Informacja prasowa Muzeum Okręgowego w Tarnowie

20 stycznia 2022 , Tagi: Muzeum , zbiory muzealne

Wojewódki Konserwator Zabytków Delegatura w Tarnowie przekazuje do Muzeum Okręgowego w Tarnowie cenne zabytki i archiwalia z badań archeologicznych na zamku tarnowskim z lat 1963-68.

 

Bywa tak, że materiały związane z badaniami archeologicznymi (dokumentacja, wydobyte zabytki) ulegają rozproszeniu po różnych instytucjach – muzeach, archiwach, niekiedy nawet w domach prywatnych.

Podobny los spotkał dokumentację z badań archeologicznych prowadzonych przez Karpacką Ekspedycję Archeologiczną (KEA) w latach 1963-69 na ruinach zamku w Tarnowie. W Muzeum Okręgowym znalazła się wielka kolekcja materiałów z tych badań; są to fragmenty naczyń glinianych, kafli, szkła, przedmiotów metalowych, detali architektonicznych a nawet szkieletów ludzkich z cmentarza przy kaplicy zamkowej.

Zastanawiające było to, że brak jest w materiale z wykopalisk na tarnowskim zamku znalezisk pojedynczych monet, co jest właściwie standardem na tego typu obiektach. Monety były gubione przez mieszkańców zamków, dworów, kamienic i po latach znajdywane są w trakcie wykopalisk.

Niedawno sprawa się, nieoczekiwanie, wyjaśniła. W trakcie przeglądu materiałów z dawnych badań archeologicznych zdeponowanych w Muzeum na Wawelu, okazało się, że w archiwaliach jest sporo dokumentów dotyczących badań zamku w Tarnowie, Czchowie, rynku w Wojniczu a także zabytków z tych badań, w tym całe pudełko monet.

Osobnym zespołem są archiwalia z których cenne są plany odkrytych murów oraz fotografie, w tym fotografie lotnicze zamkowego wzgórza i jego otoczenia. Na fotografiach widoczna jest skala zmian jakie nastąpiły w tym miejscu w ciągu ostatnich prawie 60 lat.

Archiwalia obejmują między innymi:

Tarnów Góra św. Marcina – zamek, 56 i 47 kart ze zdjęciami z badań terenowych w 1963 i 1964 roku; 27 kart konserwacji zabytków metalowych; 27 kart zdjęć lotniczych.

Dzięki życzliwości dyrektora Muzeum Zamek na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki dr hab. Andrzeja Betleja, oraz pomocy kierownika Działu Badań Archeologicznych dr Andrzeja Kuklińskiego udało się przejąć te zbiory – zarówno archiwaliów jak i zabytków – do Tarnowa.

Zgodnie z przepisami zabytki i archiwalia przekazane zostały najpierw do Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatura w Tarnowie a obecnie jako depozyt zostaną przekazane do zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, docelowo na własność.

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej