VeloDunajec k. Tarnowa najpopularniejsza wśród małopolskich tras rowerowych

10 maja 2018 , Tagi: turystyka rowerowa

Rowerzyści polubili ścieżki na wałach małopolskich rzek. Urząd Marszałkowski od miesiąca testuje system do zliczania amatorów dwóch kółek m.in. w Szczucinie, Ostrowie koło Tarnowa i Oświęcimiu. Nieoficjalne wyniki pokazują, że największą popularnością cieszy się ścieżka VeloDunajec koło Tarnowa. Przez miesiąc przez licznik na ścieżce w Ostrowie przejechano około 15 tysięcy razy.

“Nie mogę podać jeszcze oficjalnych danych, na razie mamy wyniki testowe. Czujniki zostały zamontowane jakiś miesiąc temu. W Tarnowie ta ścieżka jednak cieszy się naprawdę ogromną popularnością. Tylko w jednej wolny dzień majówki przejechało nią ponad 2 tysiące rowerzystów” – wyjaśniał Jacek Pilch pełnomocnik marszałka województwa ds. budowy tras rowerowych.

Cykliści skarżą się jednak na dojazd od Tarnowa do ścieżki w Ostrowie, ale jak podkreśla Pilch to już zadanie samorządów. Amator dwóch kółek z Tarnowa Dominik zwraca też uwagę na to, że w Miejscu Obsługi Podróżnych jest zadaszona wiata, stolik, ławki i miejsce … do rozpalania grilla. “Z taką klasyczną obsługą rowerzystów w tej chwili ma to mało wspólnego. Wątpię, że ktoś wybiera się tam z Tarnowa z prowiantem w plecaku na grilla. Ścieżka na wale Dunajca zachęca do dłuższych wycieczek dlatego przydałaby się też toaleta, a jeśli była by taka możliwość to także źródło do bieżącej wody najlepiej przydatnej do picia”. 

Jacek Pilch odpowiada, że obiecana od dawna toaleta pojawi się przed wakacjami. “Działamy krok po kroku. Zaczęliśmy od ścieżek rowerowych, a później dostawiamy kolejne elementy. Myślę, że za miesiąc – półtora na każdym Velo powinna się pojawić samoobsługowa stacja serwisowa z pompką i narzędziami” – podkreśla pełnomocnik  marszałka województwa ds. budowy trasy rowerowych. 

Marszałek Jacek Krupa przyznaje, że wciąż trwają też próby uregulowania kwestii korzystania ze ścieżek rowerowych na wałach małopolskich rzek po tym jak administracje wałami przejęła spółka Polskie Wody. “Zninęło takie ostre stanowisko, że nie wolno. Musimy się dogadywać na poziomie regionalnym, ale Polskie Wody tak naprawdę wciąż nie rozpoczęły swojej działalności. Ciągle są na etapie organizacji. Prowadzimy rozmowy, mam nadzieję, że szybko uda się również te sprawy formalne domknąć. No i niestety będzie to związane z opłatą. Będziemy płacić za dzierżawę terenu pod tymi ścieżkami rowerami na wałach. Będzie to kosztowało kilkaset tysięcy złotych rocznie. Państwo póki co nie chce tego odpuścić. Mam nadzieję, że zmieni zdanie, bo my tego nie robimy dla siebie tylko dla ludzi” – przekonuje marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa. 

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/velodunajec-k-tarnowa-najpopularniejsza-wsrod-malopolskich-tras-rowerowych/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej