Kolejne odkrycie na tarnowskim “Burku”. To dzwonnica

1 sierpnia 2013 , Tagi: ciekawostki , Tarnów

Kolejne odkrycie na tarnowskim “Burku” – jednym z najstarszych placów targowych w regionie. Od kwietnia trwają tam prace remontowe, w których biorą udział archeolodzy. Do tej pory ekipa dokopała się do ludzkich szczątków oraz fundamentu studni. Teraz odkryto fundamenty dzwonnicy.

Dzwonnica odkryta została w północnej części placu. Była jednocześnie bramą do kościoła i powstała znacznie później niż mury świątyni. – Dzwonnica pochodzi prawdopodobnie z XVII wieku – mówi Eligiusz Dworaczyński, archeolog.
Przypomnijmy, w miejscu, w którym znajduje się remontowany plac targowy, niegdyś był kościół, szpital i cmentarz. Od czasów średniowiecznych do XVIII wieku w miejscu obecnego targowiska znajdował się cmentarz i kościół św. Ducha. Mieszkańcy Tarnowa byli chowani w tym miejscu przez kilkaset lat. Wówczas handel odbywał się na tarnowskim rynku.W pobliżu kościoła i cmentarza był także szpital – w tej chwili miejscu tym stoi budynek tarnowskiego Urzędu Pracy.

Cały remont placu targowego jest objęty specjalnym nadzorem archeologicznym właśnie dlatego, że robotnicy spodziewali się tego, że dokopią się do ludzkich kości. Szczątki zbierane są przez archeologów wyjaśnia wiceprezydent Tarnowa Henryk Słomka Narożański. Magistrat zakupił także specjalne trumny, w nich szczątki zostaną pochowane na cmentarzu w tarnowskiej dzielnicy Krzyż. Tam złożone zostaną w specjalnej mogile, na której opisane zostanie gdzie zostały znalezione.

 

Radio Kraków, 31-07-2013, http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/DWOZ-9A5G4F

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej