O małopolskiej kuchni w Rzuchowej

4 marca 2019 , Tagi: glos24.pl

Dodajmy, że Światowy Dzień Powolności został ustanowiony też po to, by promować degustację lokalnych przysmaków. Na przykład produktów z Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska (SDzK Małopolska). Sieć ma bowiem na celu zachowanie tradycji kulinarnych i rozwój rynku żywności naturalnej w regionie. Kolejnym zamierzeniem jest podniesienie atrakcyjności kulinarnej Małopolski i wzmocnienie tożsamości regionalnej. W efekcie konsumenci czy turyści uzyskają dostęp do żywności wysokiej jakości, która będzie oparta w znacznym stopniu o lokalne zasoby surowców. Należy zauważyć, że działalność sieci uwzględnia również aspekty turystyki, rolnictwa, rybołówstwa, hodowli, zdrowia i ochrony środowiska lokalnego.

Na zaproszenie LGD Dunajec-Biała, do Rzuchowej przybyli przedstawiciele zdecydowanej większości z 33 podmiotów członkowskich  (których pełny wykaz dostępny jest na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pod adresem https://www.malopolska.pl/malopolskismak/dziedzictwo-kulinarne/czlonkowie ) SDzK Małopolska, jak i kandydatów do sieci, wśród których jest chociażby Winnica Wieliczka czy Winnica Zawadka. Marcin Pałach, Dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji i jednocześnie Prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej wygłosił prezentację dotyczącą działań informacyjno-promocyjnych, skierowanych do turystów oraz poruszył temat możliwości podjęcia współpracy z LOT-ami woj. małopolskiego, czego dobrym przykładem są aktywności inicjowane przez członków sieci z subregionu tarnowskiego z Tarnowską Organizacją Turystyczną. Natomiast Beata Chadzińska, Regionalny Koordynator Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska przypomniała zasady jakie muszą spełniać produkty rekomendowane do sieci, w jaki sposób należy eksponować logotyp regionalnej sieci dziedzictwa kulinarnego, a także przedyskutowała, z uczestnikami spotkania, plan działań SDzK Małopolska w 2019 roku.

Podmioty zrzeszone w sieci w konsekwencji są członkami Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, co za tym idzie powinny aktywnie uczestniczyć w rozwoju rynku i być dobrymi ambasadorami Małopolski. Podczas konferencji zauważono istotną rolę działania zgodnie z określonymi standardami i kryteriami. Członkowie sieci muszą iść ramię w ramię. Stąd potrzeba organizowania spotkań, jak to, którego gospodarzem była Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała. Głównymi zadaniami dla podmiotów należących do SDzK Małopolska są między innymi: integracja i wzmocnienie przynależności do wspólnoty sieci, zacieśnienie współpracy, wypracowanie skutecznej komunikacji w budowaniu sieci sprzedaży, wymiana wiedzy i doświadczeń, określenie działalności w zakresie oferowania w 2019 roku konsumentom/turystom regionalnej oferty kulinarnej i wreszcie wypracowanie narzędzi promocyjnych oferty. Kolejne wyzwania są związane z odpowiednim uczczeniem jubileuszu funkcjonowania SDzK Małopolska.

Spotkanie w Rzuchowej odbyło się w ramach zadania publicznego pn. „Współpraca kluczem rozwoju Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zapraszamy również do odwiedzenia stron internetowych: www.malopolska.pl/malopolskismk.dziedzictwo-kulinarne oraz www.culinary-heritage.com .

RCIT. 421-70/19

 

Więcej: https://glos24.pl/glos24/region-tarnowski/wiadomosci/item/15385-o-malopolskiej-kuchni-w-rzuchowej 04.03.2019

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej