Kolejny fragment pociętego dzieła w rękach tarnowskiego muzeum

2 lipca 2014 , Tagi: zbiory muzealne

Tarnowskie muzeum ma już kolejną część ‘Panoramy Siedmiogrodzkiej’. Muzeum Okręgowe od wielu lat zbiera części tego dzieła pocięte i rozsiane po całym świecie. Obraz Jana Styki ‘Woły w zaprzęgu’ to 17 fragment kolekcji, który łączy się z fragmentem znajdującym się w zbiorach placówki.

Najnowszy element o wymiarach 162 x 247 cm przedstawia zaprzęg węgierskich wołów stanowiący część taborów generała Bema, gdzie centralną niejako postacią są piękne woły węgierskie z wielkimi rogami. To są zwierzęta, które przyszły wraz z Węgrami jak oni weszli na Nizinę Padańską jeszcze za czasów Arpadów. Na tym obrazie widać, że Jan Styka jak ciął panoramę na fragmenty to naturalizował, trochę poprawiał te kompozycje i dlatego tu mamy zamalowanego całkowicie jeźdźca, który w oryginale siedział na koniu, tylko jest sam koń, bo to się tak bardziej komponowało – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor tarnowskiego muzeum.

Najnowszy fragment można oglądać do 6 lipca w Tarnowskim Ratuszu. Następnie skierowany zostanie do konserwacji i oprawy. Do tej pory zidentyfikowano 37 fragmentów monumentalnego obrazu, ich łączna powierzchnia nie przekracza 1/3 całego dzieła.

 

Więcej na: http://www.rdn.pl/rdn/index.php/wiadomosci/tarnow/6150-kolejny-fragment-pocietego-dziela-w-rekach-tarnowskiego-muzeum

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej