Czujniki ułatwią znalezienie wolnych miejsc parkingowych w centrum Tarnowa. Rozpoczął się ich montaż na ulicach w centrum [ZDJĘCIA]

24 lutego 2020 , Tagi: inwestycje , nowe technologie , Tarnów

Za kilka miesięcy kierowcy wjeżdżający do centrum Tarnowa będą korzystać z pomocy specjalnego systemu wyszukującego wolne miejsca na parkingach. Na postojach rozpoczął się montaż kilkuset czujników, które są najważniejszym elementem nowego systemu.

W Tarnowie trwa właśnie montaż specjalnych czujników na wyznaczonych parkinach w ścisłym centrum. Czujniki zainstalowano już częściowo na górnym odcinku ulicy Krakowskiej, na ul. Targowej oraz przy Legionów (od Wałowej do Mickiewicza). Każdy z nich wyposażony jest we własną baterię i nadajnik, dzięki którym emitować będzie do systemu drogą radiową sygnał z informacją o tym, czy dane miejsce jest zajęte czy wolne.

– Są to czujniki dualne, które wykrywają zajętość miejsca parkingowego na podstawie pola magnetycznego oraz podczerwieni – wyjaśnia Wiktor Pabian z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

System zostanie tak skonfigurowany, aby wykrycie pojazdu następowało po około 10 sekundach. W ten sposób eliminowane mają być błędy spowodowane m.in. przejechaniem samochodem przez miejsce parkingowe bez zatrzymania się na dłużej. – Transmisja radiowa nawiązywana będzie tylko z chwilą wykrycia pojazdu lub kiedy zajęte przez niego miejsce będzie zwalniane. W ten sposób znacząco zredukowany zostanie pobór energii i zwiększona będzie żywotność czujników – dodaje Pabian.

Łącznie zamontowanych zostanie w najbliższych tygodniach 600 czujników parkingowych, m.in. na ulicach: Krakowskiej (od Malczewskiego do Batorego) i jej przecznicach dochodzących do Bema, na Bernardyńskiej, Szerokiej, częściowo na Lwowskiej i Dąbrowskiego, Bożnic oraz Goldhammera, Brodzińskiego, Legionów, Piłsudskiego (od Wałowej do Mickiewicza), a także na pl. Bohaterów Getta. Podobne rozwiązania, jak w Tarnowie, wprowadzono wcześniej już m.in. w Gliwicach, Wrocławiu oraz Piasecznie.

Więcej na: https://gazetakrakowska.pl/czujniki-ulatwia-znalezienie-wolnych-miejsc-parkingowych-w-centrum-tarnowa-rozpoczal-sie-ich-montaz-na-ulicach-w-centrum-zdjecia/ar/c4-14808962

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej