Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Seamus Heaney – życie i twórczość” – wystawa

5 kwietnia, 10:00 - 18:00

|Powtarzające się wydarzenia (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie powtarza się co 1 tygodni/tydzień do 5 kwietnia 2024 zaczynając się o 09:00 w poniedziałek.

Wydarzenie powtarza się co 1 tygodni/tydzień do 5 kwietnia 2024 zaczynając się o 10:00 w wtorek, środa, czwartek i piątek.

Darmowy

Heaney_kalendarz

Na ośmiu przygotowanych przez Fundację Kultury Irlandzkiej panelach umieszczono informacje wprowadzające odbiorcę w świat wierszy Noblisty, fragmenty jego biografii, tłumaczeń i publikacji, przedstawiono jego bliskie związki z Polską.
Seamus Heaney w swoich wierszach poruszał tematykę związaną z własnym dzieciństwem, trudną sytuacją w Irlandii Północnej okresu tzw. „Kłopotów”, uniwersalnymi prawdami i uczuciami. Na panelach wystawy znalazły się nawiązujące do tych tematów wiersze i fragmenty prozy. Osiem paneli nie jest w stanie wyczerpać tematyki związanej z bogatą twórczością i życiem Noblisty, ale być może zachęci do sięgnięcia po jego liczne wiersze i eseje oraz do zagłębienia się w Jego twórczość.

Zapraszamy na bezpłatne oprowadzanie po wystawie uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8) oraz ponadpodstawowych. W programie: przybliżenie postaci noblisty Seamusa Heaneya a także Irlandii, jej historii, kultury i tradycji.

Oprowadzanie po wystawie i lekcje dla grup zorganizowanych:
Anna Sadowska, e-mail: sadowska@biblioteka.tarnow.pl, tel.: 14 688 80 21 wew. 22

SEAMUS HEANEY (ur. 13 kwietnia 1939, zm. 30 sierpnia 2013)
irlandzki poeta, eseista i dramaturg, nazywany “najważniejszym poetą irlandzkim od czasów Yeatsa”. W 1995 r. nagrodzony Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za „dzieła charakteryzujące się lirycznym pięknem i etyczną głębią, które sławią cuda dnia powszedniego i żywą przeszłość”.
Oprócz poezji Heaney zajmował się także krytyką literacką, dramatopisarstwem oraz tłumaczeniami, wydał m.in. wierszowane tłumaczenie staroangielskiego eposu Beowulf. Za swoją misję uważał również popularyzowanie literatury, uczestnicząc w licznych programach radiowych i telewizyjnych (np. w produkcjach BBC).
W jego dorobku znalazły się także wiersze inspirowane poezją polskich autorów m.in. Zbigniewa Herberta czy angielskie tłumaczenie “Trenów” Kochanowskiego, wydane wspólnie ze Stanisławem Barańczakiem w 1994 r. Heaney dał się poznać jako wielki przyjaciel Polski, gdzie bywał częstym gościem m.in. w Krakowie podczas Spotkań Poetów, gdzie zawarł bliską znajomość z innymi noblistami Czesławem Miłoszem i Wisławą Szymborską. W 2005 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Szczegóły

Data:
5 kwietnia
Czas:
10:00 - 18:00
Koszt:
Darmowy
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://www.biblioteka.tarnow.pl/ogloszenia/seamus-heaney

Miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Krakowska 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14

Inne

Odbiorcy
dzieci, młodzież