Dary lasu i ogrodu na Małopolskim Festiwalu Smaku w Tarnowie.

7 sierpnia 2018 , Tagi: gastronomia , wydarzenia

Świeże leśne grzyby, słodkie konfitury, owoce prosto z sadu i oczywiście chłodzące lody – bez nich trudno jest sobie wyobrazić wakacyjną kuchnię. Dlatego regionalne potrawy przygotowywane na Małopolskim Festiwalu Smaku, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 sierpnia na tarnowskim rynku, będą pełne tych pachnących latem składników. Dla wszystkich miłośników dobrego smaku, w tym najcieplejszym miejscu w Polsce, zaplanowano prawdziwie letnią, regionalną i aromatyczną ucztę.

W Tarnowie, miejscu uznawanym za polski biegun ciepła, średnia roczna temperatura powietrza jest najwyższa w kraju. To właśnie tu jest także najdłuższe w Polsce termiczne lato, trwające 114-118 dni, w tym z 55 bezchmurnymi oraz z największym nasłonecznieniem.
W takich warunkach w rejonie Tarnowa idealnie rosną cukrowe róże o intensywnym kolorze i pięknym zapachu, z których przyrządzany jest dżem na bazie ich płatków, wpisany na listę produktów tradycyjnych.

W trakcie festiwalu mistrzowie kuchni połączą ten cudowny, różany aromat z pieczonymi jabłkami – tworząc niebiański deser. Andrzej Polan, podczas pokazu gotowania, będzie uwodził zmysły, przygotowując jabłka z Raciechowic z dżemem z płatków róż i winogronami, które zapiecze na kruchym cieście. Tę smakowitość będzie serwował z gałką nowotarskich lodów. Z kolei znana blogerka Dominika Wójciak przygotuje pieczone jabłka łąckie z kaszą jaglaną i konfiturą z płatków róży, zwieńczone karmelem.

Dla odmiany, w zaskakującym wytrawnym połączeniu smaków, w festiwalowej kuchni zostanie wykorzystana konfitura borówkowo-jabłkowa – kolejny produkt tradycyjny z regionu tarnowskiego. Andrzej Polan przygotuje imponującą kanapkę z całego bochna prądnickiego chleba z rwaną, duszoną wołowiną i tą słodką konfiturą w towarzystwie ostrej musztardy.

Podczas festiwalu będzie można się też przekonać, że leśne grzyby i fasola to doborowe towarzystwo. Kucharz zdradzi tajemnicę na przygotowanie zapiekanki z fasoli Piękny Jaś z doliny Dunajca z grzybami i bundzem, oprószonej odświeżającą szałwią. Natomiast podczas warsztatu kulinarnego z Dominiką Wójciak będzie można nauczyć się przyrządzania pasztetu z fasoli z marchwią i grzybami leśnymi na kromce gruszowskiego chleba żytniego.

Małopolski Festiwal Smaku w Tarnowie to nie tylko możliwość spróbowania regionalnych dań w wykonaniu mistrzów kuchni, ale też bogactwo lokalnych specjałów dostępnych na stoiskach targowych wystawców. To właśnie tu będzie można zakupić produkty tradycyjne i regionalne firmowane znakiem „made in Małopolska”.

Na gości festiwalu będą czekać także dodatkowe atrakcje m.in. specjalna strefa zabaw dla dzieci, kawiarenka czy konkurs na najsmaczniejsze produkty. Inspirujące warsztaty dla najmłodszych i dorosłych poprowadzi koło gospodyń wiejskich. Ponadto, każdy uczestnik festiwalu będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w gif-budce oraz wziąć udział w zabawach, wygrywając przy tym małopolskie upominki.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej