Tarnowski smak – herbata i nalewka z tarniny

30 marca 2010 , Tagi: Replika

Tarnina – Tarnów

Nazwa miasta Tarnów, według kronikarza Jana Długosza, pochodzi od krzewów tarniny, gęsto porastających pobliską Górę św. Marcina. Założyciel Tarnowa Spycymir wybudował zamek wśród krzewów tarniny. W zamkowych piwnicach leżakowały wina i nalewki z granatowych owoców. Stąd pomysł, aby herbata i nalewka z tarniny stały się nietypowymi pamiątkami z Tarnowa. Do dzisiaj krzewy tarniny rosną w pobliżu ruin zamku. Od niedawna, również w centrum miasta, na jednym z miejskich skwerów.

 

Herbata “Tarninówka”

Herbatkę “Tarninówkę” poleca się osobom łatwo przeziębiającym się, wyczerpanym, pracującym umysłowo. Reguluje przemianę materii i pracę żołądka, oczyszcza organizm z toksyn. Turyści odwiedzający Tarnów oraz sami mieszkańcy mogą poznać „Tarnowski Smak”. Herbata z tarniny „Tarninówka” dostępna jest w restauracjach, kawiarniach oraz informacji turystycznej.

 

“Ice Tarninówka”

Już po kilku miesiącach od pojawienia się herbaty w tarnowskich restauracjach, zaczęto eksperymentować i na gorące letnie miesiące zaoferowano nową wersję – na zimno. Dobrze chłodzi, orzeźwia i dodaje energii – tak mówią ci, którzy spróbowali nowego wydania „Tarninówki” w wersji na lato. Do zmrożonego napoju dodawane są m.in. kostki lodu, sok malinowy, pomarańcza i… coś jeszcze.

 

Nalewka z tarniny

Od wiosny 2008 roku w tarnowskich sklepach i restauracjach oraz w sklepach wolnocłowych w wybranych międzynarodowych portach lotniczych w kraju można kupić tradycyjną nalewkę tarnowską z maceratu owoców z tarniny. Nalewkę z tarniny kupisz w wybranych sklepach, których lista dostępna jest na https://www.it.tarnow.pl/gastronomia/tarnowski_smak.php

 

Nagrody dla „Tarninówki”

Herbata „Tarninówka” została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie „Turystyczna Pamiątka z Regionu” zorganizowanym w 2007 roku przez Polską Organizację Turystyczną i Małopolską Organizację Turystyczną. Wyróżnienie przyznano w kategorii wytworów sztuki kulinarnej i regionalnych przysmaków o unikalnej recepturze.

 

Replika, Magazyn Akademicki MWSE nr 3, marzec 2010, www.mwse.edu.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej