Muzyczna atrakcja Ryglic. Co niedzielę na miejscowym Rynku można usłyszeć utwory znanych kompozytorów z ratuszowej wieży

3 kwietnia 2024 , Tagi: atracje turystyczne

Melodie odtwarzane są co niedzielę przez mechanizm zamontowany na zegarze, który znajduje się na wieży ratuszowej (w tle). Muzyka wypełnia cały Rynek w Ryglicach. Nową iluminację zyskała także fontanna- Pomnik Emigranta i figura św. Floriana, stojąca pośrodku placu.

Utwory kompozytorów muzyki klastycznej: Vivaldiego, Chopina i Czajkowskiego rozbrzmiewają co niedzielę na Rynku w Ryglicach. To zasługa niedawnego remontu zegara z kurantem na wieży ratuszowej, który – jak się okazało – jest wyposażony w specjalny mechanizm wygrywający melodie.

Zapomniany kurant zegara na wieży ratuszowej

Ryglice odzyskały prawa miejskie w 2001 roku. Niedługo potem na dachu urzędu gminy, który stał się miejskim, dobudowana została wieżyczka symbolizująca ratusza, a w niej zamontowany został zegar z kurantem. Mechanizm wygrywający melodie niedługo później się popsuł i z czasem zapomniano o dodatkowej funkcji głównego zegara, odmierzającego czas w miasteczku.

– Wieża i zegar powstały długo przed moją kadencją, jeszcze za poprzedniego burmistrza. Nie miałem świadomości tego, że taką atrakcję mamy na dachu. Wyszło to na jaw przy okazji niedawnej konserwacji zegara. Dlatego zdecydowałem o tym, aby naprawić również mechanizm odtwarzający melodie. Te słychać bardzo dobrze na całym Rynku – mówi Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.

Mini koncerty muzyki klasycznej odbywają się co niedzielę o pełnych godzinach między 13 a 16. Melodia dochodząca ratuszowej wieży rozbrzmiewa przez ok. 5 minut. W okresie świątecznym zamiast utworów Vivaldiego, Czajkowskiego i Chopina odtwarzane były kolędy.

Niedługo na Rynku stanie nowa atrakcja Ryglic

W ramach uatrakcyjniania ryglickiego Rynku, zamontowano również nową iluminację fontanny – Pomnika Emigranta oraz doświetlono stojącą na środku placu figurę św. Floriana.

Niedługo – w pobliżu skrzyżowania dróg na Tuchów i Tarnów ustawiony zostanie także specjalny, podświetlany po zmroku napis „Ryglice” z charakterystycznym dla gminy wzorem kwiatowym, przy którym można będzie robić sobie zdjęcia.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej