Galeria jednego obiektu – pług Witosa

2 listopada 2017 , Tagi: Muzeum , Wierzchosławice

W Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach zaprezentowany zostanie 3 listopada o godzinie 17.00 pług, będący kiedyś własnością trzykrotnego premiera polskiego rządu. To kolejna propozycja muzeum w ramach cyklu „Galeria jednego obiektu”.
 
Pług pochodzący z gospodarstwa Wincentego Witosa ma swoją historię związaną z wydarzeniami wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Witos napisał w swoich wspomnieniach, że kiedy bolszewicy stanęli pod Warszawą, do jego rodzinnej wioski przyjechał autem specjalny kurier – oficer Józefa Piłsudskiego i wręczył mu list z poleceniem natychmiastowego przyjazdu do Warszawy. Zastał go w polu. Witos poszedł tam, jak wspomina: celem orki pod łubin i wywiezienia trochę nawozu w pole. Do Warszawy pojechał, kiedy skończył pracę, a 24 lipca był już premierem koalicyjnego Rządu Obrony Narodowej .
– W dawnej stodole Witosa w Wierzchosławach mamy ten pług, od którego Witosa oderwano, w sensie dosłownym. 3 listopada o godzinie 17.00 zaprezentujemy go w muzeum w Wierzchosławicach – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. – Jego historia związana jest w pewnym sensie z historią chłopów ich przywódcy i roli jaką odegrał w obronie niepodległości Państwa Polskiego w 1920 r. Tę zapomnianą historię, połączoną z projekcją multimedialną dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku chcielibyśmy Państwu opowiedzieć.
Odezwy podpisywane nazwiskiem Witosa, sugestywne w treści plakaty i afisze propagandowe kolportowane po wsiach budziły świadomość patriotyczną i obywatelską ludności wiejskiej. Warto bowiem pamiętać, że podczas zmagań wojennych w polskiej armii żołnierze pochodzący ze wsi stanowili około 70 % osób powołanych do służby. Witos był też na linii frontu. Zachęcał do dalszej walki żołnierzy dodając otuchy żołnierzom polskim. Wkład Wincentego Witosa jako Premiera Rządu Obrony Narodowej doceniły najwyższe władze II RP. Dekretem Naczelnika Państwa z 1 lipca 1921 roku Witosa uhonorowano najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego (znajdującym się w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, na wystawie stałej).
Witos nawet jako premier niejednokrotnie podkreślał swoje przywiązanie do ziemi. Pieniędzy nie lokował w złocie, ale kupował ziemię. Miał jej 10 hektarów. – Nie mogłem sobie tylko nigdy podarować, ażeby własnoręcznie nie zaorać gruntu, do ostatniej skiby, nawet wtenczas, gdy byłem prezydentem ministrów – wspominał Witos w pamiętnikach.

01.11.2017, http://tarnowskieinfo.pl/news/17388,galeria-jednego-obiektu-plug-witosa.html  

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej