Tarnów – „Perła Renesansu”

30 marca 2010 , Tagi: Replika

Rynek, wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330 roku, otaczają kamienice, wzniesione w większości w XVI – XVIII w. Najstarszą kamienicą w rynku jest dom pod nr 5, obecnie siedziba prężnej instytucji kultury -– TCK. Do najcenniejszych natomiast należą, znajdujące się w północnej pierzei, dwa renesansowe budynki z podcieniami, oznaczone numerami 20 (z 1565 roku) i 21 (z ok. 1568 roku). Obecnie mieści się w nich siedziba Muzeum Okręgowego.

Centralnie ulokowany Ratusz, pierwotnie gotycki, wybudowany w połowie XIV w., wielokrotnie przebudowywano, nadając mu ostatecznie jednoznaczne cechy stylu renesansowego.

Bryłę budynku wieńczy ceglana, nietynkowana attyka z dwudziestoma ośmioma blendami. Grzebień attyki zdobią kamienne woluty, sterczyny i 14 maszkaronów.

Bazylika Katedralna, najbardziej reprezentatywny zabytek Tarnowa, powstała w XIV w. w duchu gotyku. Dzisiejszy wygląd neogotycki, otrzymała po gruntownej renowacji i częściowej przebudowie w latach 1889-1900.

Świątynia słynie z monumentalnych renesansowych nagrobków przedstawicieli rodu Tarnowskich oraz manierystycznego Ostrogskich, które uchodzą za jedne z najwybitniejszych polskich dzieł sztuki takich mistrzów jak: Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano i Jan Pfister. Pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej jest uważany za najpiękniejszą rzeźbę przedstawiającą kobietę doby Renesansu w całej Europie. W 2006 roku w katedrze zostało ustanowione Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

W zaułku za Katedrą znajduje się Dom Mikołajowski, jedna z najpiękniejszych i najstarszych kamieniczek w Tarnowie, wzniesiona w 1524 r. Mające tutaj swoją siedzibę Muzeum Diecezjalne – najstarsze tego typu w Polsce z 1888 roku. Muzeum tworzy kompleks budynków, oprócz Domu Mikołajowskiego, również dawna Akademiola – tak nazywano pierwszą tarnowską szkołę, ponieważ była filią Uniwersytetu Krakowskiego, Dom Mansjonariuszy oraz Scholasteria. Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej – gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką. Tutaj również znajdziemy oryginał ołtarza pochodzący z wpisanego na listę UNESCO kościółka w Lipnicy Murowanej.

Kolejnym przykładem budownictwa renesansowego jest Dom „Florencki” na ul. Żydowskiej z II połowy XVI w. z elewacją frontową podwieszoną na poziomie piętra na charakterystycznych kamiennych kroksztynach. Obecnie mieści się tam siedziba PTTK Ziemi Tarnowskiej. Natomiast nad miastem, na oddalonej od rynku o ok. 2 km Górze św. Marcina znajdują się ruiny zamku rodu tarnowskich. Z tychże ruin rozpościera się wspaniała panorama Tarnowa.

 

Replika, Magazyn Akademicki MWSE nr 3, marzec 2010, www.mwse.edu.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej