Pokażą miasto i inne miejsca

9 lipca 2021 , Tagi: Gazeta Tarnowska , www.gk.pl

W deszczu zainaugurowane zostały tegoroczne Spacerki po Tarnowie i Regionie. Okazja do lepszego poznania miasta – jego historii i ciekawych miejsc, w tym tarnowskiej katedry – z przewodnikiem będzie przez całe wakacje. Można też skorzystać z darmowego oprowadzania po Skamieniałym Mieście, Zalipiu, Iwkowej i Czchowie.

Przewodnik Andrzej Rola w czwartek (1 lipca) najpierw pełnił „dyżur” w przedsionku tarnowskiej bazyliki katedralnej, a następnie sprzed siedziby Tarnowskiego Centrum Informacji na Rynku wyruszył ulicami Starówki, aby pokazać ciekawe miejsca w Tarnowie, opowiadając o jego historii i znanych osobach związanych z miastem. – Spacer po katedrze zajmuje ok. 45 minut. Oprowadzam chętnych indywidualnie oraz grupy, jeśli tylko takie się pojawią – wyjaśnia. Na spacer po mieście trzeba zarezerwować sobie dwa razy więcej czasu – co najmniej półtorej godziny. – Wyruszamy z Rynku i idziemy w kierunku placów Kazimierza i Sobieskiego, następnie Wałową wracamy w kierunku placu przy bimie. W zależności od chętnych odwiedzamy też ulicę Bernardyńską i kościółek na Burku – dodaje.
W pierwszym spacerze uczestniczyła m.in. pani Elżbieta z chrześniakiem. Do Tarnowa przyjechali z Krakowa. – Całe życie bardzo dużo podróżowaliśmy z mężem po Polsce, ale w Tarnowie – aż wstyd się przyznać – byłam tylko raz, w latach 70. i to jeszcze przejazdem. Pora nadrobić te zaległości i poznać lepiej to piękne miasto – mówiła turystka. W Tarnowie planowali spędzić kilka dni, aby zobaczyć wszystko to, co najciekawsze.

Spacerki po mieście i katedrze będą codziennie przez całe wakacje. Andrzej Rola prowadzi je na zmianę ze swoją mamą. W weekendy chętni mogą skorzystać też ze spacerów w atrakcyjnych turystycznie miejscach pod Tarnowem. Przewodnicy czekają w Zalipiu, Skamieniałym Mieście, Iwkowej i Czchowie. Spacery są bezpłatne, nie ma na nie zapisów. Wystarczy przyjść o określonej porze na miejsce zbiórki. Organizuje je Tarnowska Organizacja Turystyczna z Tarnowskim Centrum Informacji oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie.

Program wakacyjnych spacerów w Tarnowie:

zbiórka w Tarnowskim Centrum Informacji codziennie o godz. 12 (ok. 1,5 godz.).

Zwiedzanie Katedry:

poniedziałek – piątek, godz. 9:30 – 11:30, 15 – 18; sobota, godz. 9:30 – 11:30, niedziela, godz. 16 – 18.

Zwiedzanie Zalipia, miejsce zbiórki przed siedzibą Muzeum Felicji Curyłowej, sobota i niedziela, godz. 11 (ok. 2 godz.).

Zwiedzanie „Skamieniałego Miasta” w Ciężkowicach, miejsce zbiórki: dolny parking, ul. Krynicka przy DW 977, sobota i niedziela, godz. 13 (ok. 2 godz.)

Zwiedzanie Czchowa i wzgórza zamkowego, zbiórki przy fontannie św. Kingi na Rynku, sobota i niedziela, godz. 16 (ok. 2 godz.).

Zwiedzanie Iwkowej, zbiórki w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej, sobota i niedziela, godz. 12 (ok. 2 godz.).

Gazeta Krakowska (Tarnowska), nr  157 (22 284) z dnia 9.07.2021, str. 3, www.gk.pl

RCIT. 421-106/21

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej