Tarnów ma szansę stać się małopolską stolicą winiarstwa. Na początek przy Parku Sanguszków ma zostać odtworzona winnica

1 października 2020 , Tagi: tarnow.naszemiasto.pl

Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy wspólnie z władzami Tarnowa planują utworzyć w Parku Sanguszków Małopolskie Centrum Winiarstwa. Oprócz zagospodarowania pod ten cel dawnego spichlerza, winiarze chcą też utworzyć obok parku winnicę. Projekt może pochłonąć nawet 30 milionów złotych.

Pomysł stworzenia w Tarnowie Małopolskiego Centrum Winiarstwa rodził się już od kilku lat. Stowarzyszenie winiarzy nie było jednak w stanie własnymi siłami zrealizować tego projektu. Dlatego zwrócili się do władz Tarnowa z propozycją, aby stworzyć miejsce, które mogliby odwiedzać turyści z Polski i całego świata. Pomysł spodobał się w magistracie.

– Od dłuższego czasu można zauważyć renesans winiarstwa. W gminach ościennych jest sporo, bo ponad 40 winiarzy, którzy produkują i sprzedają swoje wina. Dlaczego więc nie stworzyć czegoś takiego w Tarnowie? – mówi Agnieszka Kawa, zastępca prezydenta Tarnowa.

Powrót do tradycji

Małopolskie Centrum Winiarstwa miałoby być atrakcją turystyczną, ale spełniałoby też formę edukacyjną. Zwiedzający w salach multimedialnych mogliby dowiedzieć się jak powstaje wino, jak wygląda współczesna przetwórnia, czy też poznać historię winiarstwa w rejonie tarnowskim.

Początkowo planowano, aby siedzibę centrum pełniła jedna z kamienic na tarnowskim Rynku. Ostatnio jednak zdecydowano, że najlepszym na to miejscem może być stary spichlerz znajdujący się z Pałacu Sanguszków.

Odtworzenie w tym obiekcie miejsca poświęconego winiarstwu były powrotem do tradycji winiarskich, które kultywował książę Sanguszko.

– Jeszcze po wojnie koło pałacu w Parku Sanguszków rosły ostatnie krzewy winorośli. Książe Sanguszko w spisie dóbr wymieniał podtarnowskie winnice. Tak więc Tarnów od dawna był regionem winiarskim – zaznacza Robert Beściak, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy, który sam prowadzi winnicę w podtarnowskiej Dąbrówce Szczepanowskiej.

Więcej:Tarnów ma szansę stać się małopolską stolicą winiarstwa. – tarnow.naszemiasto.pl

RCIT. 421-165/20

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej