19 stopni na plusie w grudniu! To rekord pięćdziesięciolecia

19 grudnia 2020 , Tagi: ciekawostki , pogoda

Tarnów wielokrotnie udowadniał, że zasługuje na miano polskiego bieguna ciepła, ale tego dnia wskazania termometrów zaskoczyły jednak nawet najstarszych tarnowian. Równo 32 lata temu pod górą św. Marcina padł grudniowy rekord ciepła w naszym kraju. Temperatura w mieście osiągnęła wówczas 19,5 stopnia Celsjusza. Co ciekawe, pobliski Nowy Sącz dzierży inny grudniowy rekord meteorologiczny, ale w tym przypadku chodzi o najniższą temperaturę.

Tarnów jest uznawany za polski biegun ciepła, ze względu na najwyższą roczną średnią temperatur, która pod górą św. Marcina wynosi prawie 9 stopni Celsjusza. Również okres wegetacyjny jest tutaj wyjątkowo długi i trwa nawet 225 dni w roku. To w Tarnowie padł grudniowy rekord ciepła w naszym kraju. Dokładnie 19 grudnia 1989 roku termometry wskazały w mieście 19,5 stopnia Celsjusza. W zeszłym roku do tego wyniku zbliżyło się inne miasto: Bielsko-Biała, jednak tam odnotowano “zaledwie” 17,4 stopnia Celsjusza. Warto wspomnieć, że najwyższą temperaturę w Tarnowie (38,2 stopnia Celsjusza) zarejestrowano 12 sierpnia 1921 roku. Kilkanaście dni wcześniej padł polski rekord ciepła (40,2 stopnia Celsjusza). Należy on do miejscowości Prószków w województwie opolskim.

Z kolei do pobliskiego Nowego Sącza należy inny grudniowy rekord dotyczący temperatury powietrza, jednak w tym przypadku chodzi o wyjątkowy chłód. 26 grudnia 1961 roku słupki rtęci w mieście wskazały wartości poniżej -30 stopni Celsjusza. Grudniowy rekord chłodu z lat 2009-19 należy do Jeleniej Góry i wynosi -26,7 stopnia Celsjusza.

Więcej:  https://www.se.pl/tarnow/19-stopni-na-plusie-w-grudniu-to-rekord-piecdziesieciolecia-aa-Lctf-5La3-EZoh.html

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej