Cyfrowa skarbnica subregionu tarnowskiego.

21 grudnia 2016 , Tagi: tarnow.pl

Umowę w sprawie dofinansowania GENEATAR podpisali dziś w Tarnowie wicemarszałek Małopolski, Stanisław Sorys i zastępca prezydenta Tarnowa, Jadwiga Stankiewicz. Będzie to pierwszy tego typu projekt cyfrowy, gromadzący i udostępniający informacje o dziedzictwie kulturowym subregionu tarnowskiego. Wicemarszałek Sorys powiedział, że dzięki digitalizacji i stworzeniu GENEATAR, zasoby dziedzictwa kultury staną się łatwo dostępne dla mieszkańców. – Zdajemy sobie sprawę, jak wiele materiałów znajduje się w naszych archiwach. Możemy to wszystko udostępnić, żeby w jak najszerszym zakresie przedstawiać naszą bardzo bogatą historię i nasze tradycje.

Na Platformę Tarnowskiego Dziedzictwa trafią dokumenty i obiekty z Tarnowa i subregionu tarnowskiego: powiatu tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. Obiekty dziedzictwa kultury zostaną zeskanowane w technologii 3D i zdigitalizowane, będą im towarzyszyć między innymi filmy, audycje i wirtualne zdjęcia ze znanymi postaciami. Dzięki portalowi możliwe będą również wirtualne wycieczki po zabytkach, zaprojektowanie drzewa genealogicznego i geopozycjonowanie, które pozwala użytkownikom określić lokalizację najbliższego obiektu. Janusz Różycki, dyrektor Wydziału Informatyzacji Urzędu Miasta Tarnowa, który będzie realizował projekt we współpracy z Miejskim Zarządem Cmentarzy i Tarnowskim Centrum Informacji, tłumaczył, że nazwa GENEATAR wzięła się z połączenia dwóch słów „drzewo genealogiczne” i „Tarnów”. – Każdy z nas na pewnym etapie życia zadaje sobie pytanie o swoją tożsamość, o znaczenie kultury regionu, w którym wyrastał, stara się sięgnąć po informacje o przodkach. Te informacje są zawarte w księgach cmentarnych z których najstarsze pochodzą z 1928 roku. To ostatni moment, żeby je zdigitalizować. Oprócz portalu, gromadzącego zdigitalizowane zasoby kultury i dziedzictwa regionalnego, powstanie też multimedialna aplikacja na urządzenia mobilne, która spełni rolę przewodnika po subregionie tarnowskim. Na realizację projektu potrzeba około dwóch lat.

Więcej na: http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Cyfrowa-skarbnica-subregionu-tarnowskiego#sthash.wSBmNFHg.dpuf

RCIT.421-385/16

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej