Najstarsze kolorowe zdjęcia Tarnowa cz. I – Gumniska

29 października 2021 , Tagi: fotografia , historia , zabytki

W zbiorach prywatnych kolekcjonerów i muzeów znajdują się pojedyncze zdjęcia, które zostały wykonane w oryginalnych barwach jeszcze na kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Tarnów znajduje się w gronie nielicznych miejscowości, które zostały uwiecznione w kolorze jeszcze na wiele lat przed największym globalnym w historii zbrojnym konfliktem.

Kilkanaście fotografii miasta i jego najbliższej okolicy wykonano już na przełomie lat 10-tych i 20-tych XX wieku!

Technologia tworzenia kolorowych zdjęć była niezwykle droga i niestosowana powszechnie aż do połowy XX w. Nad barwnym filmem i fotografią pracował dobrze znany tarnowianom Jan Szczepanik, ale do dzisiaj nie zachowały się żadne jego zdjęcia, na których zachowane zostały tarnowskie widoki.

Oprócz Szczepanika kolorowym zapisem obrazu interesował się także krakowski fotograf Tadeusz Rząca, który na autochromach uwieczniał widoki swojego miasta i jego najbliższej okolicy. Autor jednych z pierwszych kolorowych w Polsce zdjęć odwiedził także Tarnów. Owoce jego działalności można podziwiać w Muzeum Fotografii w Krakowie. W najbliższych tygodniach kilkanaście z nich zaprezentujemy także na naszym portalu.

Prezentowane dzisiaj fotografie przedstawiają podtarnowską wieś Gumniska w okresie 1910-1928.

Cały artykuł wraz ze zdjęciami na Najstarsze kolorowe zdjęcia Tarnowa cz. I – Gumniska [ZDJĘCIA] | TEMI – Twoje Media Informacyjne

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej