Nowa atrakcja turystyczna w Tarnowie

16 grudnia 2009 , Tagi: TTG.pl

Monumentalny pomnik Władysława Łokietka, króla znanego z niskiego wzrostu, który dał Tarnowowi prawa miejskie, ulokowano w urokliwym zakątku Tarnowa – zaaranżowanym na nowo skwerze przy ul. Wałowej 7. Odsłonięto tym samym, dotąd niewidoczne, fragmenty starych murów obronnych Tarnowa.
Powiązania Łokietka z Tarnowem są bardzo ścisłe. 7 marca 1330 roku złożył on swój podpis pod aktem lokacyjnym Tarnowa. Dokument ten pozwalał na lokowanie miasta Tarnowa na prawie magdeburskim, z władzą sądową wójtowsko – ławniczą i samorządem. Został on wydany za liczne usługi i zasługi (servicia plurima et merita) świadczone przez komesa Spycymira na rzecz króla Władysława Łokietka oraz męstwo w bitwie z Węgrami. Spycymir założył miasto na wzgórzu dominującym nad najbliższą okolicą (226 m n.p.m.).
Skwer z Pomnikiem króla Łokietka będzie z pewnością jedną z ulubionych atrakcji turystycznych mieszkańców i gości. Sama postać króla mierzy ponad trzy metry, została umocowana na owalnym postumencie o wysokości blisko dwóch metrów. Król Łokietek w lewej dłoni trzyma miecz, a w prawej akt lokacyjny Tarnowa z wygrawerowanym herbem miasta. Autorem pomnika jest profesor krakowskiej ASP Czesław Dźwigaj. Podobno dotknięcie prawą ręką buta Króla Władysława przynosi szczęście i pozwala spełnić marzenia.
Zmieniła się aranżacja skweru przy ul. Wałowej 7. Teren wyłożono kostką brukową w kilku kolorach i rozmiarach. Całość zostanie oświetlona. Są miejsca do siedzenia i odpoczynku, piękne kwiaty i krzewy.
Pomysłodawcami i fundatorami Pomnika są osoby prywatne, miejscowy przedsiębiorcy związani z Izbą Przemysłowo – Handlową w Tarnowie. Projekt wykonał znany rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj.
Statua jest 49. pomnikiem na terenie Tarnowa. O wszystkich przeczytasz na stronie Tarnowskiego Centrum Informacji www.it.tarnow.pl http://www.ttg.com.pl/index.php?mode=2&art=8233

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej