2831 lampek rozświetliło Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych w podtarnowskiej Zabawie

19 listopada 2018 , Tagi: diecezja

Co roku w podtarnowskiej Zabawie 18 listopada – obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W miejscu gdzie znajduje się jedyny w Europie Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych spotykają się politycy, samorządowcy ale także specjaliści w zakresie ruchu drogowego i osoby, które straciły bliskich w wypadkach drogowych.

 

Każda lampka to pamięć o jednej osobie, która zginęła w 2017 roku w wypadku drogowym. W ten symboliczny sposób w Zabawie uczczono obchodzy Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który co roku obchodzony jest właśnie 18 listopada.

W tej niewielkiej miejscowości funkcjonuje bowiem centrum wsparcie dla takich rodzin. W listopadzie do Zabawy przyjeżdżają z całego świata i podkreślają, że to jedyne miejsce w Polsce gdzie znalazły pomoc i wsparcie po tragedii utraty bilsikej osoby w wypadku. Od lat mówi się o tym aby w Zabawie wybudować budynek w którym miałoby się znaleźć Centrum Leczenia Traumy.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił wsparcie dla idee budowy w Zabawie  takiego centrum, które miałoby pomagać rodzinom, które straciły swoich bliskich w wypadkach drogowych.

 

Minister Adamczyk zapowiedział też w Zabawie start rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych – pozwoli on na dofinansowanie remontów, budów i modernizacji dróg lokalnych oraz budowę mostów w ciągach dróg samorządowych. Program ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach i ruszy w przyszłym roku a w budżecie na potrzeby dróg lokalnych ma być ponad 6 mld złotych.

W niedzielę 18 listopada, w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, policjanci będą apelować do kierujących i pieszych o odpowiedzialne i bezpieczne zachowanie na drodze; będą przypominać o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, a także obowiązujących przepisach.

Więcej: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/2831-lampek-rozswietlilo-pomnik-ofiar-wypadkow-drogowych-w-podtarnowskiej-zabawie/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej