Dni kultury żydowskiej 9-19 CZERWCA

7 czerwca 2016 , Tagi: koncert , Tarnów

Koncerty klezmerskie, spektakl pod bimą oraz zwiedzanie kirchołu to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na uczestników tegorocznych Dni Pamięci Żydów Galicyjskich – Galicjaner Sztetl. Od 9 do 19 czerwca organizatorzy – Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej oraz Muzeum Okręgowym w Tarnowie – przygotowali kilkanaście propozycji, które pozwolą bliżej poznać kulturę żydowską, będącą przez wieki ważnym elementem historii miasta.  

W tym roku festiwal do Tarnowa zawita po raz XXI. Szczególną uwagą wśród mieszkańców cieszą się koncerty pod bimą. W tym roku wyjątkowo inauguracyjny koncert odbędzie się na tarnowskim Rynku. Wystąpi zespół Pushkin Klezmer Band z Kijowa, który gra ukraiński folk połączony z klezmerskim brzmieniem. Kolejne muzyczne wydarzenie zaplanowano już tradycyjnie pod bimą. Recital w wykonaniu Icchaka Horovitza to typowo kameralny koncert, sprzyjający wyciszeniu. Będzie to zwrot w stronę pieśni religijnej.  Bohaterem trzeciego, ostatniego, koncertu tegorocznego festiwalu będzie utworzona stosunkowo niedawno grupa Anashim z Bielska-Białej, której domeną jest folk i jazz. Wyjątkowym wydarzeniem będzie spektakl na zakończenie festiwalu. Pod tarnowską bimą zobaczymy sztukę Henocha Levina „Jacobi i Leidental” w wykonaniu aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, która zwieńczy tegoroczne Dni Pamięci.

Po raz kolejny będzie okazja, by zwiedzić cmentarz żydowski wraz z przewodnikiem. – Kto chce poznać sposób pochówków żydowskich, historię samego cmentarza czy dowiedzieć się dlaczego ten cmentarz ciągle istnieje, mimo że Żydów już nie ma w Tarnowie, powinien skorzystać z tej możliwości. Będzie to z całą pewnością przeżycie bardzo naukowe – zapewnia Janusz Kozioł, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego. Warto też wybrać się na wernisaż wystawy fotografii młodzieży z V LO im. Janusza Korczaka w Tarnowie i uczniów Harel High School spod Jerozolimy. Wspólne polsko-izraelskie przedsięwzięcie obok wartości edukacyjnej ma także walory artystyczne.

Przypomnijmy, że Żydzi przybyli do Tarnowa w XV wieku, kiedy wprowadzono tu przywilej zwalniający od opłat handlowych. Przed II wojną światową społeczność żydowska Tarnowa liczyła około 25 tysięcy osób, stanowiło to około 45% mieszkańców miasta. Z tego powodu Tarnów nazywany był miastem żydowskim.

Z roku na rok osób zainteresowanych kulturą żydowską przybywa, a sam festiwal skupia wokół siebie  coraz większą rzeszę miłośników.

Program:

9 czerwca (czwartek)

12:00 spotkanie modlitewne w Lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, miejscu kaźni tarnowskich Żydów

18:30 „Wcielenie” – wernisaż wystawy rysunków Yaacova Yaacobova z Izraela (Galeria BWA, Park Strzelecki)

20:30 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rodzinę Kwadratsteinów – Rynek 3

21:00 Pushkin Klezmer Band z Kijowa – koncert na Rynku w Tarnowie

10 czerwca (piątek)

17:00  Permeation-Przenikanie – wernisaż wystawy fotografii młodzieży z V LO im. Janusza Korczaka w Tarnowie i uczniów Harel High School spod Jerozolimy (Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5)

19:00 Pushkin Klezmer Band z Kijowa – koncert  (Gminne Centrum Kultury w Żabnie, ul. Jagiełły 16)

11 czerwca (sobota)

19:00 Projekcja filmu „Bruno Schulz 1892-1942“ – (Muzeum, Rynek 3), czas projekcji 57’

12 czerwca (niedziela)

11:00-13:00 Otwarta Brama Kirchołu – zwiedzanie z przewodnikiem żydowskiego cmentarza w Tarnowie

21:00 Koncert pod Bimą:  Icchak Horovitz  z Krakowa

16 czerwca (czwartek)

21:00 Koncert pod Bimą, zespół Anashim z Bielska-Białej

19 czerwca (niedziela)

20.30 Spektakl pod bimą – Henoch Levin „Jacobi i Leidental”, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

 

http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Dziesiec-dni-kultury-zydowskiej-9-19-CZERWCA#sthash.gmlSnIvM.dpuf

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej