Złoty jubileusz sakry biskupiej Władysława Bobowskiego. Lubiany biskup senior diecezji tarnowskiej odznaczony orderem przez prezydenta RP

3 lutego 2025 , Tagi: Kościół

Biskup-senior diecezji tarnowskiej Władysław Bobowski został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zacny jubilat świętuje właśnie 50-lecie sakry biskupiej i w jego intencji celebrowana była niedzielna msza św. w tarnowskiej katedrze.

Uczestniczyło w niej wielu kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych, którzy spotkali na swojej drodze tego lubianego i powszechnie szanowanego kapłana, którego wyróżnia skromność i życzliwość dla drugiego człowieka.

Ksiądz biskup Władysław Bobowski ma 93 lata. Od kilku jest już na emeryturze i coraz rzadziej widywany jest publicznie. Ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w niedzielnych obchodach jubileuszowych 50-lecie sakry biskupiej w tarnowskiej katedrze.

Uroczystość rozpoczęła się od informacji, którą przekazał ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP o tym, że Andrzej Duda przyznał biskupowi Bobowskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, a także za osiągnięcia w kształtowaniu formacji duchowej i postaw patriotycznych polskiej młodzieży.

Bp Władysław Bobowski urodził się 19 marca 1932 roku w Tropiu k. Czchowa. Mianowany biskupem pomocniczym diecezji przyjął sakrę biskupią w tarnowskiej katedrze 2 lutego 1975 r.

Gdy został biskupem otrzymał z kurii duży pierścień z ozdobnym rubinem w środku. Obejrzał go, pięknie podziękował i schował do pudełka zakładając na palec prosty, srebrny, z wygrawerowanym wizerunkiem Matki Bożej.

– Tamten za bardzo rzucał się w oczy, był zbyt pretensjonalny – opowiadał bp Bobowski.

Historia ta doskonale charakteryzuje osobę duchownego, który od blisko 70 lat nosi sutannę, a od 50 dzierży w rękach pastorał – symbol władzy pasterskiej biskupa.

Bierzmował, wizytował parafie, troszczył się o życiu duchowe diecezjan

Jako biskup troszczył się o stałą formację duchową kapłanów oraz osób konsekrowanych, koordynował pracę Duszpasterstwa Rodzin oraz nieprzerwanie przez 30 lat pełnił obowiązki wikariusza generalnego. Był inicjatorem letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, zwanego „Wakacjami z Bogiem”. Jest Honorowym Obywatelem Tarnowa, Ryglic, Gródka nad Dunajcem i zasłużonym dla Nowego Sącza.

– Nigdy nie czułem się nieszczęśliwy. Zawsze znajdowałem mnóstwo powodów, by Bogu dziękować za to, co było i co jest. Starałem się w miarę możliwości jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki. Zawsze czułem się na swoim miejscu, na właściwej drodze. To jest chyba jakimś kryterium szczęścia – opowiadał kilka lat temu biskup-senior.

W trakcie jego biskupiej posługi dla diecezji tarnowskiej z jego rąk sakrament bierzmowania przyjęło ponad ćwierć miliona młodych ludzi. Do tego trzeba doliczyć wiele dzieci, które ochrzcił oraz pary, którym udzielił małżeństwa.

Do 2007 roku był na wizytacjach w prawie 600 parafiach, w niektórych po kilka razy.

„Jako biskup troszczył się o stałą formację duchową kapłanów oraz osób konsekrowanych, koordynował pracę Duszpasterstwa Rodzin oraz nieprzerwanie przez 30 lat pełnił obowiązki wikariusza generalnego. Był inicjatorem organizowania letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z naszej diecezji, zwanego „Wakacjami z Bogiem”. Dzięki Niemu w naszej diecezji powstała i rozwinęła się, szeroko dziś rozpowszechniona, Dziewczęca Służba Maryjna” – czytamy w jego notce biograficznej na stronie diecezji tarnowskiej.

Dzień Życia Konsekrowanego

Przede wszystkim jednak cechowała go ogromna skromność, życzliwość i serdeczność dla drugiego człowieka. Zwracał na to uwagę w homilii – ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż, który przewodniczył liturgii. Mszę św. koncelebrowała kilkudziesięciu kapłanów.

Połączona była ona z diecezjalnymi obchodami Dnia Życia Konsekrowanego, który obchodzony jest w Kościele właśnie 2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego zwane w Polsce świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tarnowska katedra wypełniła się szczelnie zakonnicami i zakonnikami ze zgromadzeń, działających na terenie diecezji.

W intencji osób konsekrowanych i biskupa Władysława Bobowskiego modlono się także w niedzielę we wszystkich kościołach w całej diecezji.

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/zloty-jubileusz-sakry-biskupiej-wladyslawa-bobowskiego-lubiany-biskup-senior-diecezji-tarnowskiej-odznaczony-orderem-przez-prezydenta-rp/ar/c1p2-27230047

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej