XVII Piknik Geograficzny w Tarnowie

8 czerwca 2017 , Tagi: glos24.pl

Koordynatorem tego przedsięwzięcia, od 17 lat, jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika, znany w środowisku lokalnym jako Szkoła Szczepanika. Szkoła liczy ponad 800 uczniów uczęszczających do XIV Liceum Ogólnokształcącym i Technikum nr 5. Atrakcyjność kierunków i form kształcenia wpływa na wysokie wyniki egzaminów: maturalnego i zawodowego. Ponadto zaangażowanie szkoły w działania społeczno – kulturalne decydują o dużym zainteresowaniu gimnazjalistów z Małopolski (więcej informacji o szkole na www.zso.tarnow.pl). Pomysłodawcą i organizatorem Pikniku Geograficznego jest Piotr Kukułka – nauczyciel geografii w Szkole Szczepanika.

XVII Piknik Geograficzny rozpocznie się o godz. 09.30 w Auli MCDN ODN (ul. Nowy Świat) – turniejem topograficzno – geograficznym dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Dwuosobowe drużyny będą najpierw rozwiązywać zadania egzaminacyjne z geografii przygotowane przez Michała Apollo – doktoranta Wydziału Turystyki Instytutu Geografii UP w Krakowie, natomiast później uczestniczyć będą w turnieju topograficznym. W centrum Tarnowa rozlokowane będą 24 punkty kontrolne. Zadaniem drużyn będzie odszukać punkty kontrolne – pośrednie i główne w jak najkrótszym czasie.

W tym czasie nauczyciele geografii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczyć będą w warsztatach które poprowadzą: dr Wojciech Wróblewski – UJ Kraków („Zjawiska i formy krasowe”), Michał Apollo – doktorant UP Kraków („Budowanie sprawnie działającego zespołu jako podstawa sukcesu pracy”, „Debata oksfordzka jako metoda nauczania w grupach”), Marek Żołądek – doktorant UP Kraków („Japonia – tradycja i nowoczesność”).

Po południu odbędzie się spotkanie uczestników z podróżnikami – Michałem Apollo, Markiem Żołądkiem i Albinem Marciniakiem którzy przedstawią zalety wiedzy geograficznej przy organizacji i realizacji podróży w różne części świata. Następnie będzie multimedialna prelekcja Gościa XVII Pikniku Geograficznego – podróżnika, reportażysty i pisarza – Marka Fiedlera pt. „Tajemnice Wyspy Wielkanocnej” i zakończenie turnieju w Auli MCDN – BLOK C.

Zgłoszenia drużyn przyjmowane są do 5.06.2017 r. (szczegóły na www.zso.tarnow.pl).

Oprócz turnieju odbędą się w tym dniu imprezy towarzyszące na które zapraszamy szkoły jak i mieszkańców:

A) Piknik dla szkół (godz. 09.30, 11.30) w ramach którego będą spotkania Grupy Podróżniczej TRZASK pt. „Amazonia – przygoda pełna niebezpieczeństw” z młodzieżą szkół podstawowych (godz. 09.30) i gimnazjalnych (11.30) w Auli PWSZ – Blok C. Wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji. Ze szkoły może uczestniczyć około 50-60 uczniów. Zgłoszenia na spotkanie przyjmowane są w sekretariacie Szkoły Szczepanika – tel. 14 621 83 16.

B) Piknik dla mieszkańców (godz. 18.00). Spotkanie Marka Fiedlera z mieszkańcami Tarnowa i regionu tarnowskiego pt.„Intrygujące zagadki Wyspy Wielkanocnej”. Głównym tematem spotkania będzie podróż na Wyspę Wielkanocną w poszukiwaniu rozwiązania jednej z najbardziej intrygujących zagadek świata. Gość Pikniku opowie również o swoim ojcu Arkadym Fiedlerze i o rodzinnym Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem. Pokaże film o Wyspie Wielkanocnej i slajdy z tej wyprawy. Będzie możliwość zakupienia najnowszej książki „Mała wielka Wyspa Wielkanocna” wraz z autografem autora. Rozpoczęcie – godz. 18.00 w Auli PWSZ – Blok C. Wstęp bezpłatny. Zaproszenia do odbioru: sekretariat Szkoły Szczepanika (ul. Brodzińskiego 9), Biuro Podróży Barbara (ul. Targowa 10), Biuro Podróży Rainbow Tours (ul. Urszulańska 3), Tarnowskie Centrum Informacji (Rynek 7) lub bezpośrednio przed spotkaniem.

C) Konkurs Fotograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych pt. „Niezwykłe miejsca, niezwykłe krainy”. Szczegóły na www.zso.tarnow.pl.

XVII Piknik Geograficzny został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Tarnowa – Romana Ciepieli. Duży udział w organizacji turnieju mają: Urząd Miasta Tarnowa, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli ODN w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Informacji, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, MERIDIAN – Wydawnictwo Kartograficzne i Edukacyjne, Bank Pekao SA, Radio RDN Małopolska, Tygodnik Miasto i Ludzie, IMAV TV, Głos Tarnowski, Fundacja im. Jana Szczepanika, Klub Studencki „Bakałarz” w Krakowie, Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników.

Sylwetka Gościa XVII Pikniku Geograficznego
Marek Fiedler – podróżnik i pisarz, absolwent studiów prawniczych na UAM w Poznaniu, syn Arkadego Fiedlera (podróżnika, przyrodnika, reportażysty i pisarza, autora kilkudziesięciu książek m.in. Dywizjon 303, Kanada pachnąca żywicą, Wyspa Robinsona, Orinoko, Wyspa kochających lemurów, Biały Jaguar). Zafascynowany światem Indian, napisał powieści poświęcone wielkim dziewiętnastowiecznym wodzom: „Szalony Koń” i „Siedzący Byk”. Wspólnie z ojcem Arkadym napisał „Ród Indian Algonkinów” i „Indiański Napoleon Gór Skalistych”. Odbywa podróże, które owocują wystawami fotograficznymi: „Meksyk-śladami Pierzastego Węża” (razem z synem Radosławem), „W poszukiwaniu śladów Dywizjonu 303”, „W krainie Inków” (razem z synem Markiem Oliwierem). Jest współautorem tomu wydanego przez National Geographic: „Wyprawy na koniec świata”. Obecnie wydał książkę „Mała wielka Wyspa Wielkanocna” w której opowiada o dramatycznej i fascynującej historii wyspy, a także o miejscach kryjących wiele niezwykłych tajemnic. Zafascynowany wyspą napisał: „Wyspa Wielkanocna jest fenomenem, który stawia więcej pytań niż oferuje odpowiedzi. Marzyło nam się, by przeniknąć otaczające ją tajemnice. W tym celu wcielaliśmy się momentami a to w psychologa, a to w detektywa.”

W 1974 r. założył wraz z ojcem Arkadym, bratem Arkadym Radosławem i żoną Krystyną w rodzinnym domu w Puszczykowie – prywatne Muzeum-Pracownię z Ogrodem Kultur i Tolerancji.

Szczegóły dotyczące XVII Pikniku Geograficznego na stronie internetowej Szkoły Szczepanika: www.zso.tarnow.pl.

RCIT.421-110/17

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej