Cała Małopolska może się w Tarnowie uczyć, jak wprowadzać cyfrową rewolucję do szkół. W kraju powstały tylko cztery takie miejsca

17 marca 2023 , Tagi: nowe technologie

W Tarnowie w środę (15 marca) otwarto jedną z zaledwie czterech w Polsce Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT). Uczniowie i nauczyciele z Małopolski, Świętokrzyskiego i Podkarpacia dowiedzą się tu, jak skuteczniej korzystać ze sprzętu cyfrowego na lekcjach i w codziennym życiu.

W Tarnowie powstała nowoczesna pracownia edukacji cyfrowej

Pracowania Aktywnego Korzystania z Technologii zlokalizowana jest w biurowcu w centrum Tarnowa. Na kilkuset metrach kwadratowych powierzchni mieszczą się trzy duże sale warsztatowe.

PAKT podzielony został na kilka stref pracy – od druku 3D, przez programowanie i kodowanie, kreację i montaż, po obraz i dźwięk, oraz miejsce twórczych dyskusji. Wszystkie dedykowane są uczniom i nauczycielom.

– Pracowania Aktywnego Korzystania z Technologii to jest takie miejsce, gdzie spotkają się zarówno młodzi ludzi, jak i nauczyciele oraz osoby aktywnie funkcjonujące na rynku pracy, po to, żeby zdobywać cyfrowe kompetencje i kształcić się w kierunku pełnego wykorzystywania możliwości, jakie dają nowe technologie – mówi Janusz Cieszyński minister ds. cyfryzacji, który przyjechał na otwarcie pracowni w Tarnowie.

PAKT pomoże odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości

Z PAKT-u mają korzystać przede wszystkim szkoły podstawowe i średnie z całej Małopolski, ale także województw: podkarpackiego i świętokrzyskiego. Warsztaty prowadzone przez trenerów Stowarzyszenia Miasta w Internecie i są bezpłatne.

Zajęcia odbywać się będą z wykorzystaniem zaawansowanych zestawów klocków, robotów czy gogli, które przeniosą do wirtualnej rzeczywistości. W PAKT powstała także pierwsza w Tarnowie pracowni mejkerska wyposażona w ploter laserowy. To dzięki niemu powstawać mają konstrukcje zaprojektowane wcześniej na maszynach cyfrowych.

Pracowni przyświeca idea metodologii STEAM, czyli łączenia przedmiotów i różnych aktywności podejmowanych w szkole.

– Chodzi nam o to, żeby uczniowie umieli współpracować, dobrze rozumieli otaczającą rzeczywistość i wiedzieli na przykład, że matematyka ma duży związek z biologią czy fizyką – podkreśla Artur Krawczyk, kierownik projektu PAKT w Tarnowie.

Młodzi ludzie wraz z pedagogami będą mogli nauczyć się, jak nagrywa się profesjonalny spot reklamowy czy wywiad. Powstanie nawet akademia komiksu czy YouTubera.

– Mam nadzieję, że warsztaty w naszej pracowni ułatwią młodym ludziom wybór kolejnej drogi edukacji, później zawodu czy profesji – podkreśla Grzegorz Foltak ze Stowarzyszenia Miasta w Internecie. Pierwsze zajęcia odbędą się już w przyszłym tygodniu.

Na razie w większości szkół uczniowie oswajają się z nowoczesnymi technologiami dzięki sprzętowi, który placówki otrzymały w ramach ministerialnego programu Laboratoria Przyszłości. Choć sporo z nich całkiem dobrze sobie radzi z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.

W Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnowie wykorzystywany jest zarówno czasie lekcji, jak i zajęć dodatkowych. Popularnością cieszy się choćby drukarka 3D.

– Pierwszą rzeczą, jaką na niej zrobiliśmy, były ozdoby choinkowe. Uczniowie cały czas wymyślają i projektują coś nowego, a potem to drukujemy – podkreśla Dorota Zaleśny, dyrektor SP nr 8 w Tarnowie.

Również W SP nr 3 sprzęt jest używany w czasie lekcji oraz zajęć dodatkowych z informatyki i robotyki.

Artykuł ze stron https://tarnow.naszemiasto.pl/cala-malopolska-moze-sie-w-tarnowie-uczyc-jak-wprowadzac/ar/c5-9247981

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej