Kościół tarnowski się zwirtualizował?

13 maja 2020 , Tagi: Kościół , Religia

Chociaż rząd rozluźnił obostrzenia związane z ilością osób w miejscach kultu religijnego, wciąż stosunkowo mało wiernych powróciło do praktyki uczestniczenia we Mszy Świętej – na żywo, w kościele.

Czy Kościół tarnowski się zwirtualizował?

Przestrzegał przed tym papież Franciszek. Bardzo dużo duszpasterstwa przeniosło się w przestrzeń Internetu – mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Zauważamy, że w dni powszednie bardzo wiele osób przychodzi na Mszę Świętą, ale są to osoby, które przychodziły już regularnie przed pandemią. Natomiast zastanawiamy się, w jaki sposób stworzyć możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej osobom, które przychodziły na Msze w niedziele. Teraz nie mogą, bo nie zmieszczą się, więc zastanawiamy się, co zrobić, aby mogli chociaż w tygodniu od czasu do czasu wziąć udział, tak rzeczywiście, we Mszy Świętej.

Kuria proponuje więc, aby parafie wprowadzały rozwiązania pośrednie – organizowanie dodatkowego nabożeństwa, czy zwiększenie ilości Mszy świętych, a także wdrażanie systemów porządkujących udział wiernych w poszczególnych Mszach, na przykład związanie poszczególnych dni powszednich z rejonami parafii bądź wprowadzenie elektronicznego systemu zapisów.

Oczywiście nie zobowiązujemy, ale zachęcamy, żeby korzystać z tych możliwości – dodaje ks. Dąbrówka.

– Myślę, że trzeba zwrócić uwagę na to, że także w takiej debacie publicznej zaczyna dominować hasło „zachowaj dystans”, bardziej niż „zostań w domu”. Można powiedzieć, że nie robimy tutaj nic innego poza to, co dzieje się w przestrzeni publicznej, gdzie zostały otwarte galerie handlowe, powoli niektóre urzędy się otwierają. Myślę, że o wiele bardziej potrzebujemy Kościoła, niż galerii handlowej, dlatego takie postępowanie.

Według dorocznych badań statystycznych prowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego diecezja tarnowska wciąż pozostaje na pierwszym miejscu w Polsce pod względem ilości osób uczęszczających na niedzielną Eucharystię i przyjmujących Komunię Świętą w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.

Więcej: http://www.rdn.pl/religia/kosciol-tarnowski-sie-zwirtualizowal

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej