Jourova: Wspólne kryteria podróżowania – tak. Zamykanie granic – nie

9 października 2020 , Tagi: koronawirus , turystyka

W najbliższy wtorek, 13 października, 27 krajów członkowskich ma przyjąć wspólne kryteria oceny ryzyka podróży. – Wzywam państwa członkowskie do skoordynowanych działań przy wprowadzaniu ograniczeń podróży – apeluje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

– Wzywam kraje członkowskie, by w najbliższych dniach doszły do porozumienia. Nadszedł czas rozwiązań. Jesteśmy to winni mieszkańcom Europy – mówi Jourova cytowana przez niemiecki dziennik „Die Welt”.

Na początku września Komisja Europejska opublikowała swoje zalecenia odnośnie do wprowadzania ograniczeń podróży i spójnych kryteriów, na podstawie których poszczególne regiony byłyby uznawane za ryzykowne. Doświadczenia z wiosny, kiedy rządy podejmowały decyzje indywidualnie, pokazują, że metoda się nie sprawdza i prowadzi do chaosu. Wtedy skutkiem były m.in. kilometrowe kolejki na przejściach granicznych. – Potrzebujemy jasnego systemu opartego na kolorach zielonym, żółtym i czerwonym, a nie kalejdoskopu pojedynczych regulacji – dodaje Jourova. W zależności od tego, jakim kolorem oznaczony byłby dany obszar, obowiązywałyby różne obostrzenia podróży. Wśród tych ostatnich znajdują się zalecenia wykonywania testów lub poddania się kwarantannie.

Więcej: Wspólne kryteria podróżowania – tak. Zamykanie granic – nie

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej