Tarnowskie Inspiracje

8 stycznia 2010 , Tagi: TTG.pl

W dniu 23 maja rozpoczęło się trzydniowe spotkanie dziennikarzy w ramach Study Press “Małopolska dla Kobiet. czyli.Tarnowskie Inspiracje”. Na imprezę studyjną organizatorzy czyli Prezydent Miasta Tarnowa wraz z Małopolską Organizacja Turystyczną i Tarnowskim Centrum Informacji zaprosili dziennikarzy z całej Polski. Zaproszenie przyjęli min.: dziennikarze piszący do Voyage, Podróże, dodatków turystycznych popularnych dzienników ogólnopolskich.
Podczas pierwszego dnia goście zwiedzali Tarnów. Muzeum Diecezjalne wraz ze wspaniałymi eksponatami, po którym oprowadzał kustosz obiektu ks. dr Tadeusz Bukowski oraz majestatyczne, najwyższe w Europie pomniki nagrobne w tarnowskiej bazylice katedralnej ośmieliły na “dzień dobry” przyjezdnych. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie kościółka drewnianego na Górze Św. Marcina oraz ruin zamku Tarnowskich skąd rozpościera się wspaniały widok na Tarnów – polski biegun ciepła. Uczestnicy doświadczyli osobiście że “biegun ciepła” to nie tylko slogan ale rzeczywistość – temperatura w Tarnowie w dniu wczorajszym była najwyższa w Polsce i w dodatku miasto ominęły nawałnice, jakie przetoczyły się wczoraj przez cały kraj. Z Góry Św. Marcina, która jest najdalej na północ wysunięta częścią Karpat (stąd często Tarnów nazywany jest “Bramą w Karpaty”) uczestnicy spotkania udali się do Tarnowskiego Centrum Informacji aby przyjrzeć się pracy jednej z najlepszych informacji turystycznych w kraju a potem do Muzeum Etnograficznego gdzie zwiedzali jedyną na świecie stałą wystawę poświeconą historii i kulturze Romów. Po muzeum oprowadzał gospodarz, wybitny znawca tematu dyrektor Adam Bartosz. Później były tańce przy ognisku na dziedzińcu muzeum i przejazd taborem cygańskim do jedynej na świecie restauracji romskiej. Tam odbyło się oficjalne spotkanie z władzami Tarnowa: Prezydentem Miasta Ryszardem Ścigałą oraz Wiceprezydent Dorotą Skrzyniarz. Po wyśmienitej kolacji organizatorzy zaprosili gości na film. “Vinci” Juliusza Machowskiego, który oglądali w ogródku jednej z licznych kafejek na tarnowskim Rynku. Była to projekcja plenerowa w ramach 21 Tarnowskiej Nagrody Filmowej – drugiej, po gdyńskiej, co do ważności imprezie filmowej.
Dziś uczestnicy wyjeżdżają w “teren”. Zwiedzają dwa bardzo ciekawe muzea w regionie: Drogownictwa w Szczucinie oraz Lalek w Pilźnie. Po drodze zawitają do “Malowanej Wsi” – Zalipia, aby zobaczyć prace mieszkańców tej niepowtarzalnej miejscowości. Po powrocie do Tarnowa szlakami: żydowski i Bema zawędrują na kolację i koncert jazzowy do jednej z restauracji, która co czwartek organizuje właśnie takie imprezy.
Jutro, ostatni dzień spotkania również dostarczy mnóstwa wrażeń. Po zwiedzaniu zamku w Dębnie, gdzie co roku we wrześniu organizowane są międzynarodowe turnieje rycerskie “O złoty warkocz Tarłówny”, krótkim postoju w Janowicach – dworku otoczonym wspaniałym parkiem grupa dziennikarzy dotrze do Kąśnej Dolnej. Tam obejrzą jedyną zachowaną posiadłość wielkiego Polaka – Ignacego Jana Paderewskiego, kompozytora i Premiera II RP. Następnie udadzą się do pobliskich Cieżkowic do rezerwatu “Skamieniałe Miasto”. Powrót do Tarnowa odbędzie się szlakiem cmentarzy z I wojny światowej, których w okolicy jest grubo ponad 100.
Zakończenie imprezy odbędzie się obiadem w restauracji na tarnowskim Rynku.
Tarnowskie Centrum Informacji, które zajmuje się organizacją imprezy ma na swoim koncie wiele tego typu imprez. Każdego roku na jesień zaprasza biura podróży i prezentuje walory i infrastrukturę turystyczną regionu a współpracując z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Małopolską Organizacja Turystyczną odpowiada za część “tarnowską” imprez, organizowanych w całej Małopolsce.

TTG

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej