Zegar na wieży tarnowskiego Ratusza znów wskazuje poprawną godzinę

28 lipca 2017 , Tagi: ciekawostki , Tarnów

Jeden z najstarszych zegarów mechanicznych w Małopolsce od dwóch miesięcy nie działał, bo w efekcie uszkodzenia schodów prowadzących na wieżę, nie dało się go nakręcić. Niestety, remont wejścia opóźniał się więc Andrzej Szpunar – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które zarządza Ratuszem – postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

– Nie mogłem wysłać tam żadnego pracownika, bo byłoby to narażenie go na utratę zdrowia. Poprosiłem jednego z pracowników, żeby mnie nauczył nakręcania. Ja będę nakręcał ten zegar. Czasem dyrektor musi robić takie rzeczy. Będę to robił z przyjemnością, bo ludzie patrzą na tę wieżę – wyjaśnia dyrektor.

Jak dodaje Andrzej Szpunar, uruchamianie tak starego zegara wymaga sporej siły i sprawności fizycznej. Mechanizm musi być nakręcany raz dziennie. Dodajmy, że przeciwwaga, która stanowi serce mechanizmu, zawieszona jest w specjalnej komorze biegnącej wzdłuż całej kilkudziesięciometrowej wieży tarnowskiego Ratusza. Dyrektor deklaruje, że do czasu naprawy prowadzących na wieżę schodów będzie codziennie uruchamiał ogromny mechanizm.

Więcej na:

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/zegar-na-wiezy-tarnowskiego-ratusza-znow-wskazuje-poprawna-godzine/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej