Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Wystawa poplenerowa XV Integracyjnego Pleneru Malarskiego

22 czerwca, 11:00 - 16:00

|Powtarzające się wydarzenia (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie powtarza się co 1 tygodni/tydzień do 7 lipca 2024 zaczynając się o 09:00 w wtorek, środa, czwartek i piątek.

Wydarzenie powtarza się co 1 tygodni/tydzień do 7 lipca 2024 zaczynając się o 11:00 w niedziela i sobota.

Darmowy

wystawa plenerowa

3 czerwca 2024 r., (poniedziałek), godz. 10.00 w Muzeum Zamek w Dębnie odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej XV Integracyjnego Pleneru Malarskiego.

W dniach 13-14 maja 2024 r. na terenach Muzeum Zamek w Dębnie odbył się XV Integracyjny Plener Malarski. Uczestniczyły w nim 62 osoby. Inspiracją do jego zorganizowania był pierwszy historyczny już plener malarski, który miał miejsce w 1923 r. Wtedy to, z inicjatywy ówczesnego właściciela zamku Jana Jastrzębskiego, przybyli do Dębna studenci z ASP w Krakowie. Było to liczne grono młodych adeptów sztuki, a wśród nich późniejsi kapiści, koloryści (Jan Cybis, Hanna Rudzka – Cybis, Leszek Pindelski, Stanisław Charzyński i inni).

Obecnie w plenerze malarskim uczestniczy głównie młodzież ze szkół podstawowych z terenu Gminy Dębno oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzeska, Tarnowa i Woli Rzędzińskiej. Przed kilku laty w plener włączyli się członkowie Twórczego Klubu Seniora, który działa przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tarnowie, a także seniorzy z Klubów Seniora z Dębna i z Sufczyna. W bieżącym roku w plenerze wzięła ponadto udział mała grupa turystów, którzy przybyli z zamiarem zwiedzania Muzeum.

Dębno to wieś niezwykła, pięknie położona i mająca bardzo bogatą historię, której liczne ślady można dostrzec wokół średniowiecznego zamku. Na sąsiednich wzgórzach malowniczo prezentują się: gotycki kościół oraz neogotycka kaplica grobowa rodu Jastrzębskich. Spacerując po Dębnie oraz po Parku Krajobrazowym wokół zamku, można zachwycić się małą architekturą kapliczek i figur przydrożnych. W przeszłości Dębno swym pięknem urzekało Jana Matejkę, wędrownego rysownika Napoleona Ordę oraz wybitnego akwarelistę Juliana Fałata.

Od samego początku organizacji pleneru, jego główną ideą była szeroko pojęta integracja: integracja między pokoleniami, między osobami z niepełnosprawnością, a także pomiędzy artystami, którzy bardzo chętnie dzielili się swoją profesjonalną wiedzą i artystycznym warsztatem. Prace które powstają w jego trakcie ocenia specjalnie powoływana komisja, a można je oglądać na organizowanej w Muzeum Zamek w Dębnie wystawie poplenerowej. Wernisaż tegorocznej wystawy odbędzie się dnia 3 czerwca (poniedziałek) o godz. 10.00 w Muzeum Zamek w Dębnie.

Od lat Integracyjny Plener Malarski obejmuje honorowym patronatem Wójt Gminy Dębno, który jest także głównym sponsorem nagród. Fundatorem nagród specjalnych oraz wyróżnień jest Dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Szczegóły

Data:
22 czerwca
Czas:
11:00 - 16:00
Koszt:
Darmowy
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://muzeum.tarnow.pl/aktualnosci/wernisaz-wystawy-poplenerowej-xv-integracyjnego-pleneru-malarskiego/

Miejsce

Zamek w Dębnie
Dębno 189
Tarnów, małopolskie 32-852 Polska
+ Google Map
Telefon:
146658035
Strona internetowa:
muzeum.tarnow.pl

Inne

Odbiorcy
wszyscy