Kolejny produkt zarejestrowany w Ministerstwie

8 stycznia 2013 , Tagi: ciekawostki

“Strząska” jest kolejnym produktem firmowanym przez Koło Gospodyń z Siedliszowic, które zostało wpisane na listę produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa.

Na liście produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdują się już dwie potrawy pochodzące z regiony żabnieńskiego. Są to: koziołki i strząska. Ta druga oficjalnie znalazła się na liście ministerialnej 14 grudnia 2012 r. Obie firmowane są przez Koło Gospodyń Wiejskich „U Tatara” z Siedliszowic, które wspólnie z Lokalną Grupą Działania Zielony Pierścień Tarnowa, doprowadziły do rejestracji obu tradycyjnych potraw. Wpis na ministerialną listę daje przede wszystkim ochronę nazewnictwa i oznaczeń produktów, które są związane z Siedliszowicami. Do przygotowania strząski potrzebne są następujące składniki:– boczek wędzony– kiełbasa wiejska „swojska”- cienka, w naturalnym jelicie, dobrze uwędzona; najlepiej domowego wyrobu– jajka– chrzan– ocet-woda-sól i pieprz.

Przepis 1 Aby przygotować strząskę należy ugotować w wodzie, bez przypraw 1 kg boczku wędzonego (przez ok. 35-40 minut), następnie, gdy przestygnie pokroić go w średnie kawałki (od 0,5 cm -0,7 cm). Pokroić na średnie kawałki 1 kg kiełbasy wiejskiej „swojskiej” . Ugotować na twardo ( przez ok. 6 minut) 25 – 30 jaj i drobno je pokroić (można przecisnąć przez metalową kratkę). Następnie wszystkie te składniki wymieszać. Dodać od 2- 3 łyżek chrzanu świeżo startego na drobnej tarce. Wymieszać i zalać wszystko zalewą z 1 szklanki wody i ½ szklanki octu 10%. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Z tej ilości składników powstaje około 4 kg strząski.

Przepis 2 Porcja strząski dla około 4-5 osób ( ponad 1 kg produktu). Należy użyć: 30 dag ugotowanego boczku (wędzonki), 30 dag wiejskiej kiełbasy, 10 jajek pokrojonych w kostkę. Do tego należy zetrzeć na drobnej tarce laskę chrzanu i zalać to połową szklanki wody z octem – w proporcji pół na pół. Wymieszane składniki posolić.Do wykonania strząski, potrawy związanej z Wielkanocą niezbędne są produkty, które tradycyjnie spożywano szczególnie w tym świątecznym okresie. Są to jajka, chrzan i wędliny.Receptura strząski nie zmieniła się do dziś. W Siedliszowicach, gdzie zwraca się uwagę na ekologię i tradycję – kultywowane są dawne przepisy i kulinarne upodobania. W wielu domach, bazując na lokalnych, ekologicznych (zdrowych, bez konserwantów) produktach przygotowują strząskę zarówno starsze, jak i młode gospodynie.

 

http://www.zabno.pl/index.php?news=02970

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej