanowiąc prolog festiwalu. 

W niedzielę 29 października o godz. 18:00 zapraszamy do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na tradycyjną Galę Festiwalu, podczas której kolejne osoby zasłużone dla środowisk patriotycznych w naszym mieście i regionie otrzymają “Szablę Niepodległości” i “Ryngraf Niepodległości”. Po tej ceremonii szósty już raz będziemy mogli wziąć udział w Koncercie Bardów. W tym roku będzie to koncert pieśni patriotycznych Arkadiusza Kobusa w wykonaniu zespołu wokalnego El Fuego, działającego przy Klubie 25  Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. 

Serdecznie Państwa zapraszamy na to wyjątkowe, corocznie najważniejsze  wydarzenie festiwalowe.

W jego klimat niech wprowadzą nas dwa utwory, które usłyszymy tego wieczoru ze sceny:  
https://www.youtube.com/watch?v=lUmRof2AzPc

https://www.youtube.com/watch?v=qP8qjfOTUDk
W dniach 6 i 7 listopada (od godziny 11:00) w kinie “Marzenie” zaplanowano 2-dniowy przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Brożka, autora m.in. filmu “Zdradzeni o świcie”  o kapelanie Żołnierzy Wyklętych księdzu Władysławie Gurgaczu, który zobaczymy w pierwszym dniu przeglądu oraz “Tajne Spec. znaczenia” o Lechu Wałęsie  (obrosły już legendą film zrealizowany przed blisko dekadą dla TVN, którego ta telewizja nigdy na swojej antenie nie wyemitowała) oraz tegorocznego filmu “Gdzie jest porozumienie gdańskie ?“, które zobaczymy w drugim dniu przeglądu.     

7 listopada (środa) o godzinie 17:00 będzie można się spotkać z Krzysztofem Brożkiem w Piwnicy TCK, Rynek 5.
Z kolei 10 listopada o godz. 11-00 na tarnowskim Rynku (pod świątecznym, ogrzewanym namiotem)  historycy z 8 miast Polski południowo-wschodniej debatować będą publicznie o chronologii odzyskiwania niepodległości w roku 1918 w naszym regionie. Debata będzie stanowić zwieńczenie tegorocznych  działań w segmencie badawczym realizowanego przez nas długofalowego projektu “Pierwsi Niepodlegli”. 
Festiwalowi towarzyszy też kontynuacja środowego cyklu wykładów lokalnych badaczy i poularyzatorów najnowszej historii Tarnowa i okolic. I tak, już 25 października z referatem “Tło i przebieg zrywu niepodległościowego w Tarnowie w roku 1918” zaprezentuje się Wojciech Sypek, 8 listopadaAntoni Sypek (wykład “Stylińscy“), a 22 listopada Tarnów odwiedzi gość z Krakowa i Nowego Sącza jednocześnie – Jerzy Giza, autor m.in. monografii o Organizacji “WOLNOŚĆ”. Wszystkie wykłady odbędą się w starostwie o godzinie 17:00. 

Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.  

Wśród przygotowywanych – także przez nas – wydarzeń w świątecznym dniu 30 października na szczególną Państwa uwagę zasługuje Wielki Spacer Historyczny, którym na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza, przejdziemy popołudniu – tuż po zakończeniu uroczystej sesji Rady Miasta i Rady Powiatu –  ulicami Tarnowa z Rynku, przez Katedralną, Wałową, Piłsudskiego (Pomnik Nieznanego Żołnierza), Legionów do Parku Strzeleckiego, pod Pałacyk Strzelecki. Tam, około godziny 16:30  rozpocznie się Piknik Niepodległościowy z grochówką,  ze scenami rekonstrukcyjnymi i śpiewaniem pieśni patriotycznych w wykonaniu Piotra Kity oraz młodych tarnowskich artystów: Joanny i Aleksandry Kurek, Dawida Mika, Artura Łukasika, Gabriel Rękasa, Filipa Kota, Kornela Uriasza i Dominika Fitrzyka. Na zakończenie Pikniku zaplanowano jeszcze spektakularny pokaz laserowy. 

Tylko tego dnia i tylko tam, każdy z uczestników Spaceru i Pikniku otrzyma okolicznościową publikację z ilustrowanym przewodnikiem po obiektach odwiedzanych na trasie Spaceru oraz śpiewnikiem patriotycznym.

 Zapraszamy do wspólnego świętowania z nami !

Piotr Dziża
tel. 692 282 970

www.festiwal.intarnet.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej