Tarnów ważny dla rozwoju kraju

6 maja 2011 , Tagi: wyróżnienia

Tak stanowi Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, czyli najważniejszy krajowy dokument strategiczny dotyczący zagospodarowania przestrzennego. Tarnów został ujęty w nim jako ważny ośrodek regionalny, co lokuje go w gronie 33 zespołów miejskich najważniejszych dla rozwoju kraju w perspektywie najbliższych 20 lat.

Oznacza to m.in., że Tarnów w planach rozwojowych będzie musiał uwzględnić również swój obszar funkcjonalny, który zamieszkuje prawie 470 tys. ludzi. Ośrodki regionalne stanowić będą ważną część metropolii, na których w najbliższych dwóch dekadach opierać się będzie rozwój Polski. Według Ministerstwa obszary te mają być konkurencyjne, innowacyjne oraz dobrze skomunikowane z resztą kraju i głównymi szlakami tranzytowymi.

Warto przypomnieć, że w wersji dokumentu z 25 stycznia bieżącego roku Tarnów został pominięty jako ośrodek regionalny i został wpisany na listę miast subregionalnych. Dzięki dobremu lobbingowi oraz po konsultacjach społecznych i międzyresortowych, których wyniki ogłoszono 15 kwietnia na konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego postanowiono podnieść kategorię Tarnowa i zaliczyć go do grona ośrodków regionalnych.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej