18.10 – rocznica śmierci i wspomnienie Karoliny Kózki. Kim była błogosławiona z Wał-Rudy?

19 listopada 2020 , Tagi: bł.Karolina Kózka , rocznica

18 listopada przypada 106. rocznica śmierci, a równocześnie dzień wspomnienia bł. Karoliny Kózki. Szesnastolatka została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, który chciał ją zgwałcić. Beatyfikacji męczennicy dokonał w 1987 roku papież Jan Paweł II, podczas swojej jedynej wizyty w Tarnowie. Dzisiaj w Wał-Rudzie odbędzie się droga krzyżowa śladem męczeństwa bł. Karoliny.

Kim była bł. Karolina Kózka?

Karolina Kózka urodziła się w Wał-Rudzie (gm. Radłów) 2 sierpnia 1898 roku. Była czwartym z jedenaściorga dzieci swoich rodziców. Już w dzieciństwie Karolina odznaczała się wyjątkową religijnością, należała do Bractwa Komunii świętej wynagradzającej, Apostolstwa Modlitwy, Towarzystwa Wstrzemięźliwości oraz była zelatorką Koła Żywego Różańca. Jej krótkie, zaledwie szesnastoletnie życie zakończyło się tragicznie 18 listopada 1914 roku. Po wybuchu I wojny światowej wojska rosyjskie wypierały Austriaków z regionu tarnowskiego. Jeden z rosyjskich żołnierzy zjawił się w domu Kózków, aby wypytać o pozycje zajęte przez wrogie oddziały. Pod tym pretekstem wyprowadził ojca Karoliny i ją samą do lasu, po czym nakazał ojcu wrócić do domu. Rosjanin chciał zgwałcić szesnastolatkę, a kiedy ona mu na to nie pozwoliła zadał jej kilka ciosów ostrą bronią, powodując śmierć. Ciało dziewczyny odnaleziono po kilkunastu dniach. 

Beatyfikacja

25 sierpnia 1948 ks. Władysław Mendrala, proboszcz z Zabawy przedłożył na trzecim synodzie diecezji tarnowskiej pisemną petycję o wszczęcie procesu w sprawie męczeństwa Karoliny Kózki, w celu wyniesienia jej na ołtarze. Proces beatyfikacyjny formalnie rozpoczął się w 1965 roku, a jego postulatorem diecezjalnym został ks. Jan Białobok. 30 czerwca 1986 roku za zgodą papieża św. Jana Pawła II ogłoszono dekret dotyczący męczeństwa Służebnicy Bożej Karoliny Kózkówny. Ojciec Święty osobiście ją beatyfikował w 1987 roku, podczas jedynej wizyty w Tarnowie.  W miejscu, gdzie odbyła się msza papieska stoi obecnie kościół bł. Karoliny, największa świątynia w mieście. Wspomnienie bł. Karoliny przypada w dniu 18 listopada, czyli w rocznicę jej śmierci.

Całość artykułu na stronach se.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej