Rzeźba z Tarnowa motywem przewodnim albumu Mela Koteluk & Kwadrafonik

29 lipca 2020 , Tagi: BWA , ciekawostka , pomniki , rzeźby

Rzeźba „Melancholia”, którą można było podziwiać w Parku Strzeleckim w Tarnowie stała się głównym motywem klipu „Astronomia” Mela Koteluk & Kwadrafonik oraz całego albumu „Astronomia poety. Baczyński”.

Album z piosenkami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego został wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jako hołd oddany wybitnemu poecie czasów drugiej wojny światowej.

Rzeźba stworzona przez Maurycego Gomulickiego pochodzi z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

To taki piękny, niezwykły kamień, który pochodzi z grafiki Albrechta Dürera pod tym samym tytułem. Ta rzeźba, dosyć dużych rozmiarów, została pomalowana bardzo specjalną farbą, dzięki której zmienia kolor w zależności od pogody. Może być różowa, purpurowa, granatowa, złota i zielona. Została ulokowana w Parku Strzeleckim niedaleko mauzoleum Bema –  mówi dyrektor BWA, Ewa Łączyńska-Widz.

Aktualnie rzeźba została wypożyczona przez Królikarnię – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie i wystawiana jest w warszawskim Parku Rzeźby Królikarnia.

– To jest przedsięwzięcie przygotowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, które każdego roku w związku z wybuchem Powstania Warszawskiego przygotowuje jakiś specjalny projekt artystyczny. I w tym roku powstał album muzyczny z tekstami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Głównym singiel tego albumu jest „Astronomia”. Motywem przewodnim w klipie tego utworu jest nasza rzeźba.

Tymczasem w związku z pandemią nie odbędzie się spotkanie z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego przed Pałacykiem Strzeleckim.

Koncert będzie transmitowany.

Więcej na:

http://www.rdn.pl/kultura/rzezba-tarnowa-motywem-przewodnim-albumu-mela-koteluk-kwadrafonik

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej